Arkiva për kategorinë ‘Goja dhe Dhëmbët’

Te verteta e frikshme ne lidhje me furcen e dhembeve

C'fare fshihet tek furca juaj?

A e dini se c’fare fshihet tek furca e dhembeve tuaj? Furca juaj e dhembeve eshte e mbuluar me mikrobe , thone kerkuesit e Universiteti te Manchester , ne Angli. Ata kane zbualuar se nje furce e zbuluar mund te jete strehe e 100 milion bakteriesh, duke perfshire E. Koli e cila shkakton diarre, dhe […]

Çfarë duhet të dini për higjienën orale?

Dhëmbët, si çdo pjesë e trupit, kanë një lidhje me pjesët e tjera, por në këtë rast shëndeti i tyre është një tregues i dukshëm dhe i saktë i shëndetit të të gjithë organizmit. Ajo çfarë shohim në gojë është në fakt gjendja e trupit tonë në miniaturë. Por edhe e kundërta …

Gjuha e zezë me qime

gjuha-e-zeze

Emri gjuhe e zeze me qime eshte vertet i frikshem por kjo gje nuk eshte aspak e rrezikshme. Gjuha nxihet dhe duket si me qime nga bakteriet ne goje te cilat i japin kete pamje. Mund te rregullohet shume lehte nga nje higjene e mire gojore. Ç’fare e shkakton gjuhen e zeze  “me qime” Zakonisht […]

Si te mposhtesh eren e keqe te gojes

Shpeshhere na bie te flasim me persona qe u vjen aq shume ere goja sa qe smund tu qendrosh afer. Megjithese eshte kaq repulsive dhe antisociale era e gojes eshte nje problem me i zakonshem sec mendoni. Vetem ne Amerike, jane rreth 90 milion veta qe kane probleme te eres se gojes. Nje ere e […]

Marihuana armiku më i madh i dhëmbëve

Marihuana

Njerëzit të cilët pinë rregullisht marihuanë janë më të prirë ndaj sëmundjes së dhëmbëve, që në rastin më të keq mund të sjell deri tek paradentoza. Hulumtimi më i ri ka treguar se pirja e shpeshtë e marihuanës është drejtpërdrejt e lidhur me më shumë se 75% të rasteve të sëmundjeve të dhëmbëve, dhe atë […]