Bimët që kurojnë gjëndrat tiroide!

Gjëndrat tiroide ndodhen në pjesën e mesme të fytit dhe shërbejnë për të rregulluar metabolizmin me hormonet e tij. Me fjalën metabolizëm shprehet shpejtësia ose frenimi i djegies së substancave ushqimore në inde për të prodhuar energji, si dhe për zhvillimin e organeve të ndryshme të trupit. Funksioni i gjëndrave tiroide varet shumë dhe nga sasia e jodit që hyn në organizëm. Gjëndrat tiroide kanë këto shenja dalluese: dalja jashtë e kokërdhokëve të syrit, sytë janë të shkëlqyeshëm e të gjallë, kanë dridhje duarsh, dobësim trupi, rrahje të zemrës të shpeshta dhe më të forta. Të sëmurët me tiroide preken shpejt, qajnë lehtë, kanë dhimbje koke, lëkura rri e djersitur dhe e ngrohtë, shpesh e skuqur, kanë heqje barku, çrregullime menstruacionesh te gratë, shtrëngesa të gjoksit, bllokim të frymëmarrjes. Funksioni i gjëndrës tiroide dobësohet nga: ndikimi normal i gjëndrës së hipofizës mbi tiroiden, çrregullimet që prekin gjëndrën, shkaqe të tjera të panjohura të cilat veprojnë drejtpërdrejt në gjëndër. Kjo është një sëmundje që prek më tepër gratë. Gjëndra prodhon shumë hormone, si pasojë e kësaj trupi pëson disa çrregullime me rëndësi siç ishin ato që përmendën më sipër.

Struma:

Është një sëmundje që shoqërohet me zmadhimin e gjëndrës tiroide dhe shfaqet më tepër te gratë në çdo moshë. Gjëndrat zmadhohen në forma dhe në mënyra të ndryshme. Gjëndrat mund të zmadhohen në mes ose në të dyja anët, apo njëra anë me përmasa të ndryshme, disa herë në një kohë të shkurtër, disa herë gradualisht.
Gusha endemike quhet ajo sëmundje që shkaktohet nga mungesa e jodit në vendet malore. Në këtë rast personat që preken shqetësohen nga pamja jo e bukur e fytit. Ata që jetojnë në zona malore zakonisht preken nga gjëndrat tiroide me mungesë jodi. Ndërsa ata që jetojnë në zonat bregdetare preken nga sëmundja me tepricë të jodit. Por ka dhe raste shumë të rralla që tek ndonjë person ndodh e kundërta. Gjëndrat tiroide me tepricë të jodit janë më të vështira për kurim sesa ato me mungesë jodi.

Kurimi i gjëndrave me mungesë jodi:

Në 1 litër raki të fortë rrushi 18° tretni 1 kg sheqer dhe pastaj hidhni 40 kokrra arra të vogla (kur kanë push përsipër). Ena mbulohet dhe mbahet 40 ditë në vende të errëta. Pihet 1 filxhan 2 herë në ditë, në mëngjes esëll dhe në darkë para gjumit. Për personat që kanë gjëndra tiroide me mungesë jodi, specialistët e mjekësisë popullore këshillojnë që këta të sëmurë duhet të mbajnë te koka e krevatit një degë pishe me boçen e saj me grykë hapur, që çliron jod, nga darka deri në mëngjes.
I sëmuri me tiroide duhet të konsumojë sa më shumë hurma të pjekura mirë, mundësisht të qullosura. Në vjeshtë, kur ka dhe me shumicë fruta të tilla, duhet të hahet 1 orë para buke nga 6-10 kokrra për 30 ditë. Ata që vuajnë nga gjëndrat tiroide duhet të pinë çdo ditë lëngun e 1-3 kokrra limoni, ose 50 gramë lëkurë limoni të zihen në 500 gramë ujë për 20 minuta dhe pihet 2 herë nga 1 filxhan kafeje, esëll në mëngjes.
Duhet të konsumoni edhe mishin e peshkut, që rritet në det, sepse ka shumë jod dhe jo ata peshq që rriten në liqene me ujëra të ëmbla.
Frashëri i bardhë: zieni një litër ujë. Në momentin e zierjes hidhni 7-10 lugë gjelle me bimë të thara dhe të grimcuara. I lini 20-30 minuta dhe i kulloni. Nga kjo masë pihen 2 gota ujë në ditë të ëmbëlsuara sipas dëshirës.

