Mendoni per kembet tuaja

feet

Permbledhje:

 • Pjesa me e madhe e njerezve kane dhimbje ne kembe tek te 50-60-tat por kjo mund te filloje edhe tek te 20-tat.
 • Pesha e tepruar, diabeti dhe qarkullimi i dobet i gjakut ne kembe mund te shkaktojne dhimbje.
 • Veshja e kepuceve te pershatatshme dhe ushtrimet e ndryshme ndihmojne per te patur kembe te shendetshme dhe pa dhimbje.

Mesetarja e rruges qe nje person ecen gjate jetes se tij eshte e barabarte me te ecurin 3 here rreth globit. Gjithe kjo levizje shkakton nje konsumim te 26 kockave, 33 kyceve dhe  me shume se 100 tendoneve, ligamenteve dhe muskujve qe perbejne kemben.

Ne nje sondazh te bere ne Amerike, 53 % te te intervistuarve raportuar dhimbje aq serioze ne kembe saqe ndikonte ne rutinen e perditeshme. Ne pergjithesi dhimbjet kronike fillojne pas te 50 por shpeshhere ndodhin edhe ne te 20 apo 30tat. E megjithe kete realitet, me perjashtim te femrave qe bejen pedikure rregullisht, askush nuk kujdeset per shendetin e kembeve.

Shume veta mendojne se dhimbjet e kembeve jane pjese e plakjes dhe e pranojne kete gje si normale, ecin dhe funksionojne duke duruar dhimbjet. Teksa tek thenia mesiper ka dicka te vertete, ka shume gjera qe mund te gjithe mund te bejne per te ngadalesuar kete process.

Problemet qe jane te shoqeruara me moshen jane hollimi i kerceve te kyceve qe amortizojne levizjen, qarkullim i dobet dhe infeksione fungale te thonjve. Pyetjet e meposhte ju ndihmojne per te kuptuar nqs ju duhet te merrni masa parandaluese gjate jetes tuaj, per te ngadalesuar pasojat e plakjes.

A jeni mbipeshe?

Forca qe ushtrohet mbi kembe eshte rreth 120% e peshes se trupit tuaj. Mbipesha vendos nje stress te madh mbi kockat e kembeve. Pesha e madhe tek strukturat mbeshtetese te kembes shkakton dhimbje te thundrave deformim te kyceve dhe kallo. Gjithashtu mbipesha mund te shkaktoje edhe diabet, gje qe na con tek pyetja tjeter.

A jeni diabetik?

Meqenese kembet jane pika me e larget nga zemra, jane te parat qe mund te manifestojne shenja te qarkullimit te dobet dhe humbje te njenjave ne to, te dyja jane shkaqe qe mund te shkaktojne ne mosmbylljen, mos sherimit e plageve dhe eventualisht mund te shkaktojne amputimin e kembes. Diabetiket duhet te kontrollojne kembet tek doktori cdo vit dhe duhet te evitojne kepucet te cilat shkaktojne shtrengim ose ferkim ne kembe.

Keni qarkullim te dobet te gjakut?

Qarkullimi i dobet i gjakut ne organet periferike shkakton probleme gjithashtu dhe nqs vuani prej semundjeve qe ngushtojne venat dhe kapilaret duhet te beni kujdes te vecante sepse kembet tuaja jane ne rrezik me te madh se nje njeri normal. Duhet permendur se duhani gjithashtu shkakton ngushtim te eneve te gjakut.

Ankohen prinderit tuaj per dhimbje kembesh?

Ne qofte se keni histori familjare probleme kembesh eshte nje dritare e se ardhmes se cdo te ndodhe me ju.

Keni shpute te sheshte apo keni shpute me hark?

Te dyja ekstremet  ju vendosin ne rrezik per te patur dhimbje kembesh. Kembet e sheshta shkaktojne nje zgjatje te muskujve dhe tendoneve gje qe sjell dobesimin e tyre. Kembet me hark te madh ne shpute jane me te serta dhe kane nje amortizim te vogel te goditjeve duke u sjelle presion te madh kyceve, thundrave, gjunjeve, kockave te legenit  dhe shpines.

