Kolesteroli (yndyra në gjak)

kolesteroli-dhe-semundjet-e-zemreKolesteroli ndihmon trupin per te prodhuar qeliza te reja , izolon nervat dhe krijon hormone. Normalisht, melçia prodhon gjithe sasine e kolesterolit qe ka nevoje trupi. Kolesteroli mund te hyje ne trup edhe nga dieta, si psh nga ushqimet qe prodhohen nga kafshet; qumeshti, vezet dhe mishi. Shume kolesterol ne trup rrit shancet per te patur semundje te zemres dhe eneve te gjakut.

Si shkaktohen semundjet e zemres nga kolesteroli?

Kur ka shume kolesterol ne gjak, depozitohet ne muret e arterieve. Arteriet ngushtohen dhe rrjedhja e gjakut qe funizon muskut e zemres ngadalesohet ose bllokohet. Gjaku funizon zemren me oksigjen dhe nqs. nje sasi e mjaftueshme oksigjeni nuk arrin ne zemer ju mund te keni dhimbje ne gjoks. Ne rastet kur ka bllokim te plote  te funizimit te zemres me oksigjen rezultati eshte atak ne zemer.

Ne trup ndodhen 2 lloje kolesteroli: Lipoproteine me dendesi te vogel (Kolesteroli i keq) dhe  me Lipoproteine dendesi te madhe (kolesteroli i mire). Keto jane dy format qe kolesteroli udheton ne gjak.  Kolesteroli i keq ka pak proteina dhe shume kolesterol, ndersa Kolesteroli i mire ka shume proteina dhe pak kolesterol.

Kolesteroli i keq eshte burimi kryesor i bllokimit te arterieve.  Kolesteroli i mire punon duke pastruar kolesterolin nga gjak.

Trigliceridet jane nje yndyre tjeter ne gjak. Studimet tregojne qe nivelet e larta te tyre ne gjak jane te lidhura me semundjet e zemres.

Cilat jane simptomat e kolesterolit te larte?

Kolesteroli i larte nuk ka simptoma., keshtu qe shume njerez nuk e kuptojne kur kane nivel te larte kolesteroli. Per kete arsye eshte shume e rendesishme qe te dini se cfare niveli kolesteroli keni dhe te ulni nivelet sepse nivele te ulta pakesojne shancet per tu semurur nga zemra dhe ne rast se keni semundje te zemres pakeson shancet e vdekjes nga keto semundje.

Cilat jane nivelet e kolesterolit qe duhet te mbani?

Çdo njeri mbi moshen 20 vjeç duhet te kontrolloje nivelet e kolesterolit ç’do 5 vjet. Testi qe behet quhet profili i lipoproteines. Ky test perfshin:

 • NIveli i pergjithshem i kolesterolit
 • Nivelin e Kolesterolit te keq
 • Niveli i Kolesterolit te mire
 • Trigliceridet

Interpretimi i nivelit:

Kolesteroli i pergjithshem Kategoria
me pak se 200 niveli  i duhur
200 – 239 ne rrezik
240 siper i larte
Kolesteroli i keq Kategoria
me pak se 100 shume mire
100 – 129 normal
130 – 159 ne rrezik
160 – 189 i larte
190 dhe me shume shume i larte
Kolesteroli i mire Kategoria
60 ose me shume niveli i duhur – ndihmon per te ulur kolesterolin
me pak se 40 ne rrezik te madh – rrit rreziqet per tu semurir nga zemra
 1. 93 Pergjigje per “Kolesteroli (yndyra në gjak)”

 2. qka duhet per te perdorur per kolesterol

  Nga gonqe12 May, 2009

 3. me therr ne zemer dhe me kap bark ankth

  Nga lumturialiu27 May, 2009

 4. Jeni perfekt hallall ju qoft Zoti ju nidhmoft!Paqe pe tre gjtihe.Me respekt Naimi!

  Nga Naimi25 Jul, 2009

 5. UN JU PERSHENDES NE RADH TE PAR MJEKSIN E KOSOVES ISHALLA VEQ PERPARA SHKONI DHE KAM NJE PYJTE PER JU NESE MUNDENI ME MU PERGJEGJ VUAJ NGA TENSIONI DHE KAM MBYLLJE TE ARTEREVE APO ENEVE TE GJAKUT PO KAM DHIMBJE NE GJOKS SHUM DHE NE SHPIN ASHT SHUM HER SE PO ME HUMB EDHE VETDIJA NAG TENSIONI I NALT PER PAK KOH SUNE MARR VETEN DHE LODHEM SHUM QKA ME KISHI PREFERUE JU SI MJEKSI JU FALEMINDERIT PER MIRKUPTIM E SHKRUJTA NE PIAK TE SHKRUTA SA PER TU SQARUARA SA DO PAK TUNG MIR U NDEGJOFSHIM

  Nga MERI22 Aug, 2009

 6. qka duhet te perdori qe ta zvogloj kolesterolin perveq ushtrimeve fizike.

