Epilepsia, shkaqet e krizave dhe cfare i shkakton

impulset-elektrile

Impulset elektrike te trurit

Epilepsi eshte termi qe identifikon nje person qe ka kriza te shpeshta, zakonisht me epilepsi diagnostifikohen pacientet qe kane patur me shume se 1 krize.

Ne disa raste te identifikuara.   burimi i krizave epileptike eshte demtimi i trurit ne forma te ndryshme, megjithate per shume veta, shkaqet e saj jane te panjohura.

Krizat dhe Epilepsia

Krizat ndodhin kur tufe impulsesh elektrike nga truri tejkalojne limitet e tyre. Ato perhapen ne zonat fqinje dhe krijojne nje stuhi te pakontrollueshme impulsesh elektrike. Keto impluse transmetohen tek muskujt dhe krijojne dridhje apo kontraktime te pakontrollueshme.

Shkaqet e epilepsise

30% e rasteve me epilepsi jane tek femijet. Zakonisht femijet dhe te moshuarit jane me te prekur. Ne nje pjese te vogel te rasteve me epilepsi mund te spekulohet per shkakun e saj si psh:

 • nivele te ulta oksigjeni gjate lindjes
 • demtime ne koke, gjate lindjes, apo gjate jetes
 • tumore ne koke
 • kushte gjenetike qe shkaktojne demtim te trurit, si psh skleroza
 • infeksione si psh meningjiti
 • tromboze ose ndonje lloj demtimi tjeter te trurit
 • nivel i larte i disa substancave ne trup si psh i Natriumit apo sheqerit ne gjak

70% e rasteve me epilepsi mbeten mister dhe nuk u dihet shkaku.

Shkaqet e Krizave

 • mosmarrja rregullisht e ilaceve
 • perdorimi pa kriter i alkolit
 • perdorimi i drogave te ndryshme, kokaine ekstazi etj.
 • mos-ngopja me gjume
 • ilacet qe mund te nderhyjne me efektin e ilaceve per epilepsine.

Per femrat, ka nje ne dy shance qe krizat te shfaqen gjate periodes. Eshte e rendesishme qe te shtohet ose te ndryshohet medikimi gjate ketyre diteve.

Copyright Shendetionline.com

 1. 80 Pergjigje per “Epilepsia, shkaqet e krizave dhe cfare i shkakton”

 2. Përshëndetje Zonja dhe Zotrinjë
  S’pari i falenderoj të gjith ata/o, që e kan formuar këtë<> ku bëjn angazhime, ndaj ketij Art semundjenje,ku jam dhe unë një subjekt-pacient, që ënde e vuaj atë semundje nder me”skandalet”, që egzistojn ndër semundjet,e kesaj gjallese, t’ketij Globusi, ku ne duhet shumë,e më shumë t’bëjm angazhime,ndaj<>,ku me e ristudjuar detajlisht,pak ka<> ose mund t’thëmi,pak i kushtojn rendesikesaj
  semundje,siq duhet t’i kushtohetë; për këtë problem, jam i interesuar,ta formoj një<> ku kam shumë ide ndaj shumë e shumë aspekteve t’angazhimit t’zbutjes se asaj semundje!. Po ju lus t’më ndihmoni ta formoj,ku neve mundemi t’kontaktojm dhe përmes<>

  Po ju prezentoj me pika t’shkurtera?

  Ëmrohem Toni,
  jam një subbjekt,që vuaj nga ajo semundja e<>, që nga tre vite,pas lindjës sime, ku nder qellimet thelbesore të qellimit tim >>kunder<<atij Arti t’epilepsis që kam pasur,i kam<<>> përmes vullnetit,i vendosur që jam, ne menyr t’veqant<> ku kur mendoj sot e kesa dite? E pys veten? Është vall<>????!!!!! Kur ta shofim realitetin,është<>!.

  Po jau tregoj me pika t’shkurtera, ndaj një pjese<>

  Jam 34vjeqar,
  që 31 vite vuaj nga një Art semundje e”EPILEPSIS”,ku siq është konstatuar-vertetuar,ai Art e epilepsis është, nder me <>,ku është rizbuluar-vertetuar, deri në një mas? Pas një Art Operacioni që e kan bër nder Expertat më t’njohur,ndaj Epilepsis,ku e kan rizbuluar,se ky Art i me i skandalt është:> ku jam pasur Operuar në Cyrih,ku nga ai moment ai Art i Epilepsis ështe<>,kurse më jetu, jetoj në”Basel”, kam qenur i operuar, kur kam qenur 23vjeqar,nen garantin e 5% deri 10% ndaj mundësis se ndonjë mos dijës sime ndaj shumicen e aspekteve të dijës, si njëri, ku m’u është “treguar-dijur-sqaruar” nga dy Profesora? ? Ju Zotri…, mundeni t’jeni përher t’pa dijshem??? T’a filloni një dije,si një femij, i posa i lindur>>???!!!!! Për fat t’mirë,atë<> ku jam shumë i gezuar, dhe krenar, sot e kesaj dite. Nga aspekti tjetër”INDIREKT”, e lus zotin,që asnjë pacienti/e, t’mos e PËRJETON, t’gjith u sherohshin.

  Pas 17 muaj,pas operacionit,me ka lindur një Art i ri, i epilepsi,tek tre pjest e nervave mendore,të të menduarit-studjuari, ku nga ai Art semundje, ku aspak s’jan t’dur deri me tani se nga kan rrjedhur<>
  kurse tani që rreth 4 vite, me s’kam probleme,ndaj ndonjë Art<>, nga aspekti tjeter, sot ekesaj dite vazhdoj një <> përmes dy Arteve t’medicinës,<>, ku deri me tani,e ndij veten mirë.

  Unë kam bër Terapia nder metodet me t’ndryeshme, për<> atë Art semundje skandale:>edhe para se ta vendosi, që të të<>, po por erdh një moment indirekt si subjekt përsonal<> që t’operohem,nen prezenten përsonale, të<> si secili pacient/e, para vendimit tim t’operuarit tim:> ajo merzi m’u është shenderruar në një<>,ku ka qenur e pa besuar nga t’gjith të afermit,në menyr t’veqant tek<>, ku indirekt s’besojshin,se si një pacientë ta këtë atë guxim aq të madh.
  <>.

  Zonja dhe Zotrinjë, kam shumë me shumë t’ju tregoj o ju tregoj, kur t’kontaktojm përmes kontaktit ton përmes emailit, e pas”msn”.

  Ju lus ndihmomni ta formoj një<> që ta formojm një<>, që pas ta zbusim këtë semundje nder me skandalet,e t’gjithave semundjeve!.

  <>

  Keni përshëndetje me respekt nga Tony, nga Zvicra

  Po jau tregoj emailin tim<>

  Nga Tony/Zvicër10 May, 2009

 3. Ky shkruaj përseri emailin tim? Sepse siq po shifet,s’është regjistruar?.

  toni74_bs@hotmail.com

  Përshëndetje t’gjith

  Nga Tony/Zvicër10 May, 2009

 4. qe nga mosha 8 vjecare e kam nje lloj semundje te epilepsis..ket lloj semundje e kam deri ne moshen 17 ose 18 vjecare…kam biseduar me doctorin me ka thene qe te bej nje ct per koke dhe po perdor disa ilace…

  Nga lina29 Jun, 2009

 5. vuaj nga kjo lloj semundje jam vetem 16 vjecare…

  Nga lina29 Jun, 2009

 6. ni shoqe imja vuan po nga kjo semundje te gjith mjeket i kan thene se ka kete semundje por kur ate e e kap kriza i zjgasin shum te dridhurat dhe gjithashtu nuk njef njeri kur eshte ne krizz. kjo vjaz eshte vetem 19 vjeqe

  Nga gressa14 Jul, 2009

 7. Une kam pasur nje semundje te tille e cila me zinte nje krize ne disa kohe ose muaj marrje mendsh perkeqesim thirje ne gjume duke nxjerre shkume nga goja,ndersa tani kam 4 vjet me mjekim te rregullt me ilace ndersa tani pas kesaj kohe nuk kam pas asnje krize kam bere dhe ezhe me ka dale mire doktori me ka thene ti nderpes ilacet qe me kalimin e kohes i kam pire duke i nderpre gradualisht.

