Celuliti – ç’farë është dhe si luftohet

celulitiÇfarë është celuliti?

Termi “celulit” i referohet pamjes qe merr lekura tek disa njerez kur duket si me gropa. Celuliti mund te shfaqet ne kofshe, krahe,  prapanice dhe bel. Kjo gje eshte me e zakonshme tek femrat sepse ka te beje me menyres se si muskuli , dhjami dhe indet qe i lidhin jane te shperndara ne lekure.  Kokrrat e celulitit shkaktohen nga depozita dhjamore qe shtyjne dhe deformojne indet lidhore poshte lekures, duke ndryshuar pamjen e lekures.

Çfarë e shkakton Celulitin?

Pamja e gropezuar e celulitit mund te konsiderohet si nje menyre normale e pamjes se njeriut. Disa njerez thjesht kane nje dertim te ndryshem te trupit. Trashegimia, trashesia e lekures, seksi, sasia e shperndarjes se dhjamit te trupit dhe mosha mund te influencoje nivelin ne te cilin gjendet apo eshte i dukshem celuliti. Megjithese eshte me i zakonshem tek femrat , celuliti gjendet edhe tek disa meshkuj. Celuliti shfaqet tek te gjithat rracat e njerezimit. Ndonese hormonet tek femra luajne nje rol tek ky lloj shperndjarje e dhjamit ne trup, celuliti nuk mund te kurohet me anen e hormoneve.

Celuliti nuk shkaktohet nga mbipesha por eshte thjesht kodi gjenetik i personit dhe mund te shfaqet si tek te shendoshet dhe tek te dobetit. Celuliti nuk sillet ndryshe nga llojet e tjera te dhjamit  apo nuk eshte semundje dhe nuk ka rrezik per shendetin.

Cilat jane mjekimet per celulitin?

Pjesa me e madhe e njerezve nuk pelqejne pamjen e celulitit dhe preferojne qe ta kene lekuren sa me te bute qe te jete e mundur.  Per kete arsye jane bere shume perpjekje per te gjetur nje menyre per te luftuar celulitin disa nga menyrat per ta bere kete gje jepen me poshte:

 1. Methylxanthines: Methylxanthinesjane nje grup kimikatesh qe perfshijne aminophylline, caffeine, and theophyilline. Keto kimikate jane prezente tek kremrat kunder celulitit per shkak te vetive te tyre per te shperbere rezervat e dhjamit. Sidoqofte keto kremera nuk kane mundesi per te derguar dozat e duhura poshte lekures per nje kohe te mjaftueshme qe te shperbehet nje madhesi e konsiderueshme dhjami. Studimet tregojne nje zvogelim te vogel te diametrit te kofsheve, por ky ndryshim nuk eshte shume i madh. . However, skin creams cannot deliver the required concentration of these chemicals for the length of time required for significant fat breakdown. While studies have shown a small reduction in thigh measurements with some of these preparations, they do not promote significant loss of cellulite.
 2. Suplementet ne Diete : qe prej vajit te peshkut, apo lengut te trendafilit etj, mendohen “te shpejtojne metabolizmin”dhe te shperbejne dhjamin, por nuk ka as nje lloj mbeshtetje shkencore. Disa prej tyre mund te jene te demshme ne doza te medha psh formula qe njihet si Cellasene, e cila permban Jod dhe mund te jete e rezikshme per ata qe kane probleme me gjendrat tiroide.
 3. Masazhet:  Ne treg gjenden disa lloje aparatesh qe veprojne tek zonat e prekura nga celuliti. Keto aparate perdorin cilindra per ta mbeshtjelle dhe masazhuar lekuren. Endermologie eshte shpikur ne France ne 199o dhe perdor nje aparat elektrik per te thithur , terhequr dhe shtypur lekuren. Trajtimi eshte i shtrenjte, zgjat per 30-40 minuta dhe duhen 10-12 seanca para se te duken rezultatet. Ky lloj  trajtimi nuk e sheron celulitin por thjesht e shperndan dhjamin poshte lekures. Po nuk u perserit ne intervalet e duhura , celuliti rikthehet.
 4. Terapia me lazer ose me drita: Akoma me i shtrenjte edhe ky lloj trajtimi ka efekt te perkohshem dhe duhet perseritur.
 5. Mesotherapy: Mesotherapy eshte injektimi i substancave direkt tek indi i prekur nga celuliti. Shpeshhere, Barna dhe vitamina injektohen tek ky kokteil. Keto lloj trajtimesh nuk jante te vleresuara apo te aprovuara nga autoritetet mjekesore
 6. Collagenase: Collagenase eshte nje enzime natyraleqe shperben  collagen, pjesa qe mban qelizat bashke. Eshte bere nje studim i vogel qe ka patur efekt por akoma nuk dihen efektet afategjata te trajtimit.
 7. Dietat per kundra celulitit : Jane djetat speciale qe mendohet te luftojne celulitin.  Mendohet se kombinimi i caktuar i disa ushqimeve lufton celulitin por shkenca nuk e ka vertetuar kete gje. Dieta te caktuara permiresojne pamjen e pergjitheshme te lekures por nuk luftojne celulitin.
 8. Mbeshtjelljet: Shume sallone ofrojne mbeshtjellje herbale apo ndonje lloj tjeter mbeshtjellje per luftimin e celulitit. Njesoj si trajtimi me siper keto pretendime nuk jane te mbeshtetura nga shkenca dhe nuk dihet efektet afategjata. Mbeshtjelljet mund te ulin sasisne e ujit ne trup duke permiresuar pamjen e lekures, por kjo gje eshte eperkoshme dhe nuk ka mundesi per ta hequr celulitin me dieta herbale apo me mbeshtjellje te ndonje lloji tjeter.

