Perse shtojme ne peshe?

Perse shtojme ne Peshe?

Perse shtojme ne Peshe?

Per secilen nga ne egzistojne arsye te ndryshme , te komplikuara se perse shtojme ne peshe. Duke i kuptuar keto arsye mund te luftojme kilet e teperta.

Genet

Nje prej shkaqeve te mbipeshes qe neglizhohen shpeshhere jane genet. Personat qe nuk kane probleme me kotrollimin e peshes duket se kanenje oreks te kontrolluar.

Ndesa ne anen tjeter ata person a qe nuk kontrollojne dot peshen jane me pak te ndjeshem ndaj njenjes se te ngopurit.

Shkenca ka indetifikuar disa gene qe mund te ngrene ose te ulin oreksin.

Studimet qe jane bere me binjake te rritur ne ushte te ndryshme tregojne se pesha e tyre ka qene pothuajse e njejte pamvartesisht nga kushtet e jeteses. Sidoqofte nuk do te thote qe kushtet gjenetike bejne kontrollin e peshes gje te pamundshme.

ZAKONET

Zakonet e te ngrenit formohen gjate shume viteve dhe jane te influencuara nga shijet e para qe kemi patur si foshnje, dhe nga menyra e te ushqyerit si femije.

Keto zakone vazhdimisht perforcohen me rritjen tone , gje qe i ben shume te veshtire per ti ndryshuar.

Shpeshhere keto zakone tentojne te na bejne te hame shume kalori. ti njohesh keto zakone negative dhe ti zvendesosh me zkone pozitive eshte hap shume i rendesishem ne luften kunder mbipeshes.

P.sh. Ne qofte je mesuar te hash ushqime te embla apo me shume kalori kur sheh TV, perpiqu ta ndalosh kete gje, ose zevendeso ushqimet e sheqerosura me ushqime me te shendetshme si psh copa frutash apo perimesh.

Ushqimi

Njerezit qe zgjedhin ushqime qe jane te pasura me yndyre ose me shume energji (kalori), edhe pse racionet mund te jene te vogla shtojne me peshe me shume se ata qe mbushin pjaten me ushqime qe kane me pak energji por qe jane shume voluminoze. (frutat perimet, etj). Racioni me i madh zakonisht do te thote me shume kalori.

Emocionet

Tejngrenia mund te nxitet edhe nga emocionet. Shume njerez ne situata te stresshme, probleme familjare apo ne pune,  kthehen nga ushqimi ose alkoli si menyre shpetimi.

Disa situata te tjera kur jeni delikate eshte kur jeni te lodhur apo te merzitur.

Identifikoni se cfare shkakton qe te shkoni per te ngrene me teprice, dhe do tju ndihmoje per te ndryshuar sjellen tuaj dhe te evitoni keto kalori te panevojshme. Shenoni rastet qe ju shtyjne te zgjasni doren per te ngrene.

Provoni keto teknika:

 • Pyesni veten a eshte e nevojshme qe te hani ne kete moment?
 • Zevendesoni imazhet e ushqimit me imazhe te tjera pozitive
 • Hutoni veten nga mendimet e te ngrenit duke u marre me dicka tjeter qe ju pelqen te beni

Shkaqet e tjera

Kushtet shendetesore

Megjithese jashtezakonisht te rralla edhe kushtet mjekesore mund te ndikojne ne mbipeshe,  sindroma e  Prader-Willisi shembull, eshte nje crregullim gjenetik qe mund te shkaktoje mbipeshe tek njerezit sepse keta njerez nuk ndjejne te ngopur dhe zakonisht kalojne ne mbipeshe.

Disa cregullime ne tru mund te shkaktojne mbipeshe. Per shembull disa lloje tumoresh mund te shkaktojne mbipeshe ne qofte se jane duke u rritur  ne pjesen e trurin  qe kontrollon oreksin. Sidoqofte keto raste jane te rralla.

Mjekimet

Ilacet qe mjekojne tensionin e larte te gjakut, infeksionet, steroidet, mund te ndikojne ne shtimin e peshes sepse shtojne oreksin dhe ulin shpenzimin e energjive ne trup.

