Fakte Mbi HIV Dhe SIDA

1) SIDA Shkaktohet Nga Virusi HIV(Human Immuno-Deficiency Virus) I Cili Shkatërron Sistemin E Mbrojtjes Së Organizmit Dhe Për Pasojë Trupi e Humb Aftësin E Shërimit Dhe Vdes.Nuk Ka Shërim Nga SIDA.

2) Shenjat e Para Të Sëmundjes Mund Te Paraqiten 10 Vjet Pas Infektimit Me Virusin HIV.Gjatë Kësaj Periudhe Personi Mund Të Duket I Shëndoshë Dhe Mund Ta Transmetoj Virusin Te Të Tjerët.Terapitë Mjeksore Mund Ta Mbajnë Të Sëmurin Në Gjendje Të Shëndosh Edhe Më Gjat , Por Virusi Prej Tij Mund Të Përhapet Edhe Më Tutje.

3) HIV Bartet Nëpërmjet Këmbimit Të Lëngjeve Trupore Të Trupit Të Infektuar .Asnjë Rast I Marrjes Së Virusit Nga Pështyma E Gojës Gjatë Puthjes Nuk Është i Njohur, Vetëm Në Rast Te Ndonjë Prerje Ose Çarje Në Gjuhë.

4) HIV Më Së Shpeshti Përhapet Nëpërmejet Mardhnieve Seksuale.

5) Më Së Shumti Në Rrezik Për Tu Infektuar Me HIV/SIDA Janë Njerëzit Që Kanë Ifeksione Të Bartuara Seksualisht (STI sexually-transmitted infections). Gjtë Mardhënieve Seksuale Ata Persona Patjeter Duhet Te Përdorin Kondom.

6) Rreziku Nga HIV/SIDA I Bartur Nëpërmjet Rrugëve Seksuale Mund Të Zvoglohet , Në Qoftë Se Njerzit Nuk Bëjnë Seks , Në Qoftë Se Seksi Bëhet Vetëm Me Partnerët E Painfektuar , Ose Seksi Bëhet Në Mënyrë Te Siguruar – Seks Pa Panetrim Ose Me Përdorium Te Kondomit.

7) Njerëzit Që E Infektojnë Veten Me Drogë Jan Njerzit Më Të Rrezikuar Nga HIV/SIDA.Ata Duhet Të Përdorin Gjithmonë Shiringa Të Pastërtja E Jo Shiringa Të Përdorur Nga Të Tjerët .

8) Kontaktoni Me Mjekun Ose Me Qendrën Për HIV/SIDA Për Tu Konsultuar Dhe Bërë Testimin Po Që Se Dyshoni Se Jeni Të Infektuar Me HIV.

9) HIV Nuk Transmetohet Nga Kontaktet E Përditshme Si Përshëndetja Dorë Për Dore , Përdorimi I Banjos Ose Toaletit , Krevatit , Enëve Ose Ushqimit ,Kafshimit Të Mickonjave Ose Insektet Tjera , Kollitjes E As Teshjtitjes.

10) Gjdonjëri Meriton Mëshirë Dhe Mbështetje.Diskriminimi Ndaj Personave Të Infektuar Me HIV Ose Ndaj Cilitdo Që Është I Rrezikuar Është Dhunim I Të Drejtave Insivuduale Të Njeriut Dhe Rrezikim Të Shëndetit Publik.Gjdo Person I Prekur Nga Virusi HIV Meriton Të Ketë Mëshir Dhe Mbështetje.

 1. 122 Pergjigje per “Fakte Mbi HIV Dhe SIDA”

 2. ju falenderoi shume per keto keshilla,por dua nje pergjigjje me definitive per bartjen e virusit te sidas;kam lexuar ne nje artikull se ne hollyvud disa aktor e aktore jan infektuar me ante te puthjes me virusin hiv ,si ehste e mundur?pres pergjigjen nga ju ,flm per mirekuptim

  Nga urim mustafa2 Dec, 2008

 3. Rastet e trasmetimit te HIV nepermjet puthjeve jane jashtezakonisht te rralla per faktin se ne peshtyme gjenden sasi te vogla te virusit qe jane te pamjaftueshme per transmetimin e tij. Sidoqofte ne rast se gjate puthjes ka gjak ne goje atehere egziston mundesia per transmetim.

  Nga admin10 Dec, 2008

 4. Pershendetje,kam nje pytje nese ben.Kam krurje te organit gjenital,jahstezakonisht shum.Jam ne lidhje me nje nderkombetar,edhe kam shum frik nga Aids pasiqe ai flen me shum femra dhe nuk eshte i kujdeshem fare.Tek mjeku jam vizituar,dhe me ka dhene te bej analiszen pop test,,,a zbulohet permes kesai analize aids?

  Nga elvina23 Feb, 2009

 5. Elvina, nje numer semundjesh seksuale demostrojne kruarje. Nuk besoj se eshte AIDS por gjithmone duhet te perdoresh mbrojtje gjate seksit sidomos kur eshte me persona qe dihet se kane mardhenie me partnere te shumte.
  Per tju pergjigjur pyetjes tende te dyte, testi PAP (ky eshte emri i sakte, shkurt per mjekun grek:George Papanicolaou qe zbuloi kete metode) heton qelizat e marra nga mitra ne mikroskop dhe tregon nqs tek keto qeliza ka anomali. Keto anomali mund te jene prej AIDS ose prej kancerit te papillomes apo ndonje lloj tjeter kanceri. Disa semundje seksuale mund te zbulohen gjate testit PAP dhe mund tja kerkoni kete gje mjekut qe ben testin. Per te zbuluar AIDS duhet bere analiza gjaku sepse kjo eshte menyra me e sakte per ta konfirmuar.

