Egzema

Ç’farë është Egzema?

Ezema eshte nje term qe i vihet shume llojeve te irritimit te lekures, ose sic njihet ne gjuhen mjekesore dermatitits. Lloji me i zakonshem i egzemes eshte atopic dermatitits, por jane edhe shume lloje te tjere.

Egzema mund te shfaqet te njerez te moshave te ndryshme megjithate eshte tipike tek bebet e vogla. Egzema sherohet perfundimisht rreth moshes 3-vjecare ne pjesen me te madhe te femijeve. Ne rastet e tjera ajo rishfaqet ne faza te ndryshme te jetes. Njerezit me egzema kane histori ne familje me kete semundje ose histori familjare me alergji te ndryshme. Mendohet qe 20%  e femijeve dhe 2% e te rriturve kane egzema.

Ç’farë e shkakton Egzemën?

Mjeket nuk e dine shkakun e sakte te egzemes, mendohet te jete nje crregullim i sistemit imunitar. Disa forma te egzemes mund te nisin nga ngacmime te substancave qe bien ne kontakt me lekuren si psh , sapuni, kozmetiket, rrobat, detergjentet, bizhuterite, ose djersa. Alergjenet e ambjentit (te njejtet faktore qe shkaktojne alergjite) mund te nxisin egzemen. Gjithashtu ndryshimet ne temperature , ne lageshti apo edhe stresi tek disa njeres krijon egzeme.

Cilat janë simptomat e Egzemës?

Zakonisht egzema shkakton nje lekure te thate, te skuqur qe krruhet apo djeg. Pamja e egzemes ndryshon nga nje person tek nje tjeter dhe varet edhe nga lloji i egzemes. Krruarje e madhe eshte shenja e pare e egzemes. Ndonjehere egzema rezulton ne plage (te thata apo qe rrjedhin) por, egzema mund te rezultoje edhe ne lekure te thate qe thermohet. Krruarjet e vazhdueshme mund te shkaktojne nje lekure te trashe dhe me kallo.

Cdo pjese e etrupit mund te jete e prekur nga egzema, tek femijet dhe te rriturit egzema zakonisht shfaqet ne fytyre, qafe dhe brenda brylit, gjurit dhe kycit te kembes. Tek bebet, egzema eshte tipike ne balle, faqe , krahe , kembe, koke, dhe qafe.

Egzema ndonjehere shfaqet thjesht si reaksion me simptoma qe ygjasin vetem disa ore apo disa dite, sidoqofte ne qofte se simptomat zgjasin per nje periudhe me te gjate quhet chronic dermatitis.

Cilët janë llojet e Egzemës?

Atopic dermatitis

egzema

Eshte lloji me i zakonshem i egzemes, semundje kronike e lekures, me krruaje dhe skuqje. Mendohet te shkaktohet nga mosfunksionimi i rregullt i sistemit imunitar te trupit. Kjo semundje shfaqet dhe largohet vete m ne vartesi te ngacmuesve dhe shkaqeve e saj. Prek rreth 105 te te rriturve dhe 3% te bebeve. Kjo semundje eshte e trashegueshme dhe shpeshhere shoqerohet me ata persona qe kane histori semundje nga alergjite ne familje.

Egzemë Kontakti

egzema2

(contact dermatitis)  eshte vetem ne pjeset ku trupi bie ne kontakt me substancat qe e shkaktojne kete irritm. Personi qe ka kete lloj egzeme ka zkuqje tek keto pjese te trupit, krruaje apo djegje te lekures dhe shkaktohet nga ndonje lloj acidi, detergjenti, apo ndonje kimikat tjeter, si psh parfumet. Ndodh qe edhe bizhuterite apo rrobat te shkaktojne kete irritim. Perseri njerezit qe kane alergji kane me shume rrezik per te patur egzeme. Egzema mund te ndodhe edhe nga kontakti me bime te ndryshme.

