Apandesiti

apandesitiApandesiti eshte infektimi nje pjese shtojce  te zorres se trashe. Apandesiti shfaqet me teper tek femijet, por ndodh edhe tek te rriturit.

Tek kafshet apandesiti luan nje rol te madh ne shperberjen dhe tretjen e ushqimeve me burim bimor. Tek njeriu kjo pjese eshte e panevojshme dhe mund te jetojme pa te pa asnje lloj problemi

Cfare e shkakton apandesitin?
Apandesiti mund te shkaktohet nga nje infeksion ose nga dicka qe bllokon (psh mbeturina jashtqitje te forta).

Nuk dihet qarte se perse ndodh infeksioni por nje teori eshte qe bakteria qe gjendet normalisht ne rruget e tretjes pushtojne muret e apandesitit, si rezultat i dobesimit te sistemit mbrojtes se trupit dhe shkakton infeksion.

Cilat jane simptomat?
Femijet zakonisht pershkruajne nje dhimbje te madhe ne qender te barkut qe here vjen dhe here iken. Me vone dhimbja zhvendoset ne krahun e djathte poshte te barkut dhe  keqesohet.

Te semuret kane humbje oreksi dhe ndonjehere vjellin por keto vjellje nuk jane te medhaja. Mund te jene te kaps ose mund te kene diarre.

Femija mund te kete temperature te larte dhe mund te kete nje gjuhe te thate,nje fytyre te keputur, rri shtrire pa levizur dhe merr fryme jo plotesisht per shkakt te dhimbjes.

Ndonjehere simptomat nuk jane te rregullta dhe sa here qe ka dhimbje te forta ne bark duhet konsideruar mundesia e apandesitit – kontaktoni mjekun menjehere.

DIagnoza fillestare mund te gabohet lehte dhe gjysma e atyre personave qe jane operuar nuk kane patur apandesit. Mund te ngaterrohet me helmin nga ushqimi, enjtja e gjendrave te limfes ne bark dhe infeksionet e rrugeve urinare.

Si mund te mjekohet?
Ne qofte se femija juaj ka dhimbje te medha, mos i jepni asgje per te ngrene dhe per te pire por kontaktoni menjehere mjekun. Nderhyrje urgjente kirurgjike eshte e nevojshme (apendektomi) per te hequr apandesitin para se te cahet.

Ne qofte se cahet lengje te infektuar perhapen ne bark gje e cila sjell ne ifektimin e cipes se barkut dhe mund te sjlee shume probleme te mevonshme si psh mosberjen e femijve tek femrat. Ne qofte se apandesiti nuk trajtohet mund te sjelle vdekjen.

Te semureve u jepen antibiotike, qetesues dhe lengje intravenare.

Femijet behen mire disa dite pas operacioni por ndodh qe ka infeksione te metejshme dhe ne qofte se jeni te shqetesuar per shendetin e femijeve pas operacionit duhet te beni kontroll tek mjeku menjehere.

shendetionline.com

 1. 12 Pergjigje per “Apandesiti”

 2. semundjet jane te tmerrshme dhe uroj qe njerezit te jene sa me te shendetshem.

  Nga sandra26 Mar, 2009

 3. mesoni te jeni mjeke te vetvetes sepse keshtu jo vetem do te mbroni veten tuaj por edhe ate te te tjereve.

  Nga sandra26 Mar, 2009

 4. samdra jam dakort me ty! e mira eshte cdo individ te jete mjeku i vetes te di gjithecka per veten dhe semundjet! ne raste reziku te di si te flas me mjekun!

  Nga nelita20 Nov, 2009

 5. shume e vertet vajza,me ditet qe kan ardh eshte mire qe njerezit te informohen se si te ken nje shendet te mire per veten e tyre,informacionet per gjithcka sot nuk mungojne,bravo dhe ato njerez qe punojn per te sjell sa me shume informacion ne kete faqe,e te tilla faqe si kjo

  Nga Erti21 Feb, 2010

 6. shkoni menjehere tek mjeku ne rast semundjeje. ben mire te kontaktoheni tek mjeku ne rast te kundert do te ndiheni keq .

  Nga aldo14 Mar, 2010

 7. uroj qe te gjithe njerezit te jene mire me shendet

  Nga aldo14 Mar, 2010

 8. duhet te lani dhembet menjehere . nxitoni cprisni.

  Nga sildi14 Mar, 2010

 9. po madhesite normale te nje apandesiti sa mund te jene??se une u kurova por me thene te drejten kur e pash mu duk pak i vogel dhe dyshoj se jam operuar kot??nese mund tme ndihmoje njeri…

  Nga mirjan24 May, 2010

 10. jam vizituar ne spital para disa ditesh dhe me pas bera eko abdominale.Ne eko nuk dukej asgje rreth apandesitit por dhembjet i kisha te forta ne anen e djathte te barkut.Doktori me dha disa ilace per infeksion por ne fillim me tha se kisha apandesit. A mund te me jepni nje pergjigje se cfare kisha une.Ju lutem me ktheni pergjigje!

  Nga doktor berti3 Apr, 2011

 11. jam vizituar ne spital para disa ditesh dhe me pas bera eko abdominale.Ne eko nuk dukej asgje rreth apandesitit por dhembjet i kisha te forta ne anen e djathte te barkut.Doktori me dha disa ilace per infeksion por ne fillim me tha se kisha apandesit. A mund te me jepni nje pergjigje se cfare kisha une.Ju lutem me ktheni pergjigje

  Nga romino3 Apr, 2011

 12. perswhdetje kerkoje nje pergjegjej nese mundeni kame dhimbje barku edhe fytine kame te skuqure po edhe lukthi me mundone si te kame nje djegje ne fyte kollitje te thate po pre qk bohte fjeae nese mundini te me ndimoni flm

  Nga cas5 Nov, 2011

 13. Kam dhimbje ne fund te barkut ne krahun e djatht. Ka 2-3 dit qe po me ndodh dhimbjet nuk jane edhe shume te forta cfare duhet te jete?

  Nga Ermal berat9 Dec, 2011

Posto një koment