Gusha:

Për kurimin e kësaj sëmundjeje në mjekësinë popullore përdoret bima e gjineshtrës. Pasi e thërrmoni merrni 1 lugë çaj dhe e hidhni në 1 gotë me ujë. Zihet 10 minuta, kullohet dhe pihen 3 gota në ditë e ëmbëlsuar me mjaltë. Kura vazhdon 3-4 javë. Kurse për fëmijët rekomandohet të pinë 3-4 lugë gjelle.

Kurimi i gjëndrave me tepricë jodi
Gjëndrat tiroide me tepricë të jodit janë më të vështira për t’u kuruar, megjithatë ekzistojnë disa ilaçe popullore, që ndihmojnë për të lehtësuar shqetësimet që krijohen si dhe për të ulur sa më shumë shqetësimet nervore.

Gjemb gomari. Zieni 1 litër e gjysmë ujë. Në momentin e zierjes i hidhni 8-10 lugë çaj me fruta të copëtuara. Më pas e lini në qetësi për 30 minuta. E kulloni dhe e pini në çdo vakt, e ëmbëlsuar ose jo, sipas dëshirës, nga 10 gramë ose 2 filxhanë kafe të ngrohtë.
Micla ose ban i bletës. Zieni 2 litra ujë. Në momentin e zierjes i hidhni 5 lugë gjelle me bimë të thara e të grimcuara. E lini në qetësi për 20-30 minuta, por duke e tundur herë pas here. Më pas e kulloni dhe ëmbëlsohet sipas dëshirës dhe pihet në çdo vakt nga 1 gotë uji.
Zieni 2 litra ujë. Në momentin e zierjes hidhni 30 lugë çaj me lule trumze. E lini gati 1 orë në qetësi. E kulloni dhe e shtrydhni. Pihet 1 gotë, 1 herë në 2 ditë, e ngrohtë dhe ëmbëlsuar sipas dëshirës.

 1. 30 Pergjigje per “Bimët që kurojnë gjëndrat tiroide!”

 2. amund te me tregoni diqka lidhje me gjendrat tiroide une e kam qe 8 vite gushen dhe mjekohem ne shkup gati mjekimi ka qe ne qdo dy muaj djehem keq shum prej ksaj pie dhe tableta per qetesim tash me esht rritur mjeket me thojn te behem operacion po sdi qka te bej kisha dasht pak ndihm nga ju ndonje barn popullore apo amund te sherohem duke perdorur jodin i cili gjendet ne farmaci te shqipris me tregoni pak

  Nga dijana10 Jan, 2010

 3. Mirmbrema kam deshir te di.aka ndoni ilac per kurim per teroide se edhe un ikam prej 4 vite me fryhen dhe plasin edel gjak por para nji muaji me kan plas 3 her ne nji muaj ju lutem pergjigje faleminderit.

  Nga mila26 Mar, 2010

 4. une kam semundjen e gjendrve tiroide qe 3 vite vuaj nga kjo semundje a mundem qe te perdori 1 kg mjalt me 40 kokrra arrra te vogla a mendoni ju qe ka efekt pres pergjigjen tuaj / faleminderit per mirkuptim

  Nga luljeta23 May, 2010

 5. Pershendetje, kam shume kohe qe vuaj nga teroidet te brendshme, problemi eshte qe me shkaktojne probleme ne frymemarrje, dhe kam dhimbje rreth zones se zemres, me shkurtohet frymemarrja,jam kuruar para disa vitesh, dhe u bera me mire, tani jane perseritur prape, krizat i kam gati cdi dy dite. cfare me keshilloni ju lutem?