  Nga Shendeti Online24 Feb, 2009

 6. MIREMBREMA JAM R DHE KAM SEMUNDJEN E HIV 7 VJET MARE ILACE DHE BANOJ NE GREQI. PO DUA QE TE DIJE NESE PO TE BANOJ NE SHQIPERI .A KA KONDITA NEPER SPITALET TONA DHE A JANE ILACET NE SHQIPERI TE MIRA. KUSH SPITAL ESHTE ME I MIRI NE SHQIPERI PER KETE SEMUNDJE A MUND TE BEJE FEMIJE APO DO MARI INFEKSIONIN TIM JU LUTEM PERGJIGJUNI KETIJ MESAZHI JU FALEMINDERIT SHUME

  Nga RNATO5 Apr, 2009

 7. kam nje pyetje?
  e kam gjuhen e bardh dhe kahere me ngjyre te verdh ne te gjelber ajo asht me sa di Kandida edhepse ajo behet edhe nga antibiotiket te cilet i kam mare?veq asaj kam edhe foliculitis neper trup?
  po edhe kollitje per me shum se dy muaj here me te ralle e here me te shpeshte?
  a jane simptoma per te dyshuar ne HIV?
  Ju lutem pergjigje…

  Nga Bekimi13 Apr, 2009

 8. Bekimi duke forcuar pergjigjen qe eshte dhene mesiper, menyra me e sakte eshte nje test per HIV. Ne teori “Kandida” shfaqet shpesh tek personat me sistem imunitar te dobet duke perfshire edhe ata qe kane HIV. Kandida eshte nje lloj myku dhe duke patur kete gje parasysh, dua te informoj se nje infeksion i Kandida tek pacientet me HIV mund te dale jashte kontrollit dhe te jete fatal.
  Persa i perket shqetesimit tend te dyte, studimet e bera nuk tregojne ndonje lidhje midis Foliculitis dhe HIV.
  Po e perseris edhe njehere per ty dhe per gjithe lexuesit e tjere: Ne qofte se dyshoni per HIV, beni nje test. Edhe sikur te zbuloni se keni kete virus edhe me mire se te rrini duarkryq dhe te pretendoni se jeni mire. Keshtu do perfitonit dyfish; nuk do infektoni dike tjeter, si dhe do te merrnit masa mbrojtese per te patur semundjen nen kontroll.

  Nga Shendeti Online13 Apr, 2009

 9. A trasmetohet hiv vetem duke pasur kontakt midis organeve gjenitale por pa ber penetrim.mardhenie kam kreyr duke perdorur kondom por kam pas kontakte siperfaqesore pa u mbrojtur me organin e parteneres.

  Nga xhoni21 Apr, 2009

 10. Nqs se infektohesh nga virusi HIV dhe ben testin e HIv apo Sidas dhe ky virus mund te qendroj i fshehur dhe ne test del qe nuk je e infektuar. Cfare mund te behet ne raste te tilla, sepse personi mendon se nuk eshte i infektuar dhe pa dashje mund ta trasmentoj.
  A ka dicka tjeter qe mund te kuptohet ky virus apo duhet me prit 10 vjet.
  Me ketheni nje pergjigje ju lutem.

  Nga Mari14 Sep, 2009

 11. e kam gjuhen e bardhe a do te thote se kam sida??e kam te bardhe ne pjesene poshtme te saj.te lutem me ktheni pergjigje

  Nga crash overide19 Oct, 2009

 12. Nuk eshte e thene qe po pate gjuhen e bardhe ke Side. Gjuha e bardhe eshte rezultat i gjerave te ndryshme, ndonje infeksion, ose thjesht nga llojet e ushqimeve qe ha. Nje kontrrollim tek mjeku nuk eshte dem nqs gjuha eshte e bardhe per shume kohe dhe nuk permiresohet.

  Nga Ana22 Oct, 2009

 13. kam probleme me penisin kam kruajtje dhe koka eshte e mbushur me pucra te kuqe kjo gje nje here me iken dhe kur mendoj se ka ikur me kthehet prape shkova dhe tek mjeku dhe me dha nje shampo per tu shplare por nuk kame pasur permiresime ..mund te me thote dikush cfare duhet te bej ..

  Nga bushi16 Nov, 2009

 14. a do te thot se sida me shume ka shansa te perhapet nga narkomanet, apo eshte vec nje diskrimin ndaj tyre,

  Nga ati10 Dec, 2009

 15. hivi dhe sida shkaktohet dhe nga mardheniet seksuale te ndryshme hiv sida eshte nje semundje e rezikshme qe nuk mund te sherohet por vetem te mjekohet.Ajo shkaktohet dhe nga shiringat e ndryshme qe jane te pa siguruara.

