Seksi gjatë shtatëzanisë

Seksi gjatë shtatëzanisë

Seksi gjatë shtatëzanisë

Në qoftë se jeni shtatëzanë do me thëne se dini diçka për seksin. Nqs. po vrisni mëndjen nqs duhet bërë seks gjatë shtatëzanisë, a ka rreziqe? Ka patur një interes të madh për këtë temë dhe për këtë arsye kemi përgatitur informacionin më poshtë nga specialistë të fushës.

Mardhëniet seksuale gjatë shtatëzanisë, a ka rrezik?

Seksi është pjesë normale e shtatëzanisë nqs jeni duke patur një shtatëzani të rregullt. Lëvizjet penetruese nuk dëmtojnë fëmijën i cili është i mbrojtur nga muret e trasha te uterit. Fëmija është gjithashtu i mbrojtur edhe nga lëngu i qeses amniotike.

Kontraktimet gjate orgazmës nuk janë të ngjashme me ato gjatë lindjes, megjithatë disa mjekë këshillojnë evitimin e mardhënieve seksuale gjatë javëve të fundit të shtatëzanisë, sepse mendojnë që hormonet që gjenden në spermë (prostaglandins) mund të ngacmojnë kontraktime. Përjashtimi i vetëm? Femrat që skanë lindur akoma pasi u ka kaluar data dhe duan te nxisin lindjen. Disa mjekë besojnë se meqënëse prostaglandins përdoret tek xheli qe ndihmon hapjen e mitrës, ndihmon që të nxisë kontraktimet e lindjes, ndërsa disa mjekë të tjerë thonë qe lidhja midis të dyjave është vetëm në teori dhe seksi në fund të shtatëzanisë nuk shkakton lindje të parakohshme.

Nqs keni një shtatëzani me rrezikshmëri të lartë (kontraktime lindje të parakohshme, ose rrezik dështimi) mjeku mund tju këshillojë te evitoni seksin gjatë periudhës 9 mujorshe. Pyesni mjekun tuaj nqs mund të beni seks gjatë shtatëzanisë tuaj .

Seksi gjatë  shtatëzanisë, kur duhet ta ndaloni

Mjeku juaj mund tju ndalojë mardhëniet seksuale gjatë shtatëzanisë kur ju keni :

 • Rrezik për dështim, ose histori dështimi të mëparshme.
 • Rrezik lindje të parakohshme (kontraktime para javës se 37-të të shtatëzanisë)
 • Humbje gjaku nga vagina, rrjedhje të saj ose prerje barku që nuk u dihet shkaku.
 • Çarje të membranës ose rrjedhje të lëngjeve të qeses amniotike.
 • Qafë mitre jokompetete  (mitër e dëmtuar që është zgjeruar shumë herët në shtatëzani)
 • Placenta previa (placenta është e vendosur në vend ters, psh afër mitrës)
 • Binjakët ose më shumë se dy bebe në shtatëzani

Kijeni parasysh se mjeku kur thotë jo seksit përfshin dhe cdo veprim tjetër që mund të shkaktojë eksitim dhe orgazëm. Psh ngacmimi i gjirit dhe seksi oral nuk është i lejuar. Përsëri, pyesni mjekun tuaj për ndonjëgjë të paqartë.

shendetionline.com

 1. 38 Pergjigje per “Seksi gjatë shtatëzanisë”

 2. kerkoj sqarime per semundjen seksuale sifilizi

  Nga sifilizi3 Apr, 2009

 3. pershendetje…jam arta nga prishtina jam 24 vjeqare dhe jam martuar qe 2 muaj, dhe me jan vonuar mestruacionet, per kete nga dyshimi mos kam mbetur shtatezene kam bere test shtazanie dhe ate dy dit radhazi duke dashur ta vertetoj dhe testi me ka dalur pozitiv, mirepo gjat mardhenjeve seksuale me ka rrjedhur pak gjak i kuq nga vagina …tash nuk e di se qka don te thot ky gjak, se nuk kam mbetur shtatezene apo ka ndonje komplikim ju lutem me jepni nje pergjigjje???

