Masturbimi dhe Kancerit i Prostatit tek meshkujt në moshë të re

Masturbimi tek moshat e reja

Universiteti i Nottingham ne Angli ka zbuluar një lidhje midis “masturbimit te tepruar” tek meshkujt me moshë të re, dhe kancerit të prostatit. Të rinjtë në moshë deri në 30 vjeç qe masturboje rregullisht janë në rrezik më të madh për tu sëmurur nga kanceri i prostatit, ndërsa meshkujt mbi 50 vjeç që masturbojnë kanë  më pak shance për tu sëmurur.

Nivelet e larta të hormoneve të meshkujve mund të jenë shkaku i kancerit të prostatit. Më shumë masturbim do te thotë më shumë hormone te leshuara. Kjo gjë është e vërtetë tek te rinjtë, të cilët normalisht kanë një nivel hormonesh seksuale më të lartë se ata mbi 50 vjeç. Diçka e çuditëshme u vërejt ne studim, sasia e seksit nuk ndikon tek kanceri i prostatit, pra vetem masturbimi i tepert tek te rinjte rrit shancet per kancer prostati me 79%.

Tek meshkujt mbi 50vjeç masturbimi ul shancet e kancerit te prostatit. Kjo gje mund te shpjegohet me faktin se gjate masturbimit meshkujt mund te jene duke nxjerre jashte lengje te prostatit qe mund te shkaktojne kancer dhe masturb imi ne kete rast është duke i mbrojtur. Tek 50+ vjecaret masturbimi ulte shancet e kancerit te prostatit me 70%.

Sigurisht sasia e masturbimit eshte relative. Në qoftë se një mashkull masturbon shpesh mund të jetë thjesht nje mbingarkim me hormone seksuale.

Tek studimi, “masturbim i tepruar” tek 20-vjeçaret ishte 3 deri ne 7 here ne jave krahasuar me moshataret e tyre qe raportuan masturbim me pak se një herë në muaj.

Tek 50 vjecaret “masturbim i tepruar” ishte një ose më shumë herë në javë në krahasim me moshatarët e tyre që raportuan se nuk masturbonin kurrë.

Sipas Universitetit të Cambridge, masturbimi duhet të jete me masë  as shumë jo por edhe të mos masturbosh fare është e dëmshme.

ShëndetiOnline.com

 1. 52 Pergjigje per “Masturbimi dhe Kancerit i Prostatit tek meshkujt në moshë të re”

 2. Një lajm i ngjashëm është postuar nga Top CHannel, por thotë që:
  Meshkujt aktive ne seks, rrezik nga kanceri ne prostate
  26/01/2009 14:45

  Meshkujt aktive ne seks, rrezik nga kanceri ne prostate
  Meshkujt qe jane me aktive seksualisht ne moshen 20-30 vjecare, jane me te rrezikuar te preken nga kanceri ne prostate.

  Universiteti i Nottingham pyeti 800 meshkuj se sa shpesh benin seks, apo masturboheshin dhe arriti ne perfundimin se personat qe jane me aktive ne rini, kane me shume shans per t’u semurur nga kanceri.

  Niveli i larte i hormoneve seksuale mund te coje ne deshire me te madhe dhe per rrjedhoje drejt kancerit. Kanceri ne prostate eshte me i zakonshmi mes meshkujve.

  Nga Alfred Rama3 Feb, 2009

 3. Përshëndetje Alfred,

  Duket sikur Top-Channel është ose keqinformuar, nga burime të pasakta, ose editori i tyre nuk kupton mirë Anglisht.

  Studimi ka gjetur lidhje midis masturbimit dhe kancerit të prostatit dhe thekson se seksi nuk ndikon në shtimin e shanceve për tu sëmurur nga kanceri i prostatit.

  Studimi është bërë me 840 meshkuj për të qënë më i saktë. (nga Polyxeni Dimitropoulou, PhD; Rosalind Eeles, PhD, FRCP; and Kenneth R. Muir, PhD, ).

  Lajmi i Top-Channel duket shumë i paqartë dhe mungon faktet.

