Arkiva për kategorinë ‘Bebet/Fëmijët’

13 Rregulla per Ushtrime dhe aktivitete gjate Shtatezanise

Joga gjate shtatezanise

Ushtrimet dhe aktivitetet fizike gjate shtatezanise, jane te dobishte si per ju dhe per bebin tuaj tani, si edhe pas lindjes. Megjithe se specialistet e gjinekologjise rekomandojne 30 minuta ushtrime ne dite , pothuajse cdo dite, kjo gje ka mundesi te jete e demshme per ju. trupi juaj ndryshon ne vazhdimesi, pranfaj duhete te rivleresoni […]

Diarrea dhe zenia kaps tek femijet

Diarrea dhe zenia kaps tek femijet jane ndryshime qe ndodhin ne sistemin e jashqitjes tek femijet dhe eshte nje gje krejtesisht normale ne shumicen e rasteve Cilat jane simptomat? Ne rastin e diarrese, femija mund te dale jashte disa here ne dite me jashteqitje te ujshme . Mund te kete shume gas, dhe jashteqitja mund […]

Ushqyerja me gji ndihmon nënat e reja të humbin peshë.

qumeshti-i-gjirit

Sudimi Danez i më shumë se 25 mijë femrave që porsa kishin lindur ka nxjerrë në pah se ushqimi i fëmijës në gji ndihmon në humbjen e peshës se fituar gjate shtatëznisë. Studiuesit mbajtën shënim se sa herë kanë ushqyer fëmijët në gji dhe për sa gjatë . Frekuenca dhe kohëzgjatja e të ushyerit u […]

A mundet qe temperatura e larte te shkatoje demtim te trurit te femijes tim?

baby-temperature

Prinderit shpeshhere shqetesohen per kete gje, por mundesia per te ndodhur eshte puthuajse joegzistente. Eshte e zakonshme per femijet e vegjel qe kur jane te semure te kene temperature 40 grade celcius ose 40.5 Megjithese temperaturat prej 41.1 gradesh jane te rralla dhe ndodhin kur nje femije eshte veshur shume trashe dhe ndodhet ne nje […]

Dergimi i kalamajve ne kopesht ul rrezikun e leukemise

kopesht

Nje analize e 14 studimeve te fundit nxjerr ne pak se femijet qe shkojne ne kopesht kane 30% me pak shance qe te kene leukemi. Analiza forcon idene qe femijet qe ekspozohen me infeksionet e zakonshme ne fazat e para te femijerise, fitojne imunitet nga semundjet. Studimi u paraqit tek konferenca “Shkaqet dhe parandalimi i […]

Perse bebet qajne “me te madhe”?

Perse qajne Bebet?

Perse bebet qajne gjithe kohes? Menyra me efektive per te komunikuar nevojat e tyre eshte te qarit. Pjesa me e madhe e bebeve harxhojne 7% te dites duke qare. Prinderit e rinj zakonisht u duhet pak kohe qe te mesojne te interpretojne se perse qan femija e tyre. Zakonisht pas kater ose gjashte muajsh ata […]