  Nga Nga Nevis21 Dec, 2009

 16. sida mund te transmetohet edhe nepermjet puthjeve kur ato jane te tejzgjatura dhe shume pasionante,persa i perket personave qe perdorin droge sida mund te perhapet vetem nese ata perdorin shiringa te perdorura me pare nga individe te infektuar me virusun HIV, nje rruge tjeter shume e rrezikshme per trasmetimin e sides eshte dhe ajo nepermjet transfuzionit te gjakut,gjithashtu ajo mund te transmetohet edhe nga nena tek femija nepermjet placentes. persa i perket analizave lidhur me siden nuk ka shanse qe ky virus te mos te gjendet qofte ai dhe ne fazat e para…gjithmone nese kryhet nje diagnoze laboratorike e sakte dhe nga mjeke te specializuar. duhet patur kujdes edhe ne pishina sepse virusi HIV eshte teper rezistent dhe mund te transmetohet edhe nepermjet sekrecioneve vaginale te femrave

  Nga geni24 Feb, 2010

 17. nje pyetje:a mundet te infektohet personi ne qofte se nuk kryen mardhenie seksuale pa mbrojtje por vetem me ferkim te organeve mandej aktin e kam kryer me mbrotje por mu paraqit pas aktit skuqje ne krye te penisit a mund te kem fituar ndonje smundje seksuale

  Nga toni27 Feb, 2010

 18. a merret sida nepermjet uji kur me para ka pire ne ate shishe nje person i infektuar me side.pres pergjigjje ju lutem ,ju faleminderit

  Nga beni1 Mar, 2010

 19. a ka mundesi nese nena eshte shtatezene dhe e infektuar nga hiv te bej testim pa u lenduar!

  Nga laura16 Mar, 2010

 20. desha nnje pergjigjje ne ket adres ju lutem
  ne penisin tim kam disa puqerra te vogla ne koken e tij ato behen te dukshme vetem kur ai ngrihet lart
  por jam bere merak se mos jam infektuar me virusin HIV / SIDA sepse kam kryer mardhanie me nje femer pa perdorur kondom
  ju lutem me jepeni nje pergjigjje ???

  Nga Albi21 Mar, 2010

 21. Albi, ato shenja qe permend nuk kane te bejne me HIV, mund te jete semundje seksuale e transmetueshme tjeter.

  Nga Shendeti Online23 Mar, 2010

 22. jam infectuar pas nje raporti sexual pa mbrojtje ka 11 muaj.Shenjat e para,skuqje(pothuajsje diegie)te penisit nje jave mbrapa dhimbje te forta te testikuleve si dhe nje grip te forte 1 muaj pas raportit.Kam marre ilaçe te dhena nga urologu ku pas2 muajsh testi qe negativ.Ne vazhdim dhimje te forta te testikuleve ku kam marre 3 antibiotike(cipromoxine)dhene nga urolgu.6muaj pas raportit test sida,Hiv,sifilis ku kan qene negativ(ku urologu refuzon takim tjeter me mua,duke pretenduar se eshte diçka psikologjike dhe jo infeksion sexual.Gjithnje dhimbje te forta ku dia here kam qene edhe ne servsin e urgjences ku me kane dhene qetesues.Pra per 11muaj 4 negative,por dhimbjet vazhdojne te jene te shumta ne pjesen e barkut poshte si dhe ne shpine ku kam dhe veshtersi ne frymemarrje dh gjithnje penisi i skuqur

  Nga llazi4 Apr, 2010

 23. Cili eshte stadi i kalimit nga HIV ne AIDS?
  Po shenjat dalluese te personit qe ka kaluar ne AIDS?Deri ne sa vite mund te jetoje nje person i semure me AIDS>

  Nga Liljana14 Apr, 2010

 24. pershendetje ! ka 6 vite qe me ka ndodh te kem probleme me nje rrejdhje nga penisi si shkak ka qen mardhenje te pa kontrolluara dhe pa mbrojtje pas vizites se mjekut me marrjen e nje ineksioni antobiotik ajo rrjedhje ka perfundu…por qdo vit zakonisht ne te njejten koh ne muajin shkurt ose mars me ndodh qe 6 vite kom vizitu mjekun kom ba teste per klaumedi dhe nje tjeter kan qen negative pra qa mund te jet kjo nuk ndjej dhimbje as kruarje por vetem rrjedhje te lengshme .

  Nga becki16 Apr, 2010

 25. ju lutem me ktheni pergjigje. kam bere dy here sex me nje person qe ka nderruar shume partner.me ka dale nje njolle e kuqe tek kemba dhe ndonjeher kam krujatje. si mund ta vertetoj jam mbartes i virusit hiv dhe ku? sa kohe duhet te kaloje qe te bej testin? ju lutem me ktheni pergjigje.

  Nga eri29 May, 2010

 26. ERI me perqindje te madhe as nuk ka lidhje fare me HIV e SIDA.Nçs ke kruarje te seksit duhet ti drejtohesh mjekut ku ai ju jep ilaçet per te luftuar ndonje infeksion qe mund te keni marre,por kruarja apo njolla te kemba skan lidhje me siden.Respekte

  Nga llazi8 Jun, 2010

 27. ju lutem ndonjerit qe te me shpjegoje sado pak per commentin qe kam bere me 4 prill 2010,faleminderit

  Nga llazi14 Jun, 2010

 28. Pershendetje, kam pasur mardhenje me nje djale i cili tash dyshoj se mund te kete qene narkoman dhe pasi qe kam pasur mardhenje kam kruarje shume ne organin gjeniatal dhe gjithashtu jan ca fije te bardha te holla qe me dalin prej vagines, deshta ta beje testin e hiv por me thane te prese 3 muaj sepse testi nuk do te dale i sakte. Ju lutem a egziston ndonje menyre qe ta kuptoj se a kam hiv? Ju faleminderit.