Liposuction ose thithja e dhjamit poshte lekures se celulitit, gjithashtu eshte nje nga menyrat qe nuk rekomandohet. Ndonjehere ndodh qe liposuction e ben me keq paraqitjen e celulitit sepse i heq mbeshtetjen lekures.

Cfare mund te bej per te luftuar celulitin?

Si permbledhje nje diete e pasur dhe ushtrime fizike te rregullta ndihmojne per te patur nje trup sa me te rregullt qe te mundeni. Gjithe trajtimet qe jane ne skene per momentin jane te rrezikshme , te pa testuara tamam dhe kane vetem rrezultat te perkohshem.

shendetionline.com

 1. 39 Pergjigje per “Celuliti – ç’farë është dhe si luftohet”

 2. Kam lexuar ne disa faqe shqiptare qe celuliti “luftohet ne tavoline” A eshte e vertete kjo gje?

  Nga Ina Prifti18 Feb, 2009

 3. Fatkesisht celuliti nuk mund te luftohet me anen e dietes. Nje diete e shendetshme permireson pamjen e lekures dhe mund ta “maskosh” celulitin. Nje trup me peshe me te madhe ka me shume per te treguar. Ky eshte aspekti i vetem qe dieta ndikon tek celuliti, po per ta luftuar nuk ka asnje vlere.

  Eshte fatkeqsi qe kur dikush boton dicka ne nje nga faqet shqiptare kopjohet nga shume faqe te tjera dhe behet fakt i kryer.

  Nga Shendeti Online18 Feb, 2009

 4. celuliti duhet te luftohet me an te ushqimit dhe ushtrime fizike

  Nga sanije23 Apr, 2009

 5. nese e redukton ushqimin dhe bile mas paku tre her ne jav ben nje vrap apo shkon ndonje fitnes me se paku 45 min ushtrime djersitje per pak muaj trupi juaj do te mar pamje shum me te bukur

  Nga sanije23 Apr, 2009

 6. celuliti nuk varet nga pesha qe ka personi.si ta luftojm ate?ngelem duke mbajt djeta po pa rezultat,celuliti po ne vend rri.

  Nga danna30 Apr, 2009

 7. jam 16 vjec dhe jam 65-70 kg.sic mund ta kuptoni kam celulit me shumic.i kam provuar te gjitha por pa rezultat.jam shum e stresuar do vras veten.skam ce du jeten asnji sme do.si te dobsoem??????????

  Nga luna11 Oct, 2009

 8. besoj se celuliti mund te luftohet duke bere palester se gjimnastika i forcon muskujt e trupit, por dhe nga yndyrnat e teperta shkaktohet celuliti

  Nga nelita20 Nov, 2009

 9. jam nje djal 25 vjec dhe me kane dale disa gjendra dhjamore.ju lutem me ktheni nje pergjigje ngase shkaktohen dhe si ti heqketo qe me kane dale

  Nga dritan17 Dec, 2009

 10. po celuliti zhduket?

  Nga mikaela10 Jan, 2010

 11. shiko celuliti zhdiuket me ane te siq e pate edhe em kremra dhe ska lidhje shuem me dieten te nderum njerz por qe ka dobi shume e me shsume nej krem qe quhet coloitus organos ja kjo nivea jundimen fshume…………………………….