Ne disa raste shtimi ne peshe nuk ka te beje me mjekim, thjesht fakti qe ndjeheni me mire fizikisht dhe menderisht  mund tju beje qe te hani me shume.

Disa mjekime inkurajojne trupin qe te ruaje sasi uji. Kjo gje mund te coje ne shtimin ne peshe , por meqenese nuk eshte dhjame ky problem zgjidhet pasi ndalohet marrja e ketij mjekimi.

Jeta jo-aktive

Njerezit qe bejne nje jete aktive fzikisht kane me pak shance per te qene mbipeshe ne krahasim me ata qe shpenzojne pjesen me te madhe te dites para TV apo kompjuterit.

Caktoni nje dite pa TV nje here ne jave dhe merruni me aktivitet fizik.

Ka shume evidence qe aktiviteti fizik ju ndihmon qe jo vetem ta humbni peshen e teper por edhe ta mbani peshen ideale per nje kohe te gjate.

Shenjat paralajmeruese

Mbipesha nuk ndodh brenda nje dite. Duhen 3.5o0 kalori te teperta per te shtuar 0.5kg (1lb). Shume pak njerez shtojne me shume se 1 deri ne 3 kg ne vit. Pesha ndryshon nga dita ne dite, por ju duhet te synoni te keni te njejten peshe nga java ne jave.

Pakesoni sasine e yndyrnave ne ushqim dhe beni aktivitet fizik 20-30 minuta ne dite.
shendetionline.com

 1. 40 Pergjigje per “Perse shtojme ne peshe?”

 2. kam motren 12 vjec dhe peshon 90 kg.
  nuk bindet qe te merret me aktivitete ,
  ha shum gjate dites dhe me vjen kec se nuk mund te vishet si shoqet nuk mund te luaje normalish cdo loje.
  ju lutem me ndimoni
  cfar te beje qe ta ndihmoj

  Nga antoneta2 Jul, 2009

 3. jam mesatare ne pesh bile jam normale dhe te gjithe e pohojne por me ka hipur deshira per te mbajtur dietee e kam frik se ndonje here mund te shkoj drejt anoreksise do te doja disa keshilla per nje dia\ete me te pasur

  Nga erisa29 Aug, 2009

 4. deshiroj te shtoj pesh qe duhet te ha por te shtuar peshen

  Nga bujar3 Sep, 2009

 5. jam nje vajze 20 vjece me peshe 69 kg.cte bej qe te bie nga pesha?

  Nga Adela13 Nov, 2009

 6. deshiroj te shtoj pesh.qfar vitamina a po qfar te ha qe pesha te une te shtohet.kerkoj nga ju qe tme pergjigjeni sa me shpejt.faliminderit

  Nga tringa16 Nov, 2009

 7. per nje trup te rregullt me permasa te mira.
  duhet cdo gje te jete me orar,

  Nga nelita20 Nov, 2009

 8. ufffff une kam deshir te shtoj peshhhh e jo te hambas qfar te ha qe te shtoj pesh se jam e dopt kam 15 vjet edhe kam vetem 40 kh dua ti kem edhe 5 kila me shumm dihmomni

  Nga vlora11 Dec, 2009

 9. pershendetje
  kam nevoj qe te me ndimoj dikush si te shtoj persh qka te perdori
  jam e gjat1.73 cm
  ndersa pesha 54 kg
  me tregoni dikush si te shtoj pesh me rrespekt erlinda

  Nga erlinda21 Feb, 2010

 10. prshendetje jam lina kam 36 vjeqe.kam hypur ne pedh te madhe sa qe nuk mund tebesoni .nga mosha feminore deri ne moshen 27 vjeqare kam qen shum e dobet.domethan qdo vjet pothuaj kam shtuar nga 2 ose 3 kilogram.si mund re humbi kilogram a mund dikush me me ndihmu.kam oreks gjeja e par qe mundohen me e kontrollu por nuk muj
  ..por kush kishte besu se do te isha trash ashtu sa kush me sheh habitetqa ka ndodh me ty keshtu