Egzema Seboreike

egzema3

(seborrheic dermatitis) Eshte skuqja irritimi  e lekures qe nuk i dihet shkaku. Shenjat jane lekure e verdhe, me yndyre, me luspa qe paraqitet ne koke , fytyre, dhe ne raste te rralla ne pjese te tjera te trupit. Zbokthi tek bebet jane nje shembull i saj. Gjithashtu ky lloj egzeme eshte e zakonshme tek rrudhat e faqeve apo te hundes. Egzema seboreike normalisht nuk ka kruarrje dhe eshte e trashegueshme. Stresi emocional, lekura e yndyrshme, moslarja e shpeshte, dhe kushtet atmosferike shtojne rreziqet per te shfaqur kete egzeme. Personat me AIDS kane zakonisht kete lloj problemi ne lekure.

Nummular eczema

egzema4

(nummular dermatitis) karakterizohet me pulla lekure te irrituar sa nje monedhe e cila zakonisht shfaqet ne krahe, shpine, prapanice, dhe pjeset e poshte te kembeve, mund te jene me kore, luspa dhe krruhen shume. Kjo forme nuk eshte shume e zakonshme dhe shfaqet kryesisht tek meshkujt e vjeter ne moshe dhe eshte nje semundje kronike.

Neurodermatitis

Neurodermatitis,eshte nje irritim kronik i lekures i cili shkaktohet nje cikel i krrurjes-ngacmimit qe nis me nje ngacmim ne nje vend te caktuar si psh nje pickim insekti qe behet shume i irrituar kur krruhet. Femrat jane me te ndikuara nga neurodermatitis se meshkujt dhe kjo semundje eshte me e zakonshme tek moshat 20-50. kjo forme e egzemes rezulton nje pulla me lekure si me luspa ne pjeset e infektuara dhe me kohe lekura trashet dhe behet si me kallo.

Stasis dermatitis

Eshte nje irritim i lekures qe ndodh ne kembe dhe eshte i lidhur me probleme me qarkullimin e gjakut, ose insuficence venore qe ndodh kur ka defekt njera prej valvulave te venave. Zakonisht shfaqet tek moshat e rritura e te vjetra dhe 7% te popullsise mbi 50 vjec vuan nga kjo gje.

Simptomat jane krruarje dhe nje ndryshim i ngjyres ne kafe/te kuqe nje njeren ose tek te dyja kembet. Ne qofte se semundja avancon , rezulton ne plage, dhe ulçera tek pjeset e ndikuara.

Dishidrotic Egzema

egzema1

(dyshidrotic dermatitis)eshte nje irritim i shuplakave te duarve dhe shputave te kembeve dhe karakterizohet me plage te mbushura me leng te tejdukshem qe djegin dhe krruhen. Shkaku i saj nuk dihet por kjo forme shfaqet gjate pranveres dhe veres ne klimat e ngrohta. Nodh tek te dyja sekset dhe tek te gjitha moshat.

Si kurohet Egzema?

Qellimi i kurimit te egzemes eshte te ndaloje krruarjet, skuqjen dhe kesesimin e situates. Kurimi mund te perfshije mjekim si dhe ndyshimin e menyres se jeteses dhe varet nga mosha, shendeti i individit ne pergjithesi, si dhe  lloji dhe gjendja e semundjes.

Mbajtja e lekures me hidrim te mjaftueshem me amene e kremrave (me perberje te pakte uji dhe perberje te larte vaji ) si dhe evitimi i mbilarjes se lekures eshte nje hap i rendesishem ne kurim. Ndryshimi i menyres se jeteses per te evituar shkaket qe nxisin egzemen rekomandohen gjithashtu.

Kremerat Corticosteroide rekomandohen shpeshjere per te ulur nivelin e irritimit te lekures. Ne rastet e krruarjeve ekstreme antihistamine mund te rekomandohet per  tu marre nga goja.

shendetionline.com

 1. 44 Pergjigje per “Egzema”

 2. Ne familjen tone kemi disa te prekur nga egzema. Edhe nipi im i vogel si duket e trashegoi kete semundje irrituse.Do desha te di myku a hyn ne familjen e egzemes.me rrespekt.Lili 21 SHkurt 2009.