  Nga Shendeti Online3 Feb, 2009

 4. une nuk di shume rreth efekteve anesore te masturbimit por di se tek ne te rinjte ky ves po merr masa gjiganteske dhe per mendimin tim ju nuk duhet te beni kerkime per te gjetur kush e ka kete ves e kush jo por duhet te behen kerkime per te gjetur nje menyre apo ilac per ta reduktuar kete gjest ne rini,sepse mua me duket e tepruar sepse kam patur rastin te takoj te rinj te moshave 15-18 vjec qe me kane thene se masturbojne edhe deri ne 3 ose 4 here ne dite dhe kjo me duket me teper si epidemi e gjenerates se re.gjithsesi nuk jam dakord me top-channel edhe pse kam shume respekt per ta.ju faleminderit per pciencen ,uroj te gjendet nje zgjigje perpara shkaterrimit te gjenerates.me respekt Kristjan Naçaj .Shkoder,Shqiperi. ju uroj gjithe te mirat.

  Nga kristjan24 Feb, 2009

 5. nese keni ndonje info ju lutem te me kontaktoni nepermjet e-mailit tim.ju faleminderit (per administratoret)

  Nga kristjan24 Feb, 2009

 6. peshndetj,une jma nje 27 vjeqar se di a me takon te bej nje pytje per prostaten,keshtu qe 3-4 ite mua her pas here gjat urinimit kam nderprerje nu mundem lirshm por jo rregullisht kuptohet por a shum raste,dhe tash kohve te vundit gjat urinimit,vie nje arom jo e zakont cka mund te me sygjeroni,qfar mund te kem une
  ju faleminderit!

  Nga Dreni26 Feb, 2009

 7. pershendetje , e kom 1 pytje lidhur me kancerin e prostatit , cilat jan simptomat e kancerit n prostat a ka dhembje ne kok ose ndonje pjes tjeter te trupit , se shumica e te rinjeve po mastrubojn shum shpesh kah 2-3 n ditje besa edhe me shum , une po flas nga jo qe me tregojn shoket e mi te moshes 15-19 , ju faleminderit

  Nga miri6 Mar, 2009

 8. edhe ku muj me gjet pergjigjen

  Nga miri6 Mar, 2009

 9. O dren djali po si po e shof koke merkos pak per kete gje kshtu qe ideja ime ehste qe te shkosh ta vizitosh se pari mjekun familjar dhe pastaj ai do te orjentoj dhe sygjeroj per me tutje , mos ngurro per kontrooll sepse si penisi dhe organet e tjera jane tonat dhe duhet te kujdesemi per to aq me shum per ato qe sjellin relaks aty jan koka dhe syte…
  Tung ja kalo mire

  Nga korab15 Mar, 2009

 10. me u materbu 4 here ne dite ose ne jave a eshte mire apo keq

  Nga sinoid10 Jul, 2009

 11. Kam 8 vjet qe kam nje lidhje dashurie, dhe 4 muaj qe bashkejetojme bashke. Te dy jemi shume te ngarkuar me pune dhe maredheniet tona seksuale jane kufizuar. Mbreme perpara se te flinim, djali mendoi se me kishte zene gjumi dhe filloi te masturbohej ne prezencen e disa kanaleve pornografike, dhe ne momentin qe u kap e mohoi. Mund te me shpjegoi ndonjeri se cdo te thote kjo??

  Nga Kela31 Jul, 2009

 12. tungsi jeni ?
  une jam nje 18 vjeqar. kam masturbuar prej moshes 16 vjeqare a mund te jem ne rrezik qe te mos kem familje apo ndonje gje tjeter
  tung klm e pres pergjigjjen nga ju Doktoret

  Nga arditi31 Aug, 2009

 13. tung si jeni a jeni mir ?
  une jam 18 vjeqaar nese ka mundesi me dit diqka
  kam masturbu prej moshes 15-16 vjeqare a mundi me pas ndonje rresik mos me pas familje ose ndonje gje tjeter tung klm nese ka mundesi me ma kthy pregjigjjen sa ma shpejt se jamm ne stes

  Nga arditi1 Sep, 2009

 14. me i ra 4 ose 2 here ne dite a eshte mire apo keq ju lutem me ktheni pergjigje

  Nga bashkim11 Sep, 2009

 15. jam 22 vjeqar dhe ne te kalumen kam ber masturbim 1 her ne jav nga nje her edhe 2 her ne jav a esht rrezik kjo qe un emos te kem familje a po mos te mund te bej mardhanje seksulae normale.
  edhe a ka sherim qe une te jem ne gjendje normale

  Nga arlindi17 Sep, 2009

 16. si arlindi dhe arditi .

  a ka rrezik nese ben masturbim te tepert per tu bere shterrpe apo ndonje problem tjeter per te mos pasur femije?

