Migrena dhe dhimbjet e kokes

migrenaPermbledhje e shkurter

Migrena dhe dhimbjet e tjera te kokes nga Presioni dhe Sinuset jane semundje serioze qe prishin cilesine e jetes tuaj. Simptomat e Migrenes jane dhimbje koke me trokitje, ndjeshmeri ndaj zhurmave, ndaj drites, perzjerje , marrje mendsh dhe vjellje.

Migrena nis kur qeliza te trurit qe jane hiperaktive urdherojne ngushtimin e eneve te gjakut ne siperfaqjen e trurit dhe me leshimin e substancave te cilat bejne pulsimin te dhimbshem.

Jo te gjitha dhimbjet e kokes jane njesoj. Dhe simptomat ndryshojne ga njeri lloj ne tjetrin. Migrena eshte semundje qe nuk i dihen shkaqet me saktesi. Por cilet jane faktoret qe e ngacmojne?

Stresi emocional – eshte nje nga faktoret me te zakonshem qe shkakton migrenen,  gezmi, frika, tensioni ,ankthi te gjitha keto jane kandidate per nje episod migrene. Lodhja gjithashtu shkakton tension ne muskuj dhe ngushton enet e gjakut qe mund te rendojne migrenen..

Ushqimi – 30% e migrenave shkaktohet prej substancave qe konsumohen me ushqimin, disa lloje djathrash , alkoli, nitrati (tek sallam , proshute, hotdogs etj.) dhe monosodium glutamate (tek ushqimet kineze zakonisht).

Kafeina -Pirja e tepruar  e kafeines, ose nderprerja e menjehershme e saj shkakton migrene. enet e gjakut mesohen me pranine e kafeines dhe kur nderpitet krijohet nje ngushtim i tyre. Ne disa raste kafeina perdoret per kurimin e migrenes.

Ndryshimi i kushteve atmosferike – stuhite, ulja e presionit atmosferik , erat e forta, ose ndryshimi i lartesise mbi nivelin e detit mund te shkaktojne migrene.

Lodhja e madhe

Mosngrenia e nje vakti

Prishja e orarit te gjumit

Copyright Shendetionline.com

 1. 78 Pergjigje per “Migrena dhe dhimbjet e kokes”

 2. un kam dhimbje koke te shpeshte sinuset frontale ikam te inflamuara me pak hijezim si dukeshte ne rtg.aka mundesi ta kem dhimbjen prej syve se larg nuk shoh shum.mirpo kur pi tab. ventor me kalon ju lutem ndojne keshill.kur bej inhalacion me kalon sdi api syve a pi sinuseve

  Nga majlinda23 May, 2009

 3. nuk keni dhene asnje lloj shenje konkrete, ju kerkojme qe te jeni me preciz dhe me te kuptueshem, kujtoj qe po flisni me paciente dhe jo prefesioniste per dhimbjet e kokes.

  Nga olta27 Jul, 2009

 4. ne anen e majte te kokes e krejt pjesa me fetyr shpesh me shfaqet si e pire dhe her pas here kam therje ne koke po ashtu ne anen e majt po ahstu un kam edhe devijim ne hynd

  Nga dritani7 Aug, 2009

 5. per dritanin,dritan edhe une kam pasur te njejten dhimbje te preferoj pasi qe ben ndoj inqizim tek mjeku te kerkosh ndihmen dhe te ndoj mjek popullor eshte nje fshat afer Pejes me duket quhet llozhan eshte nje plak qe miret me sherime biologjike une para disa vitesh isha te aj dhe me ane te disa shpricave ne hund ka arit te ma sheron ket problem sepse kishte pas te bej me sinuse qe as mjeksija nuk i binte ne fije te preferoj te interesohesh ta gjesh ket mjek popullor dhe dote ndihmoj besoj une as nuk dalloja aromat edhe kisha dhimbje ne anen e majt te ballit pas kesaj per here te par ne jeten time kam fillu te dalloj edhe ernat (aromat) dhe te mos kam dhimbje
  shpresoj te jet ky plaku gjall hala se kjo pune ka para 15 vitesh dhe ne kohen kur une isha te ky ka qen shume i vjeter por shpresoj ka lan ndoj trashigimtar qe kryn ket proqes

  me respekt Vesa

  kjo vlen dhe per Majlinden qe paska ket problem

  Nga vesa11 Sep, 2009

 6. kerkoj nje pergjigje per ket pytje qe tani jav kerkoj:une kam dhembje te kokes zakonisht me ndodh ne 2-apo 3-dit me bie koka sikur gerrqe te kem mandej kam marramendje,vjellje,nervoz,etj,,per momentin me ndalon mbas nje kohe shum te shkurter kam mundim te vjelljes falimderit

