Si te mposhtesh eren e keqe te gojes

Shpeshhere na bie te flasim me persona qe u vjen aq shume ere goja sa qe smund tu qendrosh afer. Megjithese eshte kaq repulsive dhe antisociale era e gojes eshte nje problem me i zakonshem sec mendoni. Vetem ne Amerike, jane rreth 90 milion veta qe kane probleme te eres se gojes. Nje ere e keqe nga goja jo vetem qe te largon nga shume veta por mund te jete shenje e problemeve madhore te shendetit. Zakonisht era nuk eshte thjesh higjene e keqe, por sinjalizon probleme me mishin e dhembeve, probleme me melcine, veshkat ose shenje diabeti.Gjithashtu nje infeksion i gojes mund te sjelle probleme me zemren.

Cfare duhet bere ne qofte se ju ose nje i njohuri juaj ju vjen ere e keqe nga goja te cilen as nje mente nuk mund ta mbuloje?

Pastroni gjuhen. Gjuha e njeriut i pernjet nje karpeti te dendur, pra eshte nje vend plot te cara dhe gropa ku depozitohen mbeturina ushqimesh te ndryshme dhe bakterie. Nje pastrim i lehte i gjuhes kur lani dhembet mund te zhduke problemet e eres qe ka burimin nga ushqimet e kalbezuara ne te caren e gjuhes dhe bakteriet qe shkaktojne ere te keqe.

Pertypni cimcakiz. ndoshta duket pak e tepruar por pertypja e vazhdueshme e cimcakizit (mundesisht pa sheqer) eviton eren e keqe te gojes. Pertypja stimulon gjendrat e peshtymes te cilat lajne dhe largojne shumicen e bakterieve qe ndodhen ne goje. Pervec larjes peshtyma ka disa lende antiseptike dhe enzima te cilat reduktojne bakteriet e eres se keqe. Kjo eshte arsyeja qe ne mengjes goja vjen ere,sepse gjate naten prodhimi i peshtymes pakesohet. Gjithashtu po te vereni personat me disa probleme mjekesore, ose qe jane ne mjekime qe pakesojne peshtymen , u vjen goja ere.

Pini uje. shume veta as qe e marin vesh qe trupi i tyre eshte i dehidruar. Pirja e ujit ka shume aspekte pozitive per trupin dhe pakesimi i eres se gojes eshte njeri prej tyre. bejeni zakon te pini uje rregullisht dhe keshtu mundesoni nje pakesim te bakterieve qe sjellin eren e keqe te gojes.

Shkoni tek dentisti. Nje re e keqe e gojes mund te jete jashte mundesive qe keni ju per ta ndaluar. Goja mund te vije ere nga disa semundje te mishit te dhembeve , prishje te dhembeve , infeksion, problome te melcive apo veshkave. Ne qofte se dentisti nuk gjen gje qe ka problem ne goje atehere keshillohet nje vizite e mjekut per te pare nqs keni ndonje problem me te madh.

Hani nje cope buke. Ne qofte se jeni ne diete me kalori te reduktuara, nje prej efekteve dytesore te tyre eshte era e gojes nga mungesa e karbohidrateve. Gjithashtu mund ta maskoni kete lloj ere ne qofte se hani ndonje embelsire te vogel.

Perdorni solucione te lengshem per larjen e dhembeve. Pasta e dhembeve dhe furca largojne mbeturinat dhe bakterjet qe mund te prekin por smund te lajne mbetjet midis dhembeve apo poshte mishrave.Pervec furces nje larje me solucion te lengshem eviton kete problem.

Copyright shendetionline.com

 1. 43 Pergjigje per “Si te mposhtesh eren e keqe te gojes”

 2. hay.shum porosi te mira

  Nga drita3 Mar, 2009

 3. cool advice people

  Nga qween17 Mar, 2009

 4. pff MIR…

  Nga enkeleida22 Mar, 2009

 5. Shume te vlevshme por cduhet bere kur kane pak efekt dhe era prap nuk eleminohet

  Nga Luani26 Mar, 2009

 6. ide shume te mira por ka raste qe edhe nuk funksionoine

  Nga stella5 May, 2009

 7. mendoj se duke pire uje nuk funksionon edhe aq shume

  Nga stella5 May, 2009

 8. eh kjo larja e gjuhes se dija,mund te kete lidhje,flm per keshillat.

  Nga Ina24 Jun, 2009

 9. PO PER GURZAT QE KRIJOHEN TE DHEMBET MUND TE NA JEPNI NDONJE KESHILL.

  Nga BONA16 Jul, 2009

 10. KETE PYETJE KISHA DHE UN PER GUREZAT TE DHEMBET

  Nga BESA16 Jul, 2009

 11. gjuha e bardh me eshte bere,me behet e tere goja e keq ju lutem me ndihmoni

  Nga tina4 Sep, 2009

 12. KAM PERSHTYPJEN SE MBI TE GJITHA NE EREN E KEQE TE GOJES NDIKON 80 PERQIND STOMAKU.

  Nga MIRA25 Oct, 2009

 13. shpjegime mjaft te miar per ata qe vuajne nga kjo semundje.