  Nga lirik7 Oct, 2009

 7. kolesteroli i keq tek une arrin 264..cfare duhet te bej qe ta ul kolesterolin?..Mosha ime eshte 55 vjec..FLM.

  Nga drita12 Nov, 2009

 8. pershendetje a mundeni te me trgoni se si mundem ta hjek kolesterolin ne gjak?

  Nga sabrie13 Dec, 2009

 9. Pershendetje doktorr a mundesh mem dimue ti.une jam ne zvicerr prej vitit 1986 jam i smuar me unazat e shpines meket ktu methojn se ke artoz te eshtrave me dhembë krejt muskut tashti ne ket kohen e fundit qe dy vite kam dhimje ne krahun e shmajt .edhe mas qafes mas kokes edhe kam vjelle te thata si ishojn ne gjuhen pupullore gergsima një pas një me lodhinë.kam tencjanin e gjakut vazhdimisht per mi 143 me 95 edhe kani her edhe ma nalt,kolesterolin e keq 4.59 te mirin 1.25 Triglycerides(ä jeun)asht frangjisht e kam 1.40 me fal se nasht shkrova shum po deshira ime asht te mar kshilla prej një mejku shqiptar se mekta ktu frangjisht nasht nuk poj kuptoj apo edhe kta si mos meu intersue fort meduket po mendojn se jemi te hujt edhe nuk po qajn koken.te pershendes doktorr edhe je i rrespektuar nga une Ahmeti zvicerr,pres pa durim pergjigjen tuaj.

  Nga Ameti13 Jan, 2010

 10. ldl eshte 187 dhe hdl 36 cduhet te bej per te ulur kolesterolin e keq?jam 41vjece

  Nga ariana19 Jan, 2010

 11. un vuaj na kolesteroli ne gjak si i thojn 3 gliceridet para 3 dite e kam pas 3.02 prap e kam ba analizen mas 3 dite

  Nga nazim 731 Feb, 2010

 12. ju lutem me ndihmoni me cfare mundem ta zvogeloj kolesterolin cfare duhet te perdori e cfare jo ushqime? ose cfare barnash?
  pres pergjigje
  ju flm

  Nga dije8 Feb, 2010

 13. Jam 37 vjeqar ta them ne pika te shkurta Trigliciritet jan ato qe me rriten shum shpejt nganjeher shkojn deri ne 5.5 por per nje koh shum te shkurt arrij qe ato ti uli deri ne 0.9 Perse keto me rriten shum shpesh dhe mbrenda dy jave arrij qe ti uli shum posht.

  Nga kiki8 Feb, 2010

 14. Pershendetje doktor jam 48 vjeqar desha tja bej nje pytetje rreth s- holesterolit …? Kam ber analizat laboratorike rezultatet jan:s- holesteroli 5,4;
  s- glukoza 5,9;
  s-trigliceridet 1,3;
  kreatinini 99;
  urea 6.5;?
  Si t’a eliminojm holesterolin ose cfare duhet te perdori e cfare ,jo ushqime? ose cfare barnash? Faleminderit per mirkuptim pres keshillat- pergjigjen tuaj.???

  Nga lejla13 Feb, 2010

 15. pershendetje gjithve jam 34 vjeqar dhe para 5dite i kam ba analizat edhe me ka dal kolesteroli 3.9 dhe mjeku mi ka rekomadu barnat te cillat jam tuj perdor 1her ne dit ato quhen Atoris 10mg dhe qka mund te me rekomandoni ju te perdor per ushqim dhe a esht shum kjo se me ka dal 3.9

  Nga besniku23 Feb, 2010

 16. ju lutem ku mud ta marr pergjigjjemn aka naj adres tjeter

  Nga besniku24 Feb, 2010

 17. Pershendetje.Kam 5 dite qe kam bere analizat dhe kam keto parametara:Glicemia esell 163,Trigliceridet 216,Kolisteroli 290 dhe LDL 192.Te lutem para se te keshillohem me mjekun cfare me rekomadoni ju falemderit

  Nga dashmir10 Mar, 2010

 18. Po i kthej pergjigje Naimit per semundjen qe ka rreth ngushtimit te eneve te gjakut pasi ma kane rekomanduar nje ilac popullor shume efikas;
  Ne 1 kg. mjalte, hedhim nje qepe te madhe, te pagrire dhe e leme per tre (3)dite dhe me pas e heqim qepen ndersa mjaltin qe eshte bere i lengshem nga qepa, e pijme cdo mengjes nga nje filxhan kafeje.