  Nga Algert30 Jul, 2009

 8. tung kamproblem me masturbim si ta ndaloj
  me ndihmoni
  ju lutem
  me dergoni ne emailin tim
  flm shume

  Nga filimon28 Aug, 2009

 9. Përshëndetje Zonja dhe Zotrinjë

  S’pari pak ju kerkoj ndjesë? Që ka një koh t’gjat, që s’jam futur tek kjo Company:> motivi i mos hyrjesë sime, ke qenur shumë i arsyeshemë?
  Sepse kam qenur shumë i zënë-stresuar, me punët timetë, t’përditëshme; shpresoj se, do jeni, që t’kuptoni?.

  Unë sot e kesaj dite vazhdoj t’studjoj, këtë semundjenë, nder më skandaletë t’ketij njerzimi “Epilepsi”, k’u më vjenë keq, për ata që vuajn!.
  Zonja Lina, neve mundemi t’kontaktojm përmes<>, k’u jau kisha dhënë disa keshilla, nder me thelbesoretë, që i përkasin atij Arti t’sëmundjesë suaj, t’Epilepsis!.
  Zonja Lina, ne mundemi t’komunikjojm në keto kohra? 13:14:00h, për ndryehse nese s’jeni e lirë në ketë koh? Ju mundeni t’më shkruani një mesazh, që pas t’i përshtatemi kohës suaj/ime t’lirë??.
  Përshëndetje më respektë, nga Toni

  Zonja Gressa, ndaj asaj shoqës suaj, që po vuajka nga ai Art i Eplilepsis…?…
  Ku do jam ai Subjekt, që do i ndihmoj, me plot deshir, që kam ndaj ndokuj; k’u kur i ndihmoj ndonkuj, e ndij vetën shumë mirë,
  Zonja Gressa, ne mundemi t’komunikojm, në keto kohra? 21:00-22:30h, për ndryeshe ju mundeni t’më shkruani një mesazh, që pas t’i përshtatemi kohës suej/ime t’lirë??.
  Përshëndetje më respektë, nga Toni

  Mirupafshim-degjofshim

  Zonja dhe Zotrinjë, e mirëpres, çfardo Artë ndihme, që i përket “KUNDER” semundjesë se “Epilepsis”

  Nga Tony/Zvicër10 Sep, 2009

 10. Ketu s’po regjistrohetë emri i Emailit tim!!!
  Si n’herenë e fundit!
  Përseri po jau shkruaj tek ky site i imi?

  toni74_bs@hotmail.com

  Po e pipërseris “përshëndetje” më nje¨përshëndetje t’ngrohtaë,nga Toni Basel/Zvicër

  Nga Tony/Zvicër10 Sep, 2009

 11. Mirdita zonja dhe zotri kerkoj ndihm dhe njohuri me rastin e njifar smuje e cila njihet si Epilepsi.e njohur dhe duke marr emrin e te ndjerit dr. Algeman – Algeman Syndrom.Nga e cila vuan Femija qe 8 vjet deri tash mjeket kan zbuluar se ne trurin e femis eshte demtuar pika syndrom 17 dhe syndrom 15 ne univerzitetin e zurich Kjo epilepsi shfaqet femis veten nji her ne vit fmija hup vetdijen per 3 minuta qet shkum prej goje dhe dridhje ju kish lut kush di kush diqka per kit lloj smundje ju faliminderit per mir kuptim

  Nga kujtim27 Oct, 2009

 12. Pershendetje

  Nese eshte dikush i interesuar qe te sherohet nga epilepsia me medikamete natyrore qe 85 % te pacienteve kan pasur sukses , eshte nje institut i epilepsis ne Kine ne pronvicen xintau !! mundeni me hy ne internet dhe ta kerkoni. emri i doktorit qe merret me keta pacienta eshte Dr: Tang

  ju pershendes

  Nga vitamina16 Dec, 2009

 13. pershendetje jam e interesuar te dij me shum per ker semundje jam 14 vjeqe dhe vuaj nga epilepsija tani e dy vite jam pe terapi dy her ne dit ne mengjez dhe mramje dhe mundesisht me shum per Dr.tang ju pershendes me shpres se do te me ndihmoni

  Nga sebahate25 Dec, 2009

 14. miredita_mirembrema,ju pershendet blerina, ekam vellaun 19 vjeqar,kurse vuan nga epipelsia qe nga mosha 7 vaqere,ai pin tableta rregullisht,por edhe duhanin e pin shum,gjithashtu edhe eshte nervoz shum,a esht nga epilepsia gjith kjo nervoze dhe lodhje trupi apo nga qfar?sepse kem deshir qe ai te jet me aktiv e jo ashtu i lodhur,por e dim a esht fajetore ajo epelepsi e mallkuar a qka?a ka sherim vellau sepse vetem at vella e kemi.

  Nga blerina31 Dec, 2009

 15. ju lutem a mund te me thoni dicka per epilepsine sekondare refraktare????’

  Nga aaaa8 Jan, 2010

 16. pershendetjee jam gresa nga prishtina.jam e interesuar te di te dhena me te shumta.motra ime i ka te njejtat simptoma me keta qe that ju.qe nesser do vazhdoj te konsulltohet tek mjeku .Kur e arrinn nervozen maksimalee ajo vetem mbetet pa vetedijee e kap fyttinn nuk mundet mee te shiku ne syy pa i levis syt edhe ne tjeraa ann smund te perbihett e ka te veshtir te flas(smund te flas)dhe zakonishtt ne qofse e arrin piken kulminante te ngarkeses te nervozes i bie te fiket.un jom e vetmja ne familje qe arrij ta qetsoj motren time.eshte vetem 13 vjeqare.kur eshte ne kriz zakonishtt i permend njerezit me te dashurrr sidomos babin e sajj ,nuk e njeh askend qe e ka perpara eshte krejtesisht e pavetedijshmee .Ju lutem ne qoftesee egziston ketu ndonje mjek i specializuar te kontaktoj ne kete imell gr-essa16@hotmail.com

  Nga gresa8 Jan, 2010

 17. pershendetje jam leta nga peja qe 12 vjet vuaj nga kjo semundje e posheter… qe ma prish qefin e jetes ne gjdo aspekt vetem aj qe e provon ket semundje e din sa e veshtir osht.. sa qe nganiher thom o zot qysh jepet shpirti nrysh ku ste len me fol ma hup vedijen sdi kurgja per veti terapija e rond me vjen keq per gjith ata qe e kan ishalla zoti ju ndimon… kontrollat e shtrejta tash i kom 23 vjet prap me lajmrohet nganiher kur kam stres shum ose qe jom e ngarkume… ishall ni dit bohet mir se shummm zor ooo zot

  Nga leta10 Apr, 2010

 18. te gjithve ju uroj fat sukses ne jet……

  Nga olisa10 Apr, 2010

 19. ju lutem me tregoni shkaqet dhe menyren e veprimit te nje medikamenti te cilin po e perdorin tani TOPIRAMATO TOMIX 100mg .ju faleminderit

  Nga neda26 May, 2010

 20. jeni te sukseshem por pergjigjet na ktheni

  Nga shkurte krasniqi27 Jun, 2010

 21. Jam Trimi dhe shoki im vuan nga EPILEPSIA perdor barna dhe mjeket ikan than qe sherohet kur ti ban 18vjet ai vetem 16vjet eshte tani per tani nese dini nga kjo ma shum ju lutem tregomni ne add trimii.cool@live.com
  ———————————————–Ish Shtir edhe qe se kom perballu
  ———————————————–
  Ishalla zoti ju ndihmon(L)!

  Nga Trim3 Jul, 2010

 22. kam femijen 1vjeqar se vuan nga nje lloj epilepsije ka terapi qdo 8 ore ka pas sulem te peilepsis me shum se 15 here per 3 muj ju kisha lut aj se din e ka njohuri per ket semundje ju kisha lut qe te lajmroheni ne ket add ju faleminderit per mirkuptim te gjithve dhe ju uroj sherim gjith atyre se vuajn nga po e njejta,.,.apo qfardo semundje klm

  Nga florije4 Jul, 2010

 23. Qyre florije me sa e di une aj shoki im e ngjeshim i qesim ftyres uj ama nuk ben te pi kurgjo sepse nuk ka vedije dhe keshtu besoj te sherohet !!!!! sa me shpejt

  Nga Trim6 Jul, 2010

 24. tung un jam nora shoqja ime vuan nga epilepsija ka 3 vite e ma shum i bjen t fikt i shkojn syt anash permen emnra te ndryshem tash kohen e fundit edhe po ju ndalet fryma ju lutem qe din dikush per kit semundje diq mem tregu ju lutem me ndihmoni edhe qe din ksh mem tregu a o sheruse kjo semnundje apo jo faleminderit .

