Mjalti dhe bletetDisa fakte interesante rreth mjaltit dhe bleteve.


1. Mjalti eshte ushqim ne nuk prishet apo nuk skadon asnjehere. Ne qofte se ruhet ne nje ene te mbyllur rron pafundesisht. Mjalti eshte nje prej ushqimeve me te vjeter ne bote, psh eshte gjetur ne Egjipt, tek varri i Mbretit Tut i paprishur.


2. Mjalti eshte 25% me i embel se sheqeri per shkak te nivelit te larte te Fruktozes ne te.


3. Mjalti krijohet nga nektari i luleve i cili perzjehet me enzimat e bleteve the bletet avullojne nje pjese te ujit te nektarit duke perplasur krahet. Ngjyra aroma dhe shija e mjaltit ndryshon ne vartesi te luleve qe vizitojne bletet.


4. Nje blete gjate jetes se saj prodhon vetem 1/12 e nje luge ēaji mjalte.


5. Ne mitologjine Greke, Kupidi i zhyste shigjetat ne mjalte qe te embelsonte zemrat me dashuri.


6. Vizatimi me i vjeter i bleteve dhe mbledhjes se mjaltit eshte gjetur ne nje shpelle ne Spanje dhe mendohet te jete bere 15.000 vjet me pare.


7. Democritus (460-370 BC), filozofi grek, perdorte nje diete te pasur me mjalte dhe jetoi 109 vjet.


8. Mjalti ishte ilaci me i perdorur ne Egjiptin e lashte. Nga 900 receta qe jane zbuluar rreth asaj kohe 500 kane qene te bazuara tek mjalti. Ne Romen e lashte mjalti perdoret per te ndihmuar pacientet te flinin gjume.


9. Napoloni zgjodhi bleten si simbol te tijen pas kurorezimit ne 1807.

10. Ne 1984, gjate nje eksperimeti ne hapesire, bletet munden te ndertonin nje koshere ne kushte te jashtezakonshme duke mos patur forca rendese.


11. Bletet kane 4 krahe dhe 5 sy.


12. Bletet perplasin krahet 11.400 here ne minute dhe mund te fluturojne me nje shpejtesi prej 20 km/ore.


13. Mreteresha pjell 1000-1500 veze ne dite.

15. Duhen rreth 10kg mjalte per te ushqyer nje koshere bletesh gjate dimerit

16. Mjalti permban shume vitamina dhe antioksidante pa patur indyre apo kolesterol.

17. Mjalti permban po aq antioksidante sa edhe spinaqi dhe nje lloj antioksidanti, “pinocembrin” gjendet vetem tek mjalti.

18. Per shume vite kengetaret e operas kane perdorur mjaltin per te zbutur fytin dhe per te shtuar energjine.

19. Mjalti eshte i vetmi ushqim qe permban gjithcka qe i duhet njeriut per te jetuar, duke perfshire dhe ujin.

20. Mjalti ka vetine te thithe uje, gje qe e ben shume evektiv per zbutjen e lekures se djegur.

21. Mjalti shpejton mbylljen e plageve dhe lufton infeksionet. Mjekesia moderne e cileson mjaltin si nje prej antibiotikeve te natyres, i cili ka veti te ndaloje zhvillimin e bakterieve dhe te shume llojeve te mykut. Eshte verejtur se mjalti ngordh disa bakterie qe jane rezistente ndaj antibiotikeve tradicionale.

Heres tjeter qe hani mjalte kini parasysh keto gjerat mesiper.

 1. 56 Pergjigje per “Mjalti dhe bletet”

 2. provoje mjaltin

  Nga dardan10 Jan, 2009

 3. jeni shume te mir per kete qe e keni shkru jeni ma te miret

  Nga fatjonbajra17 Feb, 2009

 4. shume te mira dhe mese te verteta eshte ilac profetik njerzit
  duhet te ndergjegjesohen per keto miresi qe ZOTI jone na ka dhuruar

  Nga nertili26 Feb, 2009

 5. tung jeni shum te qellueshem per kete qe e shkruani dhe shum te qellueshem

  Nga jana11 Jan, 2010

 6. tung jeni shum te mir dhe po na mesoni shum na keto qe po i shenoni dhe po na ndihmoni shum qe te behemi intelegjent

  Nga arife11 Jan, 2010

 7. zoti ju shperbleft juve qe na dhat keto komente aq shum te bukura e te sinqerta per shendetin e njeriut se edhe vet jam bletar fillestar por me pelqen ky sport shum i bukur dhe fitim prures per nevojat e njeriut dhe te semuret

  Nga fitim thaqi6 Mar, 2010

 8. kerkoj prej atyre bletarve te vjeter moja lan trashigim te rive se duhet me kultivue blet gjith qysh se pa blet nuk ka jet as njeriu 4 vjet mas bletes zhduket njerzimi
  krejt

  Nga fitim thaqi6 Mar, 2010

 9. mjalti asht shume buker per shendetin e njeriut dhe nuk zavenson asgje mjaltin

  Nga mursel osmani12 Mar, 2010

 10. Bleta eshte mike e vjeter qe ben mjaltin dhe dyllin.Mjalti eshe ushqim shume i shijshem,i shendosh dhe mjekues per organizmin e njeriut.
  Bleta jeton ne zgjoje,ne bashkesi qe quhet shoqeri bletesh.