  Nga linda8 Oct, 2009

 7. Un kam gati 1 jave qe nuk bej dot gjum dhe kjo filloj per shkak te nje dhemballe e cila mbasi edhe mora mjekim tek dentisti dhimbja filloj me shume te shfaqej. behet fjal per nje dhimbje qe me ka kap gjysmen e kokes se djatht, me dhembe gjysma e ballit dhe pjesa mbrapa e kokes qe eshte nje dhimbje qe ngjason sikur po i bie dikush kokes tende me “cekic” gjithashtu kjo dhimbje vazhdon me..dhimbje veshi(nuk duroj dot zhurmat) dhe syu(nuk e duroj dot driten) shkova tek nje mjek neurolog dhe bera “Ezhen” dhe dola me migren kronik dhe me ka dhe barna si : sibelium, amyzol,dhe aduil. mirpo u bera 3 dite dhe nuk eshte se me kan dhen ndojnje efekt shume te vlefshme.
  un nuk dua qe te vuaj gjithe jeten me migren dhe te mjekohem me ilace te cilate vetem do te ken rrezik te me fryn. jam vetem 21 vjece dhe kam dite qe nuk flej dot tamam.
  gjumi im eshte vetem 2ore ne mengjes se naten nuk flej dot nga dhimbjet. pes pergjigje nga ju :)

  Nga Anna16 Oct, 2009

 8. edhe mu me dhenb koka ne anen e dhjatht ne pihet dora edhe gjzsma e gojse ka raste kur nuk muj as me fol um terrohet njeri sy nuk sho hiq vjelli po shum rrall ja ka fillu para 5 viteve kur jan kan shtatzan ne lindjen e par po thashti mjeku u ka than se migrenen e ki po 2 deri ne 3 ore tani un kalon

  Nga manja3 Nov, 2009

 9. pershendejte jam habibi mua me dhemb koka por nga njeher me dhemb vetem ne njeren ane nga njehere vetem mrapa por jo shum zgjate nje kohe nuk me dhembe me 1muaj2 e me shum ndoshta prap fillon e njejta por nuk me dhembe shume kjo ka filluar te me shfaqet para 3 vjete jam 23 vjet po me bene nervoz ju lutem ndonje keshille falemderit…

  Nga habibi16 Nov, 2009

 10. me falni mua me dhemb koka dhe kete e kam prej vitit 2005 pasi me goditen me nje qarje ne fytyr ateher isha e vogel dhe tash i kam 18 vite si te shpetoj nga kjo dhimbje apo ndoshta mund te kem edhe sinuse ne hund pasi qe koka me dhemb vetem afer ballit dhe posht ne trurin e vogel

  Nga sara22 Nov, 2009

 11. edhe une kam dhembje koke shum te shpeshta sidomos kur nuk ha mengjes dhe kur udhetoj nganjhere me pengojne dhe zhurmat ose nese dy njerz jane duke four ne te njejten kohe me ze te larte me pengojne shum zera ose nese jam duke folur dhe eshte shume i ngritur zeri i radios apo tv

  Nga tina2 Dec, 2009

 12. edhe un kam dhimbje shum te shpeshta te kokes kur rri ne shpi me pak kam dhimbje kur dal ne rrug pas qe te kthena ne shtepi me fillon dhimbja kam nervoz te madhe pasi qe te me nalet dhimbja kam shtrengim ne vesh dhe pjesa e parme e kokes me skuqen syt dhe zbena qfar me kishi sygjeruar per ket dhimbje te madhe qe kam

  Nga nazim sopa 36 vjeqar4 Jan, 2010

 13. edhe mua me dhemb koka shum me skuqen syt zbena kani her me mundon me vjelljee kam pezmatim te sinusit kronik me dhemb qafa mrapa pasi te me kalon dhimbja kam shtrengim ne vesh me ushtojn shum dhe nofulla perpara qka me kishi syxhe

  ruar

  Nga diana 774 Jan, 2010

 14. kam pasur ndezje t madhe t vesheve, dhe shpesh alivanosesha, dhe shum kisha dhimbje koke. Mirpo pasi kaloj ndezja e vesheve, vazhdimisht kam dhimbje koke, shum shpesh duhet ta leviz koken , nese jam ulur duhet t leviz pak, sepse m vin se do alivanosem prap. Nese mund dikush tem tregoj cfar duhet t bej. Flm me mirkuptim

  Nga Argjend Ademi19 Jan, 2010

 15. un kam dhimbje koke kur stresohem ose kur debatoj me dike cfar duhet te bej qe ta shmang pak a shum ket dhumbje. dhe cfar nuk duhet te perdor qe te mos i kem keto dhimbje se e kam dhe semundjen e migrenes

  Nga ylli28 Jan, 2010

 16. un kam dhimbje koke qe 10 vite me rradh,te qitha ingjizimet e trurit dhe fotografit mekan dal shum mir kurse dhimbja ime nuk ndalet ngdo dhjet dit me dhemb gjysma e kokes dhe syri her njera pjes her tjetra kam dhimbje te madhe jashtzakonisht ju lutem te me tregoni qfar mundem te kam dyshoj qe kam smundjen e migrenes ose problem me boshtin kurrizor.