  Te shkuara Naimit!

  Nga ardona27 May, 2010

 19. p.s. Po per Naimin, qepa rekomandohet te jete e kuqe.

  Nga ardona27 May, 2010

 20. holesteroli 6.62 trigliceridet 5.98 lipidet totale 14.0 ju lutem pasi nuk mar vesh nga medicina te me udhzoni se qfar te bej.me shum rrespekt

  Nga besim uka9 Jun, 2010

 21. un jam semur nga kolesteroli edhe me dhemb shume gjoksi si ti bej a duhet te mar ilace jam 18 vjece

  Nga arlind aliaj10 Jun, 2010

 22. allahu u shperbleft per keto keshilla qe na jepni
  vetem desha qe tju pyes se si te ruhem nga yndyra ne gjak qfar te perdoori per ta pasur normal yndyren edhe si te ruhem ju faleminderit

  Nga valoni14 Jun, 2010

 23. mos pini raki mos e perdorni drogen mos u nervozoni pa lidhje te qet kalone ket jet duhet ta perdorni ushqimin e shendetshem jo hamburgera e qepapa po djath kos buk te zez kini me jetue 100 vjet e kemi kosoven ton shtet tash te gjitha te mirat e zotit i kemi suksese te mira per tan kombin shiptar nga drenasi ju pershendes i pa pun jam po qame ba bahet mir ven se me fjet une shkruj spom merr gjumi badihavgji ishalla qelet naj pun e punojmi naj sen

  Nga ruzhdiu20 Jun, 2010

 24. un kam problem me aretmi qe 2 vjite para 3 muaj i kam bere analizat eyndyres ne gjak
  me kan dal trigliceritet 3.7 holesteroli 6.7 mirpo po maj dijet nuk ha gjera me yndyr po merdori ven te bardh ka nje gote mengjez dhe mramje sepse me than se ul undyrat po paar 2 dite qe i bera analizat prap me dul yndyra 3.1 trigliceritet ndersa holesteroli 5.2 te vazdhoj keshty apo ka shanca me ndryshe me barna

  Nga jam toni5 Oct, 2010

 25. si ta zvogloj nivelin e kolesterolit me diete

  Nga shqipe6 Oct, 2010

 26. z.Mjek ju lutem te me pergjegjeni, kam pasur perpara aritmi te shpesht por me interval kohor 3-12 sekonda, por nje here me ka ndodhur qe te kam mbi 30 minuta pa u ndale , ne spital ma qetesuan zemren dhe mu ndal ,po te mos isha shkuar ne spital nuk donte te me ndalej. Por tash fatmiresisht nuk po kam , por kam dhimbje ne anen e majte te gjoksit nen sqetull, P.S. Punen e kam shume me stres, menagjoj 41 punetor.
  Te lutem me jep pergjegje, a muund te kem ndonje rezik ndonje atak apo diq te tille, me shume respekt ju pershendes Mendi

  Nga Mendi9 Oct, 2010

 27. jam nervoz p mase
  e lodhun ngjr e yverdhuar ne fytyr e kshtu

  Nga yllka14 Oct, 2010

 28. A shkakton kolesteroli marramndje te mdhaa dhe funksionim jo te mir te truritt ???

  Nga ardiani14 Oct, 2010

 29. une veq sa i k0m b0 analizat edhe mjeku ma ka caktu ni diet mjeks0re per shkak te rritjes se h0lester0lit ne gjak..holester0li mka dal 4.5..trigliceridet 1.70.A j0n vlera shum t nalta? kisha pas qef ni menim prej juve me ma dh0n.

  Nga jeta16 Oct, 2010

 30. trigliceridet i kam 2,o 2,2 a jam n rrezik edhe qa duhet me nderrmarr se m lan ment pej frikes
  nese keni mundsi me m ndimu edhe qa duhet me vepru per me eliminu ose me zvogru ket yndyr.

  Nga feta22 Oct, 2010

 31. jam 43 vjeqe trigliceitet m kan dal 2.0 edhe 2.2 a jam n rrezik edhe qysh duhet me vepru edhe ku e pres pergjigjjen ku duhet me hi me pa kshillen tuaj ju lutem m ndimoni.