  Nga leonora pej25 Jul, 2010

 25. pershendetje kam deshir per ndihmen tuaj te kisha lut qe te me tregoni e kam jam martu qe 1 vjet grun e kam shtatzane po me kan than mjeku qe kur te jet shtatzane i ndalen sulmet po prap aj vazhdon semuret shum raste vetem ne gjum kur flen i paraqitet mas shumti se kshtu esht krejt ne regull i perdor barnat TERGETROL\400miligam ne mengjes 1 ne mbremje 1 dhe kshtu qe ishalla all-llahu e sheron po edhe kisha dasht ni mendim nga ju shum tu kisha lut qe mos me lan gjat qet pun pa me tregu

  Nga kujtim29 Aug, 2010

 26. pershendetje
  un po ju shkruaj pasi para 4 vitesh jam kuruar per epilepsine per plot 3 vjet me depakine
  sot mbas kaq kohesh kam pasur nje gjendje te fikti…..
  mund te kete lidheje me eplepsine ju theksoj se ne ezhene e fundit jam diagnostikuar e sheruar.
  shkaku i epilepsise ka qene nje operacion i apendesitit ne moshen 12 vjece.
  sot jam 20 vjec.

  Nga studenti18 Sep, 2010

 27. pershendetje doktor un quhem negjmije jam 36 vjet jam e martuar kam 4 fmi jetoj ne perendim qe 19 vjet jam detyruar qe te hi ne faqet e netit te lexoj nese ka nej pergjegje per semundjen time ? un vuj nga epelepsia dhe migrena jam shum ne gjendje tkeqe kam shum dhimt ne krye ktu mi kan ba ceden per kry me kan than qe shum mir me ka dal ? un kam ni dridhje ne kry si kur te zen rryma me dridh vetem ne kry nuk muj me ba sen as me kshyr normal as me fol as me bisedue me dikon per shkak te kesaj dridhje ne kry jo vetem ni dit po gjdo dit po e kam at dridhje ne kry pom ligshton po kam frik se ku pome qet ne tlig mun me shkue ni koh vetem e vetem dridhje deri sa tma hup vedijen ktu ne suedi nuk po kam qka me ba me myten me tableta gjak tu dhan gjdo dyten jav edhe ma ne fund me thojn mir je ka shum qe e kan epelepsin qe sa vjet po heki qyshtu me bjen tlig se di as se di kur tme del shkon ni or un menxi vi ne veti qekjo dridhje poma hup orjentimin poma hup vedijen kta mjekt ktu pom thojn nuk sherohet epelepsia ka qe ju bjen tfikt gjdo dit kam lyp ndihme qe sa vjet jetoj ktu as ni mjek nuk thot qe ka shpresa vetem qe me myten me tableta me pengon drita e fort potera televizori meniher fillon dridhja ne kry me kan than qe ndoshta e ke lendu trunin e per qata ki dridhje ne tru nuk te qarkullon gjaku normal edhe te shkakton dridhje ne tru si ni lloj rryme apo sikur vetim e fort spo muj mej perballue kam nije qe ne kosov ne ktv kishte qen ni mjek ne studio qe aj kishte than qe sheron epelepsin nuk kam arrit ta di kush osht e kam lut vllaun qe te shkon drejt aty ne ktv po ata nuk i kan ndihmu i kan than se nuk e dim kush osht vetem nese ja dini emrin na spo dim emer tina aj gjendet ne prishtin nese osht dikush apo ka dikun qe mun mem ndihmue ju lutem me shpirt me ndihmoni jam shum ngjendje tran per mu spo ka drit as terr vetem me tut flej me tut dal veq tu e shterngu trupin kur tme dridh tu tut qe pome bjen tlig ne gjdo minut edhe veq permas kryt me dhem ma koqot qafen ju lutem shuum me shkruni ne ket adres julutem shum ??? skenda_negja@hotmail.se

  Nga negjmije25 Sep, 2010

 28. Jam Jonida,nje vajze 19 vjecare.
  Kam 3 muaj(korrik,gusht,shtator) qe kurohem me Xanax(alprazolam 0,25mg) dhe Esram (Escitalopram 20 mg).
  Ne korrik kam bere analizat e pergjithshme,skaner koke dhe rezultoi cdo gje ok.
  Neurologia ne Durres ka percaktuar per mua diagnozen: NEUROZE ANKSIOZE EPILEPTIKE.
  Me pas me drejtoi tek nje neuropsikiater meqe gjendja nuk po permiresohej (nete pa gjume,shqetesime ne kraharor,marrje fryme,rrahje te shpeshta zemre,te vjella,dridhje e gjymtyreve te kembeve) dhe ai e perkufizoi si ATAK PANIKU gjendjen,apo krizen le te themi,qe me perseritej.
  Ne shtator cdo gje u duk ne permiresim e siper dhe krizat ishin me te rralla dhe me te perballueshme nga ana ime.
  Ne viziten e fundit te henen tek neuropsikiatri,ne saj te pohimit tim te permiresimit,ai vendosi te me reduktoje Xanax-in gradualisht.
  Mirepo, te henen ne darke kalova nje krize te forte,qe zgjati per rreth nje ore. Kisha rrahje shume te forta zemre, ndjesine sikur gjuha po me iken poshte dhe prej frikes e kafshoj ose e mbaj me dore.Gjithashtu me dridhen kembet dhe volla te gjithe vaktin e darkes.
  Gjate nates shqetesimet vazhdonin dhe as dy ore gjume nuk kam bere.Po ashtu diten…Vendosa te shkoj ne urgjence dhe me bene nje diazepan,qe me mbajti ne gjendje debulese,shtrire…
  Neuropsikiatri shprehet se te vjellat s’kane lidhje me gjendjen qe une kaloj,dhe duhet te kryej kontrolle stomaku…
  Megjithate une di te them qe i vuaj aq shume keto kriza,jane aq te padurueshme per mua…me duket sikur zemra po me del vendit…dhe s’mbushem me fryme.Pas te vjellave sikur clirohem por shqetesimet vazhdojne.
  Do t’ju lutesha te me keshillonit si te veproja…

  Nga jonida1 Oct, 2010

 29. Përshëndetje zonja dhe zotrinjë kudo që jeni…,

  s’pari ju kerkoj ndjesë, që s’jam futur në këtë <> që rreth një vite, arsyja ke qenur, nga një profesion t’ri, k’u kam qenur shuuuuuuumë i ngarkuar-stresuar-zënë më një profesion t’jeter t’tri, filluar, që një kohë…, j’u kerkoj ndjesë.

  Unë tani, posa i lexova aty shkresat-përshkrimet që i kishit derguar, k’u po me vjen shuuuumë keq:-)) në menyr t’veqant, për ata/o pacent/e, që e jetojn jetën, më fjal, pra do thot dhe ai aspekti? Më thënjën e domethënjes >> ndoshta <<, e jo <>, sipas disa komenteve që i lexova…, kjo do thot, ne shumicën e rasteve t’dokorreve/ave, ja mohojn të drejten e shpresës së pacienteve/ave:-)) k’u sipas mendfimit tim, ne pacientet/at, duhetë vetë ta vendosim? E jo t’a presim fjalen-dezizinfromimin e doktorreve/ave, k’u spipas shuuuumë analisteve…, punojn vetëm për “Karrier”, k’u me vjen shuuuumë keq ndaj shumicave t’pacienteve/ave, kudo që jan…,
  nga aspekti tjeter me vjen shumë keq për t’gjith pacientet/at që përjetojn, çfardo Art semundje, s’ngriten, ta bëjn një <>,
  k’u sipas ristudimit përsonal:-)) atë Art frike që e kan, j’u lind, nga mohimi i të drejtës së ” PACIENTEVE/AVE “, kudo që jan, kjo do thot e tëra? J’u >>mohohetë<< e drejta e guximshmeris së tyre, që ta formojn një " Elite ", ndaj ndonjë Art <> të kerkimit të respektit të drestës së tyre që j’u takon t’i këtë secilja/i paciente/i.