  Nga xoni12 Oct, 2009

 17. mos informimi sjell shume keqkuptime dhe dyshime qe pastaj kalojne ne presione psiqke,ju theme qe nuk ka ama asfare lidhemrie me ato probleme qe ju i potenconi do te keni jete shume normale keto qe po jau them jane fakte shkencore/.

  Nga adi20 Jan, 2010

 18. tung si jeni a jeni mir,nese ka mundesi me dit pasi te baj sex ose pasi te masturboj pse me fryhet (me hajet)penisi tung flm per mirkuptimin tung

  Nga adriani27 Jan, 2010

 19. ju lutem doktor ktheja te gjidhve perdhidhjet

  Nga adriani27 Jan, 2010

 20. tung si jeni doktora si po ja kaloni vetem deshta tju pershendes ju lutem kthejanu pacienteve pergjihjjen se per ju kan nevoj tung tung

  Nga elaaa28 Jan, 2010

 21. Leje bre mos u mashtroni me i besue kuj do veq allahut besoni se vetem te ai kemi shpetim.e mos u bani merak se qka eke te skrume ke me hjek ne ket dunja.e mos e ngarkoni veten me fjal te tilla.

  Nga rijadi22 Feb, 2010

 22. amund te di me shume rreth prostates.
  dhe kurrimi i saj, me barna popullore
  fatmiri 10 maj

  Nga fatmir brahimi10 May, 2010

 23. un mastruboj dhe me jan bere cicat kokerr jam 15 vjeq dhe akoma nuk me jan ulur ne normalitet si duhet te veproj

  Nga a.k29 May, 2010

 24. Une kam masturbuar qe ne fillimet e mia dhe vazhdoj akoma edhe pse jam i martuar ,sepse me ofron nje ndjesi shum me te mire se tebesh sex .eshte e demshme?

  Nga Urim Shehu6 Jun, 2010

 25. masturbimi esht gjeja me e keqe
  un kam arritur te bej seks dy her ne dit
  dhe jam masturbuar 5 her ne dit
  kjo gje me ka quar ne nje depresion aq te madh sa qe kam humbur shkollen she shoket e mi

  Nga donaldlasku19 Jun, 2010

 26. MAS PARI PO JU THEM SE MASTRUBIMI NDALOHET NE FENE ISLAME …..DHE PO JU THEM UNE KETE NUK E KAM DIT UNE KA QENE 12 VJEQ DHE KAM MASTRUBU TASH I KAM 15 ALA KUM MASTURBOJ..POR TASH E TUTJE JAM MUNDUAR TA LE SEPSE NE FENE TONE MUSLIMANE ESHTE GJYNAH (HARAM) ….NESE NUK MUND TA LERNI…PROVONI TE PUNONI DIQKA ….TE AGJERONI..

  Nga UNE3 Jul, 2010

 27. si jeni doktor a ka mundesi me dit pse ku po masterboj sperma ime po del spej afer 3-4min a ka mundesi me dit nese ka mundesi kthema pas imellit ti ju lutem flm per mirkuptimin

  Nga taulanti3 Aug, 2010

 28. une masturboj 2 her ne dit gati qdo dit a eshte rrezik te marr ndonje semundje maja e penisit me skuqet ne penis kam puqrra urinoj shum her ne dit dhe jam alergjik a eshte gje normale apo e tepert nga ana ime

  Nga gezim28 Aug, 2010

 29. jam nje djale 16 vjec kur flej gjate nates ne disa raste me del sperma gjate gjumit ju lutem mund te me ndihmoni stiventirane@hotmail.com