  Nga atef22 Oct, 2010

 32. ni pytje pivat a shkaktojn yndyr ne gjak

  Nga gustini22 Oct, 2010

 33. vuaj nga kolesteroli , kam dhimbje ne krahë deri mbas veshit . kam ushtim shum ne kry , yndyren tani e zbulu dhe deshiroj ta di a ka mundsi te largohet yndyra permes ushqimit te caktuar Tung pres pergjegjje

  Nga Besa31 Oct, 2010

 34. trigliceridet i kam mbi 480, kolesteroli i keq 78,…kolesteroli i mire 36/ ndjej nje shterngim ne gjokes dhe e lokalizuar tek zemra…cfar me rekomandoni, cfar eshte?

  Nga jehon2 Nov, 2010

 35. trigliceridet i kam 2,o 2,2 a jam n rrezik edhe qa duhet me nderrmarr se m lan ment pej frikes
  nese keni mundsi me m ndimu edhe qa duhet me vepru per me eliminu ose me zvogru ket yndyr

  Nga mersin18 Nov, 2010

 36. pse mu fryma naten me ndalet

  Nga andi22 Nov, 2010

 37. kam kolestororil 8.3 a èshtè shum keq a ju lutem pres pèrgjegjèje

  Nga arta5 Dec, 2010

 38. pershendetje,s.holesteroli 6.4 a duhet me perdor terapi me ul apo me hanger ushqime qe nuk e ngrisin nivelin e holesterolit? flm.

  Nga vesa7 Dec, 2010

 39. per disa kohe kam patur kolesterolin te larte 280 dhe pasi kam perdorur crestor per 2 muaj tani eshte niveli 229 i kolesterolit.
  tani i kam prere ilacet mos duhet qe tivazhdoj gjithe kohes keto ilace?

  Nga doruntina9 Dec, 2010

 40. ndiej ushtim te madhe ne koke dhe terrim dhe shpesh here me duket se po me sillen mendet analizat i kam mir qka mund te jete ne pyetje.

  Nga metja21 Dec, 2010

 41. pershendetje
  nese ka mundesi me na tregu tabel me vlera normale te undyres ne gjak ngase une ne kosove sipas analizave holesterolin e kam 7.3 dhe trigliceridet 1.2 ju lutem me keshilloni se qka te beje me tutje mosha ime eshte 33 vjeqe
  falemnderit paraprakisht

  Nga shkurta23 Dec, 2010

 42. pershendetje jam ne moshen 47 vjeqare une kam yndyren ne gjak ,mjeku ma ka rekomanduar kete ilaq-Bilobi, a ka ndonje lloj tjeter te ndonje barrne qqe duhet ta perdor

  Nga jeta me 26 Dec,2010

  Nga adelina26 Dec, 2010

 43. pershendetje jam 1 burre me moshe 45 vjec,pesha 115 kg ,gjatesia 1.75 cm e kam indyren ne gjak 400mg/dl cfare mjekimi mund te perdor

  Nga ani29 Dec, 2010

 44. pershendetje jam 1 zonje 47vjec qe kam kolesterolin 140 mbi norme ,dua te di si mund ta ul sa me shpejt me ndonji diete dhe ilace njikohesisht.ju faleminderit.

  Nga silvana levanaj25 Jan, 2011

 45. si mund te kurohet kjo semundje ? si duhet te kurohemi (se nganjehere thojne duhet te jesh mjek i vetvetes ) te lutem me khe pergj si duhet te kujdesem per veten

  Nga ida4 Feb, 2011

 46. kur ndegjoj keq diq apo te frikshem dhe kur kam gzim shum kam therrje n ezemer ,me ndodh shpesh gjat dites fillon nga krahu i majt teme shtrengon koh pas kohe edhe me therr vetem ne gjoks ne anen emajt , zemer..mjeku nuk me gjeti azgje mbas 6 muajve duhet prap te shkoj nekontrol,por para s ete shkoj dua simbas mundsis nje pergjigje nga ju,eshte semurje zemer apo vetem nga muskujt diq,

  Nga ROVENA20 Mar, 2011

 47. ju pershrndes qka me ba qe ekam yndyren ne gjak qe te sherohem jo nga barnat po natyrisht ose naj lloj te qajit ju lutem te me tregosh
  flm ju pres komentet e tua

  Nga imri dullovi22 Mar, 2011

 48. pershendejte, nese me lejohet te beje nje pytje kam nanin reth 50 vjeq vuan nga kkolerteroli ka 7.5 ka tableta te ndryshme por shum pak po i ulet ulet ngritet a mundeni pak me shum me me informu se qfar duhet te beje vazhdimisht osht ne kontroll te mjekut po spo ka permisim …. pres pergjigjjej jam e merakosur shum

