Arkiva për kategorinë ‘Dieta dhe ushqimi’

Peshku dhe grate shtatzana

Peshku dhe Shtatzania

Peshku eshte nje prej ushqimeve me te shendetshme te dietes tone por sa peshk duhet te hane grate shtatzana apo a duhet te hane peshk?

Peshku dhe ShtatzaniaNje prej “yjeve” te tavolines, peshku dhe molusqet kane zene vend te pare dhe rekomandohet si frutdhenes ne mbajtjen e nje diete te shendeteshme, dhe te nje zemre te shendetshme. Ndersa tuna, salmoni etj, rekomandohen shpesh, per efektin e ngrenies se peshkut nga grate shtatezena flitet shume pak. Aq me pak te qarte jane faktet rreth ketij fenomeni. A eshte e rezikshme ngrenia e peshkut per femijet ne park, a ndikon merkuri (zhiva) qe gjendet ne peshk tek keto qenie te brishta? A duhet te konsumojne mamate shtatzane peshk?

Shpeshhere studimet kane dhene rezultate konfliktuese rreth

Dieta 3 Ditore

Cfare eshte? Kjo diete ka qene ne qarkullim qe prej vitit 1985 ne internet dhe  kopje te saj jane bere popullore sepse premton humbje peshte ne menyre te shpejte, pastrim te brendshem te trupit, ulje te Kolesterolit dhe rritje te energjise se trupit. Sidoqofte nuk egziston asnje burim shkencor qe te vertetoje kete “reaksion special […]

Qumështi dhe bulmetërat

Ky grup ushqimesh permban qumeshtin, kosin, djathin, gjizen, por jo gjalpin,  margarinen apo kremin, sepse ato i perkasin grupit te “yndyres dhe sheqerit”. Ushqimet e ketij grupi permbajne shume vlera ushqyese por kryesish jane te pasura me Kalcium. Rendesia e Kalciumit Kalciumi eshte minerali i cili forcon dhembet dhe kockat tuaja dhe garanton funksionimin e […]

Kafeja Dhe Te Mirat e Saj…

Kafeja e mengjeseit

Pini Kafen – Ajo Ju Ben Mire! Mberrijne me ne fund lajme te mira shkencore nga Italia, per ata miliona njerez ne bote,- sigurisht edhe ne Shqiperi,- qe pijne cdo dite kafe. Ajo madje keshillohet si nje terapi e mire edhe per nje sere semundjesh, perfshi ate te zemres, por mos u cudisni, edhe per […]

Mjalti dhe bletet

Disa fakte interesante rreth mjaltit dhe bleteve. 1. Mjalti eshte ushqim ne nuk prishet apo nuk skadon asnjehere. Ne qofte se ruhet ne nje ene te mbyllur rron pafundesisht. Mjalti eshte nje prej ushqimeve me te vjeter ne bote, psh eshte gjetur ne Egjipt, tek varri i Mbretit Tut i …

5 mënyra të ushqyeri për një bark të sheshtë

Disa ushqime është e këshillueshme të konsumohen vazhdimisht, e disa prej tyre më rrallë sepse mund të sjellin shëndet të tepërt. Gjatë ditës me anë të ushqimit merren gati 3000 kalori dhe këto bëjmë që të keni një bark jo estetik. Por kaloritë mund të kontrollohen. Disa ushqime përmbajnë më tepër kalori e disa më […]

Shkenca e te ngrenit

Shkenca e te ngrenit

Shtate arsye qe trupi na “thote” qe duhet te hame edhe pse nuk kemi nevoje. 1. Koha e dites Sapo vjen mesdita direkt mendja shkon tek te ngrenet, kjo gje eshte e shkaktuar nga rutina jone e perditshme, pra na eshte bere ves. Ne presim te hame mengjes dreke dhe darke sepse kete gje kemi […]

Dietat e shpejta dëmtojnë zemrën

Dietat e shpejta dëmtojnë zemrën Tek femrat anorekse dhe ato që kanë humbur shumë shpejt peshën e trupit mund të lajmrohen probleme në zemër, të rrezikshme për jetën, të cilat bëhen të dukshme gjatë ushtrimeve, pohojnë shkenctarët Amerikan. Me vite është e njohur se tek femrat të cilat të sëmura nga anoreksia paraqiten probleme në […]