  Nga gresa25 Jun, 2010

 29. ei desha ta di sa amundet me pas ndonj semun dje nes i bjen shum spesh me dor(kryen seks pa partner)desha ta di menjeher pergjigjejen se jam shum i shqetesuar

  Nga ardi13 Jul, 2010

 30. pershendetje , po i pergjigjem ardit , mos u shqetso se nuk semuresh nga sexi me vetveten , un kam pas disa probleme shendetsore , kam pas djegje ne monetin e orgazmimit sidhe sperma ka pas disa ngjyra e vedh ne te erret , jo e njetrajtshme , sidhe urinime te shpeshta ne intervale 30 minutshe , tash kam ne fund te penisit nje lyth dhe nje tjeter ne fund te barkut , kuptohet tash probleme me shendetin nuk kam te asnjelloji qe nje vit , por po me grengos fakti qe kam kto dy lythe , nese ka dikush qe di diqka mbo kto lythe te me pergjigjet i jam mirnjohes .

  Nga cima22 Jul, 2010

 31. lexoj shume per shendetin dhe per semundjet e ndryshme dhe me intereson te di per to dhe po ashtu kam lexuar per siden dhe me intereson te di se a bartet sida nga personi i shendoshe mendoj a mund te bartet sida nese dy personat jane te shendoshe? a mund te bartet . pres pergjigje.ju falemnderit

  Nga arianit27 Jul, 2010

 32. mendoj a mund te krijohet virusi nga seksi apo vetem bartet?

  Nga arianit27 Jul, 2010

 33. lexoj shume per semundje te ndryshme dhe me intereson te di per to . deshiroj te pyes se nese dy persona kane pasur marrdhenie seksuale dhe njeri partner i ben analizat dhe del qe nuk ka asnje semundje seksuale a do te thote kjo qe edhe partneri i tij nese nuk ka bere sex me tjeter kend eshte i painfektuar dhe nje pyetje tjeter a mund te krijohet virusi i sides pra nese dy persona te painfektuar bejne sex a mund te krijohet virusi dhe ata te infektohen. pres pergjigje

  Nga sihana31 Jul, 2010

 34. lexoj shume per semundje te ndryshme dhe me intereson te di per to . deshiroj te pyes se nese dy persona kane pasur marrdhenie seksuale dhe njeri partner i ben analizat dhe del qe nuk ka asnje semundje seksuale a do te thote kjo qe edhe partneri i tij nese nuk ka bere sex me tjeter kend eshte i painfektuar dhe nje pyetje tjeter a mund te krijohet virusi i sides pra nese dy persona te painfektuar bejne sex a mund te krijohet virusi dhe ata te infektohen. pres pergjigje nga ju

  Nga sihana31 Jul, 2010

 35. Pershendetje!
  Deshta ta di se a mund te infektohesh me ndonje semundje seksuale nese puth nje person me nje semundje te tille, po ashtu a ekziston mundesia qe te infektohesh nese vaginen e puth me gjuh?

  Ua kisha dite per nder nese m’u pergjigjeni!
  Pershendetje!

  Nga Genci19 Aug, 2010

 36. pershendetje kam nje pyetje ne penisin tim kan dal disa vena te kuqe mire po nuk kam pas mardhenje seksuale a eshte rrezik se kam ndonje smundje si sida a po diqka tjeter pres nje pergjigje te shpeit nese mundet te me ndihmoj ndokush.

  Nga albani1 Sep, 2010

 37. dua te di nese jam i infektuar me sida sepse mua rrale here ne fundin kokes se penisit ne pjesen e brendshme te lafshes me del dicka e bardh si pune gjize.neqoftese ndonjeri di dicka rreth kesaj gjeje eshte i lutur te ma komunikoj sepse jam ne merak pres pergjigjen tuaj ju faleminderit

  Nga klajdi4 Sep, 2010

 38. a mund te infektohesh me virusin hiv aids nese kryen maredhenie seksuale me nje person te seksit tend un jam mashkull dhe ai mashkull por kjo maredhenie ka afro 10 vjet qe eshte ber pa mbrojtjen nga kondomi po qe prej atehere nuk kam bere me asnje mardhenie tjeter. pres pergjigje ju lutem

  Nga bobi4 Sep, 2010

 39. ckemi … kam krruarje te organeve gjenitale a mdenohet te jet sida?

  Nga ARJAN4 Sep, 2010

 40. kam nje pergjigje per bobin virusi hiv per her te par eshte zbulu dhe perhap prei dy homoseksualave ne Etiopi ne qytetin hawassa kshtu qe nese bon seks nje mashkull me nje mashkull tjeter per ni koh te gjat eshte shum e verte se tek ata dy homo formohet virusi hiv

  Nga albani9 Sep, 2010

 41. pershendetje
  doja te dija nese nje nga shenjat e hivit eshte shpeshtimi i nishaneve
  ju lutem me ktheni nje pergjigje

  Nga JONA11 Sep, 2010

 42. kisha nje pyetje me bejet goja pothuaj se cdo muaj plag ose gjua por me qendrin vetem 3-4 dit te lutem me kthe pergjigjepse me ndodh kjo por nuk kam as nje shqetesim tjeter.ana lushnje

  Nga ana13 Sep, 2010

 43. PO BEJ NJA NJE JAV QE KAM KRYER MARDHENIE JO SHUM SE 3 MIN DHE JAM NJE SIKLET NJE DHOJ TEMPERATURE TE BRENDESHME AS KRUAJTE E AS SKUQE AMUND TE ME KTHENI NJE PERGJIGJE A ESHTE VIRUSI HIV OSE SIDA?