  Nga stiven28 Oct, 2010

 30. Me këtë rast do të shtojmë edhe atë se sperma është një prej komponenteve kryesore të trupit dhe element bazë për krijimin e pasardhësve, për të cilën mjekja anleze Mary Stubes në librin e saj “Married, Love”* “Martesa, dashuri” përmend se* analizat kimike të bëra të spermes tregojnë, në mes të tjerash, se sperma përmban një sasi të madhe të kalciumit dhe fosforit, dy elemente shumë të nevojshme për formimin e trupit të njeriut. Nëse kjo është e vërtetë atëherë njerëzit vërtetë gabojnë shumë kur këtë lëng (spermën) e konsiderojnë të tepërt dhe e hedhin jasht pa nevojë.”
  Mjaftojnë këto që u përmenden ta kuptojmë rrezikun e këtij veprimi, e posaçërisht, kur kjo shnëdrrohet në ves, prandaj duhet të largohemi nga ky veprim dhe çdo gjëje që na shpien tek ai, si shikimi i fotografive të grave, shikimi i vajzave, domethënë: mosulja e shikimit, mos kryerja e obiligimeve ndaj Allahut, mos bërja dhikër, mos falja namaz nate, mos shoqërimi me musliman të mirë etj.*

  Nga Agron Abdullahu30 Oct, 2010

 31. une masturbohem 7 here ne dite dhe qfare efekti jep kjo

  Nga landi14 Dec, 2010

 32. Hi!
  Jam nje djale 15-vjecar dhe ne penis me kane dale disa pucra te cilat shpeshhere me shkaktojne,jam I viirgjer.
  Ju lutem me ndihmoni pasi une nuk di se si te veproj

  Nga Glaugus29 Jan, 2011

 33. dr.jam i ingatiteresuar per njesend a ndonje koor .apo tablet per rritjen e penisit nese ka si quhen dhe qfar efkti negati apo pozitiv ka …

  Nga ladi11 Mar, 2011

 34. Duhet te behet propagande qe njerzit te largohen prej ketyre veseve si mastrubimi etj

  Nga Albani16 Mar, 2011

 35. tung jam djal 16 vjeqar dhe me kan dal puqrra ne penis dhe ne bole qfar duhet te bej

  Nga edi29 May, 2011

 36. Agron Abdullahu je shum i saktt,shum e veretet asht ajo pjesa e funit ce e thee….te lumt.

  Nga maliii1 Jun, 2011

 37. pershendetje jam 21 vjeqar, por qe nga mosha
  ae re e deri me tani kam masturbu nje koh shum shum te gjat dhe kerkoj shum sinqerisht te di se qfar pasojash mund te kem tash apo ne te ardhmen dhe te me tregoni ca masa mbrojtese per efektet anesore si dhe kam deshir te di se si vrehet nje njeri ne fytyr qe osht masturbus qfar efekte jep masturbimi

  Nga besi25 Jul, 2011

 38. pershendetje te gjitheve dua te di ca gjera rreth masturbimit:1 sa osht i rrezikshem dhe pse.2. sa osht mundesi qe aj-ajo qe masturbon te mos ket familje, a osht e veret.3. pse aknet ne penis dhe si eliminohen ato.4. cilat jan pasojat ma fatale te mundshme nga masturbimi a ka ndonje kurim per ata qe bejn kete veper shemtuese.5. sa her ne dit apo ne jav apo muj lejohet masturbimi dhe nese lejohet pse lejohet arsyjet.6. pse sexi nuk ka asnje dem kurse masturbimi ka deme ????? !!!!!!!!……….. me respekt nga drenica

  Nga drenica25 Jul, 2011

 39. sipas disa studimeve qe kam lexuar thuhet qe aj qe masturbon i humb shancat per familje a osht e vertet apo nuk e kom akceptu mir, dhe sa osht koha ma e gjat e cila osht e lejuar ne mesatare te pergjithshme te masturbimit qoft ne dit apo ne 1 vit, nse masturbimi kryhet cdo dit apo 3-4 her ne dit per sa koh afersisht mund te paraqitet kanceri, dhe a ka ndonje ilaq, bari,medikament per parandalimin e ksaj veper sa mekatare po aq edhe poshteruese dhe nese ka dua te di edhe emrin edhe se ku gjendet, pershendetrje nga REPUBLIKA E KOSOVES

  Nga drenica25 Jul, 2011

 40. pershendetje jam nje djale dhe 28 vjece dhe qe ne moshen 15 vjece kam filluare te masturbohem rregullishte jam munduare ta ndaloje pore e kam te veshtire ju lutem me jepni nje mendim a ka mundesi mose te kem femije kure te martohem theksoje kam masturbuare rregullishte 2 deri 3 her ne jave flm