  Nga gonja31 Jan, 2010

 17. Un kam disa probleme para disa muajsh ana e mbrapshme e kokes mu doke si me u kon e zbrazet asgje nuk ndisha mu duke si moss me qen krya ime edhe disa her mu mirshin mend.Isha ne mjek me tha se e ke prej promajes mandej filloj veshi me mu rendu mu doke si me pas ne vesh dicka brenda mandej ja nisi edhe fyti njesoj si veshi sun mirsha frym mir mu duke si me mu nderpre frymarrja mandej isha te nje mjek specijalist per vesh dhe fyt me tha nuk ke asgje mirepo mend prap po me mirren isha e bona incizimin e spundulozes me than ske sen mandej shkova ne neurolog e incizova kryjen me than krejt mir eshte me dhan me pi hapa heleks ka 2 her ne dit cka mundem me pas un???? tash veshi dhe fyti mir jan ka niher po me mirren veq mend cka mundem me pas??? i kam bo krejt testet e zemres syve te shtypjes gjakut krejt jan mir cka mundem me pas??? a ka naj sherimmm

  Nga Tauland7 Feb, 2010

 18. jam 39 vjeqe dhe ka nje vit qe me ka filluar dhimbja e gjoksit gjate gjithe muajve por 4 vjet me pare me ka filluar edhe dhimbja e kokes kam vetem nje vajze 12 vjeqe dhe nuk ngelem me shtatzene ju lutem me ktheni pergjigje

  Nga vasilika4 Mar, 2010

 19. jan 24 vjeqare dhe vuaj nga migrena kam dhimbje te her pas hershme te kokes dhe nganjeher edhe shume te shpeshta ndodh qe 2-3 dite te me dhemb rregullisht.perdori migretil tab,dhe ne raste te parandalimit te sulimit perdori sibelium,por ka raste qe as keto nuk bajn pune hiq,nuk ma ndalin as nje pjes te dhimbjes dhe detyrohem te rri shtrir per 24 ore pa u zgjuar nga shtrati fare.mjeket me kan then se terapia qe perdori eshte shume e fort dhe nese jes shtatezan duhet te nderpres ket lloj te terapis,por qka te bej kur dhimbet jan aq te mdhaja sa nuk mund ti ndali as me paracet as me aspirin,qka me kishit preferuar ju?flm per mirekuptim

  Nga shqipe8 Mar, 2010

 20. Pershendetje jam 28 vjeqe une kamdhimbje te kokes shum por mua me jan shfaqur kur shikoj disa pika te zeza si jolla kur shikoj me eshte ber merak se qfar kamju mos ekeni ndoj kush ket problem ne shikim kush ka migren sepse nuk kamvizitu asnje mjek ju lutem te me tregoni pershendetje kush me kthen pergjigjen

  Nga Nikelin15 Mar, 2010

 21. Se pari ju pershendes dhe dashta tju bej nje pyetje kam nje dhimbje te kokes si nje pike dmth jo ter koka nuk me dhemb po si nje pika mandej kjo dhimbje me del ne balla edhe me duket qe vetullat i kome rend mga kjo dhimbe kjo dhimbje ka filluarpara nje muaji qfer me rekomandoni ju ju faliminderit

  Nga rea17 Mar, 2010

 22. kam dhimbje te kokes me dhem maja e kokes edeh anash ne te dy anet temp nuk kamp po km nje dhimje si ne form te (pimit)sikur te pihet kemba tensionin e ka pak te ulet 110 me 80 po edeh bebzat e syve me dhambin por te shikuarit ekam mire para 10 vjetev kam qe i semuar prej sinusve kam mar terapi e radh her ka ber v aki te me dhambin nga ndonje dit ??

  Nga valoni17 Mar, 2010

 23. ju lutem a ka mundesi me dit pse nuk me eshte kthyer pergjigjja fare,ku e kam derguar qe nga 8 marsi.me respekt shqipja

  Nga shqipe23 Mar, 2010

 24. shqipe, e ke eleminuar faktoret qe mund te ngacmojne migrenen? Ushqimi, kafja, stresi i madh? ne rast se nje ilac i caktuar nuk ben efekt atehere duhet provuar dicka tjeter.

  Nga Shendeti Online23 Mar, 2010

 25. rea, si fillim duhet gjetur shkaku qe shkakton keto dhimbje koke. Cfare mjekimi je duke marre aktualisht?

