Rritja dhe zhvillimi i femijes, 3 mujorshi i pare i shtatzanise – Muaji i trete

Muaji i trete i shtatezanise

Ne fund te muajit te trete femija juaj eshte formuar plotesisht. Femija juaj ka  krahe, duar, gishta, kembe dhe mund te hape dhe mbylle gojen dhe grushtat.  Kane filluar te zhvillohen thonjte e gishtave dhe veshet e jashtem jane formuar. Ne goje jane duke u formuar dhembet. Organet seksuale kane filluar te zhvillohen por eshte e veshtire per te dalluar seksin ne ultrasound. Qarkullimi i gjakut dhe i urnines eshte funksional, melcia gjithashtu.

Ne fund te muajit te trete femija eshte 8-10cm i gjate dhe peshon rreth  30gr.

Femija ne fund te muajit te trete te shtatezanise - i formuar plotesisht

Femija ne fund te muajit te trete te shtatezanise - i formuar plotesisht

Meqenese zhvillimet me te medhaja, me kritike tek femija kane mbaruar, shancet per deshtim pas muajit te trete jane te vogla.

 1. 34 Pergjigje per “Rritja dhe zhvillimi i femijes, 3 mujorshi i pare i shtatzanise – Muaji i trete”

 2. flm per keto informacjone qe duhet te dije cdo vajze edhe nene, i lexoj me kenaqesi,

  Nga klaudja3 Feb, 2009

 3. deshta ta parashtroj nje pyetje se a duhet pasur maredhenje gjate shtazanise

  Nga riona4 Feb, 2009

 4. riona,
  është shtuar një temë posaçërisht për këtë gjë, kliko mëposhtë

  Seksi gjatë shtatëzanisë

  Nga Shendeti Online4 Feb, 2009

 5. prsh ju per kete informacjon jam ne funde te muajt 3ndihem shume elumtur gjithcka po ecen mire,lexoj gjithmone faqen tuaj flm edhe njehere urime.

  Nga erjola26 Mar, 2009

 6. jam emozionuar shum duke lezuar se cfar po ndodh me bebin tim ne bark tani qe jam 3 mujshe.ju faleminderit per keto informacione
  dhe doja te dija a ndikon tek bebi stresi i nenes

  Nga antoneta2 Jul, 2009

 7. flm shum per keto informacione.

  Nga dilara3 Oct, 2009

 8. flm shum per keto informacione.dhe une du tju parashtoj nje pyetje sa duht pasur maredhenje gjate shtatzanis.

  Nga dilara3 Oct, 2009

 9. jam ne muajin e pare dhe gjithcka po e mesoj fale jush,tani jam me bllok shenimesh ne dore.ju pershendes me zemer

  Nga anila16 Dec, 2009

 10. jame shtazen, tani ne javen e shtate. deri tani nuk e kuptuar dhe gjate kesaj kohe kam konsumuar alokohol dhe cigare, pasi qe e kam kuptuar jo. A mund te me tregoni se a akm mudnur ta demtoj foshnjen

  Nga Nita12 Apr, 2010

 11. kam deshir te di se si duket femia ne muajin e nent ne barkun e nenes.
  ju faleminderit per mirkuptim

  Nga linda1 Aug, 2010

 12. une kam shume per te thene …kam bashkejetuar me nje bure qe nuk donte femij …dhe jemi ruajtur vite me rralle problemi qendron se mua me kane bere terapi te gabuar …tani sdi kujt tja lej fajin burrit Doktorates apo vetes time ..jam ne dileme se jam 43 Vjece dhe kam serisht deshire te behem Nene …

  Nga Anila21 Aug, 2010

 13. para tre muajsh e bera me gjylper dhe tani me jane crregulluar periodat dhe nuk di a do te me vijne serisht…!!