  Nga lina28 Feb, 2010

 11. Pershendetje kam nevoj qe te me ndihmoj dikush qe si te humbi kilograme jam 37 vjeqare e gjat 1.76 cm kurse pesha 95 kg .Le te me ndihmoj dikush per ndonje dijet sepse endera ime e vetme, per mua eshte qe te jem ne kilogramet qe i kam pasur dikur.Le te me tregoj dikush ndonjerecet ose ndonje keshill.ME SHUM RESPEKT EMA KASTRATI NGA PZ

  Nga ema28 Feb, 2010

 12. pershndetje gjithve kam nevoj per ju ju lutem me ndimoni si te shtoj pesh uen jam e gjat 1.73 cm
  ndersa peshoj 55 kg
  qka te perdor te shtoj pesh ju lutem kontaktoni ne imalin tim
  adrijana@kosovaks.com

  Nga adrijana7 Apr, 2010

 13. PER ATA QE DUA TE HUMBIN PESH DUHET TE PIN 1 LITER E GJYSEM UJ NE MENGJES PA NGREN BUK KESHTU VEPROVA UN DHE KAM HUMBUR SHUM KILO PROVONI

  Nga gentiana29 Jul, 2010

 14. ju lutem me tregoni si te shtoj pesh jam 23 vjeqe jam jo shum e dobet por po dua te shtoj me shume pesh ju lutem me tregoni kush mund e dij diqka flm

  Nga tina chicago6 Aug, 2010

 15. une jam 16 vjece 1.63 e gjate dhe 50 kg , te gjithe me thojne se masa ime trupore eshte normale por une nuk ndihem e kenaqur do te doja te dija mendimin tuaj profesional flm shume

  Nga ela7 Oct, 2010

 16. jom 20 vjeqare jom e gjat 1.74 52 kg dua qe te shtoj pesh ju kisha lut si duhet te shtoj pesh

  Nga rina2 Dec, 2010

 17. ckemi jam geri dhe jam 18 vjec jam i gjate 1.82 dhe peshoj 59kg kush mund te me ndihmoje se si te shtoj peshe flm per mirekuptimn…pres pergjigje,,,,,,,,

  Nga algerando7 Dec, 2010

 18. per te shtuar ne peshe eshte shume e rendesishme te kontrolloni dieten tuaj ditore.Ju rekomandoj te shtoni ne dieten tuaj pikerisht ushqime te cialt sigurojne shume kalori dhe qe na japin shume energji.Te tilla jane ushqimet e embla,pra kryesisht embelsirat apo cdo ushqim tjeter qe permban nje sasi te konsiderueshme sheqernash.Nje tjeter menyre eshte te merrni sa me shume yndyrna,pra sic jane gjalpi,apo vaji i ullirit.Dua tju rekomandoj edhe mjaltin qe duhet te hani cdo mengjes esell nga 2 luge normale.
  Shpresoj tju kem ndihmuar sadopak

  Nga Elisa Es8 Dec, 2010

 19. si te shtoj ne peshen trupore ju lutem te me ndimoni qfar vitamine duhet perdor sepse nuk ndikon asgje

  Nga aulona18 Dec, 2010

 20. ju lutem kam nevoj shum qe te humbas pesh me ndihmoni me ndonje diet te mir

  Nga parimi7 Mar, 2011

 21. antoneta motra juaj duhet te dije pasojat negative qe i sjell mbipesha …dhe te gjeje guximin dhe vullnetin per ta ndryshuar jeten e saj duke u dobesuar …une po te jap nje recet me diet dhe nuk eshte e veshtire per ta mbajtur ..por e rendesishme eshte te mos humbasesh vullnetin kur nuk sheh ndonje renje te menjehershme nga pesha …por ta provosh perseri dhe te mos doerezohesh