  Nga Shendeti Online23 Mar, 2010

 26. ju lutem me ktheni pergjigje

  Nga vasilika13 Apr, 2010

 27. kam dhimbje te tmershme koke sidomos kur jam e shqetesuar per no nje gje.driten nuk e duroj dot vecanerisht kur me dhemb koka.me vjen per te vjelle shpesh po nuk nxjer gje.shpesh here me mpihen pjese te ndryshme te trupit.jam shum e shqetesuar.kam bere eco me par po me kan nxjere me sinozit sbesoj te jete kjo se sinoziti kurohet apo jo?mua nuk me kane bere efekt ilacet.ju lutem me ktheni nje pergjigje sa me shpejt.faleminderit.

  Nga nela8 May, 2010

 28. pershendetje.une kam disa te qara ne kemb ato jan ngyr vjollce .ndoshta nuk kan te bejn me migrenen por nese kishit mundur te me tregoni se per qfar behet fjal dhe qfar te perdori..per ti hequr…

  Nga mira13 Jun, 2010

 29. jam nje goc dhe mami im vuan shum nga dhimja e kokes dhe migrena dhimbja e kokes e ka te shpesht dhe kur e kap i zgjat 4 dit

  Nga alda ndreu16 Jun, 2010

 30. dhe qfar mundem ti perdor per ate dhimbje koke pres pergjitgjjen flm

  Nga alda ndreu16 Jun, 2010

 31. ME MIRREN MENT ME DHEMB KOKA
  DHE ME VJEN TE VILLI POR NUK MUNDEM TE VILLI DHE PAPRITMAS ME FRYET BARKU..

  Nga MEVLIDE ISLAMI7 Jul, 2010

 32. motra ime vuan shum nga dhimja e kokes sidomos para ciklit menstrual asaj nuk i kalon nese nuk mer infuzion ose ineksion kunder dhimbjeve a do te thot se e ka migrenen mjeku e ka konstatuar nga incizimi i rengenit (spondiloza)por ajo ka shum shum dhimbje koke

  Nga lejla mustafa19 Jul, 2010

 33. une kam dhimbje kronikete kokes te cilat njehere i kam ne njerin krah dhe po e njejta gje ne krahun tjeter gjithasgtu me fryhen damaret anash syrit si mund te sherohem dhe a mund te kete pasoja ngaqe nuk jam kujdesur qe dmth nga pamundesia e vizites te mjeku po behet nje periudhe egjate flm

  Nga ester3 Aug, 2010

 34. kem dhimbje koke dhe mjeket kan konstatuar migren kam ber gjitha analizat ct,neorologji, psikolog, ortaped , rengeni i thjesht me ka dal pak spondiloz ne qaf tjeret rezultate gjith jan mir,por une kam koke dhimbje te jashte zakonshme gati shpesh bie ne kom tash nuk me ndihmojn as tabletat nomigren ,por detyrohem te marr trodon ketonal analgin diazepam etj, e pastaj te ndi nje lodhje a din kush si te shpetojm nga smundja e quajtur migren ben edhe naj ilac ose naj mjek popullor kush din ju lutem me tregoni.

  Nga kumanova3 Aug, 2010

 35. kam nje dhimbje te kokes e cila me fillon nga damaret e qafes mbrapa pastaj ngjysmen e kokes kam dhimbje te temershme pi kafetin por un dua te di cfare mund te kem kam 12 vjet me kete dhimbje

  Nga elona23 Aug, 2010

 36. jam 13 vjeqe kam 3 dit qe kam dhembje koke vetem ne 2 anet e ballit ne te majt dhe te djatht kam dhimje te tmerrshme a mund te jet ndonje semundje e rrezikshme si migrena spo tumori apo dhembje e thjeshht

  Nga adelina6 Sep, 2010

 37. jam 13 vjeqe kam 3 dit qe kam dhembje koke vetem ne 2 anet e ballit ne te majt dhe te djatht kam dhimje te tmerrshme a mund te jet ndonje semundje e rrezikshme si migrena spo tumori apo dhembje e thjeshht ju kisha lutur te me jepni nje pergjigjje sa me shpejt te jet e mundur

  Nga adelina28 Sep, 2010

 38. Kam dhembje koke jam 30 vjec, dhe dhembje kam pas qysh 15 vjec. Kam bere EEg ne moshen 17 vjec me paten thene per shkak te deformimit te hundes e kam por koka me dhemb pa pushim nese nuk marr ilaqe brufen, ibuklin apo dicka tjeter me dhemb me dite te tera, kur me dhemb koka me mpihet fytyra ndonjehere edhe e tere koka, me mirren mente, nuk shoh mire me dhemb lukthi nuk mund te haje asgje, me dhemb kurrizi fundi i barkut si dhe kyqet, kembet dhe e dua qetesine apsolute terrin. Nuk mund te dal ne drite e per diellin nuk behet fjale. Punoj ne nje vend ku ka non stop zhurme me pengon shume, e gjitha kjo po ndikon ne jeten time, po me duket se po shkaterron cdo gje kam frike se do me shkaterroje edhe martesen nuk mund te kem femije per shak te dhembjeve qe zgjasin me dite dhe per shkak te ilaqeve qe marr pa kkontroll.