  Nga nardi17 Sep, 2010

 44. pershendtje kam tre jave qe kam kryer mardhenie seksuale me nje vaize reth 18. Nuk perdor mjete mbrojtese. Para nje jave kam filluar te kem nje empertature jo me shume se 37.2 KAM DHE MUNGESE OREKSI DHE NDIHEM I LODHUR.. nk E DI KA MUNDESI TE JEM I INFEKTUAR?? CFARE ANALIZE DUHET TE BEJ???

  Nga besi22 Sep, 2010

 45. deri ne sa vite mund te jetoje nje person qe ka kaluar ne aids?

  Nga Liljana11 Oct, 2010

 46. pershendetje jam 23 vjec ne greece bej sex 2-3 ne dit por gjithnje me prerz…. doja te dija ne qofte se eshte e mundur a meret hiv/sida nga puthjet ne buze ju faleminderit per mirekuptimin

  Nga romeo11 Oct, 2010

 47. na jepni ca info per siden se na duhem per mesim

  Nga beni14 Oct, 2010

 48. pershendetje nga desa kisha deshte nje pergjigje nga stafi i juaj shendeti a ka mundesi me u verejt se nje person esht i infektuar me virusin hiv a mund te verehet nepermjet qfardo analize apo duhet te behen analiza perkatese per ket virus ju faleminderit stafit tuaj

  Nga desa17 Oct, 2010

 49. cfare shenjash ka nje femer nese eshte me side,psh pucra te zeza ke pjesa siper vagines

  Nga gencilaprake31 Oct, 2010

 50. faleminderit per te dhenet per siden

  Nga nisa9 Nov, 2010

 51. a eshte e sherueshme sida dhe ku mund te gjendet ndonje ilac

  Nga nisa9 Nov, 2010

 52. a mund qe femijet 7-11 vjeqar te bejnje seks me gjeni te njejt do te thot homosekshual qe ti bjere sida kerkoj pergjigje ju lutem

  Nga leni12 Nov, 2010

 53. sa mund te jetosh i infektuar me sida

  Nga eduart30 Nov, 2010

 54. jam 14 vjeqar dhe desha te bej nej pytj nese derdh sperm ne qdo 2-3 dit amun te shfaqet sida

  Nga afrim12 Dec, 2010

 55. me jan krijuar ca pucra mbi testikuj,me kruhen.si e shpjegoni ca mund te jet.??mardhenie seksuale kam kryer.here fundit para 2 muajsh.

  Nga anti13 Dec, 2010

 56. pershendetje . kam probleme me penisin me dalin shpesh pycra te vogla te kuqe dhe te bardha dhe keta ditet e fundit spermatozoiti me del i roz me gjak .

  Nga geni27 Dec, 2010

 57. pershendje. Ju lutemi me thoni cfar eshte . Kam 2 dit qe e bej me 1 femer dhe kur e derdh me del sperma me gjak. Ju lutemi me ktheni pergjigje.??

  Nga jurgeni28 Dec, 2010

 58. pershendetje kam kryer mardhenie pa masa mbrojtese me nje femer qe ka ndruar shume partnere ,dhe mu skuq pjesa e poshtme e kokes se penisit dhe vinte ere e keqe pasi mora disa ilace(antibiotike)mu zhduk skuqja ,dua te di nese jam i infektuar me side?ju lutem me ktheni pergjigje

  Nga beni6 Jan, 2011

 59. pershendetje desha te dij a transmetohet sida kur kryen sex ,penisi im eshte futur vetem ne gojen e femres dhe derdhja eshte bere vetem ne goje

  Nga rubi17 Jan, 2011

 60. A mund te peshton njeriu qofse njeher bon sex me ni femen qe e ka hiv -aids .kthen pergjigjejen ju lutem ..

  Nga Edvini18 Jan, 2011

 61. pershendetje.un kam qen i infektuar prej Staphylococcus aureus dhe e sherova por ajo kaloj pa problem por tash du ta di a jam i infektuar me HIV-AIDS se shesh her tu nejt tu shikue tv me vjen nje i ftohte rreth 2-5 sekonda dhe kalon por tani sa qe vjen me se shpeshti me behet du ta di cka eshte nga merzija ose nga stresi ose jam i infektuar me dicka ju lutem ketheni pergjigje.

  Nga armend25 Jan, 2011

 62. pershendetje..un kam qen i infektuar prej Staphylococcus aureus kisha dhimbje por kaloi pr tani kam ne problem qeter por kam firk mos jesha i prekur nga HIV/AIDS sepse shpesh her ne trup jam i ngorht por me vjen nje i ftohte dhe me mban 2-3 sekonda edhe mu po asht i njejti problem si i armendit dhe kam frik mos jesha i prekur nga sida ose jam i infektuar nga dicka ju lutemi tregoni cka te bej ketheni pergjijge.

  Nga ilir25 Jan, 2011

 63. ju lutemi me tegoni.