A ju bejne kepucet qe vishni?

Ne nje sondazh te koheve te fundit , me shume se 34 perqind e meshkujve thane qe nuk e mbanin mend heren e fundit qe kishin matur kembet e tyre. 2o perqind e femrave thane se veshin te pakten nje here ne jave kepuce qe u vrasin kembet dhe 8 % thane se veshin kepuce qe i vrasin cdo dite. Me moshe kembet tentojne te zgjaten dhe te sheshohen , keshtu qe ne qofte se vishni kepuce te nje mase qe kishit 10 vjet me pare jeni ne mase te gabuar! (nenat shtatzane duhet te masin kembet gjithashtu sepse shtatezania zmadhon kembet)

A vishni kepuce me taka?

Kepucet me taka perqendrojne peshen e trupit tek thundrat dhe pjesen e parme te kembes. Ecja ne kete pozicoj shkakton probleme te ndryshme nga kallot deri tek shtypja e nervave te kembes. Vishni kepuce qe kane taka me pak se 6cm (2 inch e gjysem).

A shohin kembet tuaja driten e diellit?

Fungit, myku preferojne ambjentet e ngrohta dhe te lageshta, zgjidhni corape te cilat luftojne lageshtiren, perdorni puder dhe mbani kembet te thata.

U keni kushtuar rendesi kembeve?

Sfungjere te ndryshem apo kepuce te dhena nga doktori balancojne kemben lehtesojne pikat e presionit dhe ngadalsojne ndonje problem qe mund te keni. Shkoni tek doktori!

Ecni cdo dite?

Ushtrimet e perditshme ecja per nje kohe te konsiderueshme jane ilaci me i mire. Forcojne muskujt dhe mbajne kembet tuaja ne forme.

Copyright shendetionline.com

 1. 52 Pergjigje per “Mendoni per kembet tuaja”

 2. sa ndikon diabeti itipit 2 tek kembet

  Nga anna22 Feb, 2009

 3. nese une konstatoj dhimbje ne tabanin e kembes ne pjesen e afert me gishtat dhe kjo ndodh pas nje ecje jo shume te gjate a mund te me jepni nje shkak te mundshem e me e rendesishme per mua si duhet ta evitoj kete

  Nga dasha21 Mar, 2009

 4. kam dhimje tek zogu i kembes dhe mos qarkullimi i gjakut

  Nga diellza29 Mar, 2009

 5. Sa here bej gjimnastike ne pjesen e kembeve,me ze gerci,kam dhimbje te forta.Mund te me sugjeroni se cfare kam..Flm

  Nga maria14 Jun, 2009

 6. cka te perdor per kembet e mija kam dhimbje ne thundra vetem kur pushoj edhe kur kam nevoj te ngrihem ne kembe ateher i ndjej dhimbjet me shum sidomos kur zgjohem nga gjumi ne mengjes ose ne mes nate ateher i kam dhimbjet me te medhenja jam 29 vjecare ju faliminderit

  Nga vjollca3 Jul, 2009

 7. kam nji dhimbje kembesh ghithmon.Por kur ngrihem ne mengjes nga gjumi eshte me e fort dhe kur ri shum pa levizur dhe filoi e hec kam ghimbje jam 49 vjec.kjo me ka filuar para 5 vjetve.ka ndonje keshill per kte o mjekim.une vesh gjithmon ghera te buta.faleminderit

  Nga diana24 Aug, 2009

 8. Une kame dhembje ne pjeset e poshtme te kembeve,ne shkelje ato me shkaktojn dhembje.Keshtu qe me veshtersi eci,neper shtepi mire por kur dal me gjate e kame shume te veshtir,ndjej dhembje te madhe,ju lutem me sugjeroni…Respekt.

  Nga teuta21 Nov, 2009

 9. kam dhimbje ner shputen e kames dhe me bllokohen muskujt shka me kishi soxheruar per ket

  Nga nazim sopa 36 vjeqar10 Dec, 2009

 10. kam dhimbje ne shputen e kembes gjat gjith kohes sidomos ne pjesen e afert me gishtat.ju faleminderit

  Nga albin12 Dec, 2009

 11. Kam dhimbje ne gishtin e katert te kembes ne krahun e majte. Sapo bej disa metra rruge me fillon nje dhimbje ne majen e gishtit, Me duhet te ndaloj dhe ti bej masaxh se ndryshe eshte e pamundur te vazhdosh te ecesh.
  Cfare me keshilloni?