  Nga Anila21 Aug, 2010

 14. mfalni desha tbej nje pytje jam e martuar che 6 vite dhe nuk kam fmi menstruacionet ikam neregull 28 ditesh ket muaj kam pasur shum dhimbje gjoksi si asnjeher me par menstruacionet me erdhen 4 dit para kohe dhe ndryshe si heret qera vech 2 dit ipata kurse heret qera ikam ka 5 dit ju lutem me thoni dichka reth kesaj flm

  Nga semra4 Feb, 2011

 15. pershendetje jam nje shtatezan ne muajin e katert,,dhe

  kisha deshiruar te me ndihmoni qka duhet te beje te jem pak me e qetesuar sepse vetem nervoz rri te gjith me prngojn..

  Nga lena24 Mar, 2011

 16. une jam nje zonj kam 36 vjet jam martuar qe 19 vite dhe kur skam pas femi por ne vitin e kaluar mbeta shtatzane vet pa shku as kund dhe mbase i bera 3muaj shtatezane mjeku me tha duhesh me abortu se beba smuka zhvillu dhe tash po shpresoj te jes prap po jp ende skam kurgjo edhe shum pokam frik ju psh

  Nga lola21 May, 2011

 17. Une jam nje vajze 24 vjeçe dhe sapo kam hyre ne muajin e katert te shtatzenise.pyetja ime eshte se kur une do te filloj te pi Fluor sepse kane filluar te me demtohen dhembet?ju faleminderit.pres pergjigjen tuaj.

  Nga ela16 Jun, 2011

 18. asht normale me pas mardhanje ne shtazani asht e damshme per fmin dhe ni pytje te ju asht normale shpina met dhimt pres pergjigjen nga ju pershendetje

  Nga zada25 Aug, 2011

 19. falmidert per ket sqarim shum te qart po kam nje pytje jam shtzan ne mujin e 3vetm sa kam hy po kam kollitje shum sidomas gjat nates ju lutm me tregoni asht rrezi se jam ka tutna shum se nje femi kam hube edhe jam moti e martume ju falmiderit per mirkuptim

  Nga tina4 Oct, 2011

 20. ok i nderuar doktor kam nj pytje jom nj grua 50 vjecar ka 5 vite nuk kom as ndjenj per seks ju lutem pres pergjegje nga ju ju pershndes

  Nga lora14 Oct, 2011

 21. o n ket mu k kam nj pytje n ket muaj menstracionet mu kan cfaqur 6 dit parakohe po ishin vetm ca pika gjaku po m kan zgjatur vetem 2 dit por pas 13 ditve kum pas prap do pika gjaku per 2 ditdhe kam ber testin per shtatzani po ishte negativju lutem pres pergjegjen tuaj

  Nga lanka15 Oct, 2011

 22. jam 41 vjeqare jam shtatzene tash ne muajin e trete dhe deshta te bej nje pyetje a eshe është rezik lindja ne këtë moshe per mua dhe femijen

  Nga lavdie5 Nov, 2011

 23. i nderuar mjek ju pershendes,gruaja ime eshte shtatzane ne javen e 13 mirpo vazhdimisht ka probleme me gjakderdhje te kohpaskoshme ndersa ne 5 jave kur e i ka pas e ka deshtu njeren fetus mjeken na kan than. nuk e di pse po kah gjakderdhje fetusi tjeter e kemi shiqu ne ultraza ka qen mire .mirpo ne po brengosemi a mundet keshtu me vazhdu kjo shtazani me gjakderdhje nuk e di si gjak i zi nganjer i trash s i tromboz,flm ne qoft se mundemi te me ndihmoni

  Nga vesi7 Nov, 2011

 24. me falni kur ktehhet pergjigja

  Nga lavdie10 Nov, 2011

 25. un jam 3mujshe dhe doja te mesoja nese bebit tim ijan formuar plotesisht dhe tani imesova dhe lecova jam egezuar ju faliminderit per iformacionet qe jepni