  Nga Drita19 Oct, 2010

 39. ju lutem me ktheni nje pergjegje

  Nga Drita19 Oct, 2010

 40. pershendetje jam 35 vjeqare kam dhimbje koke mbrapa koke edhe qafa me dhemb mbrapa nga dhimbja kam marramendje dhe shum po bahem nervoz nuk muj mej duru dy vet tu fol as kan nuk du me pa as mem pa se shum bahem nervoz ve qvet du me nejt si te jem me dikan meniher pranija e personit me ban nervoz kur e shoh lema me fol me ta zhurm hiq nuk muj me duru se shum bahem nervoz edhe kur e lakoj kryt te posht me doket qe balli pom bjen ne tok qraf smundje asht kjo ju lutem me tregoni flm

  Nga paloma29 Oct, 2010

 41. jam 26 vjeqar dhe kam dhimbje koke ne te dy anet e ballit dhe vetullat kam sinus por nuk me ndihmon asgje asnje barna ju lutem te me jep dikush ndonje pergjigje pershendetje

  Nga nga lamy4 Nov, 2010

 42. mirdita deshtani pytje jam29vjeq qe 3vjet ekum vnu spiralen kurr poroblem skupas po qedy muj diqka negjum pokam si kerrgj ikum ba analizat kerjtmir umkan dal edhespiralja mir esht epse kshtu pm ndodh amaveq n egjum ukman than me cd ehde ekg poe kam termini ne fund te dhjetorit ju lutuem qka me ba tregonum tunh klm

  Nga aferdita29 Nov, 2010

 43. une kam nje proble ne anen e djetht te hundes e kam mshelne prej lindjes por edhe sinusat i kam por me duket tash me pengojn shume gjdo dite kam dhimbje koke te fort qe skalon leht te lutem me kthema pergjegjen a duhet te behem operacion

  Nga anisa30 Nov, 2010

 44. prsh,dhe un po ashtu kam dhimbje koke te tmerrshme,saqe kur me kap dhembja nuk shikoj dot me sy nuk duroj dot zhurmat dhe asgje nuk me qeteson,para 4 vitesh kam qen tek neurologu dhe me tha qe ke migren jam kuruar por asgje sme beri efekt,,po kam pas perdor nje fast xhel per ballin dhe ai ma freskonte koken,kisha vite qe se ndjeja me ate dhembje tani me ka filluar serisht dhe nuk e di se cfar te bej.ju lutem nje pergj sa me shpejt.faleminderit.

  Nga sajmiri.30 Nov, 2010

 45. une kam dhimbje te shpeshta te kokes ne hemisferen e majte ne lobin temporal dhe parietal .keto dhimbje zgjasin disa minuta dhe shoqerohen me marrje mendesh dhe shqetesim prej drites.ju faleminderit.

  Nga anna23 Dec, 2010

 46. Pershendetje,ju lutem a mund te me prgj per kete pyetje? A eshte e mundur me “Rezonancen magnetike” te konstatohet a ke migrene a jo? ju faleminderit.

  Nga Daniela24 Dec, 2010

 47. Pershendetje jom 19 vjeqare um dhem kryt shum shpesh edhe vjelli shum ni dit nuk um pushon hiq dej tnesrit Qfar mendoni per ket..?

  Nga Sasa16 Jan, 2011

 48. Pershendetje nga Gjermana aka mundsi mem tregu dikush per kok dhimje ..kam kok dhimje qe 1 jav shkoj te mjeku me jep ilaqe po skam suskses hiq me dhem koka me veshin e majt dhe ktu te balli me dhem shum po edhe fyti ne anen e majt me dhem she ktu ner sy ka hunda me dhem..nuk po edij nga vjen kjo dhimje… me tregoni me jepni me spki disa keshilla flm per mirkuptim

  Nga majlinda3 Mar, 2011

 49. kam dhimbje te kokesdhe syrit vetem ne aneen e djatht.mjeeku syve me ka thene qe nuk e kam prejsyve.dhimbja sshfaqet shume papritur e nuk kalon pa perdor diqkakunder dhimbjes.ju lutem me jepni ndonje keshille

  Nga fortesa16 Mar, 2011

 50. pershendetje.jam 22 vjec dhe kam dhimbje koke kryesisht ne anen e djathte.kjo dhimbje me ka filluar para tre vjetesh ne formen e goditjeve ritmike.dhimbja zgjat per nje kohe te gjate dhe shpesh zgjat edhe nje muaj,me pas pushon dhe pas disa kohesh me fillon prape.kohet e fundit rralle here kam edhe shperqendrime.kam shkuar te mjeku i syve dhe ka konstatuar se syri i djathte eshte -1.ju lutem me ktheni nje pergjigje se jam ne merak.faleminderit.