  Nga Lili21 Feb, 2009

 3. Ne rradhe te pare sherim te shpejte nipit.

  Myku nuk hyn tek egzema por eshte i zakonshem tek pacientet qe kane egzeme.
  Tek njerezit qe vuajne nga egzema, sistemi imunitar eshte me i preokupuar per te luftuar alergjite se sa vete infeksionet. Njeri prej infeksioneve eshte edhe ai i mykut. Tek personat e semure me egzeme disa kimikate te lekures qe luftojne mykun gjenden me pakice dhe myku zhvillohet me kollaj. (disa kremera kundra egzemes, qellimisht ngadalesojne sistemin imunitar te trupit dhe si rrjedhoje ndihmon ne rritjen e mykut) Zakonisht po te marresh mjekim per kundra mykut te lekures ndihmon edhe simptomat e egzemes ne te njejten kohe.

  Nga Shendeti Online21 Feb, 2009

 4. san pashe fotot y tmerrova na ruajte zoti nga kjo semundje

  Nga elvana1 May, 2009

 5. si sherohet kjo semundje ??????????

  Nga alba4 May, 2009

 6. Varet cfare lloji eshte, ne cfare faze eshte, por zakonisht merren ilace nga doktori dhe kremra te ndryshme qe duhet ta lyhesh gjithmone pjesen e semure
  Ana-

  Nga Ana4 May, 2009

 7. Mirdita.
  Desha te dij per semundjen Egzema.
  Une mendoj se ekam te llojit te pare Atopic dermatitis.
  1-A vjen kjo prej stresit dhe temperatures se brendeshme te trupit sidomos te kembeve ose prej ndonje semundje enkas ose prej ndonje qetesuesi te marre per qetesim.Mami im ka mykoze ashtu sic i kan then mjeket andaj a ka kjo lidhje me kete qe kam une tani ne moshen 36 vjecar
  2-Po ashtu a eshte kjo qe ngjitet tek personat e tjere te familjes pra tek bashkeshortja apo tek femijet.
  3- Mua me ka filluar ne kembe e me ka plasur ne disa vende pra pothuajse ne 6 vende dhe pse me ilace qe kam marr nga mjeket sot posacerisht ajo vazhdon zbadhimin e saj pra skuqejen poshte lekures ejtjen dhe rritjen e dimensionit te saj,
  5- Ne qofte se ajo fillon ne kembe a eshte mundesia qe te shfaqet dhe ne fytyre?

  Ju lutem me ktheni pergjigje sa me pare sepse me te vertet kam frik sepse sjam prekur asnjeher prej ndonje semurje te pasherueshme deri sot.
  Jam ne pritje te pergjigjes tuaj.
  Dhe njeher ju falenderoj shume.

  Nga Dritani6 Jun, 2009

 8. si mund te mjekohet dermatiti chronik granulomatos dhe kush e shkakton ate?

  Nga estela9 Jul, 2009

 9. Jam nje grua 53 vjet ,jam e shqetesuar gati nje vit nga nje problem qe ka lidhje me myk sic e quajne mjeket,ne fillim me cfaqen flluska si e djegur kruhen pak e gradual hapen e rripen, ne ate vend ku ishte flluska bet nje si e prere me thike dhe djeg e dhemb.Kam perdorur funit, 15 kokrra 7 dite ,travogen per kembet ,dermovat per duart dhe asnje permiresim,me qeteson per momentin locasolen,ju lutem edhe se sjam e mjekesise ,mendoj se mos duhet nje mjekim jo me perdorim te jashtem vetem ,por dhe dicka per tu pire,nese me ndihmoni faleminderit,me respekt Vera

  Nga vera13 Aug, 2009

 10. jam nje grua 34 vjecare. kam disa vite qe vuaj nga egzema seborike dhe te them te drejten nuk kam gjet sherim.Mjekimi i fundit eshte shampo Selgel dhe nje crem seboclair. Kam renie te flokut ne pjeset anesore.Lekura eshte e thate dhe e irrituar. Ju lutem me thoni a sherohet kjo semundje? Faleminderit!