  Dieta, në peshën e dëshiruar për vetëm shtatë ditë
  Programi më efektiv për humbjen e peshës, konsumoni 10 deri 15 gota ujë në ditë
  Ky program është i qëlluar për ata që dëshirojnë të humbin peshë prej 5 deri në 10 kilogram në javë. Përveç të tjerash, të rregullon qëndrimin dhe emocionet për arsyet se të pastron dhe lulëzon sistemin.
  Efikasiteti i kësaj diete për humbje peshe për 7 ditë është se ushqimi që konsumohet, mbaron duke djegur më shumë kalori sesa ka vetë ushqimi.
  Ky program mund të programohet sa herë të duash pa u brengosur për ndonjë komplikim. Është i krijuar për të pastruar sistemin tuaj nga papastërtitë dhe që të jep ndjesi të mirëqenies.
  Pas shtatë ditëve ju do të filloni të ndiheni më i lehtë për shkak se do të jeni më i lehtë, deri në 5 kilogramë. Do të keni gjallëri të shtuar dhe temperament të përmirësuar. Gjatë shtatë ditëve të para ju duhet të hiqni dorë nga të gjitha llojet e alkoolit dhe duhet të konsumoni 10 deri 15 gota ujë në ditë… gota të mëdha!
  Dita e parë
  Të gjitha frutat përveç bananeve. Dita e parë juaja përbëhet nga të gjitha frutat që dëshiron. Fuqimisht sugjerohet të konsumoni shumë limon në ditën e parë. Në veçanti shalqi dhe pjepër. Nëse e kufizon konsumin e frutave vetëm në shalqi dhe pjepër, gjasat tua për të humbur 1.3 kg në ditën e parë janë shumë të mira. Ju po përgatisni sistemin tuaj për programin në vijim. I vetmi burim juaji i ushqimit janë fruta të freskëta apo të konservuara. Frutat janë ushqimet e përsosura të natyrës. Ato ofrojnë gjithçka që ju mund të dëshironi për të jetuar një jetë të shëndetshme.
  Dita e dytë
  Të gjitha perimet. Ju inkurajoheni të hani derisa të mbusheni me të gjitha perimet që dëshironi si të gatuar ashtu edhe të pa gatuar. Nuk ka kufizim në sasi apo llojin që dëshironi të zgjidhni. Për karbohidratet e tua komplekse, ju do të filloni ditën tuaj të dytë me një patate të madhe të pjekur për mëngjes. Ju mund t’i shtoni pak gjalpë patates, po deshët.
  Fillon me karbohidrate komplekse të bashkuara me një dozë të vajit. Kjo merret në mëngjes për energji dhe balancë. Pjesa vazhduese e ditës së dytë përbëhet nga perimet që janë thjesht pa kalori dhe ofrojnë vlerat ushqyese esenciale dhe fibër.
  Dita e tretë
  Një përzierje të frutave dhe perimeve që zgjidhni ju vetë si të dëshironi. Çfarëdo sasie, çfarëdo madhësie. Por akoma jo banane. S’ka as patate sot. Eliminoni pataten për shkak se ju i merrni karbohidratet e duhura përmes frutave. Sistemi juaj tanimë është i përgatitur për të filluar të djegë kilogramët e tepërt. Ju prapë do të dëshironi ushqim, por kjo do të fillojë të venitet nga dita e katërt.
  Dita e katërt
  Banane dhe qumësht. Sot ju do të hani 8 e më shumë banane dhe pini tri gota qumësht. Kjo do të kombinohet me një supë speciale, e cila mund të pihet në sasi të kufizuar. Banania, qumështi dhe supa tingëllon më e çuditshmja dhe më e padëshirueshmja, apo jo? Ju sigurisht se nuk do të hani të gjitha bananet që ju lejohet. Por ato i ke për potasiumin që ke humbur dhe sodiumin që të ka munguar tri ditëve të fundit. Ju do të filloni të vëreni humbjen e dëshirës për ëmbëlsira. Do të befasoheni se sa lehtë do të kalojë kjo ditë.
  Dita e pestë
  Sot është ditë gostie. Sot ju duhet të hani mish lope dhe domate. Ha dy porcione nga 300 gramë mish lope. Nëse doni, bëni edhe hamburger. Kombino këtë ushqim me 6 domate të plota. Në ditën e pestë ju duhet të rrisni sasinë e pirjes së ujit për 1 litër. Kjo është për të pastruar sistemin tuaj nga acidi urik që do të prodhosh. Mishi i lopës është për hekur dhe proteina, kurse domatet janë për tretje dhe fibër. Sa më shumë ujë që mundeni për të pastruar sistemin tuaj. Sot do të vëreni se keni urinë pa ngjyrë. Sasia e lejuar e mishit të lopës për sot është ekuivalente me 5 hamburger. Nuk ke nevojë të ndihesh se duhet të hash gjithë këtë mish… aq lejohet maksimumi. Por, ju patjetër duhet t’i hani të gjashta domatet.
  Dita e gjashtë
  Mish lope dhe perime. Sot mish lope dhe perime pa kufizim. Dita e gjashtë është e njëjtë me ditën e pestë, hekur dhe proteina nga mishi i lopës, vitamina dhe fibër nga perimet. Nga sot sistemi juaj është totalisht i prirë për të humbur peshë. Ju gjithashtu duhet të vëreni ndryshime të dukshme në mënyrën se si dukeni sot krahasuar me ditën e parë.
  Dita e shtatë
  Sot ushqimi juaj përbëhet nga orizi i kaftë, lëng frutash dhe të gjitha perimet që dëshiron të konsumosh. Dita e shtatë përfundon programin sikur një cigare e mirë (mos u habit s’ka cigare të mirë) që përdoret për t’i përfunduar ushqimet viktoriane, përveçse në mënyrë shumë më të shëndetshme.
  Tani keni sistemin tuaj nën kontroll dhe ai duhet të të falënderojë për shpëlarjen dhe pastrimin që i ke dhënë. Dieta për humbje peshe për 7 ditë është zhvilluar për resurse njerëzore edhe tek vartësit e General Motors. Ky kurrikulum është zhvilluar në kombinim me ndihmën e Departamentit Bujqësor Amerikan dhe Administratës për Ushqim dhe Barna. Është testuar në Qendrën Hulumtuese “John Hopkins” dhe është aprovuar për distribucion nga Bordi i Drejtorëve të General Motors në mbledhjen e përgjithshme të 15 gushtit të 1985-s. General Motors në çdo aspekt e mbështet këtë program dhe e bëjnë të arritshëm për të gjithë punëtorët dhe familjet. Ky program do të jetë në dispozicion tek të gjitha Vendet e Shërbimit të Ushqimit në General Motors.