  Nga qendresa23 Mar, 2011

 49. ju lutem si mundem me e ulur yndyren ne gjak

  nga ana 3 prill 2011

  Nga ana3 Apr, 2011

 50. qfar dhimbje shkakton Trigliceridet
  i rritur 2.50

  Nga maria6 Apr, 2011

 51. a shkakton marramendje per moshen 42 vjeqare une kam shum ushtim te veshve

  Nga maria6 Apr, 2011

 52. si mundem me e ulur yndyren ne gjak , ju lutem pres pergjije

  Nga emona5 May, 2011

 53. Me fal doktorr une kam kolesterol ne gjak jam 52 vjec a munesh me me diftu se si munem me e ul kolesterolin ne gjak mu me ka dal
  kolesteroli ,rezultati,269,i pergjithshmi
  trigliceridet, rezultati ,201
  po mujte me me ndihmu

  Nga vida20 May, 2011

 54. pershendetje te nderuar.jam nji lexuese erregullt e ketij forumi me pelqen pa mas te lexoj kur kam kohe te lire,tani deshta te pyes mjekun per nji problem shendetsor.une para 3muajve kam pas problem me hekurin ne gjak tani tre muaj me radh kam perdor tableta DIOFER; simbas analizave qe ikam ber tani kam hekurin 12 ,por tani me eshte lajmru TRIGLICERIDI 3.7 simbas mjekut me tha qe eshte lart ,po ju lutem na spjegoni me shum per ket semundje dhe si mundem ta ul me ane te ushqimit ,qka te perdori? ju flm per kohen dhe mire undegjofshim.me respekt lexuesja ejuaj

  Nga lirija27 May, 2011

 55. qka duhet te perdoret per zvoglimin e kolesterolit

  Nga refik bega27 May, 2011

 56. Kam holesterol te rritur

  Nga Fatime28 Jun, 2011

 57. holesteroline kam te rritur, kemba e majte me dhembe, kapilaretvpo me shperthejn dhe paracse me u shfaqe ne siperfaqe vendi ku do te shfaqen ato me dhembe shume, me djege, dhe lodhem shume duke ecur me keto crregullime

  Nga Fatime28 Jun, 2011

 58. pershendetje un kolesterolin ne pergjithsi e kam shum mir e kam nen nivelet normale a kurse trigricelinen e kam lart jo shum me shum se sa duhet kufiri te jet po jam shum i shqetesuar se e kam lart trigricelinen a ka rezik prej ksaj a jam vrapues i perditshem ne 1 deri ne 1 ore e gjysem kush mund teme ndinoj tung

  Nga senad17 Jul, 2011

 59. ckemi? mire jeni?

  Nga GYSI28 Jul, 2011

 60. pershendetje per gjithe…ndoshta eshte pak qesharake,por edhe pak problem,me shendet jam mir,mirepo djersitem pa mas,,a mos eshte ndonje lloj smundje apo tjesht normal,kam perdorur disa barna kunder djersve mirpo pa sukses.nese keni ndonj ide nuk dot ishte keq.faleminderit per mirekuptim

  Nga rosa5 Sep, 2011

 61. kam ushtim nveshin emajt julutem amundeni mem tregu pr qfar arsye kam ushtim amundet mem shkaktu ndoni dhimbje n tru se shpesh ma qet gjumin julutem ma ktheni prgjigjjen

  Nga sabi21 Sep, 2011

 62. i kame yndyrate ne gjate kolesteroline kom 10 po nuk jame ka dije se qka me ba.mundesishte ni kshille nese kini mundesi

  Nga vjollca5 Oct, 2011

 63. tregocitet i kam 11.8 e qka duhet me perdor

  Nga mahire ajdini5 Oct, 2011

 64. VUAJ NGA HIPERTENSIONI QE PREJ 14 VITESH.TENSIONI IM ESHTE NERVOR I PERCAKTUAR NE SPITAL NE ITALI.NE VITIN 2006 KAM BERE PROVEN E SFORCOS (TAPETIN )NE ITALI REZULTATI 96% TE IDEALES.ne daten 15/09/20011 berA ANALIZAT E GJAKUT PO NE ITALI DHE MJEKU ME THA RREZIK INFARKTI SEPSE ANALIZAT REZULTUAN :fibrinogjeni 401,kolesterolo totale 282,kolesteroliHDL 40,kolesteroli LDL 200, trigliceridi112 dhe kurohem me coaprovel 150mg. Ne mars do te bej econ e karotiteve,eco dopler per zemren dhe proven e sforcos.kisha arritur peshen 109 kg tani jam 103kg kam filluar te stervitem ne palester.mosha ime 51 vjec gjatesia 1.65,punoj inxhinjere.Grupi i gjakut RH 0 pozitiv.Ju lutem cfare diete me keshilloni. Me falni per shqetesimin. ju faleminderit.