  Nga ilir25 Jan, 2011

 64. e kam nje pyetje nese me pergjigjet kush
  kam ba seks pa kondom edhe kam pak kryrje po kam dhimt ne penis ne topa edhe kur urinoj
  ju lutem qfar analize duhet ber
  ose qka muntejet kjo sod apo qka

  Nga blerimi1 Feb, 2011

 65. po ashtu edhe dridhje te penisit

  Nga blerimi1 Feb, 2011

 66. NJE DITE DERDHA PAK SPERME DHE A MUND TE SHFAQET SIDA NGA KJO GJE

  Nga RUDIN4 Feb, 2011

 67. nje dite i rashe me dore dhe me doli pak sperme dhe jam shume i shqetesuar se mos jam infektuar me side por kjo ka ndodhur para jne muaji une jam 14 vjec me informoni per kete proble ju lutem ju lutem ju lutem ju lutem ju lutem

  Nga rudin4 Feb, 2011

 68. Cili eshte dallimi ne mes sida dhe hiv pozitiv?

  Nga ela8 Feb, 2011

 69. pershendetje ! ka 5 muaj qe me ka ndodh te kem probleme me nje rrejdhje nga penisi kam pas mardhanje mirpo qdo herë me kondom mirpo dhimbje nuk kam as sen mirpo pas qe te Urinoj ndodh qe kam nga penisi del spreme a mundet me ndodh te jem i infektuar me ndonje smundje seksuale ju kisha lut qe sa me par t’ma ktheni pergjigjen se vertet jam i shqetsuar .

  Nga Astrit12 Feb, 2011

 70. JU LUTEM ME THONI ADRESEN E QENDRAVE KU BEHET ANALIZA E HIV AIDS NE TIRANE .. SHUM FLM

  Nga AR19 Feb, 2011

 71. a mund te me tregoni se per sa kohe shfaqet sida
  nese je i infektuar ose ndryshe pasi kam kryer mardhenie me nje femer e cila ka ndruar parteret e saje shum her per sa kohe duhet te ebej analizat.

  Nga toni2 Mar, 2011

 72. mbas sa kohe te maredhenies duhet te bej analizat e hiv ju lutem d
  oja ta dija se nuk jam e qete

  Nga albana12 Mar, 2011

 73. JU LUTEM ME THONI ADRESEN E QENDRAVE KU BEHET ANALIZA E HIV AIDS NE TIRANE .. SHUM FLM

  Nga arben13 Mar, 2011

 74. JU LUTEM ME THONI ADRESEN E QENDRAVE KU BEHET ANALIZA E HIV AIDS NE TIRANE .. SHUM FLM

  Nga arben13 Mar, 2011

 75. pershendetje ! ka 5 muaj qe me ka ndodh te kem probleme me nje rrejdhje nga penisi kam pas mardhanje mirpo qdo herë me kondom mirpo dhimbje nuk kam as sen mirpo pas qe te Urinoj ndodh qe kam nga penisi del spreme a mundet me ndodh te jem i infektuar me ndonje smundje seksuale ju kisha lut qe sa me par t’ma ktheni pergjigjen se vertet jam i shqetsuar

  Nga arben13 Mar, 2011

 76. pershendetje mund te di mund te infektohet me virusin hiv vetem me nje mardhenje apo me shum se nje mardhenje nese partneri esht i infektuar do kisha deshir te dija flm per mirkuptimin

  Nga cuku17 Mar, 2011

 77. ku mund te behen analizat e sides?? amund te kryhen ne menyre te fshete??ka ndonje shoqate qe mund te beje analiza te fsheta?? loli tr.

  Nga loli4 Apr, 2011

 78. a bartet hivi duke pasur mardhenje me kondom

  Nga beki10 Apr, 2011

 79. Kan filluar te me dalin disa pucra te kuqe ne dor … dhe en parakrah .. kam filluar me dhemb sh kurrizi .. me kan dal shenja gishterinjsh ose duarsh ne bark edhe ne dor … kam ren nga pesha .. me dhemb shpersh koka .. a dini se cfare mund te kem

  Nga Pami13 Apr, 2011

 80. prsh.ju lutem me jep nje pergjigje kam me shume se nje vit qe me kane dale ca pucra te vogla dhe te bardha reth kokes se penisit ne unaz posht.jam i shqetesuar pasi nuk me kan ikur,kshu nuk kam asnje problem.flm

  Nga enea29 Apr, 2011

 81. doja ne fakt dhe motivin qe kane dal ato pucra flm shume.

  Nga enea3 May, 2011

 82. nuk kuptoj pse te pakten ndonje koment nuk e postoni ne kete faqe qe te mund te informohemi me sakte sepse ne ate menyre edhe pyetjet do te jene me konkrete e jo si ne kete raste. Te lutem RNATO nese ke munesi te pershkruash gjendjen tende se si je ndje ne fillim ateher kur je infektuar nga virusi hiv te pershkruash gjendjen tende organike dhe psiqike qe nga fillimi deri me tani. Te falenderit per mirekuptim

  Nga ani4 May, 2011

 83. Pershendetje deshta te bej nje pytje kam problem me urin gjdo 30 minuta kryej nevoj edhe urina ka nje er te keqe qka mund te jet kjo ndonje infekson urinora edhe a mund te ket ndonje rrezik..

  Nga fitimi11 May, 2011

 84. nese ka muntsi ju lutem te topi majsht mka dal ni kok e barth ishte e vogel pastaj eprega me dor dojsha ta plasi su plas po u ba ma e madhe aka shenja te sides ju lutem nese ka muntsi tem tregojni

  Nga behar12 May, 2011

 85. si je mjek i nderuar. tash e pash kete web dhe u kyqa menjeher sepse edhe une kam nje problem qe dua te te pys juve. Vllau im ka qene jasht kosoves disa dite dhe kur eshte kthyer e gjith qafa ju esht mbushur me puqra te imta edhe trupi pak. a thua qe osht diqka serioze apo thjesht ndonje alergji ?

  Nga dona23 May, 2011

 86. me falni per pyetjen a mund te infektohesh me aids nese e fut gishtin ne vagine

  Nga klajdi24 May, 2011

 87. ana mos e maj ne goj shume e tani ste behet gjuha plag ose goja. flm.

