Arkiva për kategorinë ‘Shtatëzania’

13 Rregulla per Ushtrime dhe aktivitete gjate Shtatezanise

Joga gjate shtatezanise

Ushtrimet dhe aktivitetet fizike gjate shtatezanise, jane te dobishte si per ju dhe per bebin tuaj tani, si edhe pas lindjes. Megjithe se specialistet e gjinekologjise rekomandojne 30 minuta ushtrime ne dite , pothuajse cdo dite, kjo gje ka mundesi te jete e demshme per ju. trupi juaj ndryshon ne vazhdimesi, pranfaj duhete te rivleresoni […]

Fertiliteti – Si mund te shtoni shancet per te mbetur shtatezane

Keni probleme per te mbetur shtatezane? Lexo meposhte si mund te rrisni shancet tuaja per sukses. Meqense kemi marre mbi 400 e-mail per kete teme vendosem te ndihmojme sadopak. Ju falenderojme te gjitheve qe keni shkruar! Ne qofte se jeni duke u perpjekur per te nisur nje familje, por pa sukses duke bere disa ndryshime […]

Këshilla për të evituar përzjeret e mëngjesit gjatë shtatëzanisë

perzjerjet-e-mengjesit

Përzjeret e mëngjesit gjatë shtatëzanisë mund tju pengojne per te marre gjithe vlerat ushqimore qe ju dhe femija juaj ka nevoje. Hani ato gjera qe mundeni dhe perpiquni qe te merrni lengje te mjaftueshem. Me poshte gjenden disa keshilla per kete problem Anoni  nga ushqimet e ftohta te cilat leshojne me pak aroma. Perpiquni te […]

Dieta gjatë shtatëzanisë

Nje diete e shendetshme eshte shume e rendesishme per te te patur nje shtatezani te shendeteshme. Ushqimet e duhura jane esenciale per te siguruar qe trupi i nenes mund te ushqeje bebin me gjithe nevojat qe ka per tu zhvilluar dhe rritur. Energjia – Vertet jeni duke ngrene per dy veta? Nevoja per energji ndryshon […]

Seksi gjatë shtatëzanisë

Seksi gjatë  shtatëzanisë

Në qoftë se jeni shtatëzanë do me thëne se dini diçka për seksin. Nqs. po vrisni mëndjen nqs duhet bërë seks gjatë shtatëzanisë, a ka rreziqe? Ka patur një interes të madh për këtë temë dhe për këtë arsye kemi përgatitur informacionin më poshtë nga specialistë të fushës. Mardhëniet seksuale gjatë shtatëzanisë, a ka rrezik? […]

Rritja dhe zhvillimi i femijes, 3 mujorshi i pare i shtatzanise – Muaji i trete

Femija ne fund te muajit te trete te shtatezanise -  i formuar plotesisht

Muaji i trete i shtatezanise Ne fund te muajit te trete femija juaj eshte formuar plotesisht. Femija juaj ka  krahe, duar, gishta, kembe dhe mund te hape dhe mbylle gojen dhe grushtat.  Kane filluar te zhvillohen thonjte e gishtave dhe veshet e jashtem jane formuar. Ne goje jane duke u formuar dhembet. Organet seksuale kane […]

Rritja dhe zhvillimi i femijes, 3 mujorshi i pare i shtatzanise – Muaji i dyte

Femija 6 javesh

Muaji i Dyte i shtatezanise Tiparet e fytyres se femijes vazhdojne te zhvillohen. Secili vesh nis si nje palosje e vogel e lekures anash kokes. Disa kokra te vogla anash trupit kane per te perfunduar si krahe dhe kembe. Gishtat e dores dhe te kembes fomohen gjithashtu ne muajin e dyte. Sistemi nervor formohet plotesisht […]

Rritja dhe zhvillimi i femijes, 3 mujorshi i pare i shtatzanise – Muaji i pare

Femija ne fund te muajit te pare

Rritja dhe zhvillimi i femijes tuaj gjate muajit te pare te shtatezanise Pas fertilizimit te vezes, formohet nje qese rreth saj e cili mbushet gradualisht me leng. Kjo qese quhet  Qesja Amniotike dhe e mbron embrionin gjate gjithe shtatezanise. Gjithashtu ne kete pike te tremujorshit te pare formohet edhe placenta. Placenta eshte nje organ i […]

Peshku dhe grate shtatzana

Peshku dhe Shtatzania

Peshku eshte nje prej ushqimeve me te shendetshme te dietes tone por sa peshk duhet te hane grate shtatzana apo a duhet te hane peshk?

Peshku dhe ShtatzaniaNje prej “yjeve” te tavolines, peshku dhe molusqet kane zene vend te pare dhe rekomandohet si frutdhenes ne mbajtjen e nje diete te shendeteshme, dhe te nje zemre te shendetshme. Ndersa tuna, salmoni etj, rekomandohen shpesh, per efektin e ngrenies se peshkut nga grate shtatezena flitet shume pak. Aq me pak te qarte jane faktet rreth ketij fenomeni. A eshte e rezikshme ngrenia e peshkut per femijet ne park, a ndikon merkuri (zhiva) qe gjendet ne peshk tek keto qenie te brishta? A duhet te konsumojne mamate shtatzane peshk?

Shpeshhere studimet kane dhene rezultate konfliktuese rreth