  Zonja dhe zotrinjë, për të gjithat keshillat që j’u e ndjeni vetën t’ju keshilloj, aq pak? Aq shumë, që ju deshironi? Ne mundemi t’komunikojm ” së bashku “, më plot deshiron time që e kam ndaj secilit njeri…, në menyr t’veqant, ndaj pacienteve/ave??.

  Zonja dhe zotrinjë, kam dhe shumë e më shumë t’ju shkruaj, po por nuk po m’u ipet koha e duhur?
  Nga atakimet zyrtare, që i kam të bëra, në menyr ” zyrtare “, ju lus të më kuptoni

  Zonja dhe zotronjë, nese e ndeni vetën t’bezdisur nga keto mendime-shkresat e imet, ju kerkoj ” ndjesë “.

  Përshëndetje me respekt, nga Toni

  Nga Toni19 Oct, 2010

 30. ketu lart, nuk u regjistrua Emaili i imi??!?
  Po j’u tregoj ketu tek pasqyra e <> përsonale

  toni74_bs@hotmail.com

  Me respekt, nga Toni

  Nga Toni19 Oct, 2010

 31. tung te gjithve zajza ime 18vjeqare vuan nga kjo smundje per te paren here 7 muaj pas lindjes2 here per nje dit asht smuardikun 7 vite nuk ka pas kurfar problemi 16vjeqare apet e ka kap ajo smuj une jetoj ne gjermani kurr nukan mujt meja gjet smujen

  Nga shabani22 Oct, 2010

 32. e mallkuar ishte kjo smundje

  Nga rina31 Oct, 2010

 33. pershendetje
  kam motren 22vjeqe dhe vuan nga epilepsija para 2 vitev esht kan hera e par qe ju ka paraqit veten 3 her dhe gjat ketyre 2 viteve te fundit me jo tash qe 1 muaj ju ka shfq prap ju lutem si mund te i ndihmojm

  Nga blerta6 Nov, 2010

 34. ishalla don zoti ejav largon ket lloj semundje se shum e keqe ish veq aj edin qe eka pejetu

  Nga hekuran23 Nov, 2010

 35. pershendetje
  e kam djalin 3 vjeq dhe e ka kap semundja e epilepsis qe 2 muaj e kena mjeku ne nje aorinanc private e cula quhet aura ne prishtin po ka pas shun pak ndimes nga ky mjek po ajo qe po du mi cek ketu nuk po di shka me bo me djal ka shum kriza te vogla dmth i kcen trupi shum edhe si reagim i ksaj po rzohet djali e po e vran kryt po ju lus gjithve qe dijn diqka per ket semundje let ma dergojn nje email ne ket add gjiblani_20@hotmail.com ju falem gjithve

  Nga shkelqimi5 Dec, 2010

 36. me vjene keq per te gjithe keta qe po vuajn, por ne anen tjeter ngushllohem se nuk qenkem e vetmja. une jetoj me kete semundje tash 14 vite. ndoshta ndonjeher me mundon aq shume sa as malet sdo te duronin gjite ate dhimbje por une perseri e kam pranuar.dikush mund te pyes pse? sepse une edhe sikur mos ta pranoja ajo sdo largohej.epilepsia sipas meje ska sherim

  Nga arjeta7 Dec, 2010

 37. i nderuar toni pasi qe kan kaluar vite shum vite dhe shpresa per ndonje mrekulli ne lidhje me gjetjen apo kurimin e kesaj smundje ende mesa shof nuk ka por te lutem nese ke ndonje mundesi kshillimi sugjerimi mos nguro dhe mos prito qe te me pergjigjesh ne adresen time sa i perket smundjes eshte e ngjajshme me te tjerat mosha 25 vjeqar kjo semundje eshte qe nga mosha 5 vjeqar dhe se me mjekime pa nderprer por deri me tani asgje te pershendes

  Nga xhafa11 Dec, 2010

 38. Me ndimen e Allahut ishalla ju ndimon Allahu te gjithve qe e keni e jau largon ne menyren me te mundshme

  Nga valja23 Dec, 2010

 39. e kam njo shok qe 2 vite e ka pas epilepsin ka qen gjithkun dhe nuk ka pasur sherim heren e fundit ka qen ne shkup dhe i kan then qe ka dal pozitive paksa dhe i ka then qe ti perdor barnat ne mengjes dhe mbremje qdoher dhe mas 1viti te shkoj ne kontroll prap .Desha te pyes meqense nuk e ka prej kur ka qen i vogel kete smundje a thua qe ka gjasa qe i hiqet dhe kta njerez me epilepsi kam ndegju se nuk jetojn shum a eshte e vertet apo jo ju pershendes

  Nga tina23 Dec, 2010

 40. vuaj na kjo semundje prej 3 vjetesh dhe tre vjet kam perdorur ilace loram por kam tre muaj qe nuk pedor ilace fare por dhimja me esht ber shum e madhe akoma kam shum kriza me jan shtuar me shum si mund te me ndimoni ju lutem faleminderit se kjo semundje na ka mar me qaf fare ishalla zoti ben brekulli te te gtjith motrat dhe vellezrit qe vuajn na kjo semundje ui dhent sherim

  Nga landi qafa30 Dec, 2010

 41. pershendetje jam agroni deshiroj te di diq me shum per epilelepse kam motren 20 vjeqar esht e semur nga epilepsija kur ka qen evogel eka pas sefte me von ju ka larguar pasi ka ber 14 vite perseri ka filluar ta sulmoj tani sidomos pasi qe ka filluar te studjok ka filluar te ju shpeshtohet ka sulme te forta deri ne sgtangigitje te trupit qe e mban deri ne 5 minuta me tregonin apo me ndihmoni dikushe kush ka patur ksi lloj epilesije barna ka perdorur vazhdimishte sidomos 10 vjetet e fundit deri ne doze me te rend kontrolla te thella te kokes ben gjdo 6 muj si thuni aka munsi qe te behet ndonje lloj operimi per ket apo barnat nuk munden te jen taman te sakta per ket lloj epilepsije . eper ju q e vuani zoti ju ndihmofte se veshtir eshte . une edhe pse se kam ket lloj semundje gati thuaj qe kam dhimjen tuj sepse s e paku 2 her ni vit ket eperejtoj me motren tim . mirpo nje thenje duhet ta ken kta njerze qe vuajn nja kjo semundje jete eshte lloj lufte anaj perballuni me te skemi qa bejm zoti ju ndihmoft.

  Nga agroni25 Jan, 2011

 42. pershendetje mami im vuan nga epilepsia .ka patur deri tani dy kriza brenda 7 vjeteve parvjet mjeket i thane se vuan nga epilepsia dhe tani mer regullisht ilace .une kam frike se ajo preket per cdo gje qote e mire ose e keqe .doja te pyesja a ka mundesi te kete kriza te tjera dhe sa te shpeshta mund te jene ato .du krizat qe ka patur i ka patur te dyja ne shurt te vitit 2002 dhe ne shkurt te vitit 2009 ju lute me ktheni pergjigje faliminderit

  Nga ola10 Feb, 2011

 43. pershendetje jam ruhani nga ferizaji dhe vuaj nga epilepsija prej 2 muaj qe ikam pasur tash jam 33 vjeqar dhe prap vazhdoj me te njentin rast perdori terapi prap ekam te njejtin rast ju lus qe te me ndihmoni neket rast se qka duhet te bej me respekt ruhani ferizaj..