  Nga linda7 Sep, 2009

 11. pershendetje .une kam nje smundje lekure po nuk po di si quhet e kam qe 20 vjet jam 40 vjeqe se pari me eshte paraqit ne koke si lloj zbokthi,mandej ne brryla vetem bardhe nuk duket keq ,maandej ne kemb ,por me heket duke perdore synoderm gel ne koke dhe kuterid mast/yndyre/ne trup .ne koke ka ndodhe qe me eshte be si shtrese e trashe dhe me ka ra lekura mandej ka pas edhe gjak ,po tani koheve te fundit e kam vetem bardhe dhe me kruhet shume ,e ne trup sidomos ne kemb prej poshte -lart si shenja po ,nese e kruj shume me del gjak .dikush me tha qe quhet kjo smundje seborrea dhe eshte smundje e pasheruar por nuk duhet te konsumohen disa artikuj ushqimor qe e ngacmojne lukthin si biber i zi ,kafe,djegs asgje ……..ju lutem me ndihmoni…..

  Nga DRITA5 Oct, 2009

 12. Pershendetje. Jam nje vajz 33 vjeçare. Kur isha 5 vjeçare jam djegur pak ne dor dhe deri ne mengjes me janë infektuar duart dhe me janë mbushur me puçrra komplet, puçrra me qelb dy shpinat e duarve. Çdo vit ne vjeshten e vonë më është përseritur e njejta gje, per dy javë me mjekim me sheroheshin duart dhe nuk me kanë ngelur as shenja. Kur isha rrethe te 20-ave semundja filloi te ndryshojë dhe nuk njohu me as stinë dhe as pjes te trupit. Më ka kaluar ne periudha te ndryshme ne pjes te ndryshme te trupit, por jo me ne te njejten formë. Kam pasur skuqje, her ne pjes te vogla e her ne te medha, enjtje, kruarje, djegie, e kam pasur ne sy, ne fytyr disa herë, në kofshë, vetem këmbët kan pasur më pak problem. Në shuplaka të duarve më është shfaqur dy herë me kruarje dhe flluska te vogla me ujë, dhe me ka ren komplet lekura e duarve kur jan sheruar ato flluskat. Ne qafë puçrra me qelb ne komplet qafen. Në kofshë enjtje, djegie, dhembje. Pas moshes 20-vjeçare sikur jam qetesuar disi por kam pasur vazhdimisht alergji. Me ultrakorten venoz behesha mirë. Një vit më parë kam pasur në bark puçrra te vogla me qelb, me jan shfaqur fillimisht në gjoks nga sytjenat, e më pas disa herë në të njejten form por me te rralla ne komplet pjesen e barkut. Para nje muaji fillova te kem shqetesime ne stomak si dhe si avullim ne gojë, kështu afro 4 javë, bera disa her kortizon ne spital dhe qetesuese nuk e di se çlloj, pasi mjeket i fusnin ne sorum dhe vetem me thoshin jan qetesuese. Dy javë më parë isha ne nje piknik kur filloi te me skuqej fytyra. Mendova se alergji nga kontakti me njerez, gje qe me ka ndodhur dhe me parë. Antialergjiket nuk me dhan efekt. U hap skuqja ne te dy faqet dhe filloi edhe mu qelbezuan mollezat, puçrra shum te vogla. Para tre ditesh mu perserit dhe tani me keq, kaloi enjtja ne qaf, nje mpirje e fytyres, humbje imuniteti, rreth buzeve rrjedhie uji (flluska te medha), para berrylave skuqje pika pika, ne pjesen e parakrahut nje plloçk sa dy 100-lekeshe te bashkuara, dhe afer sqetullave perpara po ashtu te skuqura. Po me dhembin dhe po me kruhen shum syt.
  Jeta eshte e gjatë, bukuria e saj eshte tek shendeti. Nuk e di nese do ndodh ndonjeherë që ta shijoj dhe un jeten time, por mbetem me shpres. Nuk e di se sa ju mund te me ndihmoni ne sherimin e kesaj semundje.
  Do u isha shum mirnjohese.

  Nga Nafie8 Oct, 2009

 13. Djali im eshte rreth 1 vjec dhe tek pjesa fundore e barkut, afer kofshes se majte ka nje njolle te kuqe qe here pas here i acarohet dhe behet me flluska, duket si e djegur. Cfare me keshilloni ju lutem?