  Nga vale ferizaj12 Feb, 2010

 12. une jam nje vajze 17 vjecare. Me esht shfaqur celulit tek pjesa e vitheve. Me duhet me patjeter ta shperbej kete mase dhjamore. Ju lutem me jepni disa keshilla se cfare mund te bej..Flm ;)

  Nga meli9 May, 2010

 13. edhe une kam celulite ne pjesen e mbrapme te kofsheve dhe sh persona me kane thene se eshte e kote te mbash dieta apo te perdoresh kremera kunder celulitit se nuk japin rezultat…e kam problem sidomos kur vesh pantallona te shkurter qe jane te ngushte ne fund sepse duket akoma me shume duke qene se shtrengohet lekura…po se vras trurin sh per kete pune…

  Nga alma26 Jun, 2010

 14. dhe une nja periudhe qe u shendosha mu krijua celulit ne pjese e kofsheve.mendoj se ruga me e mire per ta eleminuar eshte fiskultura,vrapi por dhe ulja e peshes.megjithate 100% nuk mund te eleminohet mjaft lehte.do duhet kohe…………..

  Nga anushi15 Jul, 2010

 15. un nuk jam me pesh ne rroba trupi me duket mir por kom celolit mbrapa kembeve dhe vithet i kom pak te leshuara.qfar rekomandohet lidhur me kete rast

  Nga Elsa4 Aug, 2010

 16. me ka dal nje gjender dhjamore ne pjesen e poshtme te kurrizit nga mbrapa,me thoni si mund ta zhduk,.

  Nga arben14 Aug, 2010

 17. kam probleme me celulit edhe pse jam e dobet kam celolite te kemb edhe ne bele si pasoj e qkafit eshte edhe si mund te largoj apo me duhet me shku te mjeku munde te me tregoni ose ndojne krem vetem qe ta largoj kete shprehi

  Nga alma31 Aug, 2010

 18. edhe une si shume femra kam probleme me celulitin ne pjesen e vitheve dhe te kofsheve.
  Nuk di cfare te bej qe ta eleminoj sepse eshte shume problem per estetiken e trupit, sidomos ne vere, kur vishemi me te holla.
  faleminderit.

  Nga alma11 Oct, 2010

 19. desha te pyes per disa gjandra dhjamore qe me jane shfaqe ne pjesen e poshtme te kurrizit por edhe ne barke jane te medhaja sa nje lajthi .nje mjek me ka then se nuk jane te rezikshme por nese rriten duhet ti operoj se pengojne ,por mua po me brengose fakti se une gjdoher po i verej neper trup ato po shtohen qka duhet beje.jame 40 vjeqe peshoj 78kg. ema

  Nga ema6 Dec, 2010

 20. kam probleme me celulitin edhe pse jam dobesuar kam celulite ne pjesen e barkut dhe te kofsheve.si mund ti eleminoj ato.

  Nga xhesika17 Jan, 2011

 21. cdo njeri duhet te beje 30 minuta vrap ne dite,ushqime te pasura me zarzavate dhe fruta,hiqini nga ushqimet yndyrnat,1 here ne muaj sauna,not dhe 30 minuta muzike ne darke ose nje lexim te kendshem jane menyra me e mire per fizik te rregullt dhe nje mendje te qete (keto duhen bere dimer dhe vere )
  Une kete menyre kame ndjekur per nje periudhe te gjate dhe fiziku im eshte ne forme dhe ndihmon per te luftuar semundje te ndryshme

  Nga enny B22 Jan, 2011

 22. menjanimi i ushqimeve pikante si dhe eleminimi i jetes sedentare,te meren me shume me aktivitet fizik

  Nga ilda16 Mar, 2011

 23. jam 22 vjece dhe kam problem me celulitin te vithet dhe kembet . tani kam filluar vrapin 5 here ne jav nga 30 min dhe po eliminoj yndyrnat dhe embelsirat. mendoni se pas te pakten 3 muaj do me jet eleminuar nje pjes e celulitit?

  Nga ida23 Mar, 2011

 24. na plasi celuliti epeshaemadhe por ska gjeqe mund ti hek kto

  Nga aina19 Jun, 2011

 25. jam 17 vjece dhe kam shume celulit tek vithet dhe tek kofshat ju lutem me thoni cfare te perdor qe ta heq se po cmendem….

  Nga ana19 Jun, 2011

 26. Celuliti – ç’farë është dhe si luftohet : ShendetiOnline Magnificent goods from you, man. I’ve understand your stuff previous to and you’re just extremely great. I really like what you have acquired here, certainly like what you’re saying and the way in which you say it. You make it enjoyable and you still care for to keep it sensible. I can’t wait to read much more from you. Thanks For Share Celuliti – ç’farë është dhe si luftohet : ShendetiOnline.I can not wait to read far more from you. Thanks For Share Celuliti – ç’farë është dhe si luftohet : ShendetiOnline.