  Nga ruha15 Feb, 2011

 44. harova teju tregoj perdori hapat topamax2 her ne dit tregetoll 3 her ne dit sidhe dijazepam 3 her ne dit depakin 3 her ne dit sidhe rivotryll nje ne mbremje me falni po ju lus qete me ndihmoni me respekt ruhani ferizaj

  Nga ruha15 Feb, 2011

 45. vuajnga kjo semundje qe nga mosha 9 vjeqare tesh jam 21 vjeqre jam martuardhe jam shtatzen ne muajin e 6 dhe kam kriza shum te shpeshta si mund te me ndihmoni

  Nga eljesa1 Mar, 2011

 46. djali me ka vuajtur nga epilepsija,por i ka perdorur barnat me rregull plot 3 vjet dhe asnjiher ma nuke ka pasur asnji sulm.dhe tani i ka nderpre barnat qe nji vit e gjysem,prap nuke ka pas problem asnjiher,por nga njihere po harron,psh nisemi me te me shkue dikund e aj me thot ku jemi dhe ku po shkojm.ju lutem me tregoni a mos jane keto shenja qe tregojn se nuke eshte i sheruar dhe prap do te kete probleme.ju pershendes;

  Nga Rama5 Mar, 2011

 47. shpresoj qe ju te gjith qe jeni me ket semundje

  Nga alicia8 Mar, 2011

 48. te sheroheni sa me shpejt

  Nga alicia8 Mar, 2011

 49. pershendetje ekam vajzen 9 vjet po vuan shum nga kjo semundje epilepsi kjo semundje esht paraqit kur ka qen 4 muaj evogel ndigjon por nuk flet dhe nuk kontakton shum me ne qka ithot mendja vet dhe esht shum nervoze kur ekap kriza behet shum nervoze sdi se qare bon pin barna debakin 3 her ne dit dhe riset 1 ne mbremje ju lutem me ndimoni ju pershende

  Nga blerona11 Mar, 2011

 50. pershendetje.kam nje shqetsim per djalin tim 1 vjecar.rasti i djalit eshte prej gjendejes normale ne gjum,zgjohet i djersitur i shqetsuar me te qar deri sa ka forc rreth 20-30min dhe pastaj plogshtohet ka renije te temperaturesne 35 e nen.kam ber analiza te pasqyres se gjakut,urines dhe urinokultures,EKG,glukozes,natriumit,skener te trurit,EEG,ultraze te bubregve dhe te gjitha jan ne kufijt normal sipas mjekve,kurse kjo situat po perseritet.ju lutem me jepni ndonje rekomandim nga ana juaj per diagnoz.me rrespekt

  Nga safet5 Apr, 2011

 51. pershendetje te gjitheve!

  lexova komentet tuaja. kishte disa qe e mallkonin kete semundje dhe disa te tjere qe ishin pajtuar me kete semundje. duke qene se edhe une e kam kete semundje i perkas grupit te dyte pasi sado qe ta shaj fundja asgje nuk do te ndikonte ne largimin e saj. keq me vjen te them te drejten por cfare te bej. nuk mund te dal kunder vullnetit te Zotit qe shpresoj qe me kete semundje dhe me durimin qe bej te mi laje gjynahet e mia. une aktualisht jam 30 vjec i martuar dhe kam nje djale 10 muajsh. bej nje jete te rregullt familjare. kjo semundje me eshte shfaqur kur une isha disa muajsh. askush nuk di te ma thote se si por une nga ato qe kam lexuar ne lidhje me se si mund te te shfaqet semundja mendoj se shkas ka marre pasi me ra nje raft librash mbi koke kur une isha 1 vjec e pak. pasi me dhane disa ilace pas nje konsulte qe u be kur isha 6 vjec mu nderprene ilacet dhe nuk pata shenje semundjeje derisa arrita moshen e pubertetit 13 vjec. pasi kalova 10 dite ne spitalin e tiranes mu dha nje kure qe e konsumoj qe atehere me nga 1 hap per vakt tegretol. por para 4 vitesh kur isha ne pune edhe pse tregohesha i rregullt me pirjen e ilaceve me shfaqej semundja. kjo nga orari i sterzgjatur i punes 11 ore ne dite per 6 dite te javes.ka me shume se 2 vite qe rastesia (nje dite duke qene se po me mundonte semundja ne mengjes piva 2 kokrra per ta larguar sa me shpejt. u ndjeva mire dhe vendosa ta beja serish te nesermen derisa vendosa qe ta bej rregull kete. pra 3 kokrra ne dite paska qene mbidoze per mua)ka bere qe une ti ve nje kure vetes qe po e respektoj cdo dite dhe tani pothuajse e kam harruar kete semundje. pij ne mengjes 2 kokrra njeheresh dhe nuk pij me deri diten tjeter. une keshtu ndihem jashtezakonisht mire. do te thote qe me nje kokerr ne vakt nuk mjaftonte per mua por mesa duket doza e marre njeheresh arrin te krijoj sigurine per te mos pasur probleme. une e di shume mire se po te kaloj me shume se 30-36 ore pa pire ilace semundja mund te me sulmoje. ja tani ora eshte 22 dhe une dozen e sotme e kam pire ne ora 9. ndjehem jashtezakonisht mire.

  tani per te gjithe bashkevuajtesit e mi. orarin e gjumit ta ken ne qender te vemendjes. nuk ka rendesi se kur fleni rendesi ka sa fleni. te pakten naten nje 6-7 oresh duhet. ushqimin te mos e lene pas dore. dikush den me mbajt diete por ta dije se semundja nuk do t’ia dije per angazhimet tona. sforcime te jashtezakonshme fizike ta kemi edhe kete kujdes. une e di se eshte pothuajse e sigurte qe nese zemerohem dhe jap ndonje grusht pasojat do i ndjej ne cast. keshtu qe edhe kete duhet ta kemi parasysh. alkool dhe duhan sbahet fjale me i pi pasi jam besimtar i rregullt musliman dhe i ndjek me rigorozitet rregullat e fese. nje frike qe pata parvjet e eleminova pasi cdo gje shkoi per mrekulli. agjerimi i Ramazanit (agjeroj qe 13 vjec por nja 2 vite 97-98 nuk agjerova pasi shtepia me bindi por qe nga 99 nuk kam lene dite te Ramazanit pa e agjeruar edhe kur semundja pothuajse me vinte teposhte). me perpara me jepte probleme edhe agjerimi sidomos kur afrohej iftari (pasi i thone shume ore pa marre ilace)dhe aq me teper qe edhe kohezgjatja ditore e agjerimit sa vjen e rritet pasi ka kaluar ne vere Ramazani. ja qe vullneti, besimi te Zoti, kurajoja per te mos e lene (Zoti mbase me udhezoi ne “shpikjen” time) agjerimin triumfoi. te mendosh se as uri,as etje dhe as siptoma te semundjes per 16 ore rresht per 1 muaj. nje gje qe nuk e mendoja sa ishte Ramazani ne vjeshte dhe qe e prisja me ankth se si mund te ishte agjerimi per mua ne muajt e veres. do ja dilja apo jo. ja pra qe All-llahu xh.sh. pasi me sprovoi me lehtesoi. e beri te mundur qe te mos shkeputem nga grupi i atyre qe agjerojne. Une i jam shume mirenjohes Atij per kete miresi qe me dhuroi.2 Ramazanet e fundit skam ndjere pike problemi cka e vulosi bindjen time se te pish 2 ne dite qenka e mjaftueshme (1 per mua eshte shume pak)dhe 3 te tilla edhe mund te me demtoje.gjate Ramazanit une i pija ne syfyr.

  ca te them ma shume. durim dhe nese ekziston mundesia e sherimit ju uroj sherim te shpejte. megjithese per vete kam hequr dore nga nje shprese e tille edhe pse e di se Zoti ben mrekullira por perpiqem te jem realist me veten dhe te ndjek rregullat e jetes qe me pershtaten mua.

  klm
  Albani …. (sdua ta permend qytetin nga jam te me falni) Shqiperi

  Nga Albani8 Apr, 2011

 52. si jeni a jeni mire.vllau ime eshte 18 vjeq tani kur ka pasur 1 vite e gjysme i eshte lajmruar smundja e epilipsis eshte shumm nervozz por eshte shum i zgjuar ,mencur, dhe endeka perdorur shum terapi dhe ne italii por nuk ka pasur sherim nese ke ndonje sugjerim ju lutemm kontaktom ne email lindahyseni@live.com” njashtu babi im eshte 42 vjeqar tani ju ka lajmruar kjo smundje eshte duke perdorur barna per mjekut dhe i lajmrohet kriza por i zgjat 2 minuta thuajsee dhe kur ti kalon kriza nuk di kurgjoo dhe ka deshir te shtrihet dhe te pushoj nese ke mundesii me lajmroo ne kete adress lindahyseni@live.com ju pershendes shum Respekt…

  Nga dona28 Apr, 2011

 53. pershendetje Deshiroj te komunikoj permes netit drejtperdrejt kohen kur jeni ju i lirë ju lutem me ndimoni faleminderit per mirkuptim Jam nje pacient qe vuaj nga epilepsia qe 25 vite e pres pergjigjjen tuaj mirë u ndegjofshim

  Nga sabri ll gjilan5 May, 2011

 54. Çka është epilepsia?

