Arkiva për kategorinë ‘Sëmundjet’

X-ray ose grafite; a eshte e mundur te digjesh prej tyre? Sa te demshme jane per trupin tone?

Grafite rrezik per jeten!

Ne komentet dhe adresen e emailit tone shpeshhere vijne mjaft pyetje rreth grafive. Nje pjese e pacienteve mendojne se arrijne te “ndjejne” rrezet X gjate berjes se nje grafie. Disa pre tyre jane ankuar se ndjejne miza dhe mpirje edhe diten tjeter pas berjes se grafise. A eshte e mundur kjo gje dhe a ka […]

Kirurgu ushtarak teston Vaksinen per Kancerin

Sipas Army.mil nje kirug ka zbuluar nje vaksine qe mendohet se mund te parandaloje kanceri Koloneli George Peoples – shefi i onkologjise kirugjikale, ne Qendren mjekesore ushtarake, te San Antonio – tha qe ilaci i ri Neu Vax ka nisur fazen e trete te provave klinike dhe se shpejti mund te aprovohet nga FDA “Shume […]

Cilët ëmbëlsues janë të sigurt për konsumim?

sweetandlow

Epidemi e mbipeshes ne Amerike dhe shume vende perendimore ka nisur nje sensibilizim te njerezve per te mos perdorur sheqer dhe per ta zevendesuar me embelsues artificiale. Gjithashtu nje numer i madh shqiptaresh po perpiqet te humbase peshe ose te ruaje peshen aktuale. Per ti asistuar ne misionin e tyre pothuajse ne cdo ushqim industria […]

Anemia (nga mungesat në dietë)

anemia-nga-mungesa-e-hekurit

Meqenese kemi patur disa kerkesa dhe pyetje nga lexuesit tane per anemine po japim informacion per kete teme sepse duhet sqaruar qe nje person mund te jete anemik edhe pse nivelet e hekurit ne gjak jane normale.  Egzistojne disa lloje te tjera anemie qe jane te lidhura me deficitet ne diete. Pavartesisht nga lloji i […]

Kallot

kallot

Çfarë jane kallot? Kallot jane pjese te trasha, te forta,  lekure te vdekur. Ato formohen per te mbrojtur vete lekuren apo pjese te brendeshme te trupit nga ferkimet dhe demtimet. Kallot mund te jene me ngjyre gri apo si te verdhe, mund te jene me pak te ndjeshme se lekura rreth tyre dhe duken si […]

Simptomat – shënjat e llojit të dytë të Diabetit

diabetic-retinopathy

Simptomat Niveli i lartë i sheqerit në gjak Etje e madhe, urinim i shpeshtë dhe shikim i turbullt. Sheqeri i lartë në gjak krijohet gjatë disa orëve, në disa raste gjatë ditëve kështu që duhet ti  trajtoni shënjat që në fillim para se të bëhen serioze dhe të kërkojnë ndihmë mjekësore. Niveli i ulët i […]

Masturbimi dhe Kancerit i Prostatit tek meshkujt në moshë të re

Masturbimi tek moshat e reja

Universiteti i Nottingham ne Angli ka zbuluar një lidhje midis “masturbimit te tepruar” tek meshkujt me moshë të re, dhe kancerit të prostatit. Të rinjtë në moshë deri në 30 vjeç qe masturboje rregullisht janë në rrezik më të madh për tu sëmurur nga kanceri i prostatit, ndërsa meshkujt mbi 50 vjeç që masturbojnë kanë  […]

Sam Esquibel, brenda trurit te femijes gjenden kembe

kirurget

Kirurget zbulojne se  “tumorit ne tru” i femijes eshte ne fakt nje kembe njeriu e vogel dhe disa pjese trupi te tjera Pervec kembes, brenda kokes se Sam Esquibel gjate operiacionit, u gjeten gjithashtu edhe nje nje pjese dore e formuar pjeserisht. Nje skan MRI tregoi se femija tre ditesh  kishte nje tumor ne koke […]

Migrena dhe dhimbjet e kokes

migrena

Permbledhje e shkurter Migrena dhe dhimbjet e tjera te kokes nga Presioni dhe Sinuset jane semundje serioze qe prishin cilesine e jetes tuaj. Simptomat e Migrenes jane dhimbje koke me trokitje, ndjeshmeri ndaj zhurmave, ndaj drites, perzjerje , marrje mendsh dhe vjellje. Migrena nis kur qeliza te trurit qe jane hiperaktive urdherojne ngushtimin e eneve […]