  Nga besnik23 Mar, 2010

 11. ju lumt,shum info. te sakta ,nje udhzim i mir per perderusit e mjaltit,dhe bletaret fillestaret.

  Nga ali salihu "bletar"30 Mar, 2010

 12. pa blet ska jet kta dine

  Nga ekrem6 Apr, 2010

 13. bletes per te prodhuar 1 kavanoz me mjalt i duhet te fluturoj rreth 80 milje km dhe te ndalet ne 2 milion lule

  Nga erinda7 Apr, 2010

 14. MJALTI ESHTE ILACI ME I MIRE PER FYTIN DHE KRAHARORIN

  Nga xhafa21 Apr, 2010

 15. BLETA ESHTE NJE FMILJE E MIR ORGANIZUAR KU CDO MIZE KA PUNEN E SAJ DHE KOMANDOHET NGA MEMA E SAJ MASHKULLI KA VETEM ROLIN E PLLENIMIT

  Nga xhafa21 Apr, 2010

 16. tung jeni te mrekullushem unë ju përgzoj per gjeth qka qe keni ber jeni shum te mir tung ju du shum klm

  Nga laura21 Apr, 2010

 17. tung jeni te mremkullushem ju pergzoj tung klm zemrat e mija

  Nga liridona21 Apr, 2010

 18. nese ne koshiqe e bletes nuk ka mbreteresh,dhe ka vetem vezë te meshkujve si duhet per te lindur bleta mbretëresh ne at koshiqe!?
  –koshiqe(kafaz i bletes)-((sanak i blets)

  Nga ylli22 Apr, 2010

 19. MJALTI SHERON SHU SMUNDJE NESENUK JU ZE GJUMI MJALTI TE QETSON. MJALTI E SHERON KOLLITJEN E SHUM E SHUM SEMUNDJE TE TJERA

  Nga islam sylanaj1 May, 2010

 20. mjalti eshte i pa zevendesueshem per shendetin e njeriut prandaj duhet te konsumohet por edhe te punohet me bletet qe te kemi mjaltë te kualitetit te lartë .

  Nga shqipdoni - 18 05 201018 May, 2010

 21. mjalti eshte sherues i shume semundjeve dhe i pazevendesueshem

  Nga alda23 Jun, 2010

 22. mjalti eshte shume i mire ju lutem qe ta perdorni sa me shume se eshte sherues

  Nga lona26 Jun, 2010

 23. Valla qashtu esht me te vertet se edhe djalin e agjes e kam qe mirret me qet sport hehehe qys klm

  Nga aimir.h30 Jun, 2010

 24. tung po per qfar arsyeje kendon mbretnesha eose (amza) e bletve se kum pas rast me nij kendimin e amzes tung

  Nga xhevdet6 Jul, 2010

 25. bleta ai qe mban njihere smunet pa to ma kurr me nejt sepse e terhjek si dashurija

  Nga fitim thaqi sibofc obiliq6 Jul, 2010

 26. ska problem edhe qe publikohet ne rregull osht

  Nga fitim thaqi sibofc obiliq6 Jul, 2010

 27. nuk ka pune te madhe e qe behet lehte, pra sa me shum pune qe merr aq me shum vleft do te kete

  Nga musa-ku3 Sep, 2010

 28. jeni vertet te mberekullushem,me keto keshilla po duhet ti zbarojne te gjithe keto gjera te krijuara nga natyra dhe zoti jon i dashu

  Nga Altin13 Nov, 2010

 29. ju lus qe te perdorni mjaltin per semundje
  \

  Nga leotrimi1 Dec, 2010

 30. bleta esht nje insekt me i zgjuar qe shkenca nuk e ka arriit ate ta bej akoma…….

  Nga tufiku6 Jan, 2011

 31. zoti e ka krijue ilaqin para njerzimit po duhet me kerkue se ne natyr ekemi duhet mi kultivue bletet ato e marrin mjalten polenin propolisin e nektarin qe osht ilaq per njerzimit vetem me henger mjalt ne mengjes edhe ne mbramje per qdo dit te mjeku skie qka lyp kurr por duhet me desht bleten per moja marr mjaltin ju pershendes kerkojeni nji here edhe jepne komentin se qfar cilsie ka mjalti origjinal

  Nga fitim thaqi sibovc obiliq9 Jan, 2011

 32. i pershendesh te gjith ata qe i mbajn blet se osht sport i mir tung fitim thaqi sibovc ish obiliq

  Nga fitim thaqi sibovc obiliq9 Jan, 2011

 33. nese hani rregullisht mjalt nga nje lug ne mbramje edhe nje ne mengjes zdote jeni kurr te smuar ket e kan than ekspert afeti … qe e ka provu vet edhe asnje her skam qen ismuar