  Nga miri20 Apr, 2011

 51. jam nje vajze 17 vjecare dhe kam nje dhimbje te tmerrshme koke dhe jam shum e lodhur dhe prishje orari te gjumt mund te e thoni cfare kam ju lutem se kam 3 vjet me kete dhimbje koke

  Nga matilda11 May, 2011

 52. i nderuari doktor dua te me ndihmosh per ket hadh :koka me dhemb por jo qaq shum sa e me mern mendet i kam ba disa inqizime te qafes mandej doplerin eqafes tegjitha mir jan po une kam maramendje kur zgjona prej gjumit e gjat dites nuk kam maramendje dhe kur bi ne gjum duhem me ngadal te shtrihem gjumin e bej shum mir ..

  Nga SAMKA25 Jun, 2011

 53. jam djellza qe 3 vjet kam dhimbje te kokes kam shenja te migrenes po jo qdoher kam dhimbjen e njejt kam perdorur shum lloje te tabletave por nuk ka asni efekt oer tma larguar dhimbjen

  Nga djellza14 Aug, 2011

 54. jam lioni 23 vjeq dhe kam problem me kok dhimbje
  kam ket siptom sa i perkasin sinusve
  kok dhimbj,mara mendj,dhimbje vetullash ,nuk dalloj aroma,njer zgaverr e hundes mar frm me lir kurse tjetr shum me veshtire,trullim ne koke,vrimat e hundes te thata,dhimbje e muskjuve te qafes,dhe taitje ebrnshm ne fyt nga huna,dhe dhimbeje e fytyres etj…
  ju kish lut dikush nga ju qe te me kishllon qfar te bej ….dhe aesht problemi nga sinuset …
  apo te me jepni ndoj adres tek ndo mjek popullor si elexova me lart ishte nje plak dikun

  Nga lioni5 Sep, 2011

 55. jam lioni 23 vjeq kam dhimje koke
  Kam ket siptome nga sinuset:
  dhimbje koke,shtrngime koke,marmendje,pirje evtullashe,njer vrime te hundes mer frym me let tjetr me veshtire,dhimbe e muskujt sidoms dhimbje e muskujve te qafes,tharje hundeshe,dhe perqendrim ne meseim me te ngdalshum,etj etj
  desht nje keshill nga doktor nese ka mundesi te me ksilloj se qfar te bej
  apo dikush nga ju te me jep ndo kshill te ndo mjek popullo nese nga ju keni pasur dikush sukses ju kish laut te me ndihmoni
  falminderit pr mirkuptimin e juaj

  Nga lioni5 Sep, 2011

 56. pershendetje !qe 1 vit kam dhembje te forta te kokes !desha ta pyes doktorin a percillet semundja e migrenes me shtrengime te gjymtyreve si p.sh kjo ndodh te une me shtrengime te muskujve te kembes dhe dores.ju lutem me jepni nje pergjigje.

  Nga besa7 Sep, 2011

 57. pershendetje.
  qe nje koh kam dhimje te kokes,kam devijim te hundes sinust pak te pezmetun,i kam perdor barrnat per pezmetim qka me ka udhezu mjeku
  nje koh me ka kalu ama nganjeher as me barrna nuk me kalon dhimta,kam dhimt ne balle dhe
  kur te me dhem shum dhimt kam her ne njeren ane te ballit her ne tjetren.shum kesha pasur deshir te ma jepni nje pergjijje te juajen.se qka mendoni

  Nga vali30 Sep, 2011

 58. pershendetje!kam qen shtatezen dhe qe mbrapa shtatzanis dhe ne perjullen e shtaztzanis me jepte dhimbje shum te malle mbrapa koke,larte qafes,dhe larte vesheve,nqs mund te me ktheni nje pergjigje?flm,pun te mbare

  Nga ana1 Oct, 2011

 59. une quhem klaudia dhe kam nje me ka ndoll nje her qe mu morren mendet sikur te isha ne lavatriqe pastaj me rri nje dhimbje e forte koke afer qafes me ndodh pa pritur ndjehem shum mir krejt pa pritu me sillet cdo sikur te jem ne lavatriqe do doja nje mendim qe te kuptoj pse me ndoll ja 20 vjeqe e martuar kam ber analizat per shtatzeni por me dolen negative