  Nga Antonjeta8 Jan, 2010

 12. kam probleme me qarkullim te gjakut ne kemben e majte posaqerisht ne gishterinjte e kesaj kembe.jam me mbi peshe mosha 40 vjeqare,pi duhan.Posaqerisht kur luaj top me mpihet kemba dhe gishtat me behen akull te ftohte.se fundi kam filluar te perdor aspirin 100 dhe hudher pasi lexova ne gazete se te ndihmon shume
  flm paraprakisht nese keni ndonje keshille ju lutem ma sugjeroni

  Nga genti15 Jan, 2010

 13. ju lutem kam nje dhimbje te fort ne muskujt e poshtem mrapa gjurit sidomos naten nuk mund ti duroj me duhet nje masazh e mir deri sa te me QETSOHET NUK MUJ TE FLEJ PREJ SIKLETI

  Nga nga arti27 Jan, 2010

 14. Kam djeksime te kembeve nga beli deri te shputa e kembes *shputa nuk me djeb)kjo me paraqitet zakonishte ka mesi i dites deri ne ora 22 gjate nates nuk kame problem,aktivitet fizik nuk kam punoji ne kompjuter

  Ju falenderoji per pergjigje

  Nga farukshala1 Mar, 2010

 15. ju lutem pytjen time te ma ktheni ne imeilin tim agronto@hotmail.com… kam shum kemb te dopta vrapoj qdo dit 5km po prej natyres kam kemb shum te dopta edhe kur veshi pantallona dukem shum keq si kembet e femijeve me duken qka me kishit preferu ju lutem jam 29 vjeqar

  Nga agron2 Mar, 2010

 16. kam dhimbje nga gjuri e poshte c’fare nenkuptohet

  Nga riza23 May, 2010

 17. kam dhimbje ne dhunj a duhet te ec a jo por e kam peshen e rand 95 kg ju lutem qfar me preferoni te ec apo jo

  Nga kumrijehasani1 Jul, 2010

 18. Bashkshortja ime 53 vjec ka shume dhimbje per-rreth thembres ne te dyja kembet,dhimbjet i ndjen
  sidomos kur i prek ose gjate masazhit e ferkimit ne ato pjese,ne pergjithesi kockat i dhembin edhe ne pjese te tjera te trupit ,nuk merr mjekim,nuk dijme nga ta fillojme,
  Lutemi na ndihmoni sadopak te futemi ne linje.
  Respekte e falenderime.

  Nga Nikolla8 Sep, 2010

 19. Kam dhimbje te gjith muskujve te trupit dhe mjedisit qdar do te thot kjo

  Nga Ardian16 Sep, 2010

 20. pershendetje kam dhimbje ne zog te kembeve jam mbi pesh dmth.92 kg. 1.68 metra gjithashtu me muskujt e kembeve si dhe me duket se nga njeher kam edhe dhimbje te eneve te gjakut dmth. mbrapa gjunjeve ku thet kemba. faliminderi per pergjigjje. Nga Fero 1.10.2010

  Nga ferit hyseni1 Oct, 2010

 21. Pershendetje…kam dhembje ne gjuhe deri tek zogi i kembes…ne kemben e djathte.. si mund te me ndihmoni…?

  Nga semi28 Nov, 2010

 22. pershendetje!
  1.me ngrijne shume kembet,e vecanerisht kemba e majte nga gjuri e poshte sidomos nga ana e jashtme.Jam 47 vjec por te njejten problem ka dhe vajza ime 21 vjec.
  2.ne pjesen e mbi mjekres ,kapilaret me kane dale pothuajse ne siperfaqe,e kam veshtiresi kurr rruhem se pritem nga brisku dhe me djeg.