  Me respekt Bardha

  Nga Bardha3 Nov, 2009

 14. pershendetje jam nene e nje bebe19 muaj djali im si duket vuan nga kjo semundje ka ne kapak te syve skuqje perfundi syve ne faqe skuqje dhe nje pjes e vogel te dora dhe kjo pjes shum ikruhet kam perdor disa krema po ende asnje deri tash nuk ika ndihmuar ju lutem qfar me preferoni ju me ndihmoni

  Nga sofije22 Dec, 2009

 15. pershendetje!
  jam nje djale 14 vjec qe vuaj nga egzema qe ne moshen 10 vjecare.shfaqjen e saj e kam ne kok ne disa pjese te trupit dhe ne vesh.per kete semundje kam marr ilace te ndryshme nga doktore te nderyshem.madje jam vizituar dhe jashte shtetit.dhe pse kam perdorur shum ilace asnje prej tyre nuk ka pasur rezultat.
  fillimisht do te doja te dija cfare mund te bej nper te hequr kete semundje,cfare duhet te bej dhe te perdor,dhe ndonje keshille.
  faleminderit

  jam duke pritur pergjigjen tuaj!

  Nga xoxo4 Jan, 2010

 16. shume faleminderit per “ndihmen” qe me dhat ….e shikoj se nuk mund te mbeshtetem me tek ju.un doja vertet te gjeja nje zgjidhje..

  shume faleminderit per gatishmerin tuaj te rralle!!!!!!!!!!!!!!

  Nga xoxo8 Jan, 2010

 17. me eshte demtuar thoi i dores eshte myk si tja bej

  Nga ledi18 Jan, 2010

 18. Nummular eczema
  une lexova per semundjen ECZEMA edhe sa pashe prej fotove une kam kete problem Nummular eczema- pra kam shenjat e njejta si te asaja bebes ne foto. Kjo ka fillu para 2 muajve ne krah edhe kam mendu qe jam infektu diqka po kohet e fundit me jane shumuar ne disa pjese tjera te trupit.Ju lutem me tregoni qka te bejq e ti eliminoj. Ju faleminderit

  Nga gona6 Apr, 2010

 19. djalit te axhes e ka keto dhe i dalin shpesh ne kembe dhe ne fytyr ju lutem me tregoni c duhet te bejme?repektt

  Nga lorika4 May, 2010

 20. po bej gati nje muaj qe cdo mbremje ne pjeset e trupit tim, te duart dhe kembet kam djegije dhe kruajtje. Nuk kam skuqje te lekures nga jashte dhe as pucra apo irritime te tjera te dukshme te lekekures si ne duar dhe ne kembe.
  Cfare mund te jete dhe si mund te kurohet?
  faleminderit
  irena

  Nga irena6 May, 2010

 21. KAM NJE VAJZE DY VJECARE QE SHOH TI JETE SHFAQUR EKZEMA NE PRAPANICE.JU LUTEM ME NDIHMONI ME SE TJA KUROJ.ME SHUME RESPEKT PRES PERGJIGJE.

  Nga EDMOND KOCIAJ9 May, 2010

 22. mendoj se herpesi vetem mund te sherohet e jo te mjekohet

  Nga merita31 Jul, 2010

 23. kam degju se vjami i derrit esht ilaqi me adekuat per majasil

  Nga rita31 Jul, 2010

 24. ka filluar te me kruhen duart dhe kembet ama nuk um skuqen veq ama naten gjum po kruhen po ma prish gjumin kur pom kruhen pom rok me seklet amakur zgjohna mengjes me kalon qka mund dodh ju lutem dergomani imell adres ju lutem falemderit per mirkuptim

  Nga aferdita17 Sep, 2010

 25. pershendetje.jam 23 vjece dhe kam nje problem me duart.kjo ka ndodh nj evit me pare kur jam martuar.kjo gje me ndodh ne dimer.kam skuqje tek duart dhe krijohen te cara sikur ti presesh me thike.kam djegei por jo te kruajtura.mbas disa ditesh ato fillojne te thahen shume.mundohem te perdor kremra zbutes.gjithashtu me kane rekomanduar nje krem mykosinalar.me kane thene se kam myk.carjet e krijuara me japin shume djegje dhe duart jane shume te nxehta.ju lutem me jepni me thoni cfare mund te bej.faleminderit per mirekuptimin..