  Nga loli te ana11 Jun, 2011

 88. un jam fakin hasani

  Nga fakin21 Jun, 2011

 89. Pershendetje ADM kame shume nevoje per ndimen tuaje,……Kame djegje te urines dhe pasi te prishem kame nje djegje te vogel ……Ju lutem ADM sa me shpejte me ktheni pergjigje pasi jame dhe i fejuare dhe me te fejuare nuk po kryeje mardhenie duke e genjyer nuk jame mire e etj….Ju pergjerohem me ndimone

  Nga ardi-e-keqja-evetes-i-miri-i-te-tjereve23 Jun, 2011

 90. Pershendetje ADM kame shume nevoje per ndimen tuaje,……Kame djegje te urines dhe pasi te prishem kame nje djegje te vogel ……Ju lutem ADM sa me shpejte me ktheni pergjigje pasi jame dhe i fejuare dhe me te fejuare nuk po kryeje mardhenie duke e genjyer nuk jame mire e etj….Ju pergjerohem me ndimone….Flm per mirekuptimin

  Nga ardi23 Jun, 2011

 91. me kan dal disa puca tek penisi

  Nga seldi25 Jun, 2011

 92. Te nderar te web faqes Sh..Online
  Me intereson dicka shum e rendesishme :sa eshte e mundur qe te infektohesh nga nje pik gjaku nga ndonje i infektuar te bejere ne syrin e njeriut?

  Nga Visari28 Jun, 2011

 93. Ju lutem jam shum i shqetesuar ku mund te drejtohem ne tirane per te kryer analizat e hiv aids … ju lutem …

  Nga Miri28 Jun, 2011

 94. jam nje djale e kam shkuar me nje grek shume here po pa prezevatim a kam rrezik side plzz>???

  Nga leo14 Jul, 2011

 95. prsh 1 pyetje kisha … nqs partnerja eshte e infektuar dhe djali e ka per here te pare seksin a mund te infektohet dhe ai gjithashtu? ju flm

  Nga renaldo21 Jul, 2011

 96. Jam nje djal 20 vjeq, kam pasur mardhenie te shumta me partner te gjinis se njejt dhe ndonjher pa perdorim te kondomit, kam pas hepatit B tash jam sheru jam i friksun se e tash kam HIV ju lutem me pergjigjuni admin, pasi qe ki pas hepatit b a je i rrezikun per sida

  Nga gayboy22 Jul, 2011

 97. Jam nje cun qe kam kryer mardhenie me nje cun tjt dmth kur kemi qen femij rreth 12 – 14 vjec jemi te te njejtit gjak .. kam thjesht gjuhen e bardh edhe te koka e penisit kam disa pucerra te vogla .. nuk kam shkuar per vizit kisha per 4 dit semundje kur shkova te mjeku dola me semundje virale ( grip ) + kisha disa si te cara te cara ne barg dhe afer penisit mjeku me tha qe eshte reaksion mtha nje ilac edhe me iken .. ju lutem te me ketheni pergjigje sps dua te jem ne dijeni nese jam bartes i ndonje virusi .. ju flm

  Nga angel4 Aug, 2011

 98. keni shum te drejt .. kjo semundje o vdekjeprusrse keshu qe qiuni me condom :P

  Nga amarildo10 Aug, 2011

 99. Kam bere testin hiv tek ISHP dhe rezultoj negativ, por jam shume i shqetesuar duke dyshuar ne vertetesin e pergjigjes.
  A ka mundesi kjo?

  Nga lorik11 Aug, 2011

 100. desha me bo ni pytje a dmth naj sen me ka dal ni kok mbi penis dmth ne lekur amo afer penist amo osht nje puqerr e mbrendshme a asht naj sen kshtu

  Nga bardhi15 Aug, 2011

 101. para dy ditesh kur shkova ne wc per te urinuar pash se tek organi im kishte nja dy pika qelb. qe ate dite nuk kam pas me.cfare eshte ju lutem me ktheni pergjigje….

  Nga altinlamaj24 Aug, 2011

 102. prsh .. si kaluat .. nk e di cfare jeni apo jo po doja tju boja 1 pyetje nqs keni te dhena … a mund te infektohesh me hiv/aids qe ne heren e pare qe kryen seks, kuptohet nqs goca ka pas kete semundje???? ju lutem 1 prgj se jam shume i shqetesuar..respekte…

  Nga antonio2 Sep, 2011

 103. psh jam 30 vjec par 1 muaji kreva mardhenie pa mbrotje me nje vajz e cila ma kerkoi vete qe te beja pa mbrojtje dhe qe tja derdhja brenda pasi me tha qe nuk ngelte shtazane se kishte vene nje aparat mbrojtes dhe qe ate dite un jam ne merak pasi me dalin pucra me qelb ne te gjithe pjeset e trupit a ka mundesi qe te jeme i fektuar me virusin e sides

  Nga kleo20 Sep, 2011

 104. para disa direshe kame ber sex me nje njeri te ndyr,, a ka mundesi qe te mar infeksion nga kio femer nese ajo ka qen e ifektuar ,,per kete jame lar shume me sapun e shampo..

  Nga skender1 Oct, 2011

 105. kam kryer mardhenje me nje femer qe ka nderruar shume partner, kam perdorur kondom, te dora e djathet kam pasur nje heqje spice thoji,skam pas rrjedhje gjaku pasi e kisha hequr rreth 15 ore me pare,e kam ferkuar femren nga organet gjenitale
  a ka gjasa qe te infektohesh me sida?