  Nga edona10 Apr, 2011

 22. tung jam 18 vjeq jam e gjat 1.65 por peshoj pak 51kg duat te shtoj pesh mund te me tregoni sii flm

  Nga laura12 Apr, 2011

 23. Pershendetje jmotra ime esht 19 vjeqare peshon 78 kilogram si te humb pesh ne menyr intezive pasi qe ka shtuar me mas mjaft te madhe ka filluar te perdori nje qaj Alkalax nuk e di a esht i deemshem me ushqim ka provuar disa jav por nuk ndikoj pak shume ju kisha lutur te me pergjigjeni me shpejt flm me mirkuptim.

  Nga Edona8 Jun, 2011

 24. Si ta humb peshen shume pasi qe nga mosha esht e re don te humb pesh

  Nga Edona8 Jun, 2011

 25. une peshoj 90 kg jam i operum ne kam kisha pas deshir te me tregoniqfar duhet me perdor per humbjen e peshes per te ecur ma let ju faliminderit nese ka mundesi pergjigjjen

  Nga tafa20 Jun, 2011

 26. jam 30 vjeqar mashkull 1.67cm gjatesia trupore peshoj 52 kg deshiroj te shtoj ne peshe qfar mund te bejt per te shtuar pesh ju pershndes

  Nga uke berisha21 Aug, 2011

 27. jam 15 vjec kam 50kg si mundem me hyp ne Pesh? Ju Lutem Ndihmomni. Pls. Pls. Pls.

  Nga egzon kadriu27 Aug, 2011

 28. jam 20 vjeqare e gjate 1.67cm peshoj 58 kg, deshiroj te humb peshe por problemi im eshte se nuk i preferoj pemet dhe pemrimet.. ju lutem me ndihmoni..