  Nga ajla29 Oct, 2009

 14. kam dhembe te nxhitur i pastroj dhe prap me vjen era e keqe sita largoj ju lutem me tregoni

  Nga lola5 Nov, 2009

 15. shum flm per keto keshilla kaq te nevojshme kaloni bukur te gjithe

  Nga tina2 Dec, 2009

 16. mua me vjen shum era e gojes ju lutem me ndihmoni 6dhje,2009

  Nga Elis6 Dec, 2009

 17. keshilla te mira dhe te vlershme…shume flm

  Nga ana1 Feb, 2010

 18. edhe mu po ashtu me vjen era e kese gojes shum diqka teper ,sidomos ne mengjes ndi shum ere te keqe ,ju lutem qka duhet me perdor pse vjen kjo

  Nga dita28 Feb, 2010

 19. eshte e vertessss per ne mengjes…

  Nga Zaaana27 Apr, 2010

 20. mua ne mengjes era e keqe e gojes me vjen si ta menanjoj kete er

  Nga lila18 May, 2010

 21. Ju lutem jo vetem ne mengjes me vjen era e gojes ,por tani ka filluar dhe me vjen edhe gjate dites .Gojen e mbaj,pra laj dhembet dy here ne dite,nuk i kam te prishur,gurezat i pastroj nje here ne gjashte muaj..
  Me dhemb shpesh here stomaku,e kam ne forme gastriti,se kur me dalin gazrat me pushon stomaku. ju lutem me jepni nje mendim nga se me ka filluar ky problem.

  Nga lindita18 Jun, 2010

 22. keshille e bukur kjo larja egjuhes

  Nga besi3 Oct, 2010

 23. Un kam dhembet eprishur dhe me vie era ama nuk kam guxim te shkoj ke dentisti qte bej

  Nga rina6 Oct, 2010

 24. Mua nuk me vjen ere e keqe e gojes sepse tre her ne dit i laj dhembet dhe ju keshilloj qe ti lani dhembet tre her ne dit kjo eshte nje gje shume e mire peer ju …tung…nga …fjolla .kaloni nje dit te bukur….

  Nga fjolla18 Nov, 2010

 25. mua me vjen teper ere,nuk kam lene gje pa bere,i laj,i pastroj gurzat,e laj gjuhen,perdor dhe limon,shum shpesh pi uje,por era eshte shume e forte serish dhe e pashmangshme,ju lutem mund te me ndihmoni me dicka te re?

  Nga genti11 Jan, 2011

 26. mua nuk me vjen rrgullisht era e keqe e gojes po pas nji gripi i cili me solli temperature te brendshme pata ere goje me tregoni nga se me erdhi si mund ta evitoj me respekt per ju i interesuari

  Nga gezim ismalaj9 Feb, 2011

 27. Paskeni dhene disa keshilla te mira, por edhe disa arsye pse mund te vie kjo ere e keqe, por cudi pse se keni ceke se me se shumti era e keqe e gojes vjen nga lukthi…
  Kaloni mir.

  Nga Tina12 May, 2011

 28. pershendetje ja 26vjeqare po qe 2vit me vjen era e keqe e gojes dhombet nuk i kam te prishur kaq qen te dentisti um ka tha nuk e ki prej dhomve kisha pas deshir me di prej qkafit e kom edhe ak diqk me perdor apo kuj ti drejtohe per te hall qe e kam e njej veten shum keq ju lutem me ndihmoni pres pergjigjje nga ju falimenderit.

  Nga erona17 May, 2011

 29. shum mir i kan theksu problemet e eres se gojes,po dicka ce kam verejetur,asht shum e rendesishme ushqimi ce hame,atje me lart thuhet gjuha(goja) e njeriut asht me gropa,pikerisht ktuu kur te merni pasqyren me pa fytin shifni se jan do vryma te vogla,ehh shum her te duket se ngacmon(zhgervit)dicka aty,sikur te len pershtypjen se ka mar ndezje fyti prej ftoftit,a ne fakt aty ne pasqyr mir mund me paa nji pike te bardh,ku ushqimi ka mar ngjyr te bardh edhe see ajo asht njeri prej problemeve te eres se gojes…ka gjasa ce edhe te mos duket lloji i ushqimit mbrenda ne vryma te fytit,ato vryma me duket se jan kanalet ce lidhin veshet hunden,cashtu dicka….