  Nga Brikena28 Jun, 2010

 6. Kurimi i gjëndrave me tepricë jodi
  Po me ineterson per gjendrat me jod te tepruar,dhe nuk po e kuptoj se qka eshte “Gjemb Gomari”dhe çaj me fruta të copëtuara.nese ka mundesi te ma spjegoni ma sakt qka jan keto,ju lutem,flm per mirkuptim!

  Nga meri12 Jul, 2010

 7. pershendetje eedhe un kam teroid ka koh qe nuk ndihem mir por tash me shfaqur ne fyt ka 5 muaj qe me shihet po problemi im kisha femi per gjiri kur un e vrejta se kom teroid e ndalova femijen prej gjiri amundet a mundet femija im me marr teroid permes gjirit edhe pom me tregojn do shenja tek femija sepse esht pak i imet (i vocerr )per moshen qe e ka nuk esht ju lutem nje keshill faleminderit per mirkuptim

  Nga enaa6 Aug, 2010

 8. jam nje nene qe sapo mora vesh qe djali im 4vjecar ka gendra teroide . dua te di se cfare shkaktojn nnje pyetje kam djali eshte 4 vjec por duket si 2 vjec ka probleme me jashteshqitjen qer kur ka qene 6 muajsh dhe shikoj qe nuk zhvillohet mire ka te beje tiroidi mund te me thush ndonje kure nje keshill faleminderit.

  Nga katerina kristou11 Nov, 2010

 9. jam 22 vjecare menjeher pas qe kam lindur femijun mu ka paraqitur teorida;me heret nuk kam pasur po a shendoshet naj her se brengosem shum se une jetoj ne belgjik e mjeku me ka then tan jeten duhet mi pi barant per mos me demtu zemeren se si jam duke i marr barnat tash jam ne rregull dhe a esht e mundur ce dhe femijes ti nxhitet pi nenes se e kam ne gji ketu mjeket me ka thene se se joo,hypotheorid esht semundja ime ju lutem me ndimoni qe te sherohem qe te mos perdori barna tan jeten flm pres pergjigjen me padurim qe tme sherohet shpyrti se vertet ndihem keq pse mu ka paraqitur kjo semundje

  Nga leonora26 Nov, 2010

 10. a keni ndonje informacion te metejshem per prodhimin e jodies ne teoride?

  Nga agime mehmeti3 Dec, 2010

 11. jam nje 34 vjecare dhe vuaj prej 5 vjetesh nga gjendrat tiroide.shqetesimet e mia jane me mbahet fryma,kam dhimje koke jo te perhershme,behem nevrike,djersitem shpesh,sot shkova te bej nje konsult me mjekun, bera nje ego dhe disa analiza te cilat me dolen brenda normave. Nuk kam biseduar akoma me nje specialist.te lutem dhoni cfare te bej nga ky siklet

  Nga selim gogofti15 Dec, 2010

 12. jetoj ne gjermani qe dy vite ankoj nga teroidet epara disa diteve jam hospitalizuar me nuklear medicin me fjalet e mjekut kam pasur sukses nuk e di para kam perdorur hurmet me kan ndihmuar ne barkqitje tash ju lutem tregomeni a duhet ende ti perdori hurmet edhe nje filgja dmth livoret e limanit i kam zi ujin e livoreve nje filgjan ne mengjes e nje ne mbramje lu lutem tregomeni a vetem tridhet dit ti perdori apo nuk ka problem gjdo her ju lutem tregomeni mos po fitoj teper jod ne qofse i perdori.nga nadirja 29 janar 2012

  Nga nadirja28 Jan, 2011

 13. jam nje vajz 22vjeqaree fejuar.qe 2vite jam esemur nga gjendrat tiroide kam hypotheroid.jamdukeperdorur tableta letrox 100.kam frik se kur te martohem nuk dote mund te lindi femij.julutem te ma spjegoni ket.