  Nga anxhuela12 Dec, 2011

 26. pershendetje une jam shtazene dhe deshta nje pytje mestracionet e fundit i kampas me 30 tetor met 21 kesh kontroll dhe mjku me tha se duhet ti bojsh disa analiza mrena 3 dite me kqyr a pot te zhvillohet fmia mir se po doket ma i vogel se 5 jav jam shum e shqetsuar se pres qe 8 vite deshta te di a i bajn krejt keto analiza apo vetem une edhe a asht e mundur qi kam met une ma von shtatzan jo meniher mas mensit ju lutem me ndihmoni pres pergjigjje

  Nga lumja23 Dec, 2011

 27. kam nje hall shum te madh ju lutem me ndihmoni jam nje vajz 20 vjece dhe kam nje shtazani te padeshiruar edhe pse jam e fejuar ndodhemi t2 ne nje situate lu femija nuk eshte i pershtatshem ju lutem me ndihmoni pasi jam 3 muajshe dhe desha te me ndihmoni me nje klinike ku mund te abortoj ju lutem ma nisni me email

  Nga lulja25 Dec, 2011

 28. pershdeteje nuk edi jam shtatezane apo jo te luten kam bere testin ai me thot jo nuk jam shtatezane une them jam po me kam dhimbje ne fund te barkut , zakonet ne vine nuk me vine shum por 2 dite kjo do te thote nuk jam shtatezane te lutem

  Nga anisa30 Dec, 2011

 29. cfar ndodh ne muajin e pare te shtatzanis?
  a ka marramendje,vjellje apo diqka tjeter?

  Nga nita3 Jan, 2012

 30. tung nga dorin desha tjav boj nje pytje ne mujin e 7 sa duhet me kan bebe e gjat edhe sa kilogram duhet mi pas

  Nga dorina26 Jan, 2012

 31. Pershendetje..Kam pasur tri aborte dhe te tretin ne javen e 21 para dy muajve.desha te di se a eksiston ndonje problem qe te mbetem prap shtatzen edhe pse nuk kam provuar ende.dhe kam degjuar qe pas abortit mund te mbetesh shtatzen shpejt a eshte e vertet kjo ju faliminderit shume.

  Nga Aida22 Feb, 2012

 32. Pershendetje , jame shtatzen ne javen e gjashte e kam shtatzanin e dyte, mirpo po kam dhimbje qe nga pjesa e lukthit deri posht barkut kjo gjendje eshte qe2 dit , mbremjen e kalume kam pasur te therrura 4-5 her te mbrehta, nuk mun ti zgjad duart lart me lehtsi. Nese keni mundsi nje pergjigj ju lutem qfar mund te jete ne pytje.
  Falemnderit per kohen

  Nga Zamira28 Feb, 2012

 33. jam shtatzane 3 javeshe dhe kam dhimbje barku dhe shpine shum qfar duet te bej ju lutem me tregoni dhe mjekja ime pra me tha se esht pak posht embrioni qka te bej ju lutem me tregoni ehst rrezik diqka ma ktheni pergjigjen ju lutem
  tung

  Nga bardha12 Mar, 2012

 34. Persh jam nje 21 vjeqare jam nemujin e 9 te shtatzanis jetoj slloveni deri tani mjekt ktu mkan than qe bebi im osht mir nga zhvillimmi e te gjitha tani p po pres per lindje me thon barku femis nuk o zhvillu sa duhet jam teper e shqetsuar tjera gjymtyr I ka mir vetem barku jo ju lutem me tregoni a o rrezik per bebin tim se spo kuproj deri tash mir tash jo qka me konsumi qfar kshille me ofroni per mu kan me bebin tim qdo gje ne rregull mr shkruani sa me shpejt kaloni mir

  Nga Arta23 Mar, 2012

 35. jam akoma vajz 18-vjec isha kurioze dhe lexova te gjitha komentet ..me te veretet me erdhi keq shpresoj tju ndihmon ZOTI te gjithve

  Nga sara13 Apr, 2012

Posto një koment