Simptomat – shënjat e llojit të dytë të Diabetit

diabetic-retinopathySimptomat

Niveli i lartë i sheqerit në gjak

Etje e madhe, urinim i shpeshtë dhe shikim i turbullt. Sheqeri i lartë në gjak krijohet gjatë disa orëve, në disa raste gjatë ditëve kështu që duhet ti  trajtoni shënjat që në fillim para se të bëhen serioze dhe të kërkojnë ndihmë mjekësore.

Niveli i ulët i sheqerit në gjak

Në qofte se jeni duke marrë insulinë ose mjekime nga goja per diabetin si glipizide (Glucotrol), glimepiride (Amaryl), ose glyburide (DiaBeta, Glynase, ose Micronase) , mund të keni nivele të ulta të sheqerit në gjak. Glyburide qëndron më gjatë në gjak, kështu që ka më shumë shance që të shkaktojë ulje të nivelit të sheqerit.

Shënjat e nivelit të ulët të sheqerit në gjak përfshijnë djersitje, dobësi, dhe uri. Trajtimi i menjëhershëm i nivelit të ulët të sheqerit ndihmon në moshumbjen e ndjenjave, gjë që ndodh me nivelet shumë të ulëta te sheqerit në gjak.

Shënjat e komplikimit

Simptomat e komplikimit të diabetit janë:

 • Dhimbje ne gjoks, mos ngopje me fryme gjate aktiviteteve fizike ose  atak ne zemer, tromboze, ose dhimbje si shtrengim ne kofshe, kembe, ose ne te ndenjturat, te cilat ndodhin gjate aktivitetit fizik dhe shkakton ndryshim te ngjyres se lekures, ulje te ndjeshmerise se saj dhe ngerç. Keto jane shenja te komplikacioneve ne damaret kryesore ose semundje macrovasculare.
 • Dhimbje si djegje, mpirje, ose enjtje te duarve ose kembeve te cilat mund te sinjalizojne demtim te nervave. Kur behet fjale vetem per nje nerv (focal neuropathy) , mund te keni simptoma vetem ne nje pjese te trupit. Nje shembull eshte shikimi dopjo, i cili ndodh kur diabeti ndikon funksioni e nervave qe kontrollojne muskujt e syrit.
 • Nje plage qe nuk sherohet apo qe duket e infektuar, mund te tregoje per demtim te eneve te gjakut qe funizojne ate zone
 • Shikim i turbullt apo i crregull, parja e mizave, flash dritash, ose pulla te medhaja qe pluskojne, te kuqe ose te zeza, ose siperfaqje te medha qe duken sikur jane qime qe pluskojne, rrjeta merimange ose dhimbje ne sy. Keto gjera mund te sinjalizojne diabetic retinopathy.
 • Fryrje te barkut kronike, perzjerje , te vjella, diarre, dhimbje te barkut, mund te sinjalizojne gastroparesis te lidhur me diabetic autonomic neuropathy
 • Djersitje e madhe ose reduktim ne djersitje, ndjenja e marramendjes ose dobesise kur uleni apo ngriheni njeheresh, veshtriresi per te ndjere kur fshikeza e urines eshte plot ose veshtiresi per ta zbrazur plotesisht, probleme me ekesionin ose tharje te vagines, ose moskuptimi kur keni hipoglycemi (nivel te ulet te sheqerit). Edhe keto shenja mund te tregojne qe keni diabetic neuropathy.

Demtimi i veshkave nuk jep ndonje shenje deri sa gjendja te jete teper e rende. Kur ndodh kjo gje atehere mund te shihni fryrje te  pjeseve te ndryshme te trupit, duar kembe etj. Testimi i proteinave ne urine eshte e  vetmja menyre per te pare nqs ka demtim te veshkave.

shendetionline.com

 1. 17 Pergjigje per “Simptomat – shënjat e llojit të dytë të Diabetit”

 2. kam deshire te dij sa esht vlera normale e sheqerit ne gjak ne mengjes edeh sa masi te han buk esht normale me u ngrit

  Nga bujar23 Apr, 2009

 3. ne mengjes e kam sheqerin 5.8 a esht vlere normale edhe msi ha dark nganjeher me ngitet ne 8 a thuhet se jam diabetik edhe dua te dij vleren e sakt te normales se sheqerit ne gjak