  Nga klaudia1 Oct, 2011

 60. Pershendetje…..Pothuajse 1 her ne muaj ose 1 here ne 2 muaj kam dhimbje koke.Fillojn tme erresohen syte,pastaj me mpihet dora e majte,pastaj gjuha dhe fillon nje dhimbje e tmerrshme koke per rreth 2 dit pa pushim.Si mund tja bej???Kam ber cdo lloj analize dhe i kam te gjitha ne rregull.FLM

  Nga Gentian8 Oct, 2011

 61. une kam migren qe 10 vite,kam ber rezonancen e te gjitha ato qe nevoiten per te par ku eshte problemi,por migrena nuk del ne rezonance.pas 9 vitesh une kuptova qe kam migren.
  separi fillojne te shfaqen ne sy disa drita ( apo sikur sheh uj ne xham ) pastaj ajo drit rritet dhe rritet dhe te humb te pamurit pas nje gjysm ore fillon dhimja e kokes ne njeren pjes apo ne ter koken.dhimbja eshte shum e madhe sa qe shpesh ta humb njenjen e te jetuarit,je e plogesht menzi qe flet,nuk mund ti hapesh syt.koh pas kohe ke sulme dhe zgjat prejt 4 oresh e me shum.dhimbja fillon pa pritur ska rendsi a jeni i nervozuar apo i gezuar, supozohet se kete e bejn enet e gjakut qarkullimi i dobet i gjakut…pastaj ndjen te perziera sepse qdo dhimbje e kokes te qon te e vjellura,vetem ateher kur arrin te vjellesh do te ndjehesh me mir.zakonisht ki mpirje te duarve te gojes te mishit te dhembeve dhe ke at ndjenjen sikur do te vdesesh.une jam pajtuar dhe e vetmja qe me ka ndihmuar esht ushqimi i kam ndaluar : produketet e qumshtit,djathin,kosin,dhe qdo gje qe behet nga qumshti,po ashtu qokollatat,pijet e gazuara,alkoolin,dhe pi shum uj dhe leng molle te gjelbert,ha shum molla te gjelberta…keshtu tani jam me mir,kam sulme te migrenes por me te rralla.shpresoj ta kem ndihmuar dikend,shpresoj te del sa me shpejt ilaqi dhe te sherohemi

  Nga linda3 Nov, 2011

 62. une nuk e di nese kam migrene apo jo, por kam disa dite qe me eshte theksuar dhimbja e kokes. me teper ndodh kur debatoj per ndonje problem.keto dite me dhemb me shume pjesa e djathte ne drejtim te temthave megjithse e ndiej te gjithe koken te mpire.

  Nga pami11 Nov, 2011

 63. pershendetje ne jemi nga zvicrra dheqdo dit me dhemb koka nuk mundem as vet ta di prej qkait me dhemb koka mjeket thuan ske as gje mua koka me dhemb .

  Nga semi9 Dec, 2011

 64. kam edhe un dhimbje te kokes neanen e mait ne anen te djatht dhe ne mes dhe ne syrin e mait.me dhem shum me ben nervoz,por mendoi gjdo her ne Allah,dhe e lut zotin te mi heke ket dhimbje, kam ber cede inxhizi ne kok me kan thon kreit ne regull.kam qen te psiohater kam be edhe atj nje kage me tha ne regull,kjo dhimbje me trullon dhe ma hup kozentrimin,nuk mun me qen i konzetruar.kur jam ne pun me largohet por kur e kyet orari i punes, kam nje teperatur te madhe ne mes te kokes,vllezer dhe motra amund me mdi cfar sherim ka kjo smundj dhe cfar smundje mut te jet
  ju falemenderoj shum nese me jepni nje pergjigje te sakt

  Nga xhemal19 Dec, 2011

 65. Pershendetje.Kam disa kohe qe kam dhimje koke te perseritur ne pjesen e ballit.Eshte sikur me rendon dicka apo me godet dicka ne kok.Mund te me ndihmoni pak?
  Nqs mosha ka rendesi jam 18.