  Nga vlora28 Nov, 2009

 4. pershendetje jam arta jam martuar qe 1 muj kisha pas deshir me tregu une niher spo du me met shtazane si duhet mu rujt femna gjat seksit flm per mirkuptim klm nga prishtina

  Nga arta5 Apr, 2010

 5. jam nje vajze 20 vjece dhe dua te di,a ndjehet femija ne bark diten e2 ai nuk do jete i zhvilluar apo jo?sa dite do qe te zere sperma vezen

  Nga erjola14 Apr, 2010

 6. jam ni djal 16 vjeqar a mund ta ndajojm shtatzanin brenda 5 dite

  Nga aris30 Apr, 2010

 7. prsh juve un jam 22 vjeqare dhe dua te di me teper si mundem te mbes shtatzan kam deshir te kem femij por nuk mund te mbes ju lutem me keshilloni

  Nga enda15 May, 2010

 8. pershendetje jam e interesuar per menyres se si mund te mbes shtatzane?dhe a ka ndonje ndikim negativ derdha e spermes gjithnji mbrenda ju falemnderit.

  Nga nita2 Jun, 2010

 9. per sqarim edhe sikur te mbes shtatzane a ka ndikim negativ derdhja e spermes.

  Nga nita2 Jun, 2010

 10. persh
  dua te di nese eshte e mundur shtatzania ne rastin tim ce kam po thuajse 2 jave qe nuk me kane ardhur periodat
  ju lutem me ktheni nje pergjigje sa me shpejt
  flm

  Nga keti4 Jun, 2010

 11. miremengjesi ju lutem nje pergjigje klm

  Nga keti4 Jun, 2010

 12. pershndetje
  ju kisha lut a mun te me ndihmoni apo si duhet te veproj
  jam duke kaluar me nje vajz edhe gjat kohes qe po bejm seks nuk po kam ndjenja. ju kisha lut te me kishilloni qa te beje tungi

  Nga adriani23 Aug, 2010

 13. jam graniti une veq desha me thon se kjo puna e seksit osht shum e komplikume

  Nga graniti28 Oct, 2010

 14. pershendetje ju lutem me ndihmmoni ka dy vjet qe jam e martuar jam ruajtur per mos te ngelur shtatzen.dmth parteneri im sepse nuk kam perdor ilace asnjher .por tani dua te kem nji femi.si te bej se kam degjuar se sa me shum te ruhesh rrezikon te mos ngelesh shtazen.ju faliminderit esme

  Nga esme6 Nov, 2010

 15. pershendetjeee un jam martuar qe nje vite eh diten e marteses jam mbetur shtatzann :S athua pse tung nga hamja

  Nga Hamja21 Dec, 2010

 16. kam pak gjakderdhe pas 7 jave shtatzane jam ber marak

  Nga ermira25 Dec, 2010

 17. a degjohet bebja per dy dite kur e di se je shtatzene

  Nga emma30 Dec, 2010

 18. pershendetje jam 22vjeqare dhe jam e martuar mestracionet mu kan vanuar afer 1 jav,testin e shtatzanis e kam ber meniher mbasi 1 dit mu kan vanuar,ende nuk kam qen te mjeku,urinim te shpesht kam dhe disa dhimbje a ka mundesi qe te jm shtatzan,dhe mbas sa ditesh vones te mestracionve duhet ta vizitosh gjinekologun ju lumtem kthemani pergjigjjen

  Nga elvira19 Feb, 2011

 19. desha qe ta dija se gjat shtatzanies derdhja e spermes brenda qfar ndikimi ka negativ apo jo

  Nga jam 30 vjeqar14 Mar, 2011

 20. jam martuar qe nje muaj e gjysme gjate seksit me burrin nuk po kam asnje ndjenj te vetme ju lutem me ndihmoni

  Nga dona28 Mar, 2011

 21. ikam tri qika aka mundai mem tregu per djal

  Nga rudina23 May, 2011

 22. une ga ti se chdo dit bej seks por nuk ngel shtatzane

  Nga lila15 Jul, 2011

 23. pershendetje;
  doja tju pyesja per nje miken time
  ajo ka patur nje deshtim para 13 viteve. me pas ka patur nje barre jash mitrre dhe eshte detyruar te bej nje operacion. mbas operacionit nuk ka mbetur shtatzen
  mbas kaq vitesh eshte mjekuar ne greqi dhe mjeket atje e lidhen me disa mjek ketu ne shqiperi qe te vazhdonte mjekimin pasi nuk mund te rrinte gjat atje, mbash shume mjekimesh dhe vizitash tek mjeke, i dhane shprese se do te mbetej shtatzen, ndenji dy jav regjim shtrati dhe kur beri analizat nuk kishte mbetur shtatzen,mjeket nuk i dhan as nje shpjegim se perse nuk ishte shatzene, a ka ndonje shprese qe tani qe nuk i vazhdon me mjekimet ajo mund te mbesi shtatzene
  faleminderit