  Nga albina pz3 Feb, 2011

 14. une kma 3 muaj qe vuaj nga gjendrrat teroide andaj pyes se mua tash t3 dhe tsh e kam ne rregull po anti prupat i kam jasht vlerave 3150 .a vlera normale eshte 50- 75

  Nga fatmir19 Mar, 2011

 15. jAM VJOLLCA KAM NJE GJENDERR NE ANEN E MAJTE . KAM BERE TE GJITHA ANALIZAT TIROIDE DHE ME KANE DALUR MIRE POR MJEKU ME KA KESHILLUAR VETEM TE BEHEM OPERACION.A MUND TE ME THONI DIQKA RRETH KESAJ.FALEMINDERIT PER MIREKUPTIM…

  Nga Vjollca11 Apr, 2011

 16. Jam 30 vjeçarePrezencën e hypertiroidisë e kam kuptuar qe 4 muaj. Jam shtatzënë në muajin e pestë. Mjeku këtu më ka thënë se është vetëm tiroide e shtatzënisë. Megjithatë brengosem paksa se edhe para shtatzënisë ( të dytës me radhë)unë kam pas prezente shumicën prej këtyre simptomave që ju i keni cekur më lartë.
  Ju lus për ndonjë këshillë e sqarim! Faleminderit

  Nga Etja8 Sep, 2011

 17. Ju lutem kush jane frenuesit natyrale te hipertirozez!

  Nga Andrea5 Oct, 2011

 18. Pershendetje jam lina jam 23 vjeqare un kam pas problem me tiroidet ne vitin 2009 ne muajt e shtatzanis te par kum pas problem mu ka aj pjesa e djatht e mjekt ktu ne zvicerr um kan tha mu operu jum operu e masanena skam pas problem tej tash tash mukan paraqit apet jam shtatzan e muka paraqit e kum ba analizen puna qe e kum pas ne shtatzani e kum ba apet analizen e gjakut e prap um ka dal qe e kam e mi ka qit do barna mi perdor mos me domtu femin e jam tu i perdor ama skan shum efekt ju kisha lut qe tme tregoni pse mukan shfaq apet tiroidet e a dot kem problem gjat gjith jetes apa jo .edhe kisha dasht me dit nese edhe ket pjes e tiroides e jeki a munet masanena naj smuj mu shfaq se kam degj qe shfaqen smujat masi ti jeksh qe te dyjat flm shum pres pergjigjjen

  Nga Lina4 Nov, 2011

 19. pershendetje jam olti jam 18 vjec dhe kam dridhe duarsh si mund te kurohet kjo? shkova ne spital sot dhe me thane qe nuk ke problem tiroidesh por cfare e shkakton kete dridhje duarsh me mirekuptim pres pergjigje ..

  Nga olti22 Nov, 2011

 20. pershendetje, para 3 viteve mu kan lajmeruar gjendrat tiroide.Simptomat e para kan qe: kam humbur pesh, jam djersitur, jam ber nervoz shum shpesh, nuk kam pasur apetit, te rrahura te shpejta te zmeres, kam pasur plogeshti dhe pagjumesi. Me pas kam ber kontroll te mjeku i cili me ka thene te bej analizat, ne te cilat me kan dal ne keto vlera TSH 0.05, T3 7.84, T4 262.59 dhe me ka thene se lengoj nga semundja Thyreotoxicosis in remitionem dhe me pas kam filluar te mar Favistan 2×1 dhe Inderal 2×1/2 duke zvogeluar terapin me pas me 2×1/2 deri ne 1×1/4. Pas ketyre barnave kam filluar te ndjehem mir menjehere por qdo her kur vinte koha e provimeve kisha stres dhe me kete rast me keqesohej gjendja perseri.Keshtu kam mar vazhdimisht barna deri sa ket ver ne gusht te 2011 kur kam ber analizat kan dal keto vlera T4 10.6 DHE TSH 34.68. Doktori me tha qe nje gje e till pritet te i ndodh qdo pacienti dhe esht shum normale nese ndodh kjo dhe njekohesisht me ka ka caktuar qe te mar Letrox 50. Koheve te fundit kam shtuar pesh, bej gjum me shum se zakonisht dhe po kam problem me organin gjenital qe pothuajse gjat gjithe kohes rrin i zvogeluar. Kisha dasht nga ju te me ndihmoni se qfar te perdor dhe nese kam ndonje pasoj per te ardhmen duke specifikuar se si do te jet. Ju faliminderoj shum