  Epilepsia është sëmundje që prekë trurin. Atë e karakterizojnë sulmet epileptike, ose ngërçet që mund të zgjasin prej disa sekondave deri në disa minuta. Epilepsia është një çrregullim i përkohshëm i aktivitetit elektrik të trurit, zakonisht simptomat janë shkurtë dhe me tendencë të përsëritjes. Epilepsia prekë diku 1% të mbarë popullsisë botërore. Nuk është sëmundje ngjitëse.

  Truri ka me miliona qeliza nervore, që vazhdimisht komunikojne me pjesët tjera të trupit përmes sinjaleve elektrike. Pjesë të ndryshme të trurit kontrollojnë pjesë të ndryshme të trupit. Truri kontrollon muskujt, perceptimet, ndjesitë, organet e brendshme, emocionet, sjelljen dhe vetëdijen. Simptomat e sulmit epileptik do të varen nga vendi i qelizave nervore që po shkrepin pa kontrollë. Për këtë edhe sulmet epileptike janë të ndryshme, varësisht se cilat qeliza po shkrepin. Sulmet mund të jenë në formë të lëvizjeve, shtangimeve, ngërçeve nëse preken qelizat nervore që kontrollojnë muskujt, në formë të shkrepjeve te dritës para sysh, erërave të këqija, si gomë e djegur p.sh., të ndjesive të ndryshme, si deja vu, mundim, humbje e vetëdijës e shumë të tjera. Te epilepsitë, sulmet mund të jenë të kombinuara ashtu që personi zhvillon disa lloj sulmesh përbrenda një sulmi të tërë epileptik. Mund të nisë me një ndjesi të gomës së djegur, të pasojë më humbje të vetëdijes, e me lëvizje automatike të çuditshme që zgjasin krejt pak, derisa pacienti ta marrë veten.

  A do të thotë çdo sulm epileptik, epilepsi?

  Jo. Çdo sulm epileptik nuk është epilepsi, bëhet epilepsi nëse sulmet vazhdojnë të paraqiten kohë pas kohe. Duhet më shumë se një sulm që te jetë epilepsi. Te epilepsia problemi është në qelizat nervore, e sulmi mund të provoket edhe nga shumë faktorë të tjerë të jashtëm: temperatura e lartë, mungesa e oksigjenit, sasia e ultë e sheqerit në gjak, nga disa barna, helme dhe nga alkooli. Këto sulme që provoken nga këta faktorë nuk janë
  e p i l e p s i.

  Çka e shkakton epilepsinë?

  Në shumicën e rasteve shkaktari i epilepsisë nuk identifikohet. Pse nisin të shkrepin ato qeliza nervore kohë pas kohe është e paqartë. Në disa raste faktorët gjenetikë mund të kenë rol në paraqitjen e sëmundjes. Në disa raste të tjera shkaktari i epilepsisë është ndonje çrregullim ne vet indin trunor: traumat e kokës, sulmi në tru, paraliza cerebrale, tumoret e trurit, infeksionet e mëhershme te trurit, meningjiti, encefaliti. Këta shkaktarë mund t’i irritojnë qelizat nervore, shkrepja e tyre anormale për pasojë ka sulmin epileptik. Çdo moshë e mundshme mund të preket nga epilepsia.

  Çka e provokon sulmin epileptik?

  Edhe pse në shumë raste nuk e dijmë shkaktarin e sulmit epileptik, shpeshë mund të dijmë se çka e provokon. Këta provokuesë nuk janë shkaktarë, po thjeshtë te disa persona me epilepsi e bëjnë sulmin më të mundshëm të ngjajë.

  Nxitësit e mundshëm të epilepsisë:

  • stresi ose ankthi;
  • disa barna- antidepresantët, antipsikotikët.
  • mungesa e gjumit, lodhja
  • ngrënia jo me rregull,që mund të ulë nivelin e sheqerit në gjak.
  • përdorimi i tepruar i alkoolit, abuzimi me droga.
  • video-lojërat, drita që emetojnë.
  • menstruacioni
  • infeksionet e shoqëuara me temperaturë.

  Trajtimi i epilepsisë.

  Barnat nuk e shërojnë plotësisht epilepsinë, ato vetëm kontrollojnë sulmet, që fare ose sa më e rrallë të jetë paraqitja e tyre. Varësisht nga tipi i epilepsisë, mosha, barnat tjera që merrni, efektet anësore, nëse jeni shtatëzënë, ose duke planifikuar për shtatëzënësi bëhet zgjedhja e barit. Barnat antiepileptike stabilizojnë aktivitetin elektrik të trurit.Mjeku juaj mund të kërkojë analiza shtesë gjatë trajtimit tuaj për t’i kontrolluar efektet anësore të barnave. Në disa raste bëhen intervenime kirurgjike më qëllim të largimit të një pjese të trurit, nëse kjo pjesë është identifikuar si burim i sulmeve epileptike.

  Çka duhet pasur shumë kujdes…

  Kryesorja te epilepsia është kontrollimi i sulmeve epileptike. Cilat janë pasojat afatgjate të epilepsisë, kjo mund të jetë edhe individuale, por një gjë është më se e sigurtë se çdo sulm lodhë trurin, dhe nëse sulmet janë të shpeshta pasojat mund të jenë të ndryshme, lëndimet nga rrëzimet gjatë sulmit, lëndrimet e trurit, kujtesë të dobësuar, vështirësi psikosociale, ankth, depresion, crregullime të personalitetit, irritabilitet, agresivitet, më të tërhequr, izolim social, madje edhe tentim për vetëvrasje.

  Barnat duhet të mirren me rregull, për çdo ditë në kohë të caktuar, se vetëm kështu numri i sulmeve zvogëlohet saqë mund edhe fare të mos ketë sulme për periudha të gjata kohore.

  Personat që vuajnë nga epilepsia duhet të bëjnë jetë të qetë pa stres, të kontrollohen vazhdimisht nga mjeku i tyre. Nëse ndjehen anksioz, kanë disponim të ulët, e ankesa tjera të karakterit psiçik, duhet konsultuar edhe psikiatri. Shpeshë, ankthi, stresi provokon sulmin,duhet larguar këto sa më shumë. Një dietë të mirë, aktivitete sportive që nuk do ta rrezikonin jetën e pacientit edhe nëse sulmi epileptik zhvillohet gjatë ushtrimit të tyre, p.sh. noti, ngasja me bicikletë nuk bën.
  Shujtat duhet të mirren me rregull, duhet ikur konsumimit të alkoolit, drogave dhe provokuesve tjerë të sulmeve. Personat me epilepsi kanë nevojë për përkrahje dhe kujdes nga familja, shoqëria dhe posaqërsht nga sistemi shëndetësor. Ankthi që kanë ndonjëherë din të jetë po aq serioz sa edhte vetë sulmi epileptik, duhet të informohen drejt, qartë, si ata po ashtu edhe familjet e tyre, rrethi ku jetojnë, shkollat,mësuesit, ashtu që sa më shumë të largohet stigma që me pa të drejtë i bëhet personave me epilepsi.

  Nga Anita26 May, 2011

 55. vuaj nga semundja e epilepsis perdori hapa tegretol 400 dhe seaze 200 qe nga mosha 7 vjeqare tani jom 18 vjeqare e kom ket semundje kerkoj ndim nga ju cili nga ju keni perdorur keto lloj hapa kom deshir ta di a kan efekte tek te tjeret. ju pershendes viktoria add imja kllaudia_audia@hotmail.com kush nga ju dini ndoj gje lidhje me kta lloj hapa munsisht te merrni ket add kom nevoj per ju.