  Nga sonja27 Jul, 2011

 24. prsh. jam 23 vjeqare qe 3 vjet jam e martuar por nuk kemi dasht me pas femij se ende e re po tash kam deshir te kem femij por edhe pse ka koh qe e provoj por muk mundem te mbes 7zan.kam vonesa te mestracioneve 2 apo 3 jav.. kerkoj keshill nga ju pres pergjigjjen flm per mirkuptim qaooo

  Nga sara10 Aug, 2011

 25. pershendetje nga toni kisha pasur deshir tjav bej nje pytje,, aka ndikim derdhja e spermes gjat shtatzanis mbrenda ju faliminderit per mirkuptim,,,,,,

  Nga toni11 Aug, 2011

 26. pershendetje nga leda. doja nje pergjigje nga ju,ju lutem sa here ne jav esht normale te kryej mardhenie nje femer shtatzane.dhe si due te flej.ju falemininderit

  Nga leda27 Aug, 2011

 27. kam nje mike ime eshte shtatezan ne javen e 7 por ka shum dhimje e te vjedha ha shum pak se nuke ja pranon stomaku nuke qindron dot ne kem se ka merje mendesh a ka rezik

  Nga keli23 Sep, 2011

 28. Jam i martuar 40 vjecar. Ekam gruan shtatezane ne muajin e dyte. mua me pelqen tia bej gruas nga mbrapa. Tani qe eshte shtatezane ka ndonje rrezik; Me ktheni pergjigje ju lutem

  Nga mahmuti25 Oct, 2011

 29. pershendetje!jam nje zonje qe prej 7 vjetesh kerkoj te kem femije por deri tani asnje rezultat.doktoret thone se te dy jemi ne rregull.cikli im eshte i crregullt.34 ditor.ju lutem me thoni kur mund te jene ditete qe mund te ngel!me respekt claudia

  Nga claudia7 Nov, 2011

 30. Pershendetje jom Kaltrina nga mitrovica ekom ni pytje jom shtatzane ne javen e 5 dmth kom pas mardhenje me bashkshortin dje mbreme dmth pas mardhenjes kam pas pak gjakderdhje jo shum ama a kishit mujt mem tregu a osht REzik naj send per Foshnjen ….

  Nga kaltrina2 Dec, 2011

 31. dua te dije ka mundesi te jesh dhe shtatzene dhe te te vijne mestruacionet

  Nga ina4 Jan, 2012

 32. kur po baj mardhanje sexuale me gruen po ka shtergim apo shun po me ban vec pisket shka eshte ne pytje

  Nga xheki5 Jan, 2012

 33. si te mbetem shtatezene sa me shpejt?

  Nga lori6 Jan, 2012

 34. kam pasur gjagdedrdhje n javen e 6 te shtatzanis dhe doktoresha ime m tha te pushoj dhe mos te kem mardhanje.dua nje sygjerim tandin

  Nga bukureee24 Jan, 2012

 35. hahahahahahha sjeni normal ju qfar pytjesh palidhje po boni hehhe paqit fat sekss

  Nga dorina26 Jan, 2012

 36. pershendetje jam e interesuar per menyres se si mund te mbes shtatzane?dhe a ka ndonje ndikim negativ derdha e spermes gjithnji mbrenda ju falemnderit.

  Nga vjollca16 Feb, 2012

 37. Pershendetje!Une jam ne javen e 6 te shtatzanise.Deri para 2 ditesh isha shume mire,kisha shume oreks,levizja gjate gjithe kohes dhe ndjesine e te vjelles e ndjeja shume rralle.Tani kam 2 dite shtrire,e keputur dhe nuk rri dot ne kembe,gjate gjith kohes me vjen per te vjellur dhe nuk ha dot fare.A jane keto shenja normale per nje grua shtatezane?Faleminderit

  Nga Selma25 Mar, 2012

 38. a ka rezik seksi gjat shtatzanis

  Nga albana13 Apr, 2012

 39. Pershendetje jam martu qe 7 muj du
  Me ngel shtatzan po spomuj sa her boj seks nuk runa krejt spermen e la mrena po prap spo jet shtatzan aka naj kshill flm shum kam qef mem tregu mengel sa ma shpejt shtatzan

  Nga Beni27 Mar, 2014

Posto një koment