  Nga bujar23 Apr, 2009

 4. dhe kjo tem eshte shume interesante, une humba babin nga djabeti, dhe uroj qe te gjithe te ruajne shendetin e tyre qe te mos kene keto pasoja………

  Nga nelita20 Nov, 2009

 5. hmmmm qka nese ke sheqerin 15.9 . ..?a ka shanca pa pranu insulin apo ndonje tablet … duke bajt dijet te “stabilizohet”…. kam degjuar shum raste te TILLA po nuk ju besoj ….:) flm

  Nga agnesa26 Jan, 2010

 6. ju lutem te me tregoni nese. glukoza ka rezultat 6.2 njeriu a eshte diabetik a po jo..//

  per femer eshte ne pyetje.

  ju lutem te me ktheni mesazh ne email adress.:

  ardi_w@live.com

  Nga ardit14 Apr, 2010

 7. kom nevoj te di per diabetin kam simtoma te diabetit , me thahet goja shum non sop kom deshir me pi uj , barku shum um fryhet edhe me dhemb kebet me dhembin shpesh , edhe frymarrjen e kam shum te dopt sun ngihme frym , edhe tjetera era gojes me vjen shum shpesh kurse un as nje dham nuk e kam te prisht , ju lutem me tregoni diqka . ne imell lendita3@live.com

  Nga dita2 Aug, 2010

 8. pershendetje…dua te di a jam me diabet apo i kam keto simptoma nga talasemia drapanocitare qe kam,kete semundje e kam ne faze minore dhe jam thjeshte mbartes. kam nje muaj qe me dhemb fundi i thembres se majte krahu i zemres me mpihet shpejt ne gjume dhe barku me fryhet gjithmone sa ha buke..edhe buken e shoqeroj gjithmone duke pire uje..keto me ndodhin gjithmone sa here shtoj peshe..tani vajta 6muaj qe kam shtuar peshe jam 8 kile mbipeshe.mosha ime eshte 33vjec..ju lutem me ktheni nje pergjigje ne emailin tim..faleminderit geni

  Nga yrgen cule7 Oct, 2010

 9. Dua te di ne se ke njeren prej ketyre simptomave qe shenohen me siper ,je me te vertet diabetik?Psh une kam nje plage shume te vogel ne kembe qe here mbyllet dhe here hapet.

  Nga sherifi1 Dec, 2010

 10. Pershendetja jam 25 vjeqare. Esht hera e par qe un kam mat sheqerin N mengjes ishte 5.5 Ndersa nje or pas buke ishte 7.5 JU LUS TE ME KTHENI PERGJIGJEJE SE A JAM DIABETIKE APO JO dhe sa me shpejt sepse jam ne stres te madh faleminderit per mirkuptim

  Nga antoneta18 Jan, 2011

 11. dua te di sa esht vlera normale e ngritjes se sheqerit pasi qe te hash buk. faleminderit per mirkuptim dhe pres nje pergjigjeje pak me te shpejt sepse kam nevoj shum te di ket gje

  Nga lina20 Jan, 2011

 12. dua te di sa esht vlera normale e ngritjes se sheqerit pas bukes sepse nje dit n mengjes e kisha shqerin 5.5 ndersa 1or pas buke 7.5 a do te thot qe un jam diabetike ju lus te me ktheni pergjigjeje ne emailin tim
  antoneta__16@hotmail.com

  Nga antoneta23 Jan, 2011

 13. a mund me tregua sa smujt te diabeti ka

  Nga bili5 Feb, 2011

 14. ju lutem vlera e sheqerit me esht 7.5 ne mengjes pa ngren asgje qka duhet te veproj falemenderit per rrespekt

  Nga era3 Apr, 2011

 15. te lutem si te kujjdesemi p-er kembet e ejtura te diabetikve

  Nga liberata8 Aug, 2011

 16. te lutem si te kujjdesemi p-er kembet e ejtura te diabetikve ju lutem me tregoni

  Nga liberata8 Aug, 2011

 17. …Ju lutem a mundeni mem tregu se a sherohet Diabeti Tip I..dhe ciat jan pasojat qe mund te vijn sipas diabetit..?

  Nga egzona jetishi12 Oct, 2011

 18. A ka mundesi te me tregoni se nese del vlera e shqerit ne gjak 7.8 a kam diabet .ju lutem me dergoni pergjigjen

  Nga sofi9 Jan, 2012

Posto një koment