  Nga viktore26 Jun, 2011

 56. tung jom zana disa dite burri im kishte rast te epilepsis me thoni si sherohet kjo a ka diqka barna popullore a po diqka tjeter ai i pin hapat rregullisht qe ja ka rekomandu mjeku mirpo dua taa di a ka diqka popullore
  zoti ju ndihmoft te gjithve qe jan me ket semundje

  Nga zana4 Aug, 2011

 57. prsh……kam nipin qe eshte me te till semundje …dhe doktoret thon se eshte epilepsi….kjo lloj semundje eshte zbuluar rreth moshes 3 vjec,dhe vazhdon per rreth nje 1 me kur,pasojat ishin keputje duke ngren ,apo duke lozur te cilat vazhdonin per pak sek,nga se mund te jet shkaktur kjo lloj semundje…pasi femija ka lindur me probleme si psh..nenes i ishin thar ujerat,ishte nga mezi i poshte lekura e fishkur…dhe me pas kur u rrit,rrezohesh edhe vriste koken ne shumicen e rasteve…..mos vall kjo eshte arsyeja e cila shkaktoj kete lloj semundje….sepse femija ne moshen 6muajesh ka qen shum i zgjuar dhe kerkonte te ngrihesh edhe te ndiqte me sy…dhe tani kurohet me depakin me duket….sepse mbase ca muajesh do e mar ne it ti bej nje vit me te mir …doktoresha tha se eshte e kurushme por mjeket shqipetar jan maskarenje bejne eksperimente me femijet ??? nqs ndonje do te flasi per te till problem me gjeni ne enerik_22@hotmail.com dhe ne facebook ENERIK ENO . FLM ISHALLA SHEROHEN TE GJITH FEMIJET ME TE TILL SEMUNDJE ???????

  Nga mishel7 Sep, 2011

 58. Nuk ka smundje qe nuk sherohet. vetem duhet nje saber-durim me paste.Allahut me ju kthye se Ai eshte sheruesi i qdo lloj smondeje. Me lleximin e kuranit fisnik munde te sherohet edhe kjo smundje inshalla( me RUKJE SHERIJE) e jo me hajmalia siq eshte e ditur tek ne se shume nga keta te prekur nga smudjet e gjate dhe te renda si epilepsia e tj njerzit i drejtohen falltorve dhe hoxhollarve ne thojza. kjo nuk duhet te alarmohet deri ne ate mas por duhet me e pranue nje fate te till edhe me lyp sherimin ter mjeku dhe me kuranin famlarte.Allahu ju sherofte te gjithve.
  Si me veprue per sherim te mire nga epliepsia?
  1.te mjeku me terapi
  2.me ba saber dhe me u lutur Zotit per sherim
  3.me i fal pes kohet e namazit me rregull,dhe pas qdo namazi me thane :O Allahu Ti je krijuesi ime e une krijesa Yte sherom nga kjo smundje”
  4.Me lutje te mengjesit dhe ne mbramjes.
  5.me qendrue me abdest gati ter kohen.
  6.Me ndegjua lexim te Kuranit qdo dite ne mbranje para gjumit 15 minuta perafersishte.
  7.perdorimi i vajit te kokrres se zezë.
  8.mjalt origjinale te natyres.
  9.perdorimin e vaj ullirit neper ushqime.
  10.Dije se kush sprovohet me kete smundje do ta ket xhenetin nese bene saber dhe nuk ju ankohet njerzve te tjer…Allahu i sherofte te gjith ata qe kane probleme me Epilepsi.

  Nga Fasoba 201124 Sep, 2011

 59. un kam qene me kte semundje por mua me shoroi zoti JEZUS…ATIJ I TAKON LAVDIA AMEN

  Nga suada selimi28 Sep, 2011

 60. ME FALNI KISHA NJE PYTJE A EDHT E NJEJT EPILEPSIA ME SULM EPILEPTIK NESE KE SULM EPILEPTIK ME SHUM SE DY HER A DON TE THOT SE KE SEMUNDJEN EPILEPTIKE JU PERSHENDES

  Nga Arben18 Oct, 2011

 61. ju pershendes nga zemra edhe une kam gruan qe vuan nga semundja epilepsija qysh nga mosha 2vjet ne jetoj ne perendim edhe kemi barnat mate reja qe vin direkt nga amerika edhe ketu ku jetoj me nuk jon ne treg ende .separ vetum deshta te pys amundet teket ndoni vdekje apo ndoni paraliz gjat jetes me ket smundje epilepsija me tregoni ju lutem ekam gruan qe vun edhe ikemi dy femi te bukur vetum deshta ta di osht met vertet trishtim kjo semundje ne jetojmi bashk ne perendim qe 4vite edhe kemi dy femi kur vjen koha per ta rrok semundja sakonisht ne mbermje dikun ne ka mengjesi dhe bertet gruaja me tregon se pse frigohet oj thet qe ju praftyrohet dishka a nuk mundet me indetifiku se qka she zoti i madh ishalla gjith ata qe vuajn nga kjo semundje zoti ju ndimoft.

  Nga toni28 Oct, 2011

 62. Pershendetje,
  Jam nje vajze 18 vjecare dhe vauaj nga marramendja.Para pak kohesh gati 3 muja e gjyesm dhe mjeku me ka konstatuar me semundjen e lehte te epilepsise.
  Por,fatmiresisht qe nga ajo kohe nuk kam pasur me sulme pasi doktori me ka dhene ilace tani perdori (Tegretol 200mg,Vitamin B6 kompleks).Mendoj se po me ndihmon shume por,sjam e sigurte.
  Kur me ndodh marramendja gjithnje jam ne gjume se ashtu me del gjumi me marrje mendesh dhe shtrengohem aq fort per shtarati sa smund ta marr me mend.Simptoma te tjera skam patur vetem marrje mendesh.
  Kete gje e kam qe nga femijeria nga mosha 7 vjecare,aty besoj,por me kalimin e kohes po me shpeshtohej dhe me vjellje dhe humbje te vetedijes.
  Do kisha patur deshire qe te me sqaroni me shume per kete gje.Neqofte se eshte e mundur mund te me ktheni pergjigje ne Email-in tim ose direkt ketu.
  Falemderit shume,
  pres pergjigje,
  Blerta.

  Nga Blerta4 Nov, 2011

 63. eshte nje klinik kineze qe i sheron 80% te rastev me epilepsi me terapi natyrore ,, ju uroj sherim te gjithve ja dhe linkun e klinikes :
  http://www.xtepihospital.com/web_01.htm

  Nga boymagneticcccc11 Nov, 2011

 64. Pershendetje,
  Kam nipin dy jecare dhe brenda nje viti ka kaluar 4 kriza, pasi e kemi patur ne spital sot eshte dita e 7 qe po i japim kuren qe na ka rekomanduar mjekja pediatere per kete pune.
  Ju lutem a mund te na thoni dicka me teper …..
  Ju faleminderit

  Nga altin8 Dec, 2011

 65. jam ni njeri qe 24.vjet prej epilepsie ejam kan ne krejt ksoven mu kqyr neper mjek e neper hogjallar po ska kurgja e mas lufte kum bisedu me gjerman eme ushtart e turkies per ket pun si ekam qe 24.vjet epilepsin e akini mundesi per ket pun mum marr emum qit jasht ks e mumkqyr gjermant mi folin fjalt shko niher te mjekt e kosoves e veti ne qoft set japin leter per me dal jasht ks ateher hajde te na et kqyrum per ket pun e as sdojm pare as sen e apet mas mrami ne qet ven te bina e u gezova shum e kur shkova te mjekt e kosoves me kajt nanen nuk um japin leter pa ju dhan pare mjekve te ks me pas pare miju dhan dikuj 1000.e dikuj 2000.e dikuj 3000.e tjetrit 4000.hiq spom vyn letra e tyne me 2000.euro pe nxerri bileten per austri apo per amerik e tjerat imaj ne gjep temin po as 200.euro si kam e qe mjekt e ks sa dojn qi nanen

  Nga luli10 Dec, 2011

 66. pse bre po rrejn thaqi e muja e pacolli e muj krasniqi si than ka funi vitit 2011.inshojm vizat e dalin prej ks e tash e shtyn edhe 2.vjet per viza e kqyri thit e ks sapo rrejn se shiptar nuk jan po thi 900.000.hise ja jap voten shkive te serbis se sa thive te ks sipo rrejn e ishiten fabrikat e ishiten postat e eshiten aerodrumin e ballanav ne prishtin tash po kqyrin me shit edhe trepqen po po kqyrin me shit tinxa e duhet me masakru thaqin e limen e pacollin e krasniqin per se gjalli sukur serbia shaju bani shiptarve he jav qift millosheviqi nanen thaqit e limes mija sha nanen per se dekni e mujes e pacollit se me pas pas men ne kry pacolli tybe nekish marr gruen shkin eme maru thmi eme nshu gruen behgjet pacolli jaka ba si binglladeni e qetyne duhet milloshi mija qi pidhin e nanes se gjall eshte millosheviqi ne rusi e shiptart nuk edin