  Nga merita bani10 Oct, 2011

 65. po vezet a jan rrezik pr no1 lloj semundjeje pr shkak t kolesterolit q kan??????????????

  Nga leo13 Oct, 2011

 66. Ja pesë produktet ushqimore të paraqitura në adresën Mayo Clinic të cilat ndihmojnë në uljen e kolesterolit dhe në mbrojtjen e zemrës:
  1. Miell tërshëre, krunde tërshëre dhe ushqimet e pasura me fibra: mielli i tërshërës përmban fibra të tretshme të cilat ulin nivelin e kolesterolit të dëmshëm. Fibra të tretshme përmbajnë molla, dardha, barbunja, gruri dhe kumbullat e thata. Fibrat e tretshme pakësojnë përthithjen e kolesterolit në qarkullimin e gjakut. 5-10 gram ose më shumë fibra në ditë ulin nivelin e përgjithshëm të kolesterolit. Gjysëm tasi me tërshërë të zier përmban 6 gram fibra. Nëse shtoni dhe një banane atëherë do të konsumoni afërsisht edhe 4 gram fibra të tjera.
  2. Peshku dhe acidet yndyrore omega -3: Ju mund të mbroni zemrën tuaj duke konsumuar peshk i cili përmban acidet yndyrore omega- 3. Këta acide ulin riskun e presionit të gjakut dhe të mpiksjes së tij. Ndërsa te personat që kanë kaluar më pare infarkt vaji i peshkut pakëson rrezikun e vdekjes.
  Doktorët këshillojnë konsumimin e peshkut të paktën dy here në javë. Ja peshqit që përmbajnë më shumë omega- 3: skumri, sardele, solmoni, trofta e liqenit, peshk harengë, peshku ton me mish të bardhë, peshku halibut. Për t’u mbrojtur nga yndyrnat e dëmshme gatuajeni peshkun në furrë ose bëjeni zgarë. Nëse nuk ju pëlqen peshku mund të konsumoni fara të yndyrshme dhe vaj kanola që përmban sasi të vogla acidesh yndyrore omega-3. Mund të përdorni dhe hapat omega-3 por këta hapa nuk përmbajnë lënde si seleniumi të cilat gjenden tek peshku.
  3. Arra, bajame dhe frutat tjera të thata: edhe këta produkte ulin nivelin e kolesterolit. Arra e cila është e pasur me acide yndyrore të pangopur ndihmon në shëndetin e enëve të gjakut. Një grusht me bajame, lajthi, arra e stika në ditë ulin riskun e sëmundjeve të zemrës.
  4. Vaji i ullirit: vaji i ullirit që përmban sasi të mjaftueshme antioksiduese ul kolesterolin e dëmshëm por nuk ndikon tek kolesteroli i mire. Dy lugë vaj ulliri në ditë mbrojnë zemrën. Vajin e ullirit mund ta përdorni në gjellë, sallata apo në mëngjes. Nuk duhet të përdorni më shumë vaj ulliri se sasia e këshilluar. Vaji i ullirit i kulluar është më efektiv në uljen e kolesterolit.
  5. Produktet që përmbajnë Sterol dhe stenol: këta produkte ndihmojnë në parandalimin e thithjes së kolesterolit. Margarina, lëngu i portokallit, dhe lëngjet me kos që përmbajnë sterole bimore ulin në 10% kolesterolin e dëmshëm. Trupi ka nevojë të marrë e pakta 2 gr. sterol bimor në ditë. Dhe kjo sasi është e barabartë me 250 ml lëng portokalli i përforcuar me sterol bimor.
  Për të ulur kolesterolin nuk duhet të konsumoni veçanërisht yndyrnat e ngopura. Yndyrnat e ngopura që gjenden tek mishi , produktet e yndyrshme të qumështit dhe tek disa vajra mund të rrisin kolesterolin tuaj. Yndyrnat që përmbajnë margarinat, gurabijet, krekërat dhe kekët e marketit rrisin kolesterolin e dëmshëm dhe ulin kolesterolin e mirë.

