Problemet me te ushqyerin – Bulimia

Problemet me te ngrenet prekin shtate femra ne 1000 dhe nje mashkull ne 1000. (per shkak te mungeses se nje studimi te sakte te ketij problemi ne Shqiperi

keto shifra mund te ndryshojne pak) Zakonisht fillon si nje problem ne vitet e adoleshences por mund te ndodhe ne cdo kohe tjeter.

Nuk dihet me siguri se cfare i shkakton keto probleme por shume faktore qe mund te luajne nje pjese jane:

 • Presioni Shoqeror, vecanerisht nga mediat, qe idolizojne te qenet e dobet
 • Humbja e peshes na ben te ndjehemi mire dhe ne kontroll.
 • Puberteti – Anoreksia frenon disa nga ndryshimet fizike qe na bejne te rritur.
 • Probleme Familiare – te thuash “jo” ushqimit mund te jete e vetmja menyre per te shprehur ndjenjat.>
 • Depresion dhe mosvleresim i vehtes. Ngrenia pa kriter mund te nise si menyre per te adresuar hidherimin.
 • Gjenet – mund ta kesh ne gjak.

Bulimia nervosa: Simptomat

Eshte shume e veshtire per tu diagnostifikuar sepse te semuret fshehin simptomat dhe mohojne faktin qe kane problem me te ngrenet.

 • Stresim ekstrem per humbje ne peshe
 • Te ngrenit pa kriter
 • Ngacmimi ose vete provokimi i te vjellave pas te ngrenit
 • Perdorimi i Laksativeve
 • Tek femrat, periodat behen te parregullta
 • Ndejnja ekstreme per menyren e te ngrenit por qendrimi  ne peshe te zakonshme

Vetem kohet e fundit qe e ngrena me kriter  eshte njohur nga mjekesia si nje semundje. Perbehet nga mbajtja e nje bjete dhe me pas te ngrenet me pa mase, por jo vjellje. Megjithese kjo gje eshte shqetesuese nuk eshte aq e demshme sa bulimia.

Cilat jane efektet?

Mungesa e ushqimit i ndalon trupit proteinat dhe pengon metabolizmin e dhjamit, qe rezulton ne:

 • Rrahje zemre te parregullta qe mund te shkaktojne pushim zemre  dhe vdekje
 • Dehidrim, mungese lengjesh
 • Formim te gureve ne veshka dhe shkaterrim te veshkave
 • Dobesi per shkat te degjenerimit te muskujve
 • Zenie kaps
 • Rritje te pushit ne fytyre dhe krahe
 • Mungese Kalciumi qe shkakton Osteoporozen
 • Perioda te crregullta ose zhdukjen e tyre

ShendetiOnline.com

 1. 3 Pergjigje per “Problemet me te ushqyerin – Bulimia”

 2. qenka vertet informacion teper interesant por njekohesisht eshe teper i vlefsh .Kjo sidomos per nje pjese te mire te femrave

  Nga elisa15 Nov, 2010

 3. ne fakt keni te drejte gjithmon kam dashur te kem nje trup perfekt dhe sa here qe dal para pasqyres me duket vetja shum e shendoshe ne nje kohe ku te gjithe me bejne kompliment per linjen kam mare shum djeta me qellim qe te mos mar kile te teperta por efekti i tyre eshte katastrofik ne keto momente po kaloj nje periudhe teper te veshtire dobesie trupore e cila me ka shkaktuar nje debulese te papare kam arrritur deri aty ku mjeket nuk e din se nga me vjen por……….un e di mire se nga vjen prandaj i bej thirrje te gjutha vajzave dhe grave sa me shume zarzavate dhe sa me pak yndyre behuni mjeket dhe dietologet e vetvetes me shume respekt Adelina Gjojdeshi

  Nga adelina gjojdeshi24 May, 2011

 4. Jam nje vajze 22 vjece dhe kam 2 vjet e gjys qe vuaj nga bulemia.Do doja shum te me kthenit nje pergjigjie se cfare rruge duhet te ndjek qe mos jem nje e tille qe te vuaj nga bulemia.Dhe i them te gjith atyre femrave te cilat duan te dobesohen e te duan te behen te tille mos e bejn kurre pasi do demtojn veten e tyre dhe do te jet shum e veshtire.Faleminderit dhe jam ne pritje te nje pergjigjie tuaj.

  Nga EVA11 Apr, 2012

Posto një koment