Kallot

kallot

Çfarë jane kallot?

Kallot jane pjese te trasha, te forta,  lekure te vdekur. Ato formohen per te mbrojtur vete lekuren apo pjese te brendeshme te trupit nga ferkimet dhe demtimet. Kallot mund te jene me ngjyre gri apo si te verdhe, mund te jene me pak te ndjeshme se lekura rreth tyre dhe duken si xhunga. Kallot ne duar dhe kembe tek nje person ektiv fizikisht jane gje normale. Kallot jane problematike kur zmadhohen aq shume sa shkaktojne dhimbje.

 • Kallot zakonisht formohen ne duar dhe kembe, megjithate mund te formohen kudo qe ka presion ne lekure si psh ne gjunje apo brryla.
  • Kallot ne duar zakonisht formohen tek baza e gishtave. Normalisht nuk jane te dhimbshme dhe mund te jene te nevojshme. NJe marangoz , psh. mund te formoje kallo ne duar te cilat e mbrojne nga gervishtjet dhe prerjet gjate punes. Nje lojtar tenisi mund te formoje kallo ne duar nga presioni dhe ferkimi i raketes.
  • Ne kembe kallot formohen ne thunder ne baze dhe poshte gishtit te madh.
 • Kallot mudn te formohen tek pjesa ku gishtat e kembes ferkohen me njeritjetrin. Keto kallo mund te jene te buta apo te forta nga brenda.

Çfarë i shkakton kallot?

Kallot formohen nga nje periudhe e gjate e ferkimit apo presionit ne nje zone te lekures. Ky presion shkakton vdekjen e qelizave te lekures dhe formohn nje siperfaqje te forte mbrojtese. Kallot nuk shkaktohen nga virus dhe nuk jane ngjitese.

Mbajta ose shtrengimi i nje objekti per nje kohe te gjate ne dore shkakton kallo, psh çekici apo ndonje vegel tjeter pune si dhe tek sportistet psh raketa e tenisit.

Kallot ne kembe zakonisht shkaktohen nga shtrengimi i kepuceve ne keto raste:

 • Kepucet e ngushta shtrengojne kembet.
 • Kepucet me taka shtrengojne pjesen e para te kemebes.
 • Kepucet e lira mund te lejojne kemben te rreshqase dhe te ferkohet pas kepuces.
 • Kepucet me sholle te holle mund te krijojne presion tek shputa e kembes.
 • Veshja e kepuceve apo sandaleve pa corape mund te krijoje ferkim te kembes.
 • Kemba mund te ferkohet pas qepjeve te lekures brenda ne kepuce apo ndonje  forme ne kepuce.
 • Corapet qe nuk ju bejne tamam mund te krijojne presion psh kur corapja paloset.
 • Ecja zbathur krijon kallo gjithashtu.

Kallot mund te formohen edhe mbi deformime  ose formime anormale te muskujve dhe kockave. Ecja anormale mund te formoje kallo.

Cilat jane simptomat?

Pamja e callove eshte zakonisht  gri  ose e verdhe eshte e forte e thate dhe e trashe. Mund te jete me oak e ndjeshme se lekura rreth saj dhe mund te jete zi xhunge e vogel. Megjithese kallot nuk jane te dhimbshme ato mund te shkaktojne dhimbjegjate ecjes dhe veshtiresojne veshjen e kepuceve. Presioni shterengimi ose shtrydhja e kallove shkakton dhimbje.

Si kurohen kallot?

Ne qofte se keni diabet , probleme me qarkullimin e gjakur ne kembe, probleme me nervat ose ndonje semundje tjeter qe shkakton problemem me qarkullimin e gjakut apo mpirje, flisni me mjekun para se te tentoni kurimin e kallove.

Kallon nuk kane nevoje per trajtim , trajtimi behet vetem po te keni dhimbje. Ne qofte se keni dhimbje ne fillim perpiquni te evitoni situaten qe ju shkakton presion mbi kallo dhe lejoni lekuren qe te sherohet. Kjo behet duke veshur kepuce qe ju bejne taman dhe duke veshur sfungjere apo masa te tjera mrojtese per te zbutur fekimim apo shtrengimin.

Kallot mund te zbuten dhe lekura e vdekur mund te hiqet me ndihmen e acidit salicilik.