  Nga adiola14 Apr, 2011

 26. ju lutem a mund te me jepni nj epergjigje tani.nese e shte e mundur sepse jam ne pritje te pergjigjes tuaj..faleminderit

  Nga adiola14 Apr, 2011

 27. kurse mua me jan hap disa ke krahu dhe me kruhen dhe kur i kruaj me del e bardh..!!!…myk eshte a nuk e di se c’fare esht..duhet te vete ke doktori po e kam lene pas dore..!!. . . . nji keshille..!!po pati..:)

  Nga ina16 Apr, 2011

 28. desha ti pergjigjesha adioles per problemin qe ka.te njejten gje kisha edhe une per shume vjet kam kaluar ne shume doktore ne greqi dhe me ne fund e gjeta kurimin.eshte nje krem qe pergatitet nga disa ilace ne farmaci dhe ben te mundur largimin e antitrupave qe krijohen ne lekure ne vendin e prekur nga egzeme dhe si pasoje semundja sherohet perfundimisht.po qe se interesohesh mund ta dergoj receten

  Nga dhimitri7 May, 2011

 29. prej 2 vjeteshenh kam nje problem me duart me kruhen sa nuk i duroj dot deri sa nxjerr gjak ne fillim me behen me pucra me uje pastaj me kruhen shume.kjo me behet ne pjesen e siperme te duarve dhe sa here bie ne kontakt me detergjent ose ace.tani me ka filluar e njejta gje dhe ne kembe ne pjesen perpara qe ne quajme kerci.kam mare disa kremra por nuk kane dhene rezultat.

  Nga eli enea13 May, 2011

 30. Prsh jam laura dhe kam nje shqetesim me kane dale disa njolla kafe ne trup dhe ne siperfaqen e vagines dua te di cfar jane dhe si mund te kurohen

  Nga Laura29 May, 2011

 31. te nderuar
  KAM DY FEMIJ 4 DHE 6 VJET KANE NJE SMUNDJE TE LEKURES DERMATITIS IRRITATA PERDORI KREMRA BELOGENT KUR KAN KRUARJE TE MADHE POR NUK KA SUKSES.I KAM PASUR TE DISA DERMATOLOG POR THOJN SE KJO SMUNDJE ZGJAT POR PREJ JANARI TE KETIJ VITI KUR ESHTE PARAQITUR PER HERE TE PARE NUK ESHTE NDALUAR.NESE KENI MUNDSI MA SUGJERONI NJE DERMATOLOG QE MUNDET ME ME KSHILLUAR.

  Nga valdet1 Jul, 2011

 32. shaip mripa mund tju ndihmoj per egzemne dhe llojet tjera te iritimit te lekures

  Nga alban8 Aug, 2011

 33. pershendetje jam 45 vjece kam probleme mekembet ne fillim kam pasur kruajta tek gishtat pastaj ka filluar ne forme harte me flluska uji dhe kruajtje dhe duke ecur drejt thembres me pas flluskat filluan pak e nga pak te krijonin te qara si te ishin prere me thike te ndara pore – pore kam perdorur nizoral dhe kremra te ndryshem .faleminderit per mirekuptimin.

  Nga hyrie16 Aug, 2011

 34. jam 35 vjeqare jam me dg vitiligo nese dikush mund te me ndihmoj ju falenderoj vitiligo jan shenja te bardha ne lekure flm

  Nga linda29 Sep, 2011

 35. mirdita lexova mbi egzemat ….une kam semundjen psoriasis dhe kam te njejtat pasoja si me lart ……..po dyshoj ne diagnozen shpresoj te jete thjesht egzeme ekziston mundesia ???

