Arkiva për kategorinë ‘Dieta dhe ushqimi’

10 ushqime te efektshme kunder gripit dhe te 10 ushqime te efektshme kunder gripit dhe te ftohurit

Ushqimet e dobishme

Sot shkenca dhe mjekësia ka bërë të mundur që të evitohen ose të shërohen shumë sëmundje të përhapura, të trupit dhe të mendjes, duke bërë një jetë të shëndetshme. Një rol të rëndësishëm luan ndjekja e disa rregullave të thjeshta të dietës dhe shëndetit. Një dietë vegjetariane …

Receta per shendet – ne mbrojtje te patates

Gjate viteve te suksesit te dietave me kalori te pakta, patatet dolen nga moda , nje fatkeqsi sepse patatet jane te pasura me vitamina B, C kalium, fiber, disa proteina dhe shume karbohidrate komplekse. Nje patate e pjekur bashke me lekuren ka gjysmen e dozes se perditshme te Vitaminave C dhe D, qe nje njeri […]

Doni te humbni peshe? Kujdes me ato qe pini!

uje-vs-pije

75 perqind e te rriturve ne amerike mendohet se do te jene mbipeshe brenda vitit 2015 sipas studiuesve te ndryshem. Amerikanet konsumojne 150 deri ne 300 me shume kalori ne dite se sa kane konsumuar para tre dekadash dhe gjysma e ketyre kalorive vjen prej pijeve. Studimi me i fundit it “John Hopkins Bloomberg School […]

A ka mundesi qe ngrenia e nje mengjesi te bollshem te rrise shancet per te humbur peshe?

mengjes

• Nje studim tek femrat mbipeshe tregon qe ngrenia e nje mengjesi te rende ndihmon ne humbjen e peshes. •Femrat qe hane nje mengjes te madh humben 20 kg • Kritiket thone qe eksperimenti duhet perseritur dhe rivleresuar Rezultati: Kritiket thone qe ngrenia e nje mengjesi te madh ndihmon ne humbje te peshes por duhen […]

Si mund të lësh duhanin pa shtuar në peshë?

duhani

Perse eshte e veshtire te lesh duhanin dhe te mos shtosh ne peshe? Normalisht njerezit qe heqin dore nga duhani shtojne menjehere ne kile sipas studiuesve . Shtimi ne peshe pas lenies se duhanit ka dy shkaqe kryesore. Shkaku i pare eshte se thjesht hani me shume. Ne qofte se nuk pini duhan jeni mesuar […]

Cilët ëmbëlsues janë të sigurt për konsumim?

sweetandlow

Epidemi e mbipeshes ne Amerike dhe shume vende perendimore ka nisur nje sensibilizim te njerezve per te mos perdorur sheqer dhe per ta zevendesuar me embelsues artificiale. Gjithashtu nje numer i madh shqiptaresh po perpiqet te humbase peshe ose te ruaje peshen aktuale. Per ti asistuar ne misionin e tyre pothuajse ne cdo ushqim industria […]

A ka spinaqi hekur?

spinaqi

Nje brez i tere i joni eshte rritur te besoje se spinaqi ka hekur, disa akoma besojne se fletet jeshile “te bejne te forte si hekuri”. Sa e vertete eshte kjo gje? Le te shohim faktet dhe perallat mbi spinaqin. Sasia a hekurit ne spinaq Nje sherbim spinaqi, 180g ka brenda 6.8mg hekur sasi kjo […]

Këshilla për të evituar përzjeret e mëngjesit gjatë shtatëzanisë

perzjerjet-e-mengjesit

Përzjeret e mëngjesit gjatë shtatëzanisë mund tju pengojne per te marre gjithe vlerat ushqimore qe ju dhe femija juaj ka nevoje. Hani ato gjera qe mundeni dhe perpiquni qe te merrni lengje te mjaftueshem. Me poshte gjenden disa keshilla per kete problem Anoni  nga ushqimet e ftohta te cilat leshojne me pak aroma. Perpiquni te […]

Perse shtojme ne peshe?

Perse shtojme ne Peshe?

Per secilen nga ne egzistojne arsye te ndryshme , te komplikuara se perse shtojme ne peshe. Duke i kuptuar keto arsye mund te luftojme kilet e teperta. Genet Nje prej shkaqeve te mbipeshes qe neglizhohen shpeshhere jane genet. Personat qe nuk kane probleme me kotrollimin e peshes duket se kanenje oreks te kontrolluar. Ndesa ne […]