  Nga invest liberty reserve5 Jul, 2011

 27. Thanks for this informative post. i just wish many could read this for them to be inform.

  Nga heartburn14 Jul, 2011

 28. pse shfaqet celuliti tek femijet ne moshen 10 vjeq dhe si mund te hiqet????

  Nga rina22 Jul, 2011

 29. Celuliti eleminohet me vrap

  Nga Xhesi24 Jul, 2011

 30. kam shum celulid ne kofsh elle ne vithe jam e deshperuar a ka ni menyr si ta heq

  Nga ardita lulai2 Sep, 2011

 31. qa te bajme ma luftu celulitin se shume me asht fiksu te lutem pergjigjuni ne menyre efikase

  Nga astra11 Sep, 2011

 32. jam e interesuar ne lidhje me gjendrat dhjamore qe dalin ne formen e nje kokrre jashte ose qe ndodhen ne trup. A jane ato forme e celulitit dhe si mund te kurohen? A ndikon kolesteroli ne krijimin e ketyre gjendrave?

  Nga Majlinda Cami19 Dec, 2011

 33. une jan 32 vjeqare e kam nje djale edhe mbaas lindjes mu kan bere kembet me celulit , te lutem me trgo se cka te bej per te hek celulitin nga kembet

  Nga aida20 Jan, 2012

 34. zonje un jam nje vajz 19 vjece te them te drejten un kisha gjithashtu celulit un kam lexuar shum per celulitin dhe tani nuk kam me si arita?30 min ushtrime ne dit, 1.5liter caj koprive ,ha vetem mishin e pules te pjekur me 1 pik vaj ulliri te zier pa i shtuar fare krip ,buk te zez ,mish peshku,tuna salate pa vaj me djath te lar mir per shkak te kripes kur kam uri ha peme me shum e ha banane pasi qe bej ushtrime 1 banane mjafton per 1 ore ushtrime pas ushqimit gjithmon pi nga nje kapsul omega 3 vaj peshku,ktompir te zier vetem me uj pa krip kur me hahet embel ha 2 apo 3 kocka cokolad ose pi kakao gjithashtu kur bej tush i bej masazh kembet dhe i laj kembet n efund me uj te ngrohet pastaj te ftohet per qarkullim me te mir keshtu ndoshta do te duket e nderlikuar por esht shum e thjesht esht mir ta mbash si shprehi tere jeten se ia vlen per tu duk bukur pse jo edhe si nene sexi dhe mos haroni trupin ta lieni me krem para se te fleni mjafton dhe lereni te thahet per 10min mos ju ngjitet ne teshat e nates shpresoj tja arini

  Nga zafira12 Feb, 2012

 35. oh po ne vend te kripes salates shtoni limon nese doni dhe mos haroni qumshtin mereni me em pak yndyre un e mar 0.5%,hani kungull dhe drithra
  palent prej pop cornit hani ne vend te ushqimit kriesor

  Nga zafira12 Feb, 2012

 36. kombinoni cajin nje dit caj koprive nje dit caj te gjelbert dhe te treten ment nane 100% pa arom,di kese caji,cajini dhe shtine ne 1.5l uj pasi te vloj caji leni te qendroj te ftohet pastaj kullojeni dhe pijeni mbrenda dites

  Nga zafira12 Feb, 2012

 37. Un jam 15 vjece dhe jam qe dy jave duke vrapuar neper shkall a mund ta heki dhjamin ju lutem tregomni jam shum e paknaqur

  Nga Njona28 Feb, 2012

 38. njona— shkallet jan shum te efekshme besoi qe edhe ti e ke vrejt ndryshimin e sa i perket celolitit k aedhe kreme te ndryshshme

  Nga rina6 Mar, 2012

 39. jam 16 vjec dhe perpara 4 muajve kam cen 130kg por kam mbajtur nje diet te tmershme dhe tani peshoj vetem 73kg por ajo ce mua me mundon esht celuliti ose me sakt varja e mishit ne bark dhe ne kofsh a mund te me orjentoni se si ta luftoj ju lutem sepse kjo gje po me merzit shum ju lutem me ktheni pergjigje me respekt a.s

  Nga arlinda10 Apr, 2012

 40. gjate nje evenimenti x ku si rregull shifnin anen estetike (celulitin)
  1.shkallet ishin shum efektive
  2.uji pirja e nje gote uji cdo mengjes
  3.asgje qe kan te bejne me pijet me gazra
  4.uji 40 grade te mbahet tek zona e celolituar.

  keto ishin 4 elementet kyc qe e kishim kusht per celulitin.

  faleminderit

  Nga fabia ana31 Jul, 2013

Posto një koment