  Nga maliii1 Jun, 2011

 30. nje shpjegim shume i mire ju lumte

  Nga gjevahire18 Jun, 2011

 31. i kam 16 vjet em vjen shum era e gojes i pastroj dhembet kam shku te dentisti em ka than asni dhom s eki te keq po shum em vjen era gojes krejt diten ha limon shum camcakezat i perdori por nuk bejn pun me ndimoni ju lutem se po ndjehem shum keq me ndimoni

  Nga hasan15 Aug, 2011

 32. Per mrekulli e ka spjeguar kete,une kisha dasht ma shtu se pastrimin e gjuhes mund ta beni fare thjesht edhe me nxjerrjen e gjuhes jasht dhe me lugen qe hame ta gerryeni nga mbrenda jasht e pastaj i pastroni dhembet eshte shum e efektshme,njeherit nese edhe me keto nuk keni sukses esht mir te kontrolloheni te mjeku se mos keni ndonje infeksion ne lukth ose zorr qe me von mund te jet problem i madh,i lumte atij qe e ka shpjegu kete!!!

  Nga dili17 Aug, 2011

 33. me vjet goja ere e keqe si kam dhembet e prishur dhe gjuhen e pastroj
  ju lutem mund te me ndihmoni

  Nga kejdi12 Sep, 2011

 34. une kam nje problem me mishin e dhembeve asnje dhemb nuk e kam te prishur por nganjeher me vjen arome shum e rende ne goje ju lutem ma jepni nje keshille sa i perket aromes se keqe

  Nga dona15 Sep, 2011

 35. kam 2 muaj qe me zbardhet gjua me vjen ere e keqe dhe me djek pak nuk ndiej mire shien e ushqimit dnije nga nje here pak shqetsime ne stomak ose dhmtej barku si ku ftohem kam marre nje krem pe gjuhen bej larjen e gojes dhe te gjuhes por skam rezultat .Ju lutem me jepni nje kshille ose a aka ndo ne jlac per kete shqetsim faleminderit

  Nga jimis hyka30 Sep, 2011

 36. pershendetje per te gjith juve qe e kini ket problem me aromen e gojes apo te dhembve une ju propzoj ti pastroni me shiqer per 3 jav rregullisht dhe pasi te perfundoni pastroni me pas do e shini suksesin tuaj kjo osht e vertet se une jetoj ne belgjik dhe e kisha ket hall po tani jom shum i lumtur e kam eleminuar ket gje te keqe provoni mos ju duket gje pa lidhje se ja vlen

  Nga lutfi30 Oct, 2011

 37. ju lutem me vjen era e gojes ee sidomos edhe naten po edhe diten me vjen qka me keshilloni dhembet i laj qdo mengjes ju lutem tregomeni pres pergjigjje faleminderit

  Nga saranda krasniqi13 Dec, 2011

 38. njerez juve qe ju zbardhet gjuha shkoni dhe beni analizat se mund te keni myk. myku ne gjuhe shkakton dhe eren e rende te gojes

  Nga archworld8 Jan, 2012

 39. ne veq po shkrujm po askush pergjigje nuk na jap.a mundet dikush te na ndihmoj se mendoj qe nuk eshte nje gje e vogel kur nje person ndjehet keq dhe nuk mund ti flas askujt per shkak te eres se keqe te gojes.

  Nga rina8 Feb, 2012

 40. keshillat jon te mira mirepo keni harruar te komentoni diqka per ushqimin.Une ju keshilloj te pini qajra te ndyshme natyrale(qaj bjeshke) gjithashtu shum peme sidomos molla

  Nga linda9 Feb, 2012

 41. keshilla me e rendesishme eshte qe te gjithe te kontrollohemi tek mjeku gjegjesisht dentisti ne ket rast per te bere ndonje mbushje te dhembit ne rast prishje apo edhe te behet pastrimi apo zbardhja profesionale normalisht eshte mire qe te lahen dhembet 3 here ne dite te perdorim sprej te ndryshem te cilet ndihmojne ne eren e mire te gojes pastaj ngrenja e qamqakezeve pa sheqer sepse ne te kunderten i ndihmon baktereve te cilen shkaktojne kete ere dhe gjitsesi ngrenja e frutave si dhe pirja e qumeshtit eshte mjafte efektive :)

  Nga arjeta12 Feb, 2012

 42. Pershendetje z.Doktor, me vje er e keqe nga goja edhe femijet shpesh me kritikojne dhe krahas kesaj shpesme del gas nga koja, si me rekomandoni qka te bej se me te vertet jam ne hall e me se tepermi e ndi vehten keq ne mesine e familjes me pershendetje Seki nga Shkupi

  Nga seki9 Apr, 2012

 43. po te perdorim orbit per eren e keqe te gojes…..edhe orbiti ka efekte anesore apo jo?????ju lutem me ktheni pergjigje ka apo jo efekte anesore pertypja e orbitit………….

  Nga joni12 Apr, 2012

 44. Duhet Te perdorni fijen mbas larjes se dhembeve se furcia nuk oastrin mire ndermjet dhembeve.fija duhet futur deri Te mishrat afer rrenjes per nje pastrim Te thelle.

  Nga joana24 Dec, 2013

Posto një koment