Mjeku mund te perdore nje thike te vogel per te prere kallon. Vete ju mund te ulni madhesine e kallos duke futur kembet ne uje te ngrohte dhe duke e ferkuar me nje gur te ashper. Asnjehere mos e prini kallon vete sidomos kur vuani nga diabeti apo nga semundje qe shkaktojne probleme me qarkullimin dhe shkaktojne mpirje. Ne disa raste per te hequr kallot eshte e nevojshme nderhyrja kirurgjike.

shendetionline.com

 1. 10 Pergjigje per “Kallot”

 2. para disa vitesh (4) un e kam pasen nje te tille ne kemben e majt , (besoj qe eshte e tille (kallo) ) e preja dhe seridh rritej , gjersa dikur u nervozova dhe e nxorra me rrenje ,dul gjak dhe kishte qelb e pastrova shputen e kembes dhe e largova qelbin . po pastaj brenda nje jave u sherua plaga dhe vendi nuk dallohet hiq ma .

  Nga brrrr6 Jun, 2009

 3. Nese eshte e mundur qe dikush te me pergjigjet do ua dija per nder.:)
  Kam probleme me kallot sidomos vitet e fundit.
  Nuk para perdor taka por kryesisht te sheshta.Me krijohen kallot poshte gishtave te kembes.Desha te shtoja qe kemben e kam dystaban.Mos ndikon kjo gje ne krijimin e kallove?Dhe si mund tja bej per ti sheruar pasi me japin dhimbje

  Nga dori17 Jun, 2009

 4. kam problem me shputen e kembes se majte,mendoj se eshte kallo dhe thjesht duke qendruar ulur me shpon sikur eshte gjemb mendoj seeshte kallo e brendshme.Si me sugjeroni qe ta largoj?

  Nga lili1 Sep, 2009

 5. lili,
  Ne rast se behet fjale per kallo dhe jo gje tjeter, gjeja e pare qe duhet te besh eshte te gjesh kepuce me te rehatshme si dhe perdoresh sfungjer ose dicka tjeter te bute per te mos e ngacmuar.

  dori,
  Kepucet jane shume te rendesishme ne rastin tend, vete forma e kembes tende krijon stres me te madh tek lekura. Harku natyral ne shputen e kembes ndihmon per amortizimin e perplasjes natyrale qe ndodh gjate ecjes. Kur shputa eshte e sheshte kjo perplasje eshte me e ashper dhe me me shume force.

  Nga Shendeti Online23 Mar, 2010

 6. e vertet be ma rofshi ju

  Nga vale ferizaj7 Aug, 2010

 7. kam nje lloj te sparituri ndermjet kembve dhe ivie shum era me qfar ti lyej gishtat e kembes

  Nga sabit2 Jan, 2012

 8. Pershendetje po e boj ni pytje qe nashta osht pak shtir per pergjigje por kush ka njohuri ju lutem me tregoni ne e-mail…. jam ni person qe ftohtin mat madh e ndi ne duar edhe krejt gishtat e dores prej ftoftit e marrin ni ngjyr te bardh edhe um rrin sikur te pit.. shkon ni koh deri sa tum lshohen edhe pom jepin shum stress… spo di as ku mu drejtu nje her kam pyet nje mjek ne Kosovo edhe aj me ka than se skam ndegju per ksi lloj rasti edhe skam dit mo ku te shkoj ju lutem per pak informacione me Respekt Pajtesa

  Nga Pajtesa3 Jan, 2012

 9. dua te di per ekzemat ju lutem

  Nga tashi tallaku6 Jan, 2012

 10. Nese eshte e mundur qe dikush te me pergjigjet do ua dija per nder.:)kam 5 vijt qe me dalin kallo. i kam te acaruara dhe te cara…Mund te me ndihmoni si mund ta kuroj kete????? Me shum i kam n stinen e dimrit…

  Nga besidiamnat@hotmail.com22 Apr, 2012

 11. Kam goditur me majen e gishtit te madh te kemebes dhe me eshte nxire.Me thoni ju lutem si duhet trajtuar, qe une te mos kem dhimbje, e pulsim, me eshte fryre e s, vesh dot kepucen??? JU FALENDEROJ PER CFAEDO PERGJIGJE QE DO ME JEPENI,

  Nga XHORXHI19 Oct, 2013

Posto një koment