Arkiva për kategorinë ‘Trupi i njeriut’

Te verteta e frikshme ne lidhje me furcen e dhembeve

C'fare fshihet tek furca juaj?

A e dini se c’fare fshihet tek furca e dhembeve tuaj? Furca juaj e dhembeve eshte e mbuluar me mikrobe , thone kerkuesit e Universiteti te Manchester , ne Angli. Ata kane zbualuar se nje furce e zbuluar mund te jete strehe e 100 milion bakteriesh, duke perfshire E. Koli e cila shkakton diarre, dhe […]

Çfarë duhet të dini për higjienën orale?

Dhëmbët, si çdo pjesë e trupit, kanë një lidhje me pjesët e tjera, por në këtë rast shëndeti i tyre është një tregues i dukshëm dhe i saktë i shëndetit të të gjithë organizmit. Ajo çfarë shohim në gojë është në fakt gjendja e trupit tonë në miniaturë. Por edhe e kundërta …

Apandesiti

apandesiti

Apandesiti eshte infektimi nje pjese shtojce  te zorres se trashe. Apandesiti shfaqet me teper tek femijet, por ndodh edhe tek te rriturit. Tek kafshet apandesiti luan nje rol te madh ne shperberjen dhe tretjen e ushqimeve me burim bimor. Tek njeriu kjo pjese eshte e panevojshme dhe mund te jetojme pa te pa asnje lloj […]

Gjuha e zezë me qime

gjuha-e-zeze

Emri gjuhe e zeze me qime eshte vertet i frikshem por kjo gje nuk eshte aspak e rrezikshme. Gjuha nxihet dhe duket si me qime nga bakteriet ne goje te cilat i japin kete pamje. Mund te rregullohet shume lehte nga nje higjene e mire gojore. Ç’fare e shkakton gjuhen e zeze  “me qime” Zakonisht […]

Kallot

kallot

Çfarë jane kallot? Kallot jane pjese te trasha, te forta,  lekure te vdekur. Ato formohen per te mbrojtur vete lekuren apo pjese te brendeshme te trupit nga ferkimet dhe demtimet. Kallot mund te jene me ngjyre gri apo si te verdhe, mund te jene me pak te ndjeshme se lekura rreth tyre dhe duken si […]

Egzema

egzema

Ç’farë është Egzema? Ezema eshte nje term qe i vihet shume llojeve te irritimit te lekures, ose sic njihet ne gjuhen mjekesore dermatitits. Lloji me i zakonshem i egzemes eshte atopic dermatitits, por jane edhe shume lloje te tjere. Egzema mund te shfaqet te njerez te moshave te ndryshme megjithate eshte tipike tek bebet e […]

Kolesteroli (yndyra në gjak)

kolesteroli-dhe-semundjet-e-zemre

Kolesteroli ndihmon trupin per te prodhuar qeliza te reja , izolon nervat dhe krijon hormone. Normalisht, melçia prodhon gjithe sasine e kolesterolit qe ka nevoje trupi. Kolesteroli mund te hyje ne trup edhe nga dieta, si psh nga ushqimet qe prodhohen nga kafshet; qumeshti, vezet dhe mishi. Shume kolesterol ne trup rrit shancet per te […]

Celuliti – ç’farë është dhe si luftohet

celuliti

Çfarë është celuliti? Termi “celulit” i referohet pamjes qe merr lekura tek disa njerez kur duket si me gropa. Celuliti mund te shfaqet ne kofshe, krahe,  prapanice dhe bel. Kjo gje eshte me e zakonshme tek femrat sepse ka te beje me menyres se si muskuli , dhjami dhe indet qe i lidhin jane te […]

Urinimi i pavullnetshem tek femrat

urinimi-i-pakontrolluar

Urinimi i pavullnetshem nuk eshte semundje por simptome e nje problemi me sistemit e urinimit. Problemi i urinimit te pavullnetshem ose rrjedhja ne menyre te pakontrolluar e urines ndahet ne dy kategori, ate akute dhe kronike. Urinimi i pavullnetshem akut eshte rrjedhje e perkohshme e urines e cila sherohet pas trajtimit te shkakut. Mund te […]