  Nga petriti3 Oct, 2011

 41. pershendetje desha te di diqka nese nje femer mastrubohet rregullisht qdo dit nuk fut asgje brendaa vetem e efrgon me dor … dhe nuk arrin orgazm qkaa do te thottt ju lutnaaaa tme tregoniii vetem jam kurreshtareee…faleminderit

  Nga brikena11 Nov, 2011

 42. pershendetje dua ti di simptomat e semundjes se kancerit te prostatit,bashkorti im cdo her ka dhimbje ne fund te barkut nga ana e djadht edhe tek testiset edeh shkaku i ksaj dhimbje tash ka problem edeh te ket marredhanje seksuale,por m eheret ka masturbue shum.

  Nga rona23 Nov, 2011

 43. une jam masturbuar qe ne moshe 13 vjecare gati cdo dite.a ka ndonje rrezik semundje kjo per mua?

  Nga ermal12 Dec, 2011

 44. pse bahemm varr ndermjet kembve dhe qfar me perdor

  Nga hasan2 Jan, 2012

 45. po bahem varr afer testiseve dhe qka me ba a po me perdor

  Nga shemi2 Jan, 2012

 46. i nderuar dr. Un jam 20 vjec dhe masturbuar per here te pare qe ne moshen 6 vjec dhe sigurisht pa derdhje deri ne moshen 11 vjec kur fillon te dale nje bulze e vogel e deri ne derdhje te plote ne nje mesatare te pakten 3 here ne jave.dua te di a ndikon kjo ne ndonje semundje apo diç tjeter ju faleminderit

  Nga enito8 Jan, 2012

 47. o njerz mos tja u nin mos u bohi vesevese
  se ndikon negativisht ne psiqiken e juaj edhe nuk mund te fleni nga vesvesja ajo osht normale knaqsia… osht e vertet qe nuk mund ta ndalni veten ppa imshu me dor.. amo nuk osht seen rreziik
  une di njerz qe jan kall mas sexit e sod kan familje

  Nga dardan15 Jan, 2012

 48. Cfare eshte HPV per mashkullin?
  Cfare rreziku per shendetin dhe seksin paraqet virusi papilloma?

  Nga Pali nga Lezha.30 Jan, 2012

 49. prsh jam nje djale nga elbasani jam masturbuar shume here kur kam qene adoleshent ,tani jam martuar kam nje vit mund te te pyes nqs se dhe tani vazhdoj te masturboj ndonje here me gruan eshte problem ??????????? me ktheni pergjigje?

  Nga Grégoire Reculon11 Feb, 2012

 50. pershendetje doktor un jam nje djal 16 vjeq edhe kam masturbuar qysh ne moshen 13 vjeq por ne moshen 14 vjeq kan vazhduar te me dalin disa puqrra te bardha tek penisi edhe te testikulat tani kan vazhduar te me dalin me shume , te lutem doktor a mund te me tregosh se cfare kam …..mund te konktatojm ose nga emaili ose nga facebook im facebook.com/hagjija

  Nga tasim hagjija12 Feb, 2012

 51. PO NQS SE TE DHEMB GJOKSI DHE PJESA E POSHTME E KURRIZIT KA NDONJE SHQETESIM JU LUTEM ME KTHENI PERGJIGJE

  Nga kejdi4 Mar, 2012

 52. Qka ndodh nese ne qdo dit masurbon osht mir a po keq ? edhe shkaku i dhimbjes se kurrizit te pjesa pe posht me a osht ndoinje gje normale apo qfar ?

  Nga Ardi28 Mar, 2012

 53. Tungatjeta un kam probleme me derdhje te ujit me duhet te pres nje koh prej 5 deri 20 sekonda deri sa te del urina kam edhe therje ne pjesen e djatht te poshtme te abdomenit kam bere kontrolle gur ne veshke nuk kam, jam duke perdorur cistosan tbl 860mg. A ka pasur mundesi per shkak te masturbimit te me ndodh kjo, sepse kam masturbuar me pare shpesh, tani jam i martuar dhe ka raste nje her ne muaj qe ndodh te masturboj. Faleminderit pershendetje!

  Nga Vizig2 Apr, 2012

Posto një koment