Arkiva për kategorinë ‘Kanceri dhe tumoret’

X-ray ose grafite; a eshte e mundur te digjesh prej tyre? Sa te demshme jane per trupin tone?

Grafite rrezik per jeten!

Ne komentet dhe adresen e emailit tone shpeshhere vijne mjaft pyetje rreth grafive. Nje pjese e pacienteve mendojne se arrijne te “ndjejne” rrezet X gjate berjes se nje grafie. Disa pre tyre jane ankuar se ndjejne miza dhe mpirje edhe diten tjeter pas berjes se grafise. A eshte e mundur kjo gje dhe a ka […]

Kirurgu ushtarak teston Vaksinen per Kancerin

Sipas Army.mil nje kirug ka zbuluar nje vaksine qe mendohet se mund te parandaloje kanceri Koloneli George Peoples – shefi i onkologjise kirugjikale, ne Qendren mjekesore ushtarake, te San Antonio – tha qe ilaci i ri Neu Vax ka nisur fazen e trete te provave klinike dhe se shpejti mund te aprovohet nga FDA “Shume […]

Masturbimi dhe Kancerit i Prostatit tek meshkujt në moshë të re

Masturbimi tek moshat e reja

Universiteti i Nottingham ne Angli ka zbuluar një lidhje midis “masturbimit te tepruar” tek meshkujt me moshë të re, dhe kancerit të prostatit. Të rinjtë në moshë deri në 30 vjeç qe masturboje rregullisht janë në rrezik më të madh për tu sëmurur nga kanceri i prostatit, ndërsa meshkujt mbi 50 vjeç që masturbojnë kanë  […]

Sam Esquibel, brenda trurit te femijes gjenden kembe

kirurget

Kirurget zbulojne se  “tumorit ne tru” i femijes eshte ne fakt nje kembe njeriu e vogel dhe disa pjese trupi te tjera Pervec kembes, brenda kokes se Sam Esquibel gjate operiacionit, u gjeten gjithashtu edhe nje nje pjese dore e formuar pjeserisht. Nje skan MRI tregoi se femija tre ditesh  kishte nje tumor ne koke […]

Dergimi i kalamajve ne kopesht ul rrezikun e leukemise

kopesht

Nje analize e 14 studimeve te fundit nxjerr ne pak se femijet qe shkojne ne kopesht kane 30% me pak shance qe te kene leukemi. Analiza forcon idene qe femijet qe ekspozohen me infeksionet e zakonshme ne fazat e para te femijerise, fitojne imunitet nga semundjet. Studimi u paraqit tek konferenca “Shkaqet dhe parandalimi i […]

Marrja e te ftohtit eshte e lidhur me mungesen e gjumit

teshtima

Sipas nje studimi te koheve te fundit, ata persona qe flene me pas se shtate ore kane 3 here me shume shance per te marret te ftohte se ata qe flene me shume se tete ore. Te rriturit qe shpenzojne nje kohe te madhe duke u kthyer e rrotulluar ne krevat jane akoma me …

Marihuana mund te ndaloje perhapjen e kancerit te gjirit.

Marihuana

Duke u bazuar ne eksperimentet e shkencetareve te CPMCRI (California Pacific Medical Center Research Institute) nje perberje kimike e gjetur tek Marihuana mund te ndaloje perhapjen e kancerit te gjirit. Shkencetaret jane duke shpresuar qe CBD (emri i substances e cila gjendet tek Cannabis Sativa) te kthehet ne nje alternative jo toksike e kimoterapise. Dr. […]

5 gjera te thjeshta qe mund te ulin rezikun e kancerit te gjirit

Shkaqet e kancerit jane te shumta dhe disa prej tyre nuk mund ti ndryshosh dot, megjithate jane disa gjera qe ulin shancet e ketij kanceri ose te pakten jane pozitive per ndalimin e shfaqjes se kancerit ne moshat e reja. Kufizojeni vehten ne 1-3 pije alkolike ne jave Beni ushtrime fizike 3 here ne jave. […]