  Nga Alberita9 Sep, 2011

 29. jam 25 vjeqare peshoj 51 kg deshiroj te shtoj ne pesh qfar me rekomandoni te bej qaoo

  Nga lola30 Sep, 2011

 30. jam nje vajze 20 vjecare,kam 7 muaj qe kam lindur ,gjatesia ime eshte 1.66cm dhe 80kg,,me thuaj te lutem cfare duhet te beje qe te dobesohem,cfare diete me keshilloni dhe per sa kohe mund ti heq keto kilet,se po cmendem,,femijen nuk e kam ne gjoks,,ju lutem me ktheni pergjigje te imail im sa me shpejt…….me respekt deni………..

  Nga deni12 Oct, 2011

 31. Pershendetje kam lindur qe 6muaj bebe e ushqej veq me gji po me mbipeshrn kam problem pas lindjes mbeta 79 kg sepse kisha fituar 18kg gjat shtazanis mbrem u mata dhe dola 85kg desh u qmenda po nuk deshiroj ta hjeki djalin prej gjiut ju lutem me ndimoni me nfonje menyr

  Nga Lindita13 Nov, 2011

 32. Pershendetje Jam 27 vjeqare peshoj 50 kg.Jam e gjat 1.64 dua Te shtoj pesh Po nuk munden.amundeni Te me ndihmoni

  Nga Vjollca8 Dec, 2011

 33. pershendetje! jam nje vajze 20 vjecare ,peshoj 54 kg ,173 cm e gjate.do te doja shum te me ndihmonit si te shotj ne peshe sepse kam provuar shum dieta por nuk kane funksionuar..ju faleminderit.

  Nga ornela bejko11 Dec, 2011

 34. edhe une kisha pas deshir te di diqka rreth kesaj se si te shtojm pesh trupore,kam perdorshum vitamina por pa sukses,jam 1.68 dhe peshoj 55 kg ,per gjatesin time une duhet te kem se paku 60 minimumi dhe deri ne 70
  kisha pas deshir te me tregoni aj qe di ,falenderit!.

  Nga lina4 Feb, 2012

 35. komenti im qe e kam shkrujt nuk qenka jam 22 vjet kam deshir te madhe te shtoj 10kg i kam 45kg ju lutem me ndihmoni cka te bej nuk e pelqej veten aspak e dobet

  Nga mimoza10 Mar, 2012

 36. sa ushqim duhet te ha per nje dite mu trashe

  Nga dreni(kosovo)22 Mar, 2012

 37. pershendetje kam nje lutje deri tek ju me tregoni se te shtoj pesh ikam 18 vjet dhe peshoj vetem 40kg deshiroj ti shtoj edhe 5 kg ose 10 max ju lutem me tregoni si te shtoj pesh

  Nga shqipe31 Mar, 2012

 38. Edhe une ashtu dua te shtoj ne peshe jam e gjate 170 dhe peshoj 57kg jam nene dhe i kam 37 vjet ju lutemi me ndihmoni te shtoj ne peshe dhe me emra ushqimet mi tregoni flm

  Nga malushja8 Apr, 2012

 39. Une mendoj se njerezit shtojne peshe thjesht per faktin se ushqehen me ushqim te pakontrolluar.Mami ime eshte kuzhiniere dhe gjithmone gatuan per ne gjera te zgjedhura..ajo rekomandon sa me shume uje perime dhe gjellera…eleminim te fast foodeve dhe brumerave.Ne jemi 3 femij 2 vajza dhe 1 djale te tre kemi 1 trup normal as te shendoshur dhe as shume te dobet…me sakte trup perfket…kjo fale nenes tone qe na ka ushqyer sic duhet dhe eshte perkushtuar per ne ne menyren me te drejte dhe efikase.!!

  Nga Romina30 Apr, 2012

 40. Pershendetje.Jam nje vajze 28 vjece,peshoj 45 kg,167 cm e gjate,a mund te me tregoni ndonje diete se si mund te shtoj ne peshe.Ka nje jave qe kam filluar te pi 1 kg qumesht ne dite,a me ben mire apo mos ta pij.Ju lutem me thoni se cfare te bej.flm.

  Nga Ela9 May, 2012

 41. pershendetje jam 28 vjeq dhe peshoj vetem 50 kilogram si mundem te me ndihmoni qe at shtoj peshen edhe 10 kilogram ma shum mi pas kam deshir po kursesi nuk mundem

  Nga jeta31 May, 2012

Posto një koment