Urinimi i pavullnetshem tek femrat

urinimi-i-pakontrolluar

Urinimi i pavullnetshem nuk eshte semundje por simptome e nje problemi me sistemit e urinimit.

Problemi i urinimit te pavullnetshem ose rrjedhja ne menyre te pakontrolluar e urines ndahet ne dy kategori, ate akute dhe kronike.

Urinimi i pavullnetshem akut eshte rrjedhje e perkohshme e urines e cila sherohet pas trajtimit te shkakut. Mund te shkaktohet nga infeksion ne rruget e urinimit, nga disa mjekime dhe nga gure ne fshikzen e urines.

Urinimi i pavullnetshem kronik eshte rrjedhja e urines per nje kohe te gjate dhe klasifikohet ne dy lloje:

 • Urinimit te pavullnetshem nga stresi perfshin leshimin e urines gjate kollitjes , qeshjes apo teshtitjes. Eshte lloji me i zakonshem i urinimit te pavullnetshem tek femrat. Zakonisht rezulton ne rrjedhje te nje sasie te vogel urine.
 • Nevoja e urinimit te pavullnetshem perfshjn nevojen per te urinuar shpesh, zakonisht ne menyre te papritur, urgjente dhe te pakontrollueshme, urinimi ndodh gjate rruges per ne banje.  Rezulton ne sasi te medha urine te rrjedhur, megjithese shpesh ndodh kur fshikeza e urines ka vetem nje sasi relativisht te vogel.

Gjithashtu eshte e zakonshme per femrat qe te kene nje Urinim te pavullnetshem qe ka te dyja simptomat e mesiperme.

Per te pare se cfare lloj urimi te pakotrolluar keni bejini vehtes keto pyetje. Po te pergjigjeni me po tek njera prej kutive keni ate lloj, po te pergjigjeni me po ne njeren prej te dyja kutive i keni qe te dyja

Urinimi i pavullnetshem nga stresi

Keni rrjedhje gjate ndonje aktiviteti fizk apo gjate ngritjes se peshave? Po Jo
A keni rrjedhje urine kur qeshni, kolliteni apo kur teshtini? Po jo
Keni rrjedhje sasie  te vogel urine? Po Jo

Nevoja e urinimit e pavullnetshme

Keni nevoje urgjente, te forte , te papritur per te urinuar? Po Jo
A keni rrjedhje urine para se te arrini ne banje? Po Jo
A ndjeni sikur keni nevoje per te urinuar kur degjoni uje te rrjedhshem apo kur fusni duart ne uje? Po Jo
Keni rrjedhje sasie te madhe urine (aq te madhe sa u rrjedh poshte kembeve)? Po Jo

shendetionline.com

 1. 27 Pergjigje per “Urinimi i pavullnetshem tek femrat”

 2. kam nje pytje jam anna 18 vjeqare,kam probleme me urinim e kam bo dy vjet analizat e gjakut dhe te urines dy her me kan dal infektim urinal,kur urinoj e kam me ngjr dhe ka nje er te rend dhe e kam pak te pa kontrolluar urinimin,me kan than per perdori do barna dhe cja boronice por nuk pom ndimojn.barnat jan kon vitamina.nese mund te me tregoni qka te bej.

  Nga anna24 Mar, 2010

 3. anna,
  Trajtimi i vetem i infeksionit te rrugeve urinare behet me Antibiotike. Si psh
  * Amoxicillin (Amoxil, Trimox)
  * Nitrofurantoin (Furadantin, Macrodantin)
  * Ciprofloxacin (Cipro)
  * Levofloxacin (Levaquin)
  * Sulfamethoxazole-trimethoprim (Bactrim)

  Duhet te fillosh kure te menjehereshme per te shmangur probleme serioze qe mund te vijne nga ky infeksion. Antibitiket japin efekt brenda disa diteve por duhen zgjatur per rreth nje jave.

  Per te lehtesuar dhe ndihmuar , duhet te pish sa me shume lengje dhe te evitosh, kafene dhe alkolin.

  Nga Shendeti Online24 Mar, 2010

 4. jam 17 vjece nga tirana ,urinoj naten por jo cdo dite ,i kam ber analizat dhe me kan dal mir nuk kisha asnj problem ,jam vizituar dhe doktori me ka then se cdo gje e kam psikologjike .me ka rekomanduar edhe ilace qe i kam pire po skam pasur asnje ndryshim.cfare me keshilloni ?