  Ju lutem me thoni cduhet te bej?
  Faleminderit

  Nga maks19 Jan, 2011

 23. pershendetje kam dhibje qe 10 vite ne kembe ne gjunje ne themer po te eci pak mua me dhamin shum pa ndihmen e masazheve nuk mund te eci kam vena te brendshme jom 44 vjeqare

  Nga ariana23 Jan, 2011

 24. kam dhimbje nga kockat e legenit deri ne fund te kembeve rri me ore te zgjatura ne kembe disa dit kur pushoj me dhembin kembet shume gjate veres kembet me mbushen me damar te kuq e te holle jam 39 vjec ku lutem me jepni pergjigje ne ane te adreses anisa_golemi@info.al faleminderit per mirkuptimin.

  Nga anisa_golemi@info.al28 Jan, 2011

 25. kam dhimje kemesh per kocka si mund te veproj qe te evitoj kete dhime me ndihmoni ju lutem

  Nga gezim ismalaj9 Feb, 2011

 26. Kam morth ne gishtat e kembeve dhe morthi vjen dhe ere. Me cfare mund ta kuroj ju lutem.

  Nga mira14 Feb, 2011

 27. jom 22 vjeqar dhe vuaj nga dhembja e gjurit te majte por vetem nate a mund te me keshilloni diqka kam perdorur shum barna gjylpona por dhimbje nuk kam pasur vetem 1 jav dit dhe pas1 jave kan filluar perseri dhimbjet

  Nga shkelqim15 Feb, 2011

 28. Pershendetje !
  Jam nje nene nga vlora dhe kam nje djal qe ne muajin maj bene 5-vjec dhe ka pothuajse 1 vite qe me ankohet nga njera kembe e cilia i dhembe dhe jo gjithmone ne nje vende , nga pjesa poshte gjurit dhe deri te kyci i kembes kjo eshte pjesa qe ai thote qe ndien nje dhimbje.Kjo dhimbje i shkaktohet vetem ne darke dhe kur eshte ne momente qetesi dhe asnjehere kur eshte duke luajtur. E kam cuar te pediatri dhe te ortopedi dhe me kene dhene nje pergjigje jo shume bindese ,keto pergjigje kane qene se eshte shkaktuar nga semurja e shpeshte e grykes dhe perdorimi i shumte i antibiotikeve kurse tjetra e quajtur si sindromi i rritjes.Ju lutem me ktheni nje pergjigje ose nje kontakte me te detajuar me nje specialist.Faleminderit Blerina.

  Nga blerina4 Mar, 2011

 29. pershendetje…nuk ka pasur kur dhimbje te kembeve po tash mbi shputen e kembes me nxiret kemba teper.. kalon dhe pas ca javesh nxiret perseri… cfar mund te jet?kam ber analizat me kan dal gjith mir.. ju lutem me ktheni pergjigjen jam e brengosur teper. flm shum….

  Nga eliza10 Mar, 2011

 30. ju lutem me ktheni pergjigje….

  Nga eliza10 Mar, 2011

 31. hi Jam nje grua ne moshen 42 vjecare pesha ime eshte 80kg kam nja 2 vjet qe kam dhimbje te tabani i te 2 kembeve por kur kam dhimje tek kembet kam edhe dhimbje tek pjesa esiperme e kurizit nuk embaj dot koken ulur sikur edhe te shkruaj ne com kam dhimbje t ani kthehemi prap tek kembet kam pasur nje bisnes per 3 vjet dhe kam ndenjur shume ne kembe 12 ore ne dite 7/7 por tani e kam shitur para 1 viti a kam ndier kete dhimbje dhe e kam kuptuar qe po me behej per dite e me e dhimbshme po jetoja me kete dhimbje me shume kam dhimje kur punoj me shume se 4 ore ri ne kemb,e kur ri ulur dhe ngrihem hapat e para i kam shume te veshtira kur ngrihem nga gjumi ,nuk vesh dot taka e ti mbaje shume veshur,edhe tuli i gishtave te medhej per kembet flasim kur i heq atletet i kam shume te nxehta dhe si te bardhe ne ngjyre kam shkuar tek specialistja e me ka rekomanduar te blej special sholl ta fus te kepucet dhe sa per peshen ajo me tha nuk ka te beje me peshen ,dhe nuk rekomandohet te vrapoj cfar me syrgjeroni julutem flm