  Nga afet21 Feb, 2011

 34. ju keshilloj te mos mbani blet ne shpi se do ktheni kembet nga dielli. se ate funksion kane ato pervec se te bejne mjaltin

  Nga otr15 Mar, 2011

 35. shumm bukur e paskeni shkru ju lumt un e pranoj keto komente sepse esht e vertet se mjalti esht i shendetshem tunng tunng …

  Nga elva15 Mar, 2011

 36. Kisha pas deshir dikush te me informoj si behet perpunimi i mjaltes jam shum kurioz po qese keni mundesi mund te ma spjegoni ne detaje se si behet

  ju pershendes…

  Nga Arben19 Mar, 2011

 37. beeeeeeeeeeeeeeee ja ca

  Nga arbri20 Apr, 2011

 38. shume te mira jan blet dhe jam shum krenare qe i kame blet
  tung bnga elinda ju dua shummm blet

  Nga elinda30 Apr, 2011

 39. Komenti juaj eshte ne pritje te moderimit nga njeri prej Administratoreve.
  shume te mira jan blet dhe jam shum krenare qe i kame blet
  tung blet
  elinda ju dua shummm blet

  Nga elinda më 30 Apr, 2011

  Nga elinda30 Apr, 2011

 40. Mjalti eshte i pazavendesueshem ,por fatkeqesisht po manipulohet me te nga matrapazet, keshtu qe veshtire ti besohet dikujt per mjaltin pa perzirje.

  Nga Shqiponja22 May, 2011

 41. kush eshte mjalti me i mere i ngrir apo pelte

  Nga gezim kosaxhi11 Jun, 2011

 42. Mjalti eshte vertet i ushqimi i pelqyer dhe domozdoshem ,por manipulimet qe i jane ber nga matrapaze te perkrahur nga shteti do kishte frike ta perdorte .Une mbareshtoj blet ,dhe di shume mire per sa shkruhet,

  Nga bletari15 Sep, 2011

 43. shume mire ama shume pak keni shenime per bletat

  Nga swer21 Nov, 2011

 44. shume mire por shume pak keni shenime per bletat

  Nga swer21 Nov, 2011

 45. RROFSHIN BLETET

  Nga NGA BILLI29 Nov, 2011

 46. JU LUMT O BLETART E KOSOVES VETEM PERPARA JU LUMT.

  Nga AGIM KLINAKU24 Dec, 2011

 47. bletet jane shum te mira edhe ne pamje por edhe mjaltet e tyre jan shum te shijshem dhe te shendetshme

  Nga drini27 Dec, 2011

 48. po ashtu edhe une jam bletar i bleteve

  Nga drini27 Dec, 2011

 49. nese mjalti qendron gjat nuk prishet per kete arsye jane te shendetshme mjaltet

  Nga drini27 Dec, 2011

 50. mjalti me kanellen eshte nje kure e jashtzakonshme per diabetin

  Nga kujtimi8 Jan, 2012

 51. shesum mjalt orgjinale dhe qumsht blete sherojm te gjitha smundjet me qumsht blete dhe mjalt orgjinale dhe ata njerzi qi skan femi qumshti ibletes idimon shum per femi nakontaktoni ne numrat tan jan 044 406-895/ 044 352-814 /049 808-152/ 049 808-154/ 049 808-155/jumir presin 6 vllazrit bllaca

  Nga brendi bllaca23 Jan, 2012

 52. qka eshte qumshti i bletes dhe ku mundem me gjete

  me respekt brahimi

  Nga brah28 Jan, 2012

 53. mjalti e ben trupin tone te shendetshen (kurseheni mjaltin sepse bletat lodhen per ta bere ate

  Nga megi18 Mar, 2012

 54. kush munet prej bletarve mema kthye nji pergjegjeje.kam ndigjue tash kohve te fundit qe bleta e vjeter mbi 10 vjet paska nji lloj buke ne koshere apo ne lisa nese asht, e ajo buk po u thirrka ose kulaq si ta que un koka shum e qmushme a asht e vertet ajo ! ju pershendes dhe priti pergjidjen e dikuj nga bletart tung.

  Nga murati30 Mar, 2012

 55. mjalti ben trupin ton me te shendetshem andaj pordoreni

  Nga alija25 Apr, 2012

 56. le te dihet se mjalti eshte ushqim shum sherues andaj njeriu qe esht i smur ta pordor mjaltin sepse mjalti sheron shum shmundje ky ishte paralajrimi im

  Nga tolja25 Apr, 2012

 57. ky mesim esht shum i qelluarte ju lumt por desha te pys se aban me e perdor diabetiket mjaltin origjinal dhe kisha apelu qe te ataqe din per bleten te japin ma shum mesime per bleten se na nevoiten shum kshillat se emisjonet e huja japin shum po nuk i kuptojm ene shqip nuk po spjegon asgja ju faleminderit per mirkuptim sepse bleta esht jeta

  Nga rifati25 Apr, 2012

Posto një koment