  Nga anjeza29 Mar, 2010

 5. peshendetje burri im tan naten rrin ne banjo nc30minuta a asht i ftohur apo ka mar ndonje ndezje ne kanalat e urinimit qka i kishit keshillu ju me perdor qfar terapie

  Nga bena20 Apr, 2010

 6. pershndetje jam nji nenen e brengosur per vjazen time eshte 4 vjeqare po ka 2 muja qe mjekte i kan then qe ke infesion urinar po si duket nuk po ka sukese e..keshtu ka perdorur 2 here antibiotik mandej ska pas sukese po perserite infesioni urinar e tash per se e dyti i ka qit inkesione edhe qaji.do doja mnedimin tuaj ju faleminderit per kohen qe ju mar ..

  Nga jeta avdiu2 May, 2010

 7. ju lutem kam problem me urin e edhe mjedisi po me dhem shum shum shpesh shkoi ne banjo wc po me kan ndokun mund te jet ma keq smuj me shkue larg shpije e jam shum e brengosur jam e moshuuar 50 vjec ju faleminderit

  Nga vahide gerbeshi3 May, 2010

 8. Pershendetje jam nje vajz 17 vjeqare dhe kam dhembje shpine kam qen te urologu dhe me ka thene qe je e ftohur ne veshk i kam perdorur antibiotik njehre Cefalixim dhe Cefalosporina qaj Faveda dhe Dikllofen per dhimbje mirpo apet kam dhembje me kan then ke nje gur ne vesh nese kishi pas mundesi te me tregoni si behet largimi me ndonje ilac m’falni ne qofse ju pengova kalofshi mir me mirkuptim Rina

  Nga Rina20 Jun, 2010

 9. Vajza ime 15 vjeqare urinon naten ja kam bere analizat dhe qdo gje eshte ne rregull e kam patur te psikiatri dhe prape urinon jo shpesh ndonjher naten. Ju lutem qka me keshilloni me nderime Naimi 19

  Nga Naimi1924 Jul, 2010

 10. Pershendetje.
  Kam nje vajze 14 vjece, e cila ka afersisht nje jave qe ka problem me urinimin. Ka dhimbje te shpines dhe keto dite shpeshhere nuk e ndjen por sheh qe ka rrjedhje urine gjete dites dhe ndonjehere gjate nates. Sasia eshte e vogel. I bera analizat e urines dhe i kane dale shume mire nuk ka infeksion dhe te gjitha parametrat e tjere jane brenda normave.Ju lutem me keshilloni si te veproj se per mua eshte nje problem shume shqetesues.

  Nga Manjola16 Sep, 2010

 11. pershendetje nga ana kam problem me urin shkaku kjo ndodh vetm ne mbramje kur te vendosi me flejt po nuk mund te bej gjum te rehatshem shaku i urinimit te shpesht ju lutem me ndihmoni ne pytje dhe amund edhe kjo te jet shkak qe nuk mund te mbes shtatzane

  Nga ana5 Nov, 2010

 12. une kam problem qe 4 vite prej se kam mbetur shtatzam kam pasur infeksion urinar tash mas lindjes ka problem urinoj shum shpesh veq kam urimin pa vullnet sa here teshtiti apo kollitna me rrjesh urina apo qoj ndonje pesh te rend kam edhe nje lloj ngjyre dhe nje er te ren kam shum qef te ndegjoj keshillen e juaj te lutem me kthe nje pergjighje se qfar duhet te bej se mud ta sheroj infeksioni edhe pse jam kontrollu shum shpesh as niher ska ardh deri te sherimi perfundimtar tung pres pegjigjjen tuaj

  Nga njomza13 Nov, 2010

 13. Jam nga shkupi kam probleme urinare jam 19 vjeqare dal shum shpesh ne wc dhe ndonje her urinoj po menjher me vjen perseri te urinojjj qfar mund te jet problemi im a mund tme ndihmosh te lutem…kam dhimbje barku posht
  Ju Faliminderit

  Nga lali17 Dec, 2010

 14. Jam ne moshen 38 vjeqare, afersisht 5 muaj, kam urinim te shpeshte dhe te pakontrolluar ne sasi te vogel. Kam perdor antibiotik (Palin/ ditropan)por pa ndonje sukses te dukshem. rekomandimi i mjekut eshte te beje Uritrocistoskopin dhe stres provat. Do te vlersoja shum mendimin tuaj lidhur me kete problem timin shendetsor.