  Nga berti3 Oct, 2011

 106. cilat jan simptomat e para te sides dhe ne cfar periudhe shfaqen?

  Nga no11 Oct, 2011

 107. kam kryer nje mardhenie me nje femer gjat mardhenis me esht car kendoni por dyshoj se ajo femer esht me sida te nesermen kam pasur marie mendsh dhe dhimbie barku a mund tme thot ndonje njeri per kohe ti jep shenjat dhe c far shenjash ka kjo ??

  Nga Dori31 Oct, 2011

 108. a bartet sida permes peshtymes

  Nga gentrit ternava4 Dec, 2011

 109. pershendetje me jan shfaqur si tip lythash nga zonafemorale dhe afer zones se penisit …mendoni se jam i infektuar nga semundja e hiv/aids

  Nga elsi9 Dec, 2011

 110. Une thjesht dua ta di se a mirret virusi menjehere si te besh sex apo thjesht do kohe? dhe cilat jan simtomet e para te HIV dhe si behet testimi me i thjeshte? flm..

  Nga lauratt18 Dec, 2011

 111. pershendetjee , tek penisi im kam nje pik te zes ne maje ama eshte gati qe 1 vit por skam probleme hiq me azgje tjeter mardhenje skam pas jam 17 vjecar , por me dor i kam raa shpesh a mund me ju tra sida nese i bjer me dor shummee ma shpejt se jam ne siklett me besoni

  Nga agim4 Jan, 2012

 112. kam 1 pytje kam kryer mardhenje me 2 femra qe kan ndruarr partenr pa kondom.. dhe pas 1 kohe kam psur kruarjeee shuuum te medha ne bole.. kam vizituar mjekun kam ber testin ishte negativ perseri kruarje at mas e’kom perdor apet dhe me nuk kam kruarje po i’ bi shum shpesh me dor..
  e’ saper femra puthje sex oral ma shum se me 70 kam kryer.. tani kam me shpesh me ndodh pasi te spermoj me nje shtangim no bole rrudhjee te tyree
  a; ka pergjegjje dikush.?

  Nga bees11 Jan, 2012

 113. dyshoj se e dashura ime eshte me hiv…. dhe kam frike se mos e kam mar edhe une kam kryer mardhenie me te kam krruarje te penisit dhe sndihem mire me trupin tim ku mund te bej testin hiv ne pg se jam ne merak pleasee!!!

  Nga enea18 Jan, 2012

 114. me falni ju lutem me dergoni nje pergjigje per problemin tim kam gati nje vit qe nga penisi kam rrjedhje te nje lengu .a ka mundesi te kem marre HIV…SID ju lutem me ktheni nje pergjigje

  Nga art9 Feb, 2012

 115. dua te di nese mund te infektohesh nese cpohesh me nje age ku esht mar ilaci dhe esht derdhur ne shishen e serumit pa pasur kontat me pac qe ishte me sid.dmth agja nuk ka prekur pac vetem esht mar ilaci nga flakoni dhe esht derdhur ne shishen e serumit,ju lutem nese keni mundsi me shkruani,faleminderir.

  Nga flora10 Feb, 2012

 116. A mund te marresh virusin Hiv nepermjet seksit oral ne rast se pala tjeter mund te jete e infektuar?

  Nga xhusi21 Feb, 2012

 117. a mund te maaresh virusin hiv nese kryen mardhnje seksuale me prezervativ,,,,dhe nese prezervativi te rreshket pak

  Nga visi10 Mar, 2012

 118. un kam ndejtur rreth 1 or duke ber sex me prezervativ nuk mu ca por egziston mundesia te trasmetohet ndonje semundje

  Nga visi10 Mar, 2012

 119. kam nje pyetje,kush ka vuajtur nga kjo gje le te me kthej pergjigje.kam nje jave qe tek koka e penisit me kane dale ca pucra te vogla ngjyre te kuqe,dhe kam pak djegie.ju lutem kush eshte mjekuar le te me tregoj se si dhe cfare ka bere.

  Nga gulio20 Mar, 2012

 120. te njenjten gje kam pas edhe un mo gulio kokrra te vogla dhe djegje dhe nje avull ne te gjith trupin dhe kjo gje me ndodhi pas 1 muaji nga mardhenia me nje femer dhe me beri te dyshoja ne maksimum per nje virus por pas berjes te shum analizave rezultova negativ ne hiv dhe asnje lloj problemi tjeter dhe tani nuk me jan shfaqur me ato kokrra dhe ajo djegje. keto gjera vin edhe nga ana stresante nuk duhet te stresohesh.

  Nga elio1 Apr, 2012

 121. kam nje pyetje : jam nen moshen 18 vjeq kurr nuk kam ber seks a jam i rrezikuar nga Aidsi

  Nga lisi2 Apr, 2012

 122. mirdita kushe di te me ndimoje se po lexhoja keto komentet dhe me ka hikur truri fare kame pasur mardhenje me nje goce 5 vjetesh analizat i keme ber 3 here kane dale negativ po une nuke ndihem mir kure pi bire dhe bej sekse ndiej nje djegje ju lutem …………….pepja

  Nga asan11 Apr, 2012

 123. ju lutem me kth pergj.. un fillim kam pas perzirje ne muaj e dy me filluan kyqet dhe skuqje lekure?

  Nga dor14 Apr, 2012

Posto një koment