Rritja dhe zhvillimi i femijes, 3 mujorshi i pare i shtatzanise – Muaji i pare

Rritja dhe zhvillimi i femijes tuaj gjate muajit te pare te shtatezanise

Pas fertilizimit te vezes, formohet nje qese rreth saj e cili mbushet gradualisht me leng. Kjo qese quhet  Qesja Amniotike dhe e mbron embrionin gjate gjithe shtatezanise.

Gjithashtu ne kete pike te tremujorshit te pare formohet edhe placenta. Placenta eshte nje organ i sheshte, rumbullakte e cila trasferon ushqimet nga nena tek femija dhe transferon jashteqitjet nga femija.

Tek femija fomohet nje fytyre primitive me rrathe te medhenj, te erret tek vendi i syve. Eshte duke u formuar edhe goja, nofulla e poshtme dhe fyti. Gjithashtu jane duke o formuar dhe qelizat e gjakut dhe se shpejti do te filloje qarkullimi i tij.

Nga fundi i muajit te pare te zhtatezanise, femija eshte pak me i vogel se 1 cm.

shendetionline.com

Femija ne fund te muajit te pare

Femija ne fund te muajit te pare

 1. 14 Pergjigje per “Rritja dhe zhvillimi i femijes, 3 mujorshi i pare i shtatzanise – Muaji i pare”

 2. jam shtatzan ne javen e 7 jam pak e stresuar pasi kam pasur nje abort)para 4viteve)dhe nje deshtim para nje viti.kam frik se mos do deshtoj prap.mjeku me ka than se jam mir per momentin dhe se duhet te ri shtrir me shum.

  Nga nina9 Jul, 2009

 3. si te mbes shtatzan , mestracijonet nuk ikam me rregull nganjiher 8jav nganjeher me rregull ,kam pa kjarsin pse keshu deshiroj tasht te jes kam provu po negative

  Nga nora9 Mar, 2010

 4. prap nora me ket adres se ne Yahoo ishte e bllokuar

  Nga nora9 Mar, 2010

 5. pershendetje,desha te di ,a ndikon anemia per te mos mbetur shtatzene?

  Nga edlira15 Sep, 2010

 6. jam era kam deshir qe te mbes shtatzan por spo kam sukses ende menstracionet um vin 1 jav para dates edhe kam shum dhimbje te barkut edhe me tug e jam kon te mjeku um ka thon mir je e mi ka dhon do barna qdo mengjez mi pi andreafol flm per mirkuptim

  Nga era21 Nov, 2010

 7. kam ni pytje jom 19 vjeqare per her par..njet teme kom pas abort(deshtim). edhe doktoresha mka jap hapa me perdor 14 dit mbrenda 14 ditve mu ka pastru mitra mbas abortit ather mkan ardhur menstracionet afer 4.5 dit me chrregullimee.. ndersa tani kom njejtat simptome(shenja) si ne shtatzanin e par kam chen 7 javsh,. qka ka ndodh> “ndoshta shtatzani prap”apo thjesht chrregulim menstracioneve:

  Nga janna15 Feb, 2011

 8. a perben rrezik nqs grat shtatzena 1 muajshe bejn udhetime flm

  Nga angjela15 Sep, 2011

 9. jam olta kam nje muaj e 9 dit qe jam larguar skam kryer mardhenie
  periodat i kam por kete muaj me kan erdhur nje jav para skam shenje tjeter shtatzanie pervec gjoksit qe sikur me dhemb pak dua te di ka mundesi te jem shtatezan

  Nga olta3 Oct, 2011

 10. Jam Anna dhe jam 3 javsh shtatzan por kam dhimbje barku dhe pak si rredhe gjaku cfar dote thot kjo por Nuk eshte gjak I kuq por ngjyr kafe ! Jam shum ne merak

  Nga Anna3 Dec, 2011

 11. kam teshir te betem shtatzan siqka mr bs

  Nga jasmine19 Jan, 2012

 12. Jam nje vajz 22vjecare sot beta tesin e shtatzanis me doli pozitiv a dam verter shtatezane

  Nga Ana27 Jan, 2012

 13. jam 21 vjeqare dhe jam shtatzn po kam perdorur 3 paracetamola a mund te ndikon te beba dishka negativ ju lutem pergjuni sa me shpej jam ne javen e 9 te shtatzanis

  Nga zana14 Mar, 2012

 14. jam 21 vjecare dhe menstracionet me kan vnuar 20 dit kam ber testin dhe nje vi ka dal shum e kuce njera jo shum sot bera nje tjeter me doli njelloj kam pasur di dit te vjella dhe me kaloj por kputje kam dhe dhimbje barku ndonjeher a mund te ma thkeni pergjigjen menjeher falemenderit

  Nga ajshe29 Mar, 2012

 15. jam shtatzan 6 javshe kam shum hemoragji doktorret me kan then se nuk jan te sigurt nese esht beba ne zhvillim apo jo une nuk kam pas dhimbje ju lutem me thoni a esht e mundur te deshtoj pa pasur dhimbje dhe nqs e kam ne zhvillim si duhet te ruhem mos te deshtoj .ju lutem me ktheni pergjigje faleminderit .

  Nga klevisa18 Apr, 2012

Posto një koment