  Nga cimi7 Dec, 2011

 21. me fal se emailin e kam shkru gabim. Pergjigjjen ju lutem te ma ktheni ne ket email ne te cilin po e dergoj kete leter.

  Nga cimi7 Dec, 2011

 22. jam nje vajz 23vjeqare vuaj nja mungesa e jodit.por brengosem shum per semundjen time jam efejuar dhe kam frik se nuk muj me lid femij.me jepni nje spjegim te lutem.flm shum

  Nga meli30 Jan, 2012

 23. kisha dashur te bej nje pytje jam nga kosova jam 22 vjeqar une kam dhibje te fytit edhe te qafes te cilet me shtrengojn vazhdimisht qdo or edhe ja kshtu gati 6 muaj kam ber analiza kam ber te gjitha por nuk e di shkaku i cili me dhemb fyti me shtrengon me ndalon frymarrjen edhe me shpejton te rrahurit e zemres kjo shtrengime me kapin vazhdimisht qdo dit kisha dasht nje pytje nga ju se si munden me u sheru kjo smundje te cilen ende nuk me kan gjetur e pres ne pergjigje nga ju

  Nga kristjan3 Mar, 2012

 24. zarathqi@hotmail.com
  jetoj Britanine madhe qe 18 vite
  Jam e semuar nga gjendrrat tiroide nuk e di qe sa vjet se nuk kam pase te telashe deri me tash. Tashe kam shtue peshe kjo me ka ndodhe qe 6 muaj, i kam bere analizat mjeket me thojn se me eshte aje tiroidja per 3 cm eshte (fry).Nuk me pershkruajti mjeku asnje ilaq, me tha;shko, eja pas 3 muajve ti shofim se qka po ndodhe me tiroiden.Une jam duke shtuar peshe ajo po me brengos, po mundohem mos me hanger shume, krypen tash po e perdori me jod, edhe vajin kokosit po e konsumoj jam duke ra ne depresion nga pritja e kontrollave te rralla(duke prit ne radhe).Qka po me kshilloni a jam ne rrezik te shtoi peshe edhe nje muaj kur e kam takimin tjeter dhe te behem e pa afte me hec, apo te shkoi urgjet ne tretman privat te shpetoi nga peshae tepruar.Faleminderit shume per qdo fjale qe do te me keshilloni.

  Nga Zarife29 Mar, 2012

 25. pershendetje nga kosova para 10 viteve jam diagnostifikuar me gjendrren tirodide deri ne vitin 2007 kam perdorur barna kam perdorur vobenol dhe tivoral qe nga viti 2007 deri me tani nuk kam perdorur asgje por po e ndejej qe pulsi i zemres me eshte rritur shume dhe shpesh kam marrje mendesh lodhje te tepert sidomos ne mengjes.tani kam bere analizen e hormoneve dhe kam keto rezultate. TSH 8.57 T4 1.02 DHE T3 3.17.Ndersa usg e gjendjes thyroide ka kete rezultat. gjendrra tiroide eshte ne pergjithesi e rritur sidomos lobi i djathte dhe itimusi.lobi i djathte eshte me diam.20*20*45mm itimusi eshte gjere 4.5 kurse lobi i majte me diam 16*14*40mm. Parenkima eshte me ehostrukture johomogjene . ne Kolor Dopller ks vaskularizim te theksuar. perfundim Thyroditis chr.hypertrophica. mirpo per momentin nuk po perdor asnje medikament.mund te me tregoni qfare thone keto rezultate dhe qka duhet te perdor konkretisht a egziston ndonje rrezik per operim.

