Dieta gjatë shtatëzanisë

Nje diete e shendetshme eshte shume e rendesishme per te te patur nje shtatezani te shendeteshme. Ushqimet e duhura jane esenciale per te siguruar qe trupi i nenes mund te ushqeje bebin me gjithe nevojat qe ka per tu zhvilluar dhe rritur.

Energjia – Vertet jeni duke ngrene per dy veta?

Nevoja per energji ndryshon nga nje nene tek nje tjeter dhe nuk mund te japesh te njejten zgjidhje per te gjithe. Zakonisht rekomandohet qe nje nene shtatezane te rrise marrjen e kalorive ne tremujorshine e pare me 100 kalori dhe tremujorshat e dyte dhe te trete me 300 kalori. Psh nje frute ose gote me qumesht , nje kos me fruta para gjumit eshte e mjaftueshme. Nje suplement multimitaminash ne dite eshte gjithashtu e rekomanduar.

Acidi Folik (vitamina B9)

eshte i nevojshem per te rritur volumin e nenes shtatezane dhe per te ulur rreziqet e  demtimeve te trurit dhe palces se kurizit gjate muajve te pare te shtatezanise.Meqenese nuk mund te merret nga dieta acidi folik rekomandohet te  merret si suplement 0.4mg 3 muaj para konceptimit dhe 3 muajt e pare te shtatezanise.

Hekuri

Hekuri eshte i rendesishem per te mbajtur nje funizim te rregult me gjak per femijen ne placente. Meqenese rrezerfat e hekurit tek shume nena nuk eshte e mjaftueshme me nivelet e rritura te gjakut nje suplemet prej 30mg hekur ne dite eshte i rekomanduar gjate tremujorshave te dyte dhe te trete te shtatezanise. Mund te parandaloni anemine nga mungesa e hekurit duke ngrene ushqime te pasura me hekur si mish , peshk, pule, fruta te thata, buke te zeze, the ushqimet qe kane hekur te shtuar ne menyre artificiale.

Kalcium dhe  Vitamina D

Femija juaj merr kalciumin e nevojshem per te formuar dhembe dhe kocka te shendetshme nga rezervat e nenes. Ne vartesi te moshes rekomandohet qe te keni ne dieten tuaj 1000mg-1300mg kalcium dhe 200IU vitamine D. Do te thote qe ne dite duhet te hani 4-6 sherbime  bulmeti ose ushqime me kalcium te shtuar artificialisht. Ne qofte se kalciumi nuk mund te merret ne masat e duhura nga ushqimi rekomandohet marrja e suplementeve.

Kujdesi ne diete

 • Kafeina: Disa autoritete mjekesore rekomandojne limitimin e kafes ne minimum, ndersa DepartamentiAmerikan  i Shendetit  rekomandon evitimin e kafeines gjate shtatezanise
 • Peshku dhe prodhimet e detit: evitoni ngrenien e peshqve qe kane nivele te larta merkuri, dhe mos hani me shume se dy sherbime peshk ne jave.
  Per me shume informacion lexoni: peshku dhe grate shtatezana
 • Sheqeri artificial: perdoreni sa me pak qe te jete e mundur
 • Çajrat: mund te pini cajrat e lehte pa shume kafeine.  Kamomili nuk rekomandohet.

Përmbledhje

 • Ka shume mundesi qe tju shkoje mendja per te ngrene gjera te ndryshme por ngrenia e nje diete te balancuar eshte me e rendesishme se kurre. Hani nje diete te pasur dhe mos kaloni vakte pa ngrene.
 • Ne qofte se jeni duke u perpjekur per te mbetur shtatezane filloni marrjen e suplementeve menjehere.
 • Ne qofte se jeni shtatezane merrni suplemete vitaminash cdo dite.
 • Ne qofte se nuk mund te hani 4-6 sherbime bulmeti ne dite konsideroni marrjen e suplementeve me kalcium per te patur ne diete minimumi  1000mg ne dite.

shendetionline.com

Këshilla për të evituar përzjeret e mëngjesit gjatë shtatëzanisëPeshku dhe gratë shtatzana

 1. 10 Pergjigje per “Dieta gjatë shtatëzanisë”

 2. cfare suplementesh me duhet te marr per te mbetur shtatezane, ju lutem me ndihmoni me nje pergjigje

  Nga majlinda3 Jun, 2009

 3. me tregoni a ben te ngrej peshqi ne konzerv pa ynyr ose me vaj ulliri flm shum

  Nga tina18 Oct, 2009

 4. pershdes redaksi jeni mete miret jam nji nene dhe para me then 1 muji kam perdor do tab hormone per me ngel shtatzene(CLOMIPHEN TAB ) tash enede nuk ekam kohen e mujores amu dis ndihem shum e lodhur dhe me duket qe barkua im esht i fryr sidomos kur ha ushqim me vie te pals nuk ha shum po sdi qa u be para me then 2 jave kam pas me then 1 jav vjellje sdi qa u be ajam shtazene .

  Nga sara3 Oct, 2010

 5. PERSHENDETJE. JAM NJE GRUA SHTATZANE DHE JAM SHUME E INTERESUAR TE MOS SHTOJ NE PESH CFARE MUND TE PERDOR SI NJE DIET DITORE

  Nga LOLA8 Oct, 2010

 6. jam nje grua dy muaj e gjys shtatezene ne filim krejt ishte ne regull tash kam gjakderdhje mar kapsula dobroston po prap nuk ndalen krejtsisht mjeket thon se foshnja eshte ne regull po kam cregullime hormonale a mund te me ndimoni dicka

  Nga arlinda21 Dec, 2010

 7. jam shtatzane por nuk dua te shtoj ne peshe cfar diete mund te bej per te mos shtuar ne peshe ju lutem me jepni nje pergjigje

  Nga hana28 Mar, 2011

 8. jam shtatezene dhe deshiroj qe te mos shtoj ne peshe , duke menduar se jam 35 vjec dhe e kam te veshtire te bie me pas .
  cfare diete me keshilloni?

  Nga enkeleda17 May, 2011

 9. Pershendetje.
  Ju lutemi te me ndihmoni me nje diete,pasi nuk dua te shtoj ne peshe gjate shttzanise.

  Nga Ani25 Aug, 2011

 10. Jam shtatzene por nuk dua te shtoj ne peshe andj kerkoj nga ju qe teme jepni ndonje diet qe te mos shtoj ne pesh por te kem femij te shendosh.

  Nga Edona25 Dec, 2011

 11. jam shtatzan por nuk deshiroj te shtoj peshe.me ndihmoni si te veproj

  Nga teuta24 Mar, 2012

Posto një koment