13 Rregulla per Ushtrime dhe aktivitete gjate Shtatezanise

Joga gjate shtatezanise

Ushtrimet dhe aktivitetet fizike gjate shtatezanise, jane te dobishte si per ju dhe per bebin tuaj tani, si edhe pas lindjes. Megjithe se specialistet e gjinekologjise rekomandojne 30 minuta ushtrime ne dite , pothuajse cdo dite, kjo gje ka mundesi te jete e demshme per ju. trupi juaj ndryshon ne vazhdimesi, pranfaj duhete te rivleresoni ...

X-ray ose grafite; a eshte e mundur te digjesh prej tyre? Sa te demshme jane per trupin tone?

Grafite rrezik per jeten!

Ne komentet dhe adresen e emailit tone shpeshhere vijne mjaft pyetje rreth grafive. Nje pjese e pacienteve mendojne se arrijne te "ndjejne" rrezet X gjate berjes se nje grafie. Disa pre tyre jane ankuar se ndjejne miza dhe mpirje edhe diten tjeter pas berjes se grafise. A eshte e mundur kjo gje dhe a ka ...

Te verteta e frikshme ne lidhje me furcen e dhembeve

C'fare fshihet tek furca juaj?

A e dini se c'fare fshihet tek furca e dhembeve tuaj? Furca juaj e dhembeve eshte e mbuluar me mikrobe , thone kerkuesit e Universiteti te Manchester , ne Angli. Ata kane zbualuar se nje furce e zbuluar mund te jete strehe e 100 milion bakteriesh, duke perfshire E. Koli e cila shkakton diarre, dhe bakterien ...

Ushqimet qe rregullojne shendetin

ushqimet qe rregullojne shendetin

                Nuk te ze gjumi , ndjehesh e pafuqishme? Para se te hapesh raftin e ilaceve ndalo njehere ne guzhine. "Ushqimi i mirfillte , i kompletuar, i fresket eshte ilaci me i fuqishem ne bote." thote autori i " Zgjidhja e sheqerit ne gjak" Dr. Mark Hyman, "Rregullon c'do funksion biologjik ne trup". Ne fakt kerkime ...

Kirurgu ushtarak teston Vaksinen per Kancerin

Sipas Army.mil nje kirug ka zbuluar nje vaksine qe mendohet se mund te parandaloje kanceri Koloneli George Peoples - shefi i onkologjise kirugjikale, ne Qendren mjekesore ushtarake, te San Antonio - tha qe ilaci i ri Neu Vax ka nisur fazen e trete te provave klinike dhe se shpejti mund te aprovohet nga FDA "Shume mjeke ne ...

Jetegjatesia e ushqimeve

Te fshehur ne fund te frigorifereve, gjenden ushqimet e harruara qe cdo vit semurin miliona njerez neper bote. Fatkeqsisht ne mendojme se frigoriferi eshte nje aparat qe mund te mbaje ushqimin e fresket pafundesisht. Pizza nga muaji i kaluar? Ska problem ka qene ne frigorifer. Makarona nga Shen-valentini i kaluar? Pa merak! Por edhe ne temperaturat ...

Çfarë duhet të dini për higjienën orale?

Dhëmbët, si çdo pjesë e trupit, kanë një lidhje me pjesët e tjera, por në këtë rast shëndeti i tyre është një tregues i dukshëm dhe i saktë i shëndetit të të gjithë organizmit. Ajo çfarë shohim në gojë është në fakt gjendja e trupit tonë në miniaturë. Por edhe e kundërta ...

10 ushqime te efektshme kunder gripit dhe te 10 ushqime te efektshme kunder gripit dhe te ftohurit

Ushqimet e dobishme

Sot shkenca dhe mjekësia ka bërë të mundur që të evitohen ose të shërohen shumë sëmundje të përhapura, të trupit dhe të mendjes, duke bërë një jetë të shëndetshme. Një rol të rëndësishëm luan ndjekja e disa rregullave të thjeshta të dietës dhe shëndetit. Një dietë vegjetariane ...

Diarrea dhe zenia kaps tek femijet

Diarrea dhe zenia kaps tek femijet jane ndryshime qe ndodhin ne sistemin e jashqitjes tek femijet dhe eshte nje gje krejtesisht normale ne shumicen e rasteve Cilat jane simptomat? Ne rastin e diarrese, femija mund te dale jashte disa here ne dite me jashteqitje te ujshme . Mund te kete shume gas, dhe jashteqitja mund te jete ...