  Nga sidi6 Nov, 2011

 36. vellai im eshte 10 vjec, i kane dale ne koke dhe ne fyture disa pilla te bardha,te thata ai dhe i kruan ndonjehere. e cuam te doktori i lagjes dhe ai dyshon per munges vitamine ne lekure dhe do kohe qe te hiqet.
  ju lutem duam nje pergjigje te shpejte dhe ai eshte sheruse kjo.
  me respekt morena

  Nga morena25 Nov, 2011

 37. Pershendetje jam 46vj dhe para nje viti me eshte paraqitur enjte rreth buzev e sidomos asaj te siperme.Kam ndjenjen e mpirjes rreth gojes e sidomos nese behem nervoz ose stresohem.Kam qene tek mjeku dhe ai me propozoi qe beje testet e alergjise.ju jutem qfar te beje me tutje e qfare po ndodhe me mua? LUMJA 28 NENTOR 2011

  Nga lumturie kuqi27 Nov, 2011

 38. pershendetje kam nje mbes qe ja ne rjepur duart cfar duhet te bej qe tja mjekoj………faliminderit per mirkuptimin

  Nga farije16 Dec, 2011

 39. Pershendetje! Jam nje vajze 23 vjece dhe prej disa vjetesh vuaj nga nje tip i ekzemes por qe e kam ne koke.Fillimisht mu shfaq mbrapa kokes,me pas ne pjese te ndryshme te kokes njekohesisht.Kam kruajtje te vendi ku ndodhet dhe lekura me behet e thate dhe si me myk dmth si me zbokth e gjithe pjesa ku ndodhet.Dua te di si mund te zhduken plotesisht sepse me kremin qe po perdor me zhduket vetem per nje periudhe kohe dhe jo pergjithmone…

  Nga Valentina17 Dec, 2011

 40. pershendtje Z.dhimiter kam te njejten semundje si te tuajen ju lutem ma dergoni reqeten. ju falenderoj

  Nga nga joni me 9 janar 20129 Jan, 2012

 41. pershendetje un deshta thjesht nje koment me jep per ket semundje un e kom qe 24 vjet dhe deri tash nuk kom pasur sukses asnjeher per sherim

  Nga FH18 Jan, 2012

 42. Pershendetje!Une jam jam nje nene e dy femijeve te vegjel,nje vajze 2vjec e gjysem dhe nje djali 8 muajsh.Djali ka nje alergji si kjo e shpjeguara me siper nummular eczema.Nuk i vazhdon gjith kohes por shume shpesh i acarohet gjith trupi,fytura ,duart tamam si me siper.Kjo gje i ka ndodhur dhe vajzes por i zjati deri ne 1vit e gjysem tani nuk i duken me.Pediatrja jone e lagjes me ka sugjeruar kete bashkim pomadash(NYSTETIN BELOSALIC)ky bashkim aty ku lyhet plaga i heq brenda dites ose me mire te them i zbeh sepse nuk hiqen ne 100 %.por ato pas pak ditesh fillojn e dalin prap.Jam ne merak sepse i vogli e ka me te theksuar se goca.Dhe xhaxhai i tyre ka vuajtur nga exema kur ka qen i vogel.Po ashtu dhe dy djemt e tij binjake qe jane 1 vjec e gjysem e kan kte exem.A me ndihmoni dot me ndonje shpjegim?Faleminderit.

  Nga Deon9 Feb, 2012

 43. e vetmja menyyre per tu sheruar nga eczema eshte cura natyrale per kta ja u rekomandoj dr hatixhe dobra 044 169 327 prishtine eshte shummm e sukseshme edhe vet jam sheruar nga eczema ne koke

  Nga alban22 Feb, 2012

 44. per jonin dhe per te gjithe ata qe kane probleme me egzemen
  Urea 3o gr
  Eau distilae 50 gr
  Cr.Butavate II
  Ac.Salicilicum 6 gr
  Euseriue 50 gr
  Nga perzieria krijohet nje krem me ngjyre te bardhe,ata qe kane probleme me duart eshte mire qe pas lyerjes te mbajne ne mbremje kur flene dorashka te holla plastike,ndihmojne shume.Meqenese ilaci ka permbajtje kortizoni perdoret nje here ne dite.Besoj se mund tju ndihmoje shume.Pershendetje

  Nga dhimitri6 Mar, 2012

 45. falemindrit shume per pergjigjen qe me ktheve

  Nga nga joni me 9 janar 201211 Mar, 2012

Posto një koment