  Nga andi20 Dec, 2011

 66. une kam dhimbje te kokes shum shpesh kur me dhem koka nga dy dit nuk me nalet edhe gjat dhimbjem kam likshti me vjen me vjell ju lutem me ndihmoni per qka bahet fjal kjo dhimbja ime

  Nga valbona21 Dec, 2011

 67. me dhemb koka qdo tre kater muj me zgjat nga 5 deri nje jave por problemin e kam se nuk shoh mire ne ate kohe vetem nje pjes trupit te njeriut as me lexu nuk shoh kjo me zgjat deri ne 20 min e kalon vetvetiu pa pir tableta.tani me mbesin dhimjet ne koke vende vende po ju qysh dhemb koka zakonisht.faleminderit shpresoj te me pergjigjenni me shpejt

  Nga ferdanja19 Jan, 2012

 68. un kam dhembje koke gjdo her qe kam dhemje koke shkoj ne mjekim por me kan thënë qe kam megrene por un kam 19vjeç qe vuaj nga kjo semundje pasi qe me ka lindur vajza e par un kam pasur probleme me ket semundje un gjdo jav kam dhemje dhe kur me kap dhembja nga nje jav nuk me liron nuk duroj zëra,nervoz,kam vjelje por nuk mund te qes vjeljen dhe a mund te me nihmoni sadopak me respekt

  Nga makfirete axhami kaçanik31 Jan, 2012

 69. Pershendetje:
  Une kam dhimbje koke ne gjith pjesen ekokes,dhe e kam lekuren e kokes te mpire,kam vajtur tek doktore dhe me ka dhen mjekin,me ka dhem Migretil dhe Amitripilina 25 mg.
  por nuk kam permisim ju lutem qfare me kshilloni,me duhet te bej ndonje scan apo ndonje azhe.ju faleminderit.

  Nga Petrit4 Feb, 2012

 70. kam dhimbje koke ne anen e djatht te kokes .me dhemb koka nga pjesa mas veshi deri te syri ,kM DHIMBJE DITEN POR EDHE MA SHUM NATEN ,KUR BI ME FJET ME DHEM KRYR DHE PJESA MBI SY EDHE KUR ZGJOHNA ASHTU ME DHEMB POR EDHE MDOKET QE MAJET SYRI.DHIMBJA E KOKES shtrengin marje mendesh kaniher mdoket sikur me nxehet kryt por dhimta me shkon deri te raja e syrit. du qe ta dii se qfar mund te kem ? jam 39 vjeqare

  Nga Myrvete15 Feb, 2012

 71. qe 7 vjet kam probleme me pagjumsi shpesh dhimbje koke marramendje dridhje trupi frik nuk shoh mir her pas here si te vjellura endrra te kqija ushtim veshve po kurtum rrok fryma prej hunde um niset krejt qyky problem um koqitet qafa edhe mkalon ne depresion amun mem tregu dikush diqka se qka mun me kan ju faleminderit

  Nga zejnepi22 Feb, 2012

 72. kam pas aksident dhe tash po dhem koka kaniher kam si pirje koqitje e ma rond e kam koken e si ne stres me kalon kjo

  Nga linda21 Mar, 2012

 73. po ashtu edhe un kam shum koke dhimbje gjate gjith kohes

  Nga mirjeta14 Apr, 2012

 74. un kam dhimbje koke por jo shpesh qe kater vite dhimbja fillon ne mengjes ka pak qdo her vjen duke u shtuar e ne mbremje fillon shum dhimbje dhe vjellje ajo zgjat 2 ore deri sa te mbaron vjellja tani pushon dhimbja pa perdor as nje hap por nga njeher edhe kur te ha shum drek fillon ajo dhimbje me respekt

  Nga nita16 Apr, 2012

 75. une vuaj nga nje lloj dhimbje qe e kam ne te dy syte pasi u vizitova me syte doktori thote qe jam mire por kjo dhimbje nuk me ndalon ka mundesi qe kjo dhimbje e syve te shksktohet nga ndonje gje tjeter flm

  Nga agustin23 Apr, 2012

 76. qe dy dit kam dhimje koke si djeksim me shkon ne ne ball tani mas nje ore ne kok para tri ditesh pata njeher nje merramendje tash veq dhimt

  Nga aferdita27 Apr, 2013

 77. njwe shoqe e imja vuan nga migerena ka dije shum te medha koke cfar mund te bej ajo qe te ndihet me e qete

  Nga sonkeida24 Jul, 2013

 78. Pershendetje!

  kame kokdhimbje ne anene e majt te trurit ne forme te rrymes ,kame vizituar mjekun dhe me ka rekomandu me perdor Bilobil i kame perdor me shume se nje vit mirpo ne momentin qe e nderpres dhimbje vazhdon ma ka perfshi syrin e majt dmth mu ka hijezu nga temperatura,gjithashtu me dhamin nyjet e po te njejtes pjese ,,shpresoj qe te me ndihmoni me ndonje kshill

  Faliminderit!

  Nga sebi7 Aug, 2013

 79. kam dhimbje koke qe shoqerohet me djegje ne lekure te kokes dhe mpirje fytyre dhe buzesh,,djegje sysh,,cfar shenjash jane,,ju lutem pergjigjuni per ndonje sugjerim

  Nga mimoza8 Nov, 2013

Posto një koment