  Nga Zana23 Jan, 2011

 15. une jam nje vajze 14 vjecare dhe urinoj gjate nates. mund te me rekomandoni ndonje bime e cila e kuron kete gje (ndalon urinimin gjate nates).

  Nga ilda12 Feb, 2011

 16. jam nje 16 vjecare kam urinim te pavudhnecm ju lutem mund te me ndimoni ne ket situat

  Nga mesuana27 May, 2011

 17. problemi im osht se nukmuj memajt urinentgjith analizat jn nerregull

  Nga flutra30 Jul, 2011

 18. po
  po
  jo
  po
  po

  Nga migena geci7 Sep, 2011

 19. pershendetje jam nje vajze 19 vjece,problemi im eshte se urinoj naten dhe nuk e ndjej kete problem e ka mqe kur kam lindur e teksoj vetem naten kur jam ne gjume kjo gje nuk me ndoll diten si disa te tjereve .Kam bere shum vizita neper mjek te ndryshem por pa rezultat, Faleminderit pres pergjigjen tuaj dhe njeher faleminderit

  Nga jana12 Nov, 2011

 20. kam nanen esht 58 vjeq dhe del shpesh gat 10 her ne dit dhe nuk lirohet thot se urinon shum pak s mudet te shlirohet por nuk i shpeton vetem ne disa raste cili eshte sugjerimi juaj.shum faliminderit kaloni mire

  Nga artan24 Nov, 2011

 21. CESHTE ALBUMINA DHE SI MUND TA KUROSH ATE?

  Nga MATILDA1 Dec, 2011

 22. Pershendetje ,kam urinim te shpesht zakonisht diten dhe me eshte bere shqetsim per aktivitetet normale ???

  Nga mariona18 Dec, 2011

 23. ju gra qe urinoni shpesh ju kisha keshillu qe vetem te shkoni neper gra edhe ta qitni at vekshin ne bark qe e nge barki se un kam vujt me vjet nga urinimi i shpesht e me dhimje baru si e kam qit at vekshin ne bark jam shum mir

  Nga valbona9 Jan, 2012

 24. kam marr barnan dy vjet edhe nuk kam pas sukses kur i bejsha analizat edhe urina me dilke e perzine me gjak mjekt me than me ba bronskopin po un nuk i ndegjova shkova te ni gru qe ngjesh barku ajo me tha lej hapat un kam me te shnosh shkova tri dit rresht ajo ma qiti vekshin ne bark me ngrehu barkin 1 jav e kam majt lidh barkin edhe ma qe 1 vjet kurr problem nuk kam

  Nga valbona9 Jan, 2012

 25. ju pershendese shum desh tuj pyse, kam problem me urine,por ky problem mu ka paraqite mase lindje te femijut,a ashta shkau i lindje apo diqka tjetare

  Nga zana2 Feb, 2012

 26. JAM 59 VJEC.KAM NJE JAVE QE KUROHEM ME ANTIBIOTIK.NUK KAM PERMIRESIM. GJITHE DITEN KAM NDJESINE E DOMODOSHMERISE SE URINIMIT DHE SIKUR NJE PESHE ME RENDON POSHTE BARKUT.
  KAM TRE VJET QE KAM HEQUR MITREN,AMOS KA LIDHJE KJO ME GJENDJEN TANI

  Nga ermel22 Mar, 2012

 27. gjate nates urinoj 2-3 here me duhet zgjuar n´ga gjumi, nuk kam ndonje ankes tjeter. A mund te me thoni per qfare behet fjale . Me pershendetje Nusheja

  Nga nusheja9 Apr, 2012

 28. JAM 54 VJEC.KAM 3 VJET QE KAM HEQUR MITREN,ME NDERHYRJE VAGINALE.KAM PROBLEME ME URINIM TE SHPESHTE,NGANJEHER MEINTERVAL KOHE ME MINUTA,URIN OJ SASI,NDONSE NUK PI LENGJE,DHE KAM DHIMBJE NE FUND TE BARKUT.KAM MAR MJEKIM ME CIPRINOL NUK KAM PERMIRSIM.JAM E SHQETESUAR,SE NUK DAL DOT NGA SHTEPIA.

  Nga voci dekovelli10 Apr, 2012

Posto një koment