  Nga Muhamed16 Oct, 2011

 67. pershendetje vet jam duke perdor nje terapi popullore e nese dikush ka ndegju apo din le te lajmrohet imela ime enver_hoxha@hotmail.de 40 qep apo kep me i qeruar per gjdo dit ne mengjes ne uj ta futesh e ta mbullesh me diqka pastaj tjetrin mengjes e pin at uj qe ka lshu ajo kep dhe e fut tjeteren per mengjesin tjeter po mos haroni e fut qepen ne uj per mu mbulu edhe tani e pini at uj per gjdo mengjes 40 dit ren per gjdo mengjes pys mjekun a mundet me qen e sukseseshme kjo pasi qe dikush e ka perdor dhe eshte ulur shum yndyra ne gjak flm

  Nga enver17 Oct, 2011

 68. edhe nje her ne nje got vendos qepen dhe e mbush me uj deri sa kepa te jet e mbuluar dhe ne mengjesi e neserm e pin at uj ne mengjes dhe e pergadit qepen tjeter e fut ne got dhe e mbush uj edhe e mbulon at got mos te haroj eshte me rendsi me mbulu goten dhe 40 dit ne vazhdim dhe yndyra ne gjak normale

  Nga enver17 Oct, 2011

 69. kolesterolin dhe trigliceridet i kam te larta. arrij ti uli por me ngriten per nje kohe te shkurte prap.koleserolin e kam 8 ndersa tigliceridet 2,5. qka me preferoni

  Nga venera demaku18 Oct, 2011

 70. pershendetje doktor. Ju lutem te me ndihmoni me semundjen e zemres. Me ka lene i dashuri dhe zemra ime nuk punon sic duhet. Pres pergjigje.

  Nga ana otr20 Oct, 2011

 71. Pershendetje.
  Para 5 ditesh ishe ne nji gar (sporti)ku para ishte nji spital ku me deshir mute bonje kontrol: syve,tensionin, koleserolin etj.
  Un bora kontrolla dhe me doli Koleserolin 6.5 ku ajo doktoresh reagoj me tha se duhet te boj kontroll te mjeku.Mua meka hyr nji frike madhe se poquditem qesh kjo ,julutem me tregoni se qfar te boj.Aesh rreik? Pres pergjigje

  Nga Agushi3 Nov, 2011

 72. a eshte e vertete se omega3 duhet te perdoret vetem gjate stines se veres

  Nga venera demaku9 Nov, 2011

 73. Lexova shkrimin per Kolesterolin. Falenderoj autorin. Une jam diabetik. Analiza e diabetit esell eshte 140-150. Jam 53 vjec. Bera analizen e Kolesterolines dhe me doli 200. Pra ne kufirin me te larte.

  Lind pyetja: Cafr duhet te beje qe te ule kolesterolin ne nivelet e duhura.

  Faleminderit

  Nga Prenga9 Nov, 2011

 74. pershendetje.
  kam yndyren ne gjake po kam probleme….a ka mundesi te me ndimoni se ka filluar edhe defermimi i fetyres me disa njolla te theksuar te me dalin qka mund te perdori per te ushqyer se spo di se me qka te yshehem

  Nga lira13 Nov, 2011

 75. po eshte e vertet me qepen enver vet e kom provu, po shum e keqe bre me pi qdo mengjes, edhe ni koh po e largon kolesterolin , po prap e njejta po vazhdon.tung

  Nga remzie13 Nov, 2011

 76. Pershendetje !!Jam 30 vjece dhe nivelin e kolisterolit ne gjak e kam 220.Eshte kjo shqetesuese??cfare me rekumandoni..dhe me cfare menyrash mund ta ul kolisterolin ta coj ne nivel normal?ju faleminderit !!

  Nga eva21 Nov, 2011

 77. Pershendetje!
  Jam 25 vjec dhe i kam bere disa here analizat e gjakut ne laboratore te ndryshme dhe me dali trigliceridet 860 pas nje jave 650 pas nje muaji 700 ndersa kolesterolin ma nxierrin 250.Doja te dija kane ndonje raport standart keto te dhena apo kam probleme me metabolizmin e trupit?
  Faleminderit!

  Nga juli2 Dec, 2011

 78. Kam grigliceridet 2.1. Te tjrat jane ne rregull, ju lutem se per veq ushqimit dietal a mundem me ngrene vez te ziera.

  Nga muja6 Dec, 2011

 79. kam trigliceridet 7.5 qfar ilaqi me ndihmon
  nga lila 13.01.2012

  Nga lila ferizaj13 Jan, 2012

 80. Kam gliceridet 2.7 e yndyren 8.8 jam 24 vjet shka mkishi propozu per me kalu kit yndyr flm shum

  Nga Valon18 Jan, 2012

 81. jam 37 vjeqare e kam kolesterolin edhe trigliceridetshune te larta edh frymje te zorreve dhe pengesa ne frymarje me ndihmoni ju lutem faleminderit per mirekuptim

  Nga arjeta8 Feb, 2012

 82. nje pyetje nese ka munsi me tregu kom edhe un ket smundje yndyr ne gjak po edhe nje problem tjeter kom me dalin puqra ne dor e te trup si alergij kom dhimbje te eshtrave a mund te jet pse kom yndyr ne gjak apo tjeter gje a mundet te ndodh pi ksaj semundje