  Nga julia5 Apr, 2011

 32. kam dhimbje poshte kembeve kam pasur punuar per 3 vjet rjesht 12 h per 7/7 lam pasur bisnes mbas 2 vjetesh me filloji kjo djimbje kembesh ,kur ngrihem nga gjumi hapat epara i kam shume veshtire ose kur punoj me shume se 4 ore me fillon dhimbja cfare me syrgjeroni te bej ju lutem

  Nga besmir19885 Apr, 2011

 33. kAM DHIMBJE TE KEMBES SE MAJT NE AFERSI TE GISHTIT TE MADH , ME JANE FRYRE DAMARET NUK E KAM AS LENDUAR ME ESHTE BERE VETE CFARE ME REKOMANDONIVRARE

  Nga Aleks14 May, 2011

 34. lju lutem m prej gjnjeve e e deri te themra kam lodhje te kembve shme ligshtim ne kem qka mndet me ndik

  Nga shqipe25 May, 2011

 35. vajza ime 12 vjecare shpeshhere i dhembin kembet
  p.sh kur une dal me femijet dhe ecim apo shetisim disa xhiro asaj menjehere i fillojne kembet un nuk di se cfare ti bej
  ju lutem me jepni nje keshille

  Nga merushe3 Jun, 2011

 36. pam njipytje kembet emija rrin vzhdimisht teftofta

  Nga flutra30 Jul, 2011

 37. kam shum dhimbje mrapa gjunjve ne te dy kembet jam 30vjeqe nuk jam mbi pesh cigaren epi ju lutem te me jepni pergjigje

  Nga vjollca13 Aug, 2011

 38. kam shume dhimbje tek themrat e kembeve edhe vazhdon deri tek pulbet ju lutem me kallzoni cfare duhet te bej me respekt ernesti

  Nga ernest1 Sep, 2011

 39. kam dhimbje te kems dukem skur po me dhem ashti edhe me pengon kur po eci te lutem tregom qka te boj me kan than prej krnikve, po kam shum dhimbje edhe te shpis shum qafr te boj

  Nga edis23 Sep, 2011

 40. E kam vajzen 2vjt e gjysem por i ka shputat e rrafshta a ka me pas problem ne te ardhmen ose a ka nevoj me vesh kepuc ciciban.
  Ju lutem sa ma shpejt qe te ma ktheni pergjigjen

  Nga Rolandi8 Oct, 2011

 41. kam dhimbje te kembes e djatht mbi gjurin me doket sikur me dhemb ashti ju lutem me tregoni qa asht

  Nga aulona gashi12 Oct, 2011

 42. Ju pershendes.Jam 29 vjeqare kam 2femij punoj.qe 2vet e qysme me dhembin kembet prej gjunje e te posht,.. ndonje here edhe naten kur te fjej me dhembinkembet per keto dite aq shum me kan dhimt saqe shum ngadal me shtynin te eci.ne mjek nuk kam qen,..se ndonjeher me duket vetja si e re per dhimjen e kembeve etj.Aka ndonje lloj barnash qe i bbrojne kockat apo keto dhimje.inshalla do ta dregoni sa me shpejt pergjigjen.Ju faliminderit

  Nga shermin21 Oct, 2011

 43. kam dhembje te kemba e majt te shputa edhe gishtat po me dhamin tregom qka te beje kthema pergjigjen.
  te pershendes

  Nga hajria23 Oct, 2011

 44. kam dhemje te kembes se majt te shputa dhe te gishtat.
  te pershendes

  Nga hajria23 Oct, 2011

 45. jam 39 vjec. kam rreth dy muaj qe kam dhimbje te forta te thembrave te kembeve, gjithmone ne momentet kur ngrihem ne kembe, por edhe kur eci gjate. faleminderit.

  Nga mirela4 Nov, 2011

 46. Jaam 22 vjec. Kam probleme me duart dhe me kembet por me shum dimriit prej tanii qe filloj ki muaj duart gjith diten me rrin akull edhe me behen krejt kuq kaltert sdi ka shum ngjyra kurse naten me skuqeenn edhee me beheen val te nxehta kam qeen ne mjek ne specialist diagnoza me doli qe skam sen vetem pak problem me qarkullimin e gjakut cfar duhet te bej un ?