  Nga emi1 Apr, 2012

 26. pershendetje,jam 31 vjaqare nen e dy fmive kam pas problem me numer te madh te gjendres tiroide kur isha 22 vjeqare, kam pordorur radioterapi me rrezatim para 2 vitesh 2 her edh tash me kan humbur te gjitha hormonet qe 1 vit e gjys perdori nga 3 hormon tablet ne mengjes po nuk kam sukses qe ta fitoj prap hermonin nuk eshe e let te jetosh me tableta qe 9 vite per gjdo mengjes pres nje pergjigje nga ju qe te me ndihmoni faliminderit.

  Nga sara2 Apr, 2012

 27. jam 40 vjeqre dhe jetoj ne gjermani . Para 4 muajve mu ka paraqit problemi me gjendren tiroide i kam pas te gjitha simtomet e lartpermendura nga ju. Kam ba analiza dhe kam qendru ne spital per 4 dit. Merekomandim te mjekut kam perdor tableta {thiamaxo}ne fillim 40 ml pastaj 20 ml e para 3 javeve mjeku me tha te perdor vetem 10 ml gje qe e perkeqesoj dukshem shendetin tim se si duket kam marr fare pak sasi barerash .Me pastaj e bera nej kontroll te nje mjek specilaist me tha se e ke te zmadhuar bukur shum gjendren tiroide the me shtoj terapin me thiamaxol ne 40 ml. Tash jam me mir ,por mjeku me thot qe duhet te operohem ehde pse un nuk ndij probleme me ftymarrje e edhe te rrahurat e zemres tani i kam shum mir vetem qe pak fytin e kma te enjtur por tani e kam shum me mir se para te filooj me 40 ml thiamaxolsiju lutem em trtegoni a ja vlen operimi apo nuk ja vlen se ketu en gjermani e aplikojn shum kete mjekim te tiroideve dmth me operim

  Nga emine Sopa24 Apr, 2012

 28. julutmi me nihmoni per emajl se nuk po muaj me hap

  Nga heset_qatani@hotmil.com28 May, 2012

 29. mundesisht na qartesoni se ku mund te shkembejme konsultimin tuaj ,,,per problemet ke kane pacjetntet lidhur me kete problem.

  Nga marjana papa30 May, 2012

 30. PERSHENDETJE jam 40 vjeqare ka shum vite qe vuaj nga gjendrra tiroide shifet shum dhe kam probleme te njejta si te gjith, te rrahura te zemres te shpeshta bllokimi i frymmarrjes dridhje e trupit djersitje tani dhe syt me jan demtuar nuk shof,pagjumsia nerviza humbje peshe dhe skam imunitet aspak kohen e fundit, bera qmos por nuk pata sukses vendimi i fundit esht te operohem, kisha pas deshir te di se ado kem sukse,mos te shfaqet prap kjo gjenderr .

  Nga nesa4 Jun, 2013

 31. PERSHENDETJE jam 39 vjece dhe vuaj nga teroidet kam munges jodi dhe renie te flokut prej 5 vitesh.Gjithashtu kam rrahje te shpeshta te zemres dhe bllokim te frymemarrjes ndo1her ….tani nuk kurohem me asgje sepse mjeket me thone se teroidja eshte bere nervore dhe ke prekur migrenen…a mund te me thoni cfare mund te bej??

  Nga zamira19 Jan, 2014

Posto një koment