  Nga shpresa13 Feb, 2012

 83. CKA DUHET TE PERDORI PER KOLESTEROLIN E NALT SHE SHTYPJA E GJAKUT ME RI 100/130

  Nga KOLESTEROLI16 Feb, 2012

 84. a jane te demshme prodhimet e qumshtit

  Nga nehat21 Feb, 2012

 85. Pershendetje Doktorresh

  Mami im ka bere sot nje kontroll dhe mjeku i ka then se ka 5.1 yndyren ne gjak
  Po mu me dit se a eshte shum e lart dhe qfar sygjeroni ju te bejm
  Mjeku i ka rejomandu me be nje konografi e cila po kushtojke 700 euro
  Un jam ne Londer jam student dhe kur je larg familjes
  Gjithqka duket ma e madhe problemet dyfishohen
  Te lutem me lajmeron

  Nga Denis22 Feb, 2012

 86. pik spari ju pershendes jeni redaksi shum e qelluar ju lumt.jam 28vj,kam problem me kolesterolin ekam 7.0,cfar me rekomandoni ju,ndjej nervoz shume,kam ni temperatur te mbrendshme,djegje te mbrendshme,kshu skiqje fytyre,a mund kto simptoma ti kem nga yndyrnat e teperta ne gjak.ju lutempergjigjemi flm.

  Nga toni 822 Mar, 2012

 87. pershndetje amdet tem tregoni kam yndir ne gjak ama ekam 7 .1 ama mjeku nuk me jep hapa te pij se ijap bebes gjij edhe nuk pij hapa asa ashte niveli i yndires ne gjak per rezik pim sa ashte amai 5 api mashum nese mundet tregoni kushe din

  Nga selxhane7 Mar, 2012

 88. Pershendetje Jam nje vajz 27 vjelare kam tensioni e lar ka nje jav qe nuk me abrit nuk kam perdor barna mjeket nuk po me preferojn barna a mundeni mem tregu se me qka esht e mundshme me ule tensonin pa perdor barna e kam 80-150 te lart tensoni ju lutem me jepni nje pergjegjje.

  Nga Hana8 Mar, 2012

 89. pershendetje,,,,jam me moshe 40 vjecare dhe kam problem me kolesterolin te cilin une e kam 330…po ashtu dhe kolesterolin e keq e kam mbi norme ndersa trigliceritet i kam ne norme,,,kam filluar te mjekohem me Fenofibrat HEXAL 200 mg i cili me lodh shume dhe jam e pergjumur…une ushqehem shume me kos dhe mishin e kam eliminuar,,,po perdor zrzavate dhe fruta shume por me thojne qe fasulja eshte e dobishme si dhe kikiriket ,,,,ju lutem me thoni a duhet ti ha keto ushqime,,,me respekt eridana

  Nga eridana halluni18 Mar, 2012

 90. pershendetje,,,,jam me moshe 40 vjecare dhe kam problem me kolesterolin te cilin une e kam 330…po ashtu dhe kolesterolin e keq e kam mbi norme ndersa trigliceritet i kam ne norme,,,kam filluar te mjekohem me Fenofibrat HEXAL 200 mg i cili me lodh shume dhe jam e pergjumur…une ushqehem shume me kos dhe mishin e kam eliminuar,,,po perdor zrzavate dhe fruta shume por me thojne qe fasulja eshte e dobishme si dhe kikiriket ,,,,ju lutem me thoni a duhet ti ha keto ushqime,,,me respekt eridana

  Nga eridana halluni23 Mar, 2012

 91. Tung edhe un deshta me ju pyet doktor per pasulin dhe kikirikat a jan te mir a jo per kolestorolin qe e kam ne gjak dmth kam yndyr te tepruar ne gjak. Me pershendetje z. doktor Selimi

  Nga selim9 Apr, 2012

 92. jann 32vjeqvuaj ka tensioni nalt qe 2vjt doktori thot se ga shtresi killat peshoj 79kg 164cnn e ghat qduhet perdor se barnat skann qef ti pi un jetoj ghernnoni flnnn

  Nga linda1 May, 2013

 93. vuaj ga tensioni inalt
  32vjeq jann qka duhet ne perdoren se kokrra skan qef nne pi ju luten tregoni flnn

  Nga linda1 May, 2013

 94. Burri im eshte 40 vjeqar kolesterolin e ka 4.1 deshta nje keshill prej doktorit qe te me tregoj se a esht rezik dhe qka duhet te perdoret ne ushqim lu lutem ma ktheni pergjigjjen me rrespekt nga diana

  Nga diana13 Nov, 2013

Posto një koment