  Nga Zavraki5 Nov, 2011

 47. jam nje vajz 20 vjeq kam probleme me kemben e djatht me dhemb me shumti ne mes te kembes e ngjitet deri ne bel e shdjeket te posht deri ne thember therrje dhe dhimbje te pa qendrushme a ka munci ta di se qfar mun te kem te me jepni nje pergjigj me par me ka hi nje gogjde e nryshkt ne gjunje por mas 1 viti me ka hi edhe nje perfuni kembes kam pastru edhe aty kam mar nikcia pre te dyat por mas do vjete kam pat infktim te zogi kembes ku mu ka aje e me ku jam shku ne spital kum ka mledh e u dal ata te keqt ku prej ather se kam pat probleme e tashti kam dhimbj kembe shu ker koj nje pergjigjje

  Nga fitore8 Dec, 2011

 48. Ju pershendes Jam 31 vjeqar kam problem me kemben e djatht.gati se tri vite problemi qendron tek shputa e kembes.tek zogu i kembes.eshte pak e ajte ana e djatht. thuja se qdo dit eci ne kembe punoj si kamarjer.nuk edi dhimt te madhe nuk kam po pome rrin si e pit ashtu disi.kpuca mbathi te rrafshta jo qaq te nalta.pesha ka qen ndoshta ma heret po tash jam duke majtur dijet.nuk edi ku qendron,problemi.ju faliminderit per mirkuptim
  Me respekt
  Ademi

  Nga Adem13 Dec, 2011

 49. pergjigja
  ku a

  Nga fitore29 Dec, 2011

 50. para 12 viteve jam rrezuar ne shkall dhe e kam demtuar kemben shum mu ne vithe nuk kam pasur gjakderdhje mirpo me asht bere shum me ngjyr te zeze eshte maviosur teper nuk ma ka dhimtur shum atehere nuk kam qene te mjeku para 2 vjetve kam pasur dhimbje shum kam qene te mjeku e kam fotografuar mire ka dal mjeku me tha nuk kam asgje vetem celulit asgje nuk bremda nuk ka tash me dhem jo edhe eq mirpo gjithe here kam dhimbje gjithkah neper kemb prej belit e deri te thembrat jam 35 vjeqe a keni ndonji koment se qfar kam
  ju frigohem shum smundjeve kancere a ka mundesi qe ne kemben time te ket diqka te till faleminderit

  Nga elona3 Jan, 2012

 51. u be 3 vjet qe vuaj nga dhimbja e gjunjeve sidomos te kupa dhe qe me periudha te shpeshta me fryhen te kupa.kam bere vizita te dok.te ndryshem por asgje sme ka dale.kam perdorur ipsoflog kokrra dhe me ka ndihmuar per nje kohe sepse gjunjet shfryehen dhe ndalon dhimbja por me fillon serish pas 2 javesh.kete here kam konstatuar fryerje ne gjunje por ne kocin e anash(te brendesh)te ture,dhe kam nje si lemsh mishi poshte gjurit tek tendina.c me keshilloni??flm

  Nga arben5 Jan, 2012

 52. Kam moshen 45 vjeqe, pesha 91 kg, gjinia mashkullore, kam dhimbje ne kemben e majte nga gjuri dhe pershkon dhimbja posht muskujve te kembes zakonisht me ndrimin e kohes dhe kam dhimbje ne shputen e kembes pjesen e poshtme dhe te siperme afer gishterinjeve ku dhimbja pershkon ne maje te gishtit te madh ne mes te thonjeve.
  Ju faliminderit, nese mund te me ndihmoni

  Nga genci13 Apr, 2012

 53. Next time I read a blog, Hopefully it doesn’t disappoint me as much as this particular one. After all, I know it was my choice to read, nonetheless I actually believed you’d have something helpful to talk about. All I hear is a bunch of whining about something that you could possibly fix if you weren’t too busy seeking attention.

  Nga mystery shopper19 Apr, 2012

Posto një koment