  Nga sahat14 Dec, 2011

 67. a ngjitet epilepsija.1 shokut tem i ka ra tfikt sdita qe ka epilepsi e i dhash frym me goj.me tregoni ju lutem kush din ma mir.gjat kontaktit frym me goj a ka mundsi mu infektu edhe une,me ket semundje.tregomni ju lutem.e ishalla zoti krejt ata qe vuajn nga kjo semundje dhe semundjet tjera.i sheron plotsisht e sa ma par

  Nga donjeta15 Dec, 2011

 68. JAM NJE VAJZ 13 VJEQARE SHKOJ NE SHKOLL FILLORE PO ASHTU VUAJ NGA KJO SEMUNDJE KAM BERE DY HER CT E TRURIT MJEKU ME KA THEN SE KAM PAK EPILEPSI POR KAM SHUM SULME DHE KUR ME KAP NUK ME LESHON ME SHUM SE DY TRI OR NDODH ME DEL SHKUM NGA GOJA DHE GJITHMON KUR ME KAN KAPUR SULMET JAM DRIDHUR DHE JAM SILLUR SHUN NUK SHOH ASKEND DHE NUK E NJOH ASKEND

  Nga BLENDA22 Dec, 2011

 69. Jam nje vajze 15 vjeqare , vuaj nga kjo semundje qe nga mosha 10 vjeqare . Kam bere analiza dhe inqizime nga me te nderlikuarat.3 vite nuk me ndodhi fare sulmi mendova se jam sheruar mirepo nje dite dhjetori mu rrotullua bota , sulmi u perserit prape , semundja u kthye prape.Qe nga ajo dite une vazhdoja te behesha me keq e ne kete ndikonte shume merzia ime ,keshtu sherimi im vazhdon ende tek nje mjek tek i cili kam shum besim e ai eshte Afrim blytaj ne prishtine.Epilepsia ime eshte me e lehte , nuk kam dridhje dhe nuk me del shkume nga goja thjeshte me bjent e fiket mirepo gjeja me me mundon shume eshte dhimbja e madhe ( e tepert ) e barkut.Shpresoj qe nje dite te sherohem si cdo njeri tjeter te jem e shendoshe , une dhe cdo njeri tjeter .Thjeshte duhet te shpresojme dhe te kemi besimin e plot tek ZOTI .

  Nga nazan25 Dec, 2011

 70. kam ni vajz\ 18 muaj i ka disa shtangime te trupit ato .i zgjasin 10 deri 15 sekonda vetedijen nuk e humb netem kuqet edhe shtangohet .qka mun meqen kjo lloj semundja a mun me qen pi anemis apo ndonje alergji prej ushqimit.ju lutem qe keni mundsi me tregoni qka eshte .

  Nga gjilani7 Jan, 2012

 71. me te vertet shum ndihem keq kur lexoj semundjet po du deshiroj fat edhe kurajo

  Nga armendi bruxelles10 Jan, 2012

 72. tani jam 14 vjece
  por kur isha ne moshen 4 vjecare u rezova dhe rash ne hund pastaj jam kuruar reth 4 vite ,ne moshen 12 vjeche perseri ndodhi e njejta por rash me kok,
  tani kam shum maramendje !mos ndoshta eshte duje u perseritur e njejta!ju lutem me ndihmoni !

  Nga elma10 Feb, 2012

 73. ju pershendes kam qiken emotres te smut ajo sdin sen kur ihup vedis qet shkum pi gojes edhe tani idel ajo nihet mir thu ska pas sen po asht lloj eplemis kjo smundje asht ankth ata errok ne gjum ma shum ju pershendes

  Nga kosovare12 Feb, 2012

 74. Pershendetje per t`gjith, njeherit i Pershendes edhe kta qka e kan Epilepsin se njeri nder ta jam edhe une me kit semundje, qe 6 Vjet kum pas sulum n`kry dy her gjat Sulmit kum pas SHtangim trupit, shkum nga goja, devijim t`syve, andaj qe 6 vjet sem ka ndodh ma kurr pos mrena Muajt dy her qatehere.. perdori KarbaMazepin 200 mlg.. dy her n`ditje.. tash e kum pas qe i Kontroll se gjdo 6 muaj i Kom kontrollat, edhe e kom tash ka i gjyss Hapi n`dittje.. e ju boj Apel t`gjithve qka e keni Epilepsin ishalla maspari ju ndihmon All-llahu.. se veq qysh e ka shkru se ndryshe s`ka.. Perdorni Barnat me Koh mos rrini Shum Pc.. fleni Shum 12 mos t`ju nxan qut e di ju kuptoj se na tri jem kem qef me nejt se edhe vet 25 vjet i kom :) ama sa t`muni rune Veten mos shkoni neper Bazena, pastronu me uj mesatar as nxet as fftoft.. kshtu qe nese i permbaheni ketyre do keni sukses, banu ifar m`nyre mjek t`vetevetes.. besoj pom kuptoni :) Nuk keni nevoj me shku kurkun jasht Shteti se maspari s`kem mundesi asnjeri prej neve se duhen pare t`majme.. kjo semundje sherohet me koh veq mi pi hapat rregullisht.. se edhe ktu ka Mjek t`mir.. po edhe ne Amerik me shku Epilepsin ta sherojn si qitu te na veq me Hapa.. se ju boj Apel sa t`muni mos bani Operacion n`kry ma mir mi perdor Barnat 6 vjet a 7 se me hi n`gerrshan.. kalofshi sa ma mir ju pershendes kejtve Ishalla All-llahu na Ndihmon tanve e ishalla more Zot kurr s`keni Sulum n`kry se une e di qa eshte :( respekt t`madh per ju Shpetimi

  Nga Shpetimi24 Feb, 2012

 75. jam ni njeri qe 24.vjet vuaj prej epilepsie ejam kan ne krejt kosoven neper mjek mu kqyr po ska kurgja jam kan ne pej gjakov prizeren e therand e shkup ferizaj mitrovic e prishtin po ska kurgja se cili mjek lej kto ilaqe e perdori kto epo vuj e akini munci mum ba nihum naj kush ne ket imell um tregoni e mum qit jasht ks se mjekt e ks nuk japin leter per me dal jasht ks e tuli far lloj te barnav po iperdori po spoka sen

  Nga sahat4 Mar, 2012

 76. semundja e epelipsis a ndikon pershkak prej aksidentit me kerr,,,,
  Kurr nuk me ka ndodh kjo semundje,vetem ateher kur pata nje aksident pata nje lendim ne koke dhe mbas koke,dhe 8 muj mbas aksidentit me ndodh kjo kriza epelipse si e quajn mjeket,isha ne gjum kur me ndodhi,,po une dyshoj mos me ka paraqit prej aksidentit,po mjeket nuk e pranojne se ka lidhje me aksident,,,se asnihe me par nuk e kom pat,qfare mendimi keni ata qe e lexojne ket qka shkruva

  Nga ALisa6 Mar, 2012

 77. tash merrem me ilaqet,dhe 1 vjet mbas me ka ndodh e 2 her,apet ne gjume,paren her se me ka ndodh kam qenë 30 vjeqare,mbas me ka ndodh 2 her me kan derguar nje spital te boj nje terapi 24 orë,po simpbas analizave nuk kam ket semundja,po jom e obligume me i vazhdu barnat,,,qka mendoni ?

  Nga ALisa6 Mar, 2012

 78. pershendetje un kam epilepsin para se me um ra te fiket nuk marr vesh asgja nuk me mban shum veq 2ose3minuta kur zgjohem me vie te vjell dhe me mirren mend perdori tegretol lamal dhe rivotril a sherohet kjo semundje a jo ju lutem me jepni nje pergjegje qka mendoni per ket

  Nga medina xhabali12 Apr, 2012

 79. pershendetje dua ta di per kete semundje cilt jan faktoret cilat analiza duhet me i ba per me dit qe e ki kete semundje ju pershendes

  Nga nita17 Apr, 2012

 80. kam mbesen 2 vjet e gjysm,dhe po me duket se ka epilepsi,sepse po vjell edhe i shtrngon dhembet edhe pisket,nje keshill ju lutem…

  Nga Naim Osmani20 Apr, 2012

 81. Pershendetje semundja epilepsis a eshte smundje e trasheguar psh nese e ka nje prind qofte baba apo nena a mund te trashegohet te pasardhesi

  